«Золотий» африканець Шахтаря, жива легенда Ворскли: 12 лютого – цей день в історії українського футболу

Переглядів 112323
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
3 голоси
«Золотий» африканець Шахтаря, жива легенда Ворскли: 12 лютого – цей день в історії українського футболу
Володимир Чеснаков. Фото: ФК Ворскла
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

12 лютого 1958 року у місті Новгород-Сіверський (Чернігівська область) народився Віктор Хлус – вихованець чернівецької Буковини, нападник київського Динамо, трикратний чемпіон СРСР.

У 21 рік дебютував на рівні майстрів за чернівецьку Буковину, в складі якої провів сезон 1979 року. Яскрава гра нападника відразу ж зацікавила київське Динамо, тому вже в наступній кампанії Хлус захищав кольори столичного клубу. Протягом чотирьох наступних років форвард ставав чемпіоном (1980, 1981, 19885), володарем Кубка СРСР (1982, 1985), а також вигравав Кубок сезону (1981). 

Схильність до травм та непереносимість організмом Хлуса навантажень Валерія Лобановського завадила нападнику повною мірою розкрити свій талант у складі Динамо. Усього ж за біло-синіх Хлус провів 111 матчів, в яких провів 25 голів. На його місце в столичний клуб з одеського Чорноморця приїхав Ігор Беланов, а сам Віктор вирушив у зворотному напрямку.

Відігравши за «моряків» два сезони, перейшов до грузинської Гурії (Ланчхуті), де виступав під керівництвом Михайла Фоменка. 

Наприкінці 80-х Хлус перебрався до шведського чемпіонату, де у свій прем’єрний сезон в складі ГАІС Гетеборг став бронзовим призером чемпіонату. Закінчив кар’єру в нижчоліговому клубі Юнсерет у 1996 році.

Пізніше Хлус очолював ДЮСШ ЦСКА, був старшим тренером Арсеналу-2 (Київ), обіймав посади віцепрезидента Борисфена (Бориспіль), президента Асоціації футболу ветеранів та заступника голови Федерації футболу Києва.

Віктор Хлус. Фото: ФК Динамо

12 лютого 1982 року у місті Бенін-Сіті народився Джуліус Агахова – зірковий бомбардир донецького Шахтаря та збірної Нігерії, п’ятиразовий чемпіон України, срібний та бронзовий призер Кубка Африки.

До України Агахова перебрався восени 2000 року. До цього нігерійський нападник виступав за місцеві команди на батьківщині і туніський Есперанс, з яким ставав чемпіоном та володарем Кубку країни, а також доходив до фіналу африканської Ліги чемпіонів.

У свій дебютний сезон у Шахтарі Джуліус забив вісім голів у 10 матчах, зробивши серйозну заявку на лідерство в донецькому клубі. Найважливішим голом африканця за той період у Шахтарі можна вважати його м’яч у «золотому матчі» проти київського Динамо в сезоні 2005/06. Тоді основний час завершився нічиєю з рахунком 1:1. А переможний гол, який приніс «гірникам» золоті медалі (треті в історії), після подачі з кутового на 100-й хвилині зустрічі провів саме Агахова. 

Також варто згадати й про дубль Джуліуса у ворота каталонської Барселони, завдяки якому команда Мірчі Луческу святкувала перемогу (2:0) в матчі групового етапу Ліги чемпіонів сезону 2004/05.

Пізніше нігерійський форвард пограв за англійський Віган та турецький Кайсеріспор, а у 2009 році повернувся до Шахтаря. Усього в складі донеччан Агахова провів 171 гру, забив 54 голи. Разом з «гірниками» п’ять разів ставав чемпіоном та чотири рази володарем Кубка України. Сезон 2010/11 на правах оренди провів у ПФК Севастополь, за який провів усього 10 матчів та забив лише один м’яч.

У складі збірної Нігерії Агахова ставав срібним та тричі бронзовим призером Кубка Африки. Загалом за національну команду Джуліус провів 32 гри, за які оформив 14 голів. 

Джуліус Агахова. Фото: ФК Шахтар

12 лютого 1988 року у місті Глобине (Полтавська область) народився Володимир Чеснаков – жива легенда полтавської Ворскли, володар Кубка України та бронзовий призер УПЛ.

Усю свою професійну кар’єру починаючи з 2006 року Чеснаков проводить у складі Ворскли. За цей час Володимир провів вже понад 400 матчів за полтавський клуб, що є абсолютним рекордом в історії клубу. Кампанія чемпіонату України 2023/2024 стала для Чеснакова вже 17 у його кар’єрі.

Разом з полтавським клубом капітан ворсклян ставав володарем Кубка України в 2009 році та бронзовим медалістом у сезоні 2017/18. В активі Чеснакова 26 матчів за Ворсклу на рівні єврокубків: два голи, дві результативні передачі. 

У нинішньому сезоні Володимир провів 348 хвилин у п’яти матчах рідного клубу.

Читайте також ексклюзивне інтерв’ю Володимира Чеснакова для сайту «Український футбол». У ньому легендарний капітан Ворскли розповів про підсумки першої частини сезону, зміну тренера, зимові збори та ймовірне завершення кар’єри.

Володимир Чеснаков. Фото: ФК Ворскла

12 лютого 2003 року у місті Ізмір пройшла контрольна гра, в якій збірна Туреччини приймала команду України.

Поєдинок української збірної під керівництвом Леоніда Буряка з чинними бронзовими призерами ЧС-2002 пройшов без забитих голів. Обидві команди мали моменти аби відзначитися, але в напруженому протистоянні все ж розписали мирову.

Також у цій грі дебютував півзахисник Руслан Ротань, який наприкінці матчу мав шанс ще й забити свій перший гол за синьо-жовтих.

Контрольна гра

Туреччина – Україна – 0:0 (0:0)

  • Україна: Шовковський (Шутков, 46), Дмитрулін (Скрипник, 71), Старостяк (Радченко, 62), Федоров (Калиниченко, 88), Несмачний, Тимощук (Коновалов, 81), Гусін (Попов, 82), Серебренніков Зубов, 46), Ребров, Воронін (Ротань, 82), Шевченко (Кормільцев, 88).
  • Туреччина: Речбер, Акієль (Бурюк, 85), Озалан, Коркмаз (Баріш, 46), Узульмез (Пенбе, 46), Коркут (Давала, 46), Керімоглу (Еркан, 85), Баштюрк (Ердем, 77), Метін , Їлдирим, 35), Мансиз (Озкан, 78), Кахвечі (Текке, 78).

12 лютого 2012 року було засновано футбольний клуб Колос, що представляє село Ковалівку на Київщині, населення якого складає менше 2000 осіб.

За три роки у чемпіонаті Київської області ковалівці тричі ставали її переможцями, після чого клуб отримав професійний статус. У своєму дебютному сезоні в Другій лізі Колос під керівництвом Руслана Костишина оформив дострокове чемпіонство та здобув путівку до вищого дивізіону. 

Наступні два роки у Першій лізі Колос посідав п’яте місце, а в сезоні 2018/19 зайняв другу сходинку, що давало право кваліфікуватися до Прем’єр-ліги.

В еліту українського футболу підопічні Костишина саме що увірвались! Команда з Ковалівки перевершила усі очікування та здобула путівку до матчів відбору в Лігу Європи, посівши шосту сходинку турнірної таблиці.

Фото: ФК Колос

 Однак пробитися до групового етапу Ліги Європи у Колоса не вийшло. Після звитяги над грецьким Арісом (2:1) команду Костишина зупинив досвідченіший єврокубковий боєць – хорватська Рієка, яка в додатковий час забила два голи, здобувши перемогу 2:0.

Вийти до групового етапу Ліги конференцій у сезоні 2021/22 теж не вдалося, хоча в суперниках ковалівців цього разу був скромніший клуб – Шахтар (Караганда). В серії післяматчевих пенальті підопічні Костишина поступилися казахстанському колективу, а для самого головного тренера цей сезон став останнім на чолі команди.

Попередню кампанію ковалівці завершили на восьмому місці в турнірній таблиці, а в нинішньому сезоні після першого етапу чемпіонату підопічні Ярослава Вишняка йдуть на дев’ятій сходинці.