Авторські матеріали

Усик – Дюбуа будуть битися на «Уемблі»: Шевченко та Ребров забивали на цій арені, а Зінченко вигравав трофеї

Андрій Каплун
75
Олександр Зінченко, Олександр Усик та Даніель Дюбуа. Колаж: УФ
У суботу, 19 липня, на лондонському стадіоні «Уемблі» відбудеться бій за звання абсолютного чемпіона світу з боксу у надважкій вазі між Олександром Усиком та Даніелем Дюбуа. З цього приводу «УФ» вирішив пригадати футбольні матчі за участі українців на головній арені Великої Британії.
Зміст

Легендарний стадіон «Уемблі» буде в епіцентрі уваги всього спортивного світу ввечері 19 липня, коли український боксер Олександр Усик зустрінеться з британцем Даніелем Дюбуа в поєдинку за звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі.

А як раніше грали українські футболісти на головній арені Лондона, яка може приймати до 90 тисяч вболівальників? Cайт «Український футбол» розповідає про виступи нашої збірної, київського Динамо та українських легіонерів на «Уемблі».

Збірна України на «Уемблі»: жодної перемоги та лише два голи в чотирьох матчах

Національна збірна України чотири рази гостювала на «Уемблі» і не змогла здобути жодної перемоги над господарями, англійцями. При цьому «жовто-сині» відзначилися лише двома голами, які записали в свій актив Андрій Шевченко та Євген Коноплянка, здобули одну нічию  та тричі програли.

Англія – Україна – 2:0

31 травня 2000 р. Товариський матч. 55965 глядачів

Голи: Фаулер, 43 (1:0), Адамс, 68 (2:0)

Це була перша в історії зустріч між національними збірними Англії та України. Головним тренером «жовто-синіх» тоді був Валерій Лобановський.

Англія – Україна – 2:1

1 квітня 2009 р. Кваліфікація на ЧС-2010. 87548 глядачів

Голи: Крауч, 29 (1:0), Шевченко, 74 (1:1), Террі, 85 (2:1)

Оглядач Артур Валерко для сайту «Український футбол» підкреслив особливість цього матчу для нашої збірної.

«Найвідвідуваніший матч за всю (!) історію збірної України відбувся на стадіоні «Вемблі» 1 квітня 2009 року», – відзначив Валерко.

Тоді збірною України керував Олексій Михайличенко, а єдиний гол гостей забив Андрій Шевченко з передачі Олександра Алієва.

Наша команда посіла друге місце у відбірковій групі після англійців, випередивши Хорватію, Білорусь, Казахстан та Андорру, але пробитися на Мундіаль не змогла – у плейоф була поразка від Греції (0:0, 0:1).

Андрій Шевченко. Фото: Getty Images

Англія – Україна – 1:1

11 вересня 2012 р. Кваліфікація на ЧС-2014. 68102 глядачів

Голи: Коноплянка, 38 (0:1), Лемпард, 87, з пен. (1:1)

Збірна України під керівництвом Олега Блохіна була дуже близькою до перемоги на «Уемблі» після ефектного голу Євгена Коноплянки, але не втримала рахунок, пропустивши з пенальті за кілька хвилин до фінального свистка від легендарного хавбека Френка Лемпарда.

У відбірковій групі на Мундіаль-2014 Україна знову фінішувала другою після Англії та випередила Чорногорію, Польщу, Молдову та Сан-Марино. Однак в плейоф знову сталася поразка – на цей раз від Франції (після перемоги 2:0 в Києві – фіаско 0:3 в Парижі).

Англія – Україна – 2:0

26 березня 2023 р. Кваліфікація на Євро-2024. 83947 глядачів

Голи: Кейн, 37 (1:0), Сака, 40 (2:0)

Це був єдиний в історії національної збірної України матч під керівництвом Руслана Ротаня, який привіз команду на «Уемблі» в статусі головного тренера з приставкою «в.о.».

Через два з половиною місяці «жовто-синіх» очолив Сергій Ребров, який займає свою посаду до сьогодні.

На жаль, збірна України продемонструвала дуже слабку гру, жодного разу не пробила у площину воріт суперника та зазнала закономірної поразки на полі фаворита.

Українські клуби на «Уемблі»: гол Реброва приніс Динамо Лобановського нічию в матчі з Арсеналом

На «Уемблі» відбувся лише один матч за участі українського клубу в єврокубках. Це пов’язано з тим, що місцеві команди проводять домашні поєдинки на своїх клубних аренах та не використовують головний стадіон Лондона у міжнародних турнірах.

Арсенал – Динамо (Київ) – 1:1

21 жовтня 1998 р. Ліга чемпіонів. Груповий етап. 73256 глядачів

Голи: Бергкамп, 73 (1:0), Ребров, 90+2 (1:1)

Валерій Лобановський привіз свою зіркову команду на «Уемблі» під час групового етапу Ліги чемпіонів сезону 1998/99, в якому Динамо виграло свою групу з Арсеналом, французьким Лансом та грецьким Панатінаїкосом, потім пройшло мадридський Реал та вилетіло в півфіналі від мюнхенської Баварії.

На 73-й хвилині матчу в Лондоні зірковий нідерландський форвард Денніс Бергкамп вивів команду Арсена Венгера вперед, але кияни відігрались у компенсований час завдяки точному удару Сергія Реброва з передачі Валентина Белькевича.

Окрім них, у складі Динамо тоді сяяло безліч зірок – Андрій Шевченко, Олександр Шовковський, Олег Лужний, Владислав Ващук, Олександр Головко, Юрій Дмитрулін, Андрій Гусін, Каха Каладзе, Віталій Косовський.

Стадіон «Уемблі». Фото: thepillarhotel

Українські легіонери на «Уемблі»: Лужний та Зінченко ставали володарями трофеїв на легендарному стадіоні

За роки незалежності України лише два наші легіонери виходили в складі англійських клубів на поле «Уемблі». Олег Лужний з лондонським Арсеналом та Олександр Зінченко в складі Манчестер Сіті вигравали англійські кубкові турніри, фінали яких традиційно відбуваються на головному стадіоні Лондона.

Цікаво, що Челсі в період виступів Андрія Шевченко за «аристократів» чотири рази грав на «Уемблі» у фіналах кубкових турнірів, але легендарний український форвард через різні причини жодного разу не потрапив до заявки на ці матчі.

Арсенал – Манчестер Юнайтед – 2:1

1 серпня 1999 р. Суперкубок Англії. 70185 глядачів

Олег Лужний вийшов на заміну у складі Арсенала на 88-й хвилині за рахунку 2:1 замість півзахисника Рея Парлора.

Команда Арсена Венгера пропустила першою від Дуайта Йорка, але здобула вольову перемогу завдяки голам Нванкво Кану з пенальті та Парлора.

Для українського захисника, який перейшов до лондонського клубу з київського Динамо в липні 1999 року, цей трофей став першим у новій команді. Пізніше він також виграв чемпіонство (2002), два Кубка (2002, 2003) та ще два Суперкубка Англії (2000, 2003). 

Але через реконструкцію «Уемблі» фінали англійських кубкових турнірів в ті роки відбувалися на стадіоні «Мілленіум» у валлійському Кардіффі.

Манчестер Сіті – Вотфорд – 6:0

18 травня 2019 р. Кубок Англії. Фінал. 85854 глядачів

Олександр Зінченко провів повний матч на позиції лівого захисника манчестерської команди під керівництвом іспанського фахівця Хосепа Гвардіоли та завоював престижний трофей.

Цей Кубок Англії досі залишається єдиним виграним у кар'єрі Зінченка.

Ліверпуль – Манчестер Сіті – 1:1 (по пен. 4:5)

4 серпня 2019 р. Суперкубок Англії. 77565 глядачів

Зінченко знову провів повний матч (90 хвилин) на позиції лівого захисника Ман Сіті та став володарем трофею.

В серії післяматчевих пенальті українець забив один із голів команди Гвардіоли у ворота бразильського голкіпера Алісона Беккера.

Манчестер Сіті – Ліверпуль – 2:3

16 квітня 2022 р. Кубок Англії. 1/2 фіналу. 73793 глядачі

Олександр зіграв повний поєдинок на звичній позиції – лівому фланзі оборони. Однак цього разу Манчестер Сіті не вдалося здобути перемогу, хоча команда була близькою до камбеку після того як програвала з рахунком 0:3 за підсумками першого тайму.

 Олександр Зінченко. Фото: Getty Images

Бєланов та Заваров на «Уемблі»: легендарні українці зіграли за збірну світу на головному стадіоні Лондона

Ігор Бєланов, який став володарем «Золотого м’яча» у 1986 році, та Олександр Заваров зіграли за збірну світу в товариському матчі проти збірної англійської ліги, який відбувся на «Уемблі» 8 серпня 1987 року.

Обидва українці вийшли на заміну в другому таймі: Бєланов на 68-й хвилині замість легендарного француза Мішеля Платіні, а Заваров на 88-й – замість португальця Футре.

Гра, яка була присвячена 100-річчю Футбольної асоціації Англії, завершилась з рахунком 3:0 на користь господарів – дубль оформив Брайан Робсон, ще один гол забив Норман Уайтсайд.