Чи зможе Дніпро Коломойського отримати кошти за підготовку Довбика та Мудрика? Правовий розбір заплутаної ситуації

Переглядів 3909
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
12 голосів
Чи зможе Дніпро Коломойського отримати кошти за підготовку Довбика та Мудрика? Правовий розбір заплутаної ситуації
Артем Довбик і Михайло Мудрик у Дніпрі, колаж: «УФ»
Челсі заплатив за Мудрика 70 млн., Жирона, схоже, збирається дорого продати Довбика. ФК Дніпро поживиться чи ні? «УФ» розібрався з юридичним статусом легендарного Дніпра, яке у 2019-му році зникло з футбольної карти країни через борги та байдужість власника Ігоря Коломойського.

Сезон 2018/19 став останнім для Дніпра, який клуб Ігоря Коломойського провів серед аматорів. До цього моменту колектив здійснив стрімке падіння з лідерів УПЛ до аутсайдерів Другої ліги за декілька сезонів. Таке піке відбулось не без допомоги органів футбольного правосуддя у вигляді зняття очок та пониження в класі.

Нещодавно журналіст Михайло Співаковський в телеграм-каналі «ТаТоТаке» повідомив, що футбольний клуб Дніпро, який зник з футбольної карти України не зможе отримати частку від «платежу солідарності» за потенційний трансфер Артема Довбика з Жирони, так як цей клуб знаходиться в статусі банкрута.

Проте чи дійсно легендарний ФК Дніпро є банкрутом? Журналіст сайту «Український футбол» Андрій Шевченко дослідив юридичний статус того самого Дніпра на сьогоднішній день, в яких судових справах фігурує клуб та кому був винен/залишається винним. Відразу зазначимо, що в даному матеріалі мова йде саме про українські суди та борги.

ТОВ «ФК «Дніпро» на сьогоднішній день дійсно банкрут?

Товариство з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дніпро» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться та не перебуває в процесі припинення або банкрутства.

Кодексом України з процедури банкрутства визначено поняття «банкрутства». З нього вбачається, що ця процедура повинна проходити в судовому порядку, коли суд прийде до висновку, що боржник іншим шляхом не зможе погасити наявні в нього борги.

На дату публікації цього матеріалу жоден із кредиторів (футболісти, яким винні кошти фактично також є кредиторами ФК Дніпро) не звертався до судових органів України для розпочатку процедури банкрутства. Відповідно – ТОВ «ФК «Дніпро» здійснює свою господарську діяльність. 

Два роки тому цю інформацію в інтерв’ю підтверджував і генеральний директор Дніпра Андрій Стеценко. У своєму свіжому інтерв’ю для «Українського футболу» Андрій Стеценко розповів, що юридична особа ТОВ «ФК «Дніпро» здійснює діяльність, але вона не в футбольному напрямку.

Андрій Стеценко, фото: ФК Дніпро

З відкритих джерел про юридичну особу ТОВ «ФК «Дніпро» можна дізнатися наступну цікаву інформацію:

  • У ТОВ «ФК «Дніпро» є два фактичних власники – Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов.
  • Частка Ігоря Коломойського знаходиться під арештом (про це детальніше буде далі).
  • Відповідно до звітності за 2023 рік, в клубі рахується десять найманих працівників.
  • Кожен рік клуб має дохід (2020 рік – 1.2 млн грн, 2021 рік – 4.6 млн грн., 2022 рік -1.5 млн грн, 2023 рік – 1.7 млн грн.).
  • Незважаючи на дохід, розмір зобов’язань з кожним роком становиться тільки більшим (2020 рік – 1,996 млрд грн., 2021 рік – 2,003 млрд грн., 2022 рік – 2,017 млрд грн., 2023 рік – 2,028 млрд грн.).
  • Зараз є три відкритих виконавчих провадження та 85 вже закритих.

Виконавчі провадження ТОВ «ФК «Дніпро»

Щодо виконавчих проваджень, у Дніпра справи досить непогані. Більшість з них уже закриті, але причини їх закриття можуть бути різними – як погашення боргу, так і неможливість цього зробити через відсутність коштів.

Більшість проваджень були відкриті за вимогою податкових органів та фізичних осіб, які є колишніми працівниками клубу. Українських та іноземних футболістів у даному переліку не було виявлено.

Наразі у клуба є відкриті виконавчі провадження щодо штрафу за паркування, стягнення коштів господарським судом та за штрафними санкціями від податкової.

Судові справи ТОВ «ФК «Дніпро»

В Єдиному державному реєстрі судових рішень є понад 100 судових справ за участю Дніпра. Найцікавіші з них ми коротенько згадаємо нижче.

  • За версією правоохоронних органів Ігор Коломойський вивів з Приватбанку понад 5,7 млрд гривень. Частина з цих коштів виводилась з банку завдяки їх перерахуванню на рахунок ТОВ «ФК «Дніпро». Також у рамках цього кримінального провадження в приміщенні клубу здійснювались обшуки.
  • У Дніпра є податковий борг перед державою в розмірі понад 356 млн гривень. Через це податкова просила у суду обмежити директора Дніпра у праві виїзду за кордон до моменту погашення боргу, суд погодився з вимогою податківців та обмежив виїзд за межі України для Андрія Стеценка.
  • Через розслідування кримінальної справи щодо виведення коштів з Приватбанку Ігорем Коломойським, на його частку у власності Дніпра було накладено арешт за клопотанням Бюро економічної безпеки України.

Борги перед футболістами та тренерами Дніпра

Як вже зазначалось вище, у Дніпра не було судових процесів в Україні з футболістами та тренерами, а от з клубними покоївками та охоронцями були. Директор Дніпра Андрій Стеценко в своєму інтерв’ю для сайту «FanDay» також згадував:

- Багатьом футболістам клуб залишився винен. Хто з гравців Дніпра подавав позов до суду, а хто ні?

- Ми не заперечуємо, що клуб залишився винен футболістам і тренерам. Кому, скільки? Зараз по пам'яті мені важко відтворити реальну картину. Як-не-як, близько ста осіб було у нас на контрактах. Можу сказати лише те, що більшість легіонерів подали в судові інстанції позови до клубу. У той час, як більшість українських гравців цього не зробили.

Якраз через спори в ФІФА щодо боргів перед колишнім наставником Дніпра Хуанде Рамосом та його агентом Хінесом Карвахалем клуб і був позбавлений професійного статусу, а потім і взагалі зник з футбольної карти нашої країни. В ЗМІ фігурувала сума заборгованості в районі одного млн 350 тисяч євро, і це тільки перед екс-головним тренером.

Хуанде Рамос, фото: з відкритих джерел

Чи претендує ФК Дніпро на кошти за трансфери Мудрика та Довбика?

Згідно з Регламентом ФІФА зі статусу та трансферів гравців, клуби, які виховували футболістів у віці від 12 до 23 років, мають отримати певний відсоток компенсації від їх подальших трансферів. Сума компенсації залежить від кількості часу, який гравець провів у структурі клубу. Така сума компенсації називається «платіж солідарності», а його розмір становить 5% від загальної вартості трансферу.

Михайло Мудрик з 2014 по 2016 рік знаходився в академії Дніпра, відповідно дніпровський клуб потенційно претендував би на частку від його трансферу з Шахтаря до Челсі.

Артем Довбик з літа 2015 року по січень 2018-го року був гравцем Дніпра (24 матчі та шість голів), а тому майбутній його трансфер з Жирони в будь-який клуб також мав би принести кошти для ТОВ «ФК «Дніпро». Враховуючи даний пункт, Дніпро мав би теоретичні шанси претендувати на ці кошти.

Артем Довбик у Дніпрі, фото: Instagram

Втім, у пункті 3 статті 2 Регламенту ФІФА зі статусу та трансферів гравця вбачається:

«Асоціація має право отримувати частину солідарного внеску, який, загалом, передбачений одному з її клубів, якщо вона зможе довести, що даний клуб – який взяв участь у підготовці та навчанні професійного гравця – припинив участь в організованому футболі та/або більше не існує у звʼязку с банкрутством, ліквідацією, розформуванням або виходом з асоціації».

Це цілком підходить під ситуацію ФК Дніпро, який востаннє брав участь у чемпіонаті України з футболу ще в сезоні 2018/19 – і то були любительські змагання під егідою ААФУ. 

Все той же Андрій Стеценко в інтерв’ю для нашого сайту повністю закрив це питання – Дніпро не претендує на гроші за трансфери як Мудрика, так і потенційні переходи Довбика чи Луніна. Ці кошти отримає УАФ.

«Ми не маємо права на жодні виплати, бо нас викреслили з усіх футбольних інституцій. Всі виплати, які мав би отримати Дніпро – отримує УАФ. Ми вже не існуємо, як клуб, що займається футбольною діяльністю. УЄФА та ФІФА нас повсюди викреслила з відомих причин – борги й усе подібне», – розповів Стеценко в інтерв'ю «УФ».