Чемпіонат України з переносів: чому в УПЛ стільки матчів відклали на потім і чи все це виправдано
Багато хто взагалі сумнівався, чи можливо проводити чемпіонат України під час війни. Невідомою також була до певного часу і локація проведення внутрішнього змагання. Але точно всі розуміли, якщо УПЛ буде відбуватися в Україні, то таке явище, як перенесення матчів через небезпеку, буде регулярним. Проте чи не зловживають такою ситуацією українські клуби? Сайт «Український футбол» вирішив розібратися в цьому питанні.
Кількість перенесених матчів — прямий наслідок війни?
За перші десять турів Української Прем’єр-ліги перенесли одинадцять зустрічей. Якщо керуватися мовою математики, то з 80 матчів зіграно 71, адже два відкладені матчі вже відіграли. Виходить, що 13% матчів було не зіграно або зіграно не в першу заплановану дату.
Найцікавіше, що безпосередньо через обстріли російських окупантів відкладено на пізніший термін менше половини матчів.
«Перенесли гру через змагання молодіжної команди»: причини відкладення матчів УПЛ на потім
Перенесення матчів розпочалися ще з першого туру. Зустрічі Інгулець – Динамо та Дніпро-1 – Олександрія постраждали через бажання УАФ та УПЛ розпочати сезон на День прапора та День незалежності України. Ці матчі мали відбутися між поєдинками кваліфікації єврокубків, тому команди домовилися між собою про відкладення цих ігор.
Цікава ситуація з матчем Дніпро-1 – Олександрія, адже спочатку гру перенесли на 16 листопада. Потім дніпряни мали 19-го грати зі своїм прямим конкурентом за перше місце Шахтарем. Мабуть, зіграти два матчі за три дні для підопічних Кучера виявилося непосильним завдання, тому гру з Олександрією перенесли на 23 листопада, щоб спочатку зіграти з «гірниками», але офіційні мотиви невідомі.
Також у першому турі не зіграли Минай та Львів. Цей матч було перенесено на прохання львів’ян, але цікаво, що ніяких офіційних причин не оголошувалося.
Матч сьомого туру Інгулець – Олександрія теж перенесли, але не вперед, а назад. За домовленістю двох клубів, вони зіграли в дати проведення першого туру УПЛ. Тобто, грали в серпні свій перший матч сезону, але це був за графіком аж сьомий тур. Причина – у вищезгаданому перенесенні матчів цих команд із Динамо та Дніпром-1. Цей матч вже відбувся 25 серпня.
Гру шостого туру Львів – Шахтар перенесли на прохання гостей «у зв’язку з щільним графіком команди та участі у єврокубках».
Матч дев’ятого туру Минай – Шахтар також перенесли через щільний графік у єврокубках. Таке враження, що клуби не хочуть користуватися насиченим календарем одного з лідерів чемпіонату і змагання перетворилися на «лігу переносів». Головний тренер Минаю Володимир Шаран поставився до того, що його команді порушили графік, з дивовижним розумінням:
«Ми пішли назустріч, бо донеччани дуже багато роблять для українського футболу та заробляють гроші, які, зокрема, витрачають на ЗСУ. Наша гра з гірниками пройде у грудні».
Гра десятого туру Інгулець – Рух взагалі була перенесена через участь молодіжного складу львів’ян у Молодіжній лізі УЄФА. Це, мабуть, перший матч в історії, який було перенесено через таку причину. А ось коментар головного тренера Інгульця Сергія Лавриненка:
«Ми отримали офіційного листа від Руху. Багато футболістів львівського клубу було залучено в Юнацькій лізі УЄФА, тому Рух попросив перенести матч. Ми пішли їм назустріч»
Але не всі ігри були перенесені по притягнутим за вуха причинам. Матчі Олександрія – Металіст-1925, Чорноморець – Кривбас, Зоря – Колос та Динамо – Металіст були перенесені через масовану ракетну атаку усієї України 10 жовтня та атаку дронами Києва 17 жовтня.
Лідери чемпіонату України з переносів – Олександрія та Інгулець
За підсумками десяти турів Української Прем’єр-ліги можна скласти турнірну таблицю переносів українського чемпіонату. Тут є свої лідери та аутсайдери. Варто відзначити, що в цей список не потрапили такі команди, як Ворскла та Верес. Ці клуби ще не перенесли жодного матчу.
- Інгулець — три матчі.
- Олександрія — три матчі.
- Динамо — два матчі.
- Шахтар — два матчі.
- Львів — два матчі
- Минай — два матчі
Рух, Металіст, Металіст-1925, Чорноморець, Кривбас, Зоря, Колос та Дніпро -1 — перенесли 1 матч.
УПЛ не має інструментів для стримування хаосу з перенесенням матчів
Як ми писали раніше, в регламенті УПЛ передбачено, що команди можуть переносити матчі за домовленістю між собою, а ліга просто узгоджує їхнє рішення. Таким чином, якщо один з учасників матчу піде на принцип, клубам можуть відмовляти в перенесенні гри. Через це можуть виникати скандали, адже хтось погоджується і гра відбувається в іншу дату, а хтось відповідає негативно і матч відбувається у заплановану раніше дату.
Яскравим прикладом цього став матч Дніпро-1 – Чорноморець. Дніпряни звернулися до одеситів з проханням перенести гру, «моряки» відмовили, аргументуючи свою позицію тим, що команді буде непросто знайти нову дату для проведення зустрічі.
Виконавчий директор Дніпра-1 Андрій Русол не приховував розчарування з цього приводу:
«У регламенті написано, що матч може бути перенесено за погодженням двох сторін, двох клубів – ми обговорювали це питання на початку сезону, і в УПЛ нам пообіцяли, що будуть всіляко допомагати у цьому».
УПЛ відповіла своїм коментарем на цю ситуацію:
«Одеський клуб не підтримав прохання Дніпра-1. А в односторонньому порядку – ми не маємо нормативних інструментів, які б дозволяли без згоди Чорноморця перенести цей матч на інший термін».
Як бачимо, якщо якийсь клуб відмовляється від перенесення, то відразу починається скандал, звинувачення та хаос. Проте клуби легко можуть відкласти матч, якщо обидва його учасники цього захочуть. Уявляю собі ситуацію, коли весь тур не грається, адже клубам було б зручно його пропустити через погану погоду…
УПЛ повинна взяти під контроль цю ситуацію, щоб чемпіонат остаточно не опинився в хаосі. Можливо, варто навіть переглянути цей пункт в регламенті, адже я впевнений, що це далеко не перший і не останній скандал на цьому підґрунті. Але як його змінити, якщо самі ж клуби голосують за нормативну основу регламенту? Виходить, самі за це голосують – і самі обурюються…