Авторські матеріали

30 років тому збірна України взяла бронзу Євро-94 і не отримала навіть майстрів спорту. Чому? Повний розбір від юриста

6274
Андрій Шевченко
6 голосів
Збірна України U-16-1994, колаж: «Український футбол»
Збірна України U-16 під керівництвом Володимира Киянченка в далекому 1994-му році завоювала бронзові медалі на чемпіонаті Європи. «УФ» дізнався, що чому за це від держави не отримали футболісти навіть спортивних звань.

В липні 2023 року молодіжна збірна України посіла третє місце на молодіжному чемпіонаті Європи для гравців до 21 року. Під керівництвом Руслана Ротаня наші хлопці дійшли до півфіналу та посіли третє місце – згідно регламенту змагань, його отримували обидва півфіналіста, відповідно матч за третє місце не проводився. Вперше в історії наша футбольна збірна кваліфікувалася на Олімпіаду.

Проте це був не єдиний тріумф наших збірних команд на полях чемпіонатів Європи. У далекому травні 1994-го в Ірландії проходив Юніорський чемпіонат Європи серед футболістів U-16, де недавно створена юнацька збірна України здобула бронзові медалі. Проте на батьківщині успіх юнаків не був оцінений гідно – лауреати скаржилися, що навіть не отримали звання «майстрів спорту». Як таке можливо? Що за чинуші завадили футболістам отримати гідне визнання? 

Сайт «Український футбол», завдяки компетентній допомозі юриста Юрія Юрченка, зібрав основні факти й знайшов пояснення, чому 30 років тому збірники України навіть після медалей континентального рівня залишилися «кандидатами в майстри спорту».

Дорога до бронзи Євро-1994

На цей турнір підопічні Володимира Киянченка потрапили зігравши в Дебрецені (Угорщина) два матчі кваліфікації проти збірних Угорщини (1:0) та Вірменії (9:0) в жовтні 1993 року. На груповій стадії фінальної частини турніру збірна Україна U-16 зіграла проти одноліток з Бельгії (2:1), Ісландії (2:1) та майбутніх тріумфаторів турнірі – Туреччини (1:1).

Збірна України U-16-1994, фото: з відкритих джерел

В чвертьфіналі ми виявились сильнішими за збірну Англії (2:2 і 5:4 в серії пенальті), а от в наступній стадії в лотереї з післяматчевих пенальті наші хлопці програли Данії (2:2 та 3:5 в серії пенальті).

В матчі за третє місце підопічні Киянченка обіграли збірну Австрію (2:0). У складі нашої команди голами відзначились нападник Олег Ящук (23 хвилина) та півзахисник Сергій Згура (72 хвилина, пенальті).

Склад збірної України U-16 бронзових призерів Євро-1994

  • Воротарі: Олег Остапенко, Сергій Перхун;
  • Захисники: Денис Колчин, Омар Мішков, Дмитро Назаров, Олег Федорук, Олексій Купцов;
  • Півзахисники: Сергій Згура, Геннадій Зубов, Володимир Гопкало, Сергій Омельянович, Сергій Білоконь, Андрій Клименко;
  • Нападники: Валентин Слюсар, Олег Ящук, Андрій Головко.

Визнання від держави за бронзові медалі Євро-1994 U-16

Як ми писали вище, гравці збірної України U-21 на молодіжному Євро-2023 під керівництвом Руслана Ротаня зайняли третє місце на Євро-2023. Відповідно до норм діючого законодавства, всі гравці за цей тріумф отримали звання «Майстра спорту України» та грошові премії. А от успіх команди Киянченка був оцінений не так високо. Детальніше – в інтерв’ю з лауреатами. 

Щоб отримати відомості про причини, чому за третє місце на Євро-1994 – першу для всіх наших збірних медаль в історії – гравці не отримали навіть МС, редакція «Українського футболу» за допомоги юриста Юрія Юрченка звернулася із запитом до Міністерства молоді та спорту України. У відповідь ми отримали скановану-копію відомостей з Єдиної спортивної класифікації України на 1993-1996 роки.

Відповідно до відомостей з даного документу, наші футболісти за бронзову нагороду Євро-1994 зі складу юнацької збірної команди України, яка посіла 1-4 місця на першості серед юнаків до 16 років, отримали спортивний розряд «Кандидат у майстри спорту».

Тобто, навіть перемоги на Євро-1994 на той час не вистачило б для команди Киянченка, щоб отримати звання «Майстра спорту України». 

Що цікаво, звання «Майстра спорту України» футболісти збірної України U-16 станом на 1994-й рік могли отримати на вихід до фінальної частини першості світу або ж за 1-4 місця на першості Європи, але з одним нюансом – вікова категорія мала б бути до 18 років.

Це вже пізніше у нас почнуть колихати на руках наступні покоління, в суворих 90-х навіть перша медаль європейського ґатунку не відповідала вимогам законодавства щодо спортивної класифікації. Хай цей юридичний маразм стане наукою для нинішнього покоління, яке вважає, що його треба носити на руках за юнацькі медальки. 

В той же час, оновилася УАФ – її тепер очолюють футбольні люди з великим іменем і доступом до найвищих кабінетів. То чому б не відновити справедливість стосовно бронзових призерів чемпіонату Європи 30-річної давнини, які стали першопрохідцями, після яких вигравали чемпіонат Європи підопічні Калитвинцева в 2009-му та чемпіонат світу – у Петракова в 2019-му.