Авторські матеріали

А навіщо ви приїжджали взагалі? Всі легіонери, які покинули клуби УПЛ, і як надалі вони влаштували свою кар'єру

2170
Кирило Круторогов
5 голосів
Домінго Бланко, фото: СК Дніпро-1
Від початку повномасштабної війни далеко не всі іноземці погоджувалися приєднатися до українських команд. Але були й ті, хто пристав на пропозицію, приїхав, а потім втік. Як складається їхня доля тепер – в матеріалі «УФ».

Ми так радіємо, коли в страшні воєнні часи з нами залишаються іноземні футболісти – особливо коли це гравці рівня Траоре чи новоприбулого Кевіна, або ж приємні відкриття на кшталт Дібанго чи Таллеса. Проте багато хто з закордонних гравців, побачивши на своїй очі реальність життя під обстрілами, дременув чимдуж подалі, користаючись спеціальними змінами в регламентних нормах ФІФА та УЄФА, 

Цікаво, що після зимового трансферного вікна в клубах української Премʼєр-ліги заявлено 83 легіонерів, переважна більшість з яких – бразильці – 25. 

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про тих іноземців, які приїхали в клуби УПЛ після початку повномасштабної війни в країні, а потім залишили їх та як тепер складаються їхні справи. 

Джастін Лонвейк

Динамо – Фортуна (Нідерланди)

Джастін Лонвейк, фото: ФК Динамо Київ

Кияни купили цього гравця у данського Віборга у вересні 2022 року в процесі комплектування команди для рестарту українського футболу. Універсальний півзахисник відіграв за Динамо 18 матчів (1 гол та 1 асист) та попросився з команди. Його віддали в оренду в Андерлехт з правом викупу. Проте в бельгійському клубі ним були незадоволені, хоча і послалися на невчасну травму. Повертатися минулої зими до Динамо він відмовився категорично, тож приєднався до Фортуни, провів 12 матчів у поточному сезоні Ередивізі і має непогану статистику – 3 голи + 3 асисти. Його контракт з Динамо чинний до літа 2027 року. 

Кахім Парріс 

Динамо – Сабах (Азербайджан)

Кахім Парріс, фото: ФК Динамо Київ

Історія його появи в київському клубі схожа на історію Лонвейка – продукт панічного доукомплектування складу перед стартом першого воєнного сезону УПЛ. Все, що зміг зробити у футболці біло-синіх Парріс – 3 асисти в 15 матчах. Минулого літа його віддали в оренду в азербайджанський Сабах, що шукав заміну Кащуку, який повернувся в Шахтар. І в тамтешньому чемпіонаті справи ямайця складаються більш ніж непогано – 4 голи, 6 асистів у 24 матчах. А контракт з Динамо діє ще два роки. 

Ерік Рамірес

Динамо – Атлетико Насьональ (Колумбія)

Ерік Рамірес, фото: ФК Динамо Київ

Венесуельського нападника кияни придбали в 2021 році за 1,75 млн.євро. Коли в повітрі пахнуло великою війною, він попросився в оренду і поїхав до хіхонського Спортинга. Але через рік, в березні 2023 погодився приєднатися до Динамо та забив 3 голи в попередньому розіграші УПЛ. Однак то йому самому не хотілося бути в України, то він не переконував своєю роботою тренерський штаб команди, тож новий сезон почав у колумбійському клубі Атлетико Насьональ. І якщо в нижчій лізі країни гра у нього йшла (20 матчів, 8 голів), то після підвищення в класі реалізовуватися як нападник він не може (16 матчів, 0 голів). Сумнівно, що з такими показниками він потрібен Динамо. 

Рональд Матарріта

Дніпро-1 – Аріс (Греція)

Рональд Матарріта, фото: СК Дніпро-1

Костариканець з хорошим бекграундом виступів на рівні МЛС планував використати Дніпро-1 в якості трампліна до європейського футболу. Зіграв 9 матчів в УПЛ без особливих яскравостей, отримав чималу дискваліфікацію через бійку з гравцями Шахтаря в чемпіонському матчі минулого сезону, а потім просто розірвав контракт і приєднався до грецького Аріса на правах вільного агента. Однак щастя там не знайшов – єдиний і останній матч тамтешнього чемпіонату проти Олімпіакоса провів ще наприкінці вересня. То дискваліфікація, то травми, то ще щось заважають йому запустити карʼєру в Європі. 

Домінго Бланко

Дніпро-1 – Тихуана (Мексика)

Домінго Бланко, фото: СК Дніпро-1

Аргентинець цілком непогано виглядав у складі Дніпра-1 коли команда Кучера боролася за чемпіонство з Шахтарем Йовічевіча. А коли спортклубівці почергово вилетіли з кваліфікацій усіх євротурнірів – ЛЧ, ЛЄ та навіть Ліги конференцій, почав пакувати валізу. Хотів залишитися в Європі, але знайти такий варіант не вдалося, тож поїхав до мексиканської Тіхуани на правах оренди. У її складі провів 25 матчів (2 голи, 3 асисти). Його контракт з Дніпром-1 діятиме ще один рік. 

Феліпе Пірес 

Дніпро-1 – Торпедо Кутаїсі (Грузія)

Феліпе Пірес, фото: СК Дніпро-1

Бразильський форвард переходив до Дніпра-1 за 1 млн. євро ще до початку повномасштабної війни, але коли напад стався, їхати в Україну не захотів, тож почав орендні пригоди. Влітку 2023-го погодився приєднатися до Дніпра-1 та зіграв у двох матчах УПЛ. Однак так і не зміг звикнути до сигналу повітряної тривоги, обстрілам та іншого і знову попросився з команди. Взимку на правах вільного агента приєднався до кутаїського Торпедо, провів 10 матчів, забив 2 голи та зробив 4 асисти.  

Яніс Амаш

Дніпро-1 – Арока

Яніс Амаш, фото: СК Дніпро-1

Алжирського лівого захисника спортклубівці купили у Боавішти за 1 мільйон євро вже у вересні 2022 року і він знав куди їде. У першій частині сезону регулярно грав у складі команди Кучера в УПЛ (11 – 2 – 4) та Лізі конференцій (8 – 1 – 1). Але щойно виступ у єврокубках закінчився в лютому 2023-го на АЕКу з Кіпру, алжирець буцімто зазнав травми і більше не провів жодного матчу у складі дніпрян. Минулого літа отримав статус вільного агента і повернуся до Португалії, де підписав контракт з Арокою, ставши одноклубником українського легіонера Богдана Мілованова. Проте у поточному сезоні встиг провести лише 41 хвилину в двох матчах тамтешньої Прімейра-ліги і влітку знову стане вільним агентом.

Макс Валеф

Дніпро-1 – Інтернасьйональ (Бразилія)

Макс Валеф, фото: СК Дніпро-1

На жаль, цей персонаж виправдав стереотип про те, що бразильські хлопчики, які не мають таланту грати у футбол, стають воротарями. Подекуди він видавав круті сейви, але частіше припускався відчутних ляпів – особливо на виході, чому сприяв невисокий зріст і низька посадка. Він провів у Дніпрі-1 весь перший воєнний сезон, зіграв 24 матчі, зокрема і в єврокубках. Але у вересні 2023-го залишив Україну і аж до нового року був без команди, після чого підписав контракт з бразильським Інтернасьйоналом, але не тим легендарним з Порту-Алегрі, а з Лімейри, що грає аж в четвертому дивізіоні. Ось такий рівень Валефа.

Гай Хадіда 

Чорноморець – Залаегерсег (Угорщина)

Гай Хадіда, фото: ФК Чорноморець

Ізраїльтянин приїхав до Одеси на початку 2023 року і доволі непогано проявляв себе в команді Романа Григорчука (25 – 3 – 1). Але через рік, в лютому 2024-го, сторони вирішили розірвати угоду. За чутками, Хадіду хотіли бачити в іншому клубі УПЛ, однак він поїхав до Угорщини. Однак у складі Залаегерсега майже не грає – 4 матчі без голів. 

Джек Іпалібо 

Чорноморець – внікуди  

Взимку одесити запросили нігерійця, який має за плечима школу іспанського Вільярреала, але у першій частині сезону виступав за Кіфісію з грецької Суперліги. Він зіграв 9 хвилин проти Оболоні і 15 проти Динамо, після чого в Одесі кілька разів сталися сильні обстріли і Роман Григорчук повідомив, що Джек зібрав речі та поїхав з Одеси. Хоча, за словами тренера моряків, в команді на нього дуже-дуже розраховували. З тих пір інформації про нього немає. У футбол на професійному рівні він не грає.