Майбутній міністр Бермудів грав за Ukrainian Nationals, а зараз пече торти. Нісенітниця? Ні, це правдива історія
Які шанси, що на сайті «Український футбол» ви прочитаєте статтю про колишнього міністра, спікера парламенту та мирового суддю з Бермудських островів? Шанси малі, проте ніколи не нульові. Тим більше, якщо ви дізнаєтеся, що Ренді Хортон (таке ім’я нашого героя) грав за Ukrainian Nationals – найсильнішу команду США 60-х, зробив те, чого не вдалося Пеле, а також товаришував із легендарними братами Чижовичами.
У черговій статті циклу закордонної україністики – один із найцікавіших легіонерів в історії наших діаспорянських команд. Ренді Хортон – людина десяти життів.
Крім соккеру, міг зробити кар’єру в крикеті та науці
Кеннет Ховард Рендольф Хортон народився 22 січня 1945 року в містечку Сомерсет округу Сендіс на Бермудських островах. Як і належить лоялістській еліті віддаленої Британської заморської території, хлопчина рано переїхав на більш північні острови – вчитися. Ренді навчався в коледжі Калем неподалік Оксфорда, причому настільки успішно, що, крім сертифіката педагогічної підготовки Оксфордського університету, здобув запрошення відразу в дві місцеві спортивні команди.
Кликали грати в крикет і в футбол. Будучи хорошим крикетистом (гравцем збірної Бермудів, на секундочку), Ренді пограв трішки за досить сильний клуб Ворчестершир Каунті. У футболі форвард міг перейти у досить відомий нижчоліговий клуб Хаддерсфілд Таун. Пограти в легенди Селтіка, МЮ та збірної Шотландії Лу Макарі Хортон не відважився, тому що ніяк не міг звикнути до прохолодного британського клімату.
За домом Ренді Хортон дуже скучав, тому на канікули прилітав пограти в футбол за Сомерсет Троянс і в крикет (ухитрився провести п'ять матчів за збірну, наїжджаючи додому в паузах між навчальними періодами). Після Англії островитянин вирушив здобувати вищу освіту в США – спершу бакалавра в Ратгерський університет в Нью-Джерсі, а потім магістра в Університет Джорджа Вашингтона в Вашингтоні. Хортон здобув свій диплом і міг залишатися аспірантом в США або навіть їхати додому й підіймати місцеву освіту.
Натомість, знайомство з українцями допомогло Ренді реалізуватися в соккері в часи його найбільшого розквіту.
Ренді Хортон (зліва). Фото: Google
Українці Бородяк, Нога, Чижовичі та Хортон поруч із ними
Український спортовий осередок «Тризуб» практикував різні види спорту – більш популярні, менш популярні. Проте треба визнати, що саме європейський футбол – соккер – приніс всеамериканську славу філадельфійській команді товариства під англомовною назвою Ukrainian Nationals. Заснована в 1950 році, ця вона досягла звання найкращої в США.
Филадельфія Юкрейніен Нейшеналс – одна з небагатьох команд, яка вийшла за рамки дискурсу діаспорянського футболу. Кажуть, філадельфійські українці були настільки популярними, що стали першою футбольною командою в США, чиї матчі регулярно транслювалися на телебаченні. Футболісти «Тризуба» були серед піонерів матчів у критих аренах (що пізніше стало популярним як indoor soccer). А ще Філадельфія Нейшнелс зіграла товариські виставкові матчі з багатьма європейськими грандами, які зважувалися на заокеанське турне – Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Ноттінгем Форест, Айнтрахт, Штутгарт.
Врешті-решт, багато з лідерів Ukrainian Nationals у підсумку були заграні за збірну США, деякі брали участь у великих турнірах. Півзахисник Уолтер Бар, саме представляючи Філадельфійських українців, зіграв на чемпіонаті світу 1950 року – тому самому, де американці сенсаційно переграли родоначальників футболу, що називають найбільш сенсаційною поразкою в історії збірної Англії. Викликалися в збірну США ті ж Бородяк, Нога, брати Чижовичі (двоє з трьох побували в ній ще й головними тренерами).
На момент, коли Ренді Хортон приєднався до команди Тризуб (Філадельфія), вона була 5-разовим чемпіоном США та півфіналістом Кубка чемпіонів КОНКАКАФ 1967 року – на той час визначне досягнення для північноамериканських футбольних клубів. Бермудець якнайкраще стартував у складі Філадельфійських українців: у дебютному матчі в жовтні 1970 року проти Нью-Йорк Елленік саме Ренді забив єдиний у матчі м’яч.
Приєднавшись до команди під кінець сезону, Хортон зробив свій вклад у шостий чемпіонський титул філадельфійського Тризуба. У тій команді вже були яскраві зірки – зокрема не українці. Наприклад, аргентинці Орасіо Вальдес (основний воротар) та Альберт Трік (найцінніший гравець сезону, півзахисник), ганець Вілберфорс Мфум (форвард, який із 6 голами став найкращим бомбардиром).
Але діаспорянська ліга ASL на той час уже програвала в популярності новому дивізіону – NASL. Уся реклама, вся увага телебачення та преси перейшла до нової ліги. Хортон у якості чемпіона ASL зі складу Ukrainian Nationals пішов у більш підсвічене місце.
Перший бермудець у Космосі
Хоча ASL стала американським аналогом нашої Першої ліги, нові багаті гранди з інтересом за нею стежили. Заснований всього роком раніше, Нью-Йорк Космос мріяв про планетарну славу. Від самого початку він почав торгуватися – ні багато, ні мало – за самого Пеле. Навіть форму підібрав під збірну Бразилії – жовті футболки, сині шорти. Інтер (Маямі) 70-х з часом збере найбільш топовий склад, який можна собі тільки уявити в 70-х – Франц Беккенбауер, Йоханн Неескенс і Йоханн Кройфф, Джорджо Кіналья, Карлос Альберто та, звичайно, Пеле.
Проте спочатку новий клуб повинен був відбутися на внутрішній арені. Для цього боси нью-йоркців не пошкодували грошей. Зокрема, вони хотіли запросити низку гравців Ukrainian Nationals – філадельфійських українці та емігранти з Аргентини відмовилися, але двоє центрфорвардів перейшли в Космос. Це були ганець Мфум і бермудець Хортон.
Цей дует нападників справляв незабутнє враження: височезний, під метр дев’яносто, Хортон вигравав усі верхові м’ячі, а швидкий і спритний Мфум користався цим, щоб втікати на просторі та завершувати атаки. Набивши в дев’яти матчах вісім результативних дій (два голи та шість асистів), Ренді здобув звання найкращого новачка NASL 1971 року. Якщо врахувати, що ця ліга вже почала переманювати з-за океану збірників, зірок Аяксу, Лаціо, Баварії та інших провідних клубів Європи, досягнення бермудця варте поваги.
У трьох наступних сезонах Ренді Хортон незмінно забивав за Нью-Йорк Космос по 9 м’ячів, додаючи до цього по 4-5 асистів. 29 голів і 19 асистів за чотири сезони оформив він до приходу Пеле та Кінальї: можна сміливо сказати, що віднайдений Філадельфійськими Ukrainian Nationals самородок був найкращим гравцем чемпіонату США із соккеру першої половини 70-х. Саме Ренді 26 серпня 1972 року забив у ворота Сент-Луїс Старс, після чого Нью-Йорк Космос виграв 2:1 і здобув перше в своїй історії чемпіонське звання.
У 1975 році 30-річний нападник перейшов у Вашингтон Диплометс, а, забивши за них 7 м'ячів при чотирьох асистах, в 1976-му догравав у клубі Хартфорт Біцентенніелс у тій же лізі NASL. У 31 рік Хортон завершив свої футбольні виступи, втім, через кілька років ще попрацював тренером футбольної команди Університету Джорджа Вашингтона (очолював жіночу команду соккеру).
Інколи найцікавіше в футболі – те, що після футболу
Найкращий бомбардир сезону в США, найкращий за системою «Гол+пас», особисто знайомий з Пеле – цього всього було достатньо, щоб Ренді Хортон мав на батьківщині заслужену славу. Навіть через п’ять років після його футбольної відставки в престижній спілці бермудської молоді його називали в десятці найбільш шанованих і обожнюваних особистостей на островах.
Гріх було не конвертувати цю славу в щось реальне.
У різні роки Рендольф Хортон працював на посадах міністра спорту, освіти, навколишнього середовища, праці та громадської безпеки. Загалом входив у 10 різних кабінетів міністрів при різних прем’єрах. Від 1998 року незмінно є народним депутатом Бермудських островів.
У лютому 2013-го Палата зібрань одноголосно підтримала кандидатуру пана Хортона на посаду спікера парламенту, причому, вперше в історії представник опозиції удостоївся такої посади.
Але для свого задоволення Ренді з дружиною має сімейний бізнес, який не має стосунку ні до спорту, ні до політики. Подружжя заснувало компанію Horton Limited, яка спеціалізується на виготовленні солодощів. Фірмовий торт із бермудським чорним ромом експортується в десятки країн світу. 79-річний Ренді Хортон сам його полюбляє – має право, яскрава спортивна кар’єра позаду, депутатські справи не вимагають ідеальної талії, та й для свого віку колишній нападник Філадельфійських українців цілком у формі.
Хоч бери – й проси на поле в ветеранському матчі, якби побільше грошей було в Українського спортового осередку «Тризуб» на такі потрібні та яскраві події.