А міг і Мудрик стати чемпіоном: як Байєр вперше в історії перестав бути Неверкузеном і що за українці у них на підході

Переглядів 4026
автор Кирило Круторогов Кирило Круторогов
7 голосів
А міг і Мудрик стати чемпіоном: як Байєр вперше в історії перестав бути Неверкузеном і що за українці у них на підході
Байєр святкує чемпіонство, фото: AP
Команда з Леверкузена зробила те, що здавалося неможливим – зламала своє історичне прокляття та стала чемпіоном Бундесліги. Як вони це досягли та де тут український слід – у матеріалі «УФ».

Вони пережили багато розчарувань та невдач, над ними зловтішалися і вигадували образливі прізвиська, але прийшов іспанець Хабі Алонсо і змінив усе. 

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про тріумфальний сезон Байєра, українців минулого і майбутнього цієї команди, а також того, хто так і не став «фармацевтом», хоча й міг. 

Неверкузен: як програти все і отримати епічне та образливе прізвисько на 22 роки

Наприкінці сезону 2001/2002 за два тури до фінішу чемпіонату Байєр під керівництвом Клауса Топпмелера був одноосібним лідером Бундесліги, а також вийшов у фінали Ліги чемпіонів та Кубка Німеччини. Однак спершу сталася поразка від Нюрнберга і чемпіоном країни стала дортмундська Боруссія. Потім програли Кубок Шальке. А ще за чотири дні Зідан в Глазго забив у їхні ворота гол, який у 2020-му France Football визнав найкращим в історії Ліги чемпіонів. 

Тож леверкузенці не здобули жодного трофея, а всюди стали віце… Після цього у Німеччині їм дали прізвисько Віцекузен, але у широкому вжитку залишилося інше – Неверкузен (від слова Never – ніколи).

Міхаель Баллак розчарований невдачею Байєра, фото: EMPICS Sport

Дотепер Баєр був єдиним клубом Європи, який пʼять разів ставав другим в своєму чемпіонаті, але ніколи не здобував трофей. 120-річна історія отримала перший чемпіонський титул. 

Саме з Байєра робили свої кроки на топ-рівень Міхаель Баллак, Зе Роберто, Лусіо, Емре Джан, Дімітар Бербатов. А з більш свіжих прикладів, звісно, варто відзначити Кая Гавертца, який ще й є рекордним продажем в історії клубу – Челсі купив його за 80 мільйонів євро. 

Іспанський геній змінив усе, переписав рекорди, розбив прокляття, а підібрав команду фактично на дні Бундесліги

У 2021-му Байєр очолив швейцарець Жерардо Сеоане з Янг Бойз. Він привів команду до третього місця Бундесліги та путівки в Лігу чемпіонів. Але в його другому сезоні після восьми турів чемпіонату команда мала пʼять очок і йшла в зоні прямого вильоту. Зі швейцарцем попрощалися, а на його місце запросили Хабі Алонсо. 

Його тренерський доступ дорівнював трьом рокам роботи з другою командою Реал Сосьєдад, яка на своєму рівні грала в цікавий комбінаційний та результативний футбол. Запрошення іспанця виглядало дуже ризикованим, враховуючи становище, в якому перебував Байєр та відсутність серйозного досвіду. Проте в якості гравця Алонсо вигравав чемпіонати Іспанії та Німеччини (Реал та Баварія), а також Лігу чемпіонів з Ліверпулем. А ще два чемпіонати Європи та чемпіонат світу у складі збірної Іспанії. До речі, свій перший гол у футболці «фурії роха» він забив у ворота збірної України на Мундіалі-2006. 

В Байєрі Хабі не розгубився, виправив становище та привів команду в зону Ліги Європи. 

А у другому сезоні зробив неможливе – «фармацевти» не програли жодного матчу (43 в усіх турнірах), здобули перше в історії чемпіонство Бундесліги та мають усі шанси на півфінал Ліги Європи (2:0 в першому чвертьфіналі проти Вест Гема).

Хабі Алонсо, фото: Getty Images

Це при тому, що Байєр не витрачає шалених грошей на трансфери, але має низку футболістів, які точно невдовзі підуть в інші клуби за великі гроші. 20-річного Флоріана Віртца Transfermarkt вже зараз оцінює в 110 мільйонів євро. Чималий попит існує і на самого Хабі Алонсо. Його дуже хотів запросити Ліверпуль, і звісно ж, Баварія, однак нещодавно іспанець заявив, що хоче залишитися в Леверкузені щонайменше ще на один сезон. 

Двоє українців грали в минулому та забивали в Лізі чемпіонів, один з них ще й у ворота київського Динамо

Андрій Воронін зіграв 73 матчі за збірну України. Виступав за Кельн, гладбахську Боруссію, Герту, Ліверпуль і, прости господи, Динамо (Москва). Але найбільше матчів за свою карʼєру він провів саме у футболці Байєра – 119 у період з 2004 по 2007 роки, забив 37 голів та зробив 21 асист. Зокрема пʼять ігор у сезоні 2004-2005 років він відіграв за «фармацевтів» у Лізі чемпіонів. 

У двох із них він відзначився по голу та по асисту – обидва були проти київського Динамо. В Україні тоді перемогла команда Йожефа Сабо (4:2), а в Німеччині – Воронін і ко (3:0). До речі, кияни тоді набрали 10 очок, але все одно не вийшли з групи, а от Байєр вийшов з першого місця, випередивши Реал за додатковими показниками, однак в 1\8й вилетів від Ліверпуля, після чого Андрій і перейшов до мерсисайдців. 

Ще один українець у складі леверкузенців – Владлен Юрченко. У 2014-му його за 255 тисяч євро купили у Шахтаря. На жаль, заграти в Німеччині хлопцю не вдалося, але свої 18 матчів (3 голи, 1 асист) за чотири роки на контракті він мав. І, зокрема, відзначився красенем-голом у ворота Монако в Лізі чемпіонів.   

Мудрик міг стати чемпіоном Німеччини в складі Байєра, просив його відпустити, але Шахтар все ж таки залишив його на Лігу чемпіонів 

У травні 2022-го була інформація, що леверкузенці хочуть підписати Михайла Мудрика і пропонують за нього 21 мільйонів євро, сам футболіст звертався до керівництва «гірників» з проханням відпустити його і в клубі реально розглядали такий варіант. Нагадаємо, тоді повномасштабна війна в Україні на той момент тільки розгорталася і не було зрозуміло чи відбудеться взагалі чемпіонат України. 

Михайло Мудрик, фото: ФК Шахтар Донецьк

Проте в Шахтарі все ж таки вирішили ризикнути і залишити талановитого футболіста під Лігу чемпіонів, у якій він вистрілив і невдовзі поїхав у Челсі за значно-значно більші гроші. А так би міг зараз святкувати чемпіонство Німеччини і обливатися пивом… 

Ще двоє наших в Байєрі є просто зараз – медаль не отримають, але шанси на це ще матимуть

Просто зараз в структурі леверкузенців є двоє українських футболістів. 17-річний воротар Олександр Петренко з академії Динамо грає за команду «фармацевтів» U-19 і вже тренувався з першим складом за особистим запрошенням Хабі Алонсо та розповідав у інтервʼю нашому виданню про те, що іспанський тренер не цурається грати зі своїми підопічними та захоплювався ударами по його воротах від новоспечених чемпіонів Джаки та Грімальдо. 

А 16-річний Артем Степанов чимало забиває за Байєр U-17 і в інтервʼю нам також розповідав, що бачить як одного дня зіграє в Бундеслізі за першу команду леверкузенців. 

Сподіваємося, Хабі Алонсо передасть частку свого чемпіонського досвіду та менталітету нашим хлопцям, адже вони вже приносять користь вітчизняному футболу в юнацькій збірній України, а в майбутньому, віримо, заявлять про себе в Бундеслізі та єврокубках – краще за Юрченка та не менш круто, ніж Воронін!