Друга ліга на старті: Вільхівці переманюють гравців УПЛ, Колос-2 стартує без Хачеріді. Повне представлення учасників

Переглядів 3168
Павло Клименко Павло Клименко
9 голосів
Друга ліга на старті: Вільхівці переманюють гравців УПЛ, Колос-2 стартує без Хачеріді. Повне представлення учасників
Колаж: «Український футбол»
Новий сезон ПФЛ: «УФ» представляє кожну команду Другої ліги, кожен трансфер, кожну зірку. Це – прев’ю чемпіонату 2024/25.

Друга ліга – це найнижчий професіональний дивізіон чемпіонату України з футболу, місток між аматорським футболом і більш організованими змаганнями. Тому виходить, що турнір цей бурхливий, мінливий і не має якоїсь особливої стабільності. З трьох клубів, які заслужили право підвищитися в класі за підсумками минулого сезону, два (Дружба та Звягель) знялися з чемпіонату, ще три (ФК Хуст, Металург і Кремінь, які мали сюди вилетіти за спортивним принципом) в підсумку залишилися в Першій лізі.

На старт виходять 20 команд – по 10 у двох розділених за картою України групах. Напередодні початку нового чемпіонату сайт «Український футбол» представляє: 

  • кожну команду Першої ліги, 
  • усі трансфери 
  • усі контрольні матчі
  • завдання всіх клубів

До зібраних головних цифр і фактів додані коментарі Артура Валерка. А Павло Клименко, який оформив усе це в одну статтю, зібрав дані про завдання клубів, спаринги та голеадорів. Усе, щоб вам було зручно орієнтуватися в тому, як українські команди провели літо 2024 року. 

Друга ліга

Група А

СК ВІЛЬХІВЦІ

Прийшли: в.Абрамов (Локомотив Д3), з.Бабков (Металіст Д2), з.Нємчанінов (ФК Минай Д2), п.Горенко (Металіст Д2, ор), п.Дебич (Карпати-2 Д3), п.Панасенко (Інгулець Д1), п.Фундук (Верес U-19), п./н.Тилінський (Реал Фарма Д3), н.Баник (ФК Хуст Д2), н.Шестаков (Верес Д1).

Пішли: з.Минайленко (ФК Ужгород пауза→Д3), в.Гриньов, в.Кіктенко, з.Мілєсін, з./н.Кучеренко, п.Головін, п.Клочан, п.Лісовенко, п.Радченко, п.Тарасов, п.Маркевич, п.Фінченко, н.Куцин, н.Хрієнко.

Всі контрольні матчі: Буковина – 0:3, Металіст – 1:1, Минай – 0:4, ФК Хуст – 2:0.

Завдання: «СК Вільцівці дебютуватиме в Другій лізі. Це амбітний клуб, який ставить за мету підвищитися у класі. Мені це цікаво. Тим більше, моя родина залишиться на Закарпатті, де в мене діти ходять до школи та садка. Це найкращий варіант», – сказав Дмитро Нємчанінов в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Михайло Шестаков

Артур Валерко: цей клуб просто підірвав ринок Другої ліги – ви бачите, кого вони підписали, а в кулуарах говорили про таких гравців, якими вони цікавилися, що це прямо підрив і вогонь. Звісно, найкраще придбання ховається десь між цими трьома гравцями з досвідом УПЛ, яких вони підписали – Нємчанінов, Панасенко та Шестаков. Виберу Михайла, тому що в Другій лізі дефіцит забивних форвардів, а Шестаков за Верес у 128 матчах провів 36 голів – і було це й на більш високому рівні, тож зараз ветеран має роззабиватися.

Михайло Шестаков. Фото: НК Верес

Найгірша втрата: Назар Хрієнко

Артур Валерко: колишній талант ФК Олександрія Хрієнко в минулому сезоні ААФУ забив сім м’ячів у 13 матчах, але несподівано залишив команду в розпал сезону. Зараз об’явився в ФК Рокита в чемпіонаті Полтавщини. Чому так? 24-річний різносторонній гравець атаки однозначно міг би ще пригодитися. І він далеко не єдиний із основи СК Вільхівці аматорських часів, хто не перейшов у Другу лігу. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: підписали, безперечно, якісних гравців – як перелічених вище ветеранів, так і досить непогану молодь. Інше питання, що в захопленні від своїх трансферних можливостей не зберегли багатьох із основи. Добре ще, що в підсумку дозаявлені Куцин, Клочан і Тарасов, яких у попередній заявці не було. Якщо залишать ще Кучеренка, Радченка та Маркевича, буде цікаво. Клуб, нагадаємо, дебютує в Другій лізі. 

ФК КУЛИКІВ-БІЛКА

Прийшли: з./п.Байрук (Зоря U-19), з.Ілюхін, з.Савчин, п.Пилипчук, п.Рожко (всі – Карпати-2 Д3), з./п.Ничипоренко (Нива Вінниця Д3), п.Лебеденко, п./н.Іванченко (обидва – Скала 1911 Д3), п.Репета (Благо-Юність Верхня ААФУ ІФАФ), цп.Копил (ЛНЗ Д1).

Пішли: з.І.Білий (Пробій ААФУ→Д3), п.Войтович (Blago-Юність ІВАФ ам.), з.Дмитрух, з.Процишин, п.В.Савошко, п.Юськевич, п.Яворський.

Всі контрольні матчі: Нива (Тернопіль) – 0:3, Прикарпаття – 0:0, Рух U-19 – 1:1, Карпати U-19 – 4:2, Карпати – 0:1.

Завдання: «Нам потрібно адаптуватися у професійному футболі, адже це зовсім інший рівень. Він сильніший за аматорський, це навіть не обговорюється. Більш конкретне чи глобальне завдання будемо ставити вже безпосередньо після комплектації складу. Як і раніше, ставитимемо за мету перемогу в кожному матчі», – цитує головного тренера команди Богдана Костика офіційний сайт Куликова-Білки.

Найкраще придбання: Олег Ничипоренко 

Артур Валерко: 30-річний півзахисник із Житомирщини багато де побував в аматорському футболі, аж поки після ФК Малинськ і ОДЕКа (це такі сильні аматорські команди з Рівненщини) надійно закріпився серед професіоналів. Пограв за Агробізнес, Епіцентр і Ниву. В складі вінничан в минулому сезоні був цілком собі основним (21 матч - по одному голу та асисту). Може зіграти в центрі півзахисту та захисту, чим важливий. 

Найгірша втрата: Володимир Савошко

Артур Валерко: дуже прикро, що пішли, не спробувавши Другу лігу, ветерани – І.Білий, Дмитрух, Яворський, Юськевич. А от В.Савошко, який раніше пограв за вінницьку та тернопільську Ниви, Полісся та низку інших клубів – це взагалі міг бути стилеутворюючий гравець в центрі поля. Зважаючи на одночасний відхід Яворського, навіть прихід Ничипоренка, Репети та Лебеденка може 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: тут треба пояснити, що Куликів-Білка – це найсильніший аматорський клуб Львівщини і один з найсильніших в Україні. Склад у нього настільки потужний, що виліт в чвертьфіналі за двома нічиїми від майбутнього фіналіста Пробоя став найбільшою сенсацією аматорського чемпіонату минулого сезону. Тому тренерський штаб, розуміючи силу команди, вносив точкові зміни – щоб дещо омолодити свою ротацію та замінити тих досвідчених футболістів, які з різних причин не змогли повернутися в професіональний футбол. 

НИВА-2 Тернопіль

Прийшли: гол.тр.Лактіонов (ост.кл.: ФК Олександрія Д1), в.Ріпак, з.Гайдук, з.Літепло, п.Бідзінський, п.Вишинський, п.Мендрук, н.Болюк, н.Ковбаснюк (всі – ФК Минай U-19), з.Герега (Рух-2 Д3), з.Скочеляс (Зоря U-19), п.Янчишин (Динамо U-19)

Пішли:

Всі контрольні матчі: Самбір – 2:0, Металіст 1925-2 – 0:1, Ребел – 1:1.

Завдання: «Скоріше за все, Нива-2 об’єднається із ФК Самбір. Команда назву змінювати не буде, залишиться Нива-2. Грати ми будемо у Самборі, міська рада пішла нам назустріч, там затишний стадіончик, люди люблять футбол. У команді залишаться перспективні гравці ФК Самбір та молодь Ниви. Ціль залишається незмінною – обкатка та розвиток молоді для першої команди», – сказав спортивний директор клубу Сергій Задорожний сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Назар Янчишин

Артур Валерко: 19-річний Янчишин – гравець юнацької збірної України, грав за Динамо в юнацькій першості УПЛ і забивав. Досить різносторонній гравець, який може виконати центрального півзахисника і вище, і нижче, і на атаку, і на захист – і зліва. До того ж, він свій – як і більшість гравців цієї команди, займався в ФК Львів у Михайліва.

Найгірша втрата: не було

Ця резервна команда клубу Першої ліги заявилася в Другу лігу цього літа. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: видно, що збирається команда, мета якої – справді дати ігрову практику зовсім юним гравцям. Хороша задумка Михайліва, тому що у вихованців ФК Львів справді була певна прірва між дитячо-юнацьким і дорослим футболом після зняття клубу з УПЛ. 

ПОЛІССЯ-2

Прийшли: ст.тр.Кішан, в.Сунцов, з.Авраменко, з.Ананченко, з.Гордон, з.Дикий, з.Коваль, п.Коваленко, п.Корж, н.Степанов (всі – СК Дніпро-1 U-19), в.Аніагбосо, з.Гаврилюк, з.Жаржу, п.Панчишин, п.Петрук, п.Томандзото, н.Венделл (всі – ПФК Звягель Д3 п/ор.), в.Поспєлов, з.Смоляков, п.Мустафаєв, н.Ернандес (всі – Полісся Д1), в.Дробот, в.Пророков, з.Білоконь, з.Вашкеба, з.Данилюк, з.Дашковець, з.Кобернюк, з.Мезенцев, п.Бойчук, п.Грищенко, п.Грохольський, п.Іванов, п.Колосюк, п.Корнієць, п.Крамар, п.Микитюк, п.Раско, п.Терих, н.Кулмалієв (всі – Полісся U-19), в.Корсун, з.Неділько, з.Окоча, п.Валєєв, п.Давидов, п.Захаров, п.Костюк, п.Любченко, н.Рибак (всі – Полісся U-17), п.Гавриш (Шахтар U-17 ор.), в.Уліганець (Карвіна Чехія U-19), з.Жоау Віалле (Ітуану Бразилія Д2), з.Гришкевич (Рух-2 Д3), з.Корнійчук (ФК Минай Д1→Д2), з.Матич (Локомотива Хорватія Д1), п.Йока (РСМ Конго Д2), п./н.Пайшао (Америка Натал Бразилія Д4 п/ор.→Васко да Гама Бразилія Д1), п./н.Свистун (Агробізнес Д2), п./н.Шастал (Верес Д1 п/ор.), н.Бристич (Олімпія Словенія Д1 ор.), н.Трайков (Брера Струміца Північна Македонія Д1 €300.000).

Пішли:

Всі контрольні матчі: ФК Лісне – 2:1, Полісся – 0:4, Нива Вінниця – 3:2, 2:0, Полісся Ставки – 2:1, Ребел – 2:1.

Найкраще придбання: Борел Томандзото

Артур Валерко: земляк Макуана сподобався ще в ПФК Звягель, де забив вирішальний м’яч в плей-офф, а тут буде, напевно, одним із лідерів і стилеутворюючих гравців. Борел – центральний півзахисник із ударом і відбором. Поруч – учасники чемпіонату світу серед молоді нігерійський воротар Аніагбосо та гамбійський оборонець Жаржу. Є багато інших легіонерів.

Борел Томандзото. Фото: ФК Полісся

Найгірша втрата: не було

Ця резервна команда клубу УПЛ заявилася в Другу лігу цього літа. 

Оцінка селекції: 7,5

Артур Валерко: ця резервна команда укомплектована краще за багато клубів. Навіть якщо ми залишимо поза увагою гравців основного складу, які з бюрократичних причин заявлені за Полісся-2, кадрів тут достатньо навіть для боротьби за медалі Другої ліги. Вистачило б і на ПФК Звягель, і на ФК Коростень. Жаль, що в таку сторону цей проект не задумувався. 

ПРОБІЙ

Прийшли: в.Сердюк, з.Ріжко, п.Дмитрук (всі – Прикарпаття-Тепловик ІФАФ ам.), з.І.Білий (ФК Куликів Д3), з.Савчин (Карпати-2 Д3), з.Феліпович (ФК Вільхівці ІФАФ ам.), н.Василенко (Флоренс-Ніка Івано-Франківськ ІФАФ ам.).

Пішли: з.Андрусяк (Ревера 1908 ААФУ→Д3), в.Ярмощук, з.Писко, з.Романчук, п.Комуніцький, п.Семенюк, н.Захарук.

Всі контрольні матчі: Дністер – 3:1, Прикарпаття-Тепловик – 3:2, Рух U-19 – 0:1.

Завдання: «Керівники НК Пробій дуже амбітні люди і завжди ставлять максимальні завдання. І це правильний підхід – тоді є до чого прагнути, тоді гравцям і тренерам потрібно показувати свою найкращу гру на полі. 

Наразі більшість команд виглядають як «коти в мішку» – поки складно сказати якість гравців, тактику тощо. Зі свого боку ми максимально стежимо за майбутніми суперниками, трансферами, тощо, щоб підійти до початку сезону у повній готовності», – сказав головний тренер НК Пробій Володимир Ковалюк клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Іван Білий

Артур Валерко: 36-річний захисник із школою ФК Львів і ФК Севастополь змінив загалом півтора десятки клубів в Україні та за кордоном. Класно виглядав у складах Десни, Руху, Олімпіка. Не награвся, якщо після ФК Куликів поїхав у сусідню область, щоб рубатися в Другій лізі, де Пробій дебютує в якості віце-чемпіона України серед аматорів 

Найгірша втрата: Михайло Писко

Артур Валерко: досвідчений захисник із школою Шахтаря та хорошим послужним списком пропустив вирішальні матчі чемпіонату України серед аматорів і в складі Пробою більше не з’являвся. А жаль – загалом то в людини все ще хороша швидкість і удар з лівої ноги. Продовжить виступи на аматорському рівні. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: таких втрат, які б завдали удару по боєздатності, НК Пробій не допустив. Натомість підсилився кількома гравцями під основу, причому, не лише ветеранами з досвідом, а й дійсно перспективними молодими гравцями. Звісно, фаворити в Другій лізі інші, проте городенківський клуб в ААФУ теж не вважався претендентом на трофеї, а в підсумку дійшов до фіналу. 

РЕВЕРА 1908

Прийшли: в.Косач (Колос U-19), в.Шарун (Галичина-Фенікс Львів-Підмонастир ААФУ), з.Андрусяк (Пробій ААФУ→Д3), з.Буртник (ФК Вільхівці ІФАФ ам.), п.Цурупін (Буковина Д2), п./н.Гуменяк (Металург Д2→Д3), з.Дебелко, п./н.Данилюк (обидва – Чорноморець U-19), в.Безкоровайний.

Пішли: п.Шмаль (Карпати U-19).

Всі контрольні матчі: Металіст 1925 – 1:5, Ревера 1908 U-19 – 7:0, Колос-2- 0 :1, Рух U-19 – 1:1.

Завдання: «Наші плани дуже амбітні, в нас є вектор розвитку, є стратегія, якої ми будемо дотримуватись, буде ставка на молодих талановитих футболістів, яких ми будемо розвивати і маю надію, що в подальшому вони зацікавлять великі клуби не тільки України, але й Європи.

Наше завдання зараз ознайомитись з Другою лігою, закріпитись там і спробувати показати на що ми спроможні», – заявив головний тренер Ревери 1908 Ярослав Матвіїв клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Дмитро Гуменяк

Артур Валерко: у цій команді грає, переважно, молодь, і 23-річний вінгер Гуменяк буде на тлі цих гравців більш досвідченим. Він пограв уже за ФК Минай, Карпати (Галич), Васт (Миколаїв), Скалу 1911 (Стрий) та Металург (Запоріжжя). Відіграв майже 50 матчів на всеукраїнському професіональному рівні й забив 9 м’ячів, хоча досить рідко грає на вістрі атаки.

Найгірша втрата: Дмитро Шмаль

Артур Валерко: 18-річний півзахисничок не був ще лідером команди, але задатки очевидні. Карпати перехопили Шмаля до себе в юнацьку команду. Ну, що ж – для Ревери це має бути доказ, що академія іде в правильному напрямку.  

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: звісно, ближчий шлях до високих місць для дебютанта – це запрошення молодих гравців. Але якщо вже Ревера 1908 взяла курс на підготовку молоді, то, звичайно ж, логічно продовжувати підбір талановитих гравців і послідовну їхню обкатку. 

РЕАЛ ФАРМА

Прийшли: в.Друі (Дружба Д2), з.Кур’яков (Кремінь-2 Д3), п.Андріца (ФК Тростянець Д3), н.Золкін (ДЮФК Атлетик Одеса юн.).

Пішли: п./н.Тилінський (СК Вільхівці ААФУ→Д3), в.Грабовський, з.Дмитрієв, з.Мотичак, з.Попов, н.Булавка.

Всі контрольні матчі: Чорноморець U-19 – 1:0, Чорноморець – 1:3, 3:3, 2:5.

Завдання: «Ставити конкретні цілі в нашій ситуації було б зайвим пафосом. Але й не мати їх взагалі теж неправильно. Тому зараз, коли скромне фінансове становище, а в країні війна, то напевно, найголовніше для нас – допомагати молоді прогресувати», – сказав головний тренер Реал Фарми Андрій Пархоменко в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Олексій Друі

Артур Валерко: з відходом Стародубця в Реал Фарми виникли серйозні проблеми з воротарем, а по-справжньому класного та обученого голкіпера тут не було, мабуть, ще з часів Ширяєва. Друі – це 21-річний гравець, який пройшов юнацькі склади Чорноморця та Колоса. В минулому сезоні, хай і резервістом, став чемпіоном Другої ліги з Дружбою. Такий вартий зусиль для розвитку. 

Найгірша втрата: Герман Дмитрієв

Артур Валерко: 26-річний захисник цілком міг би собі ще грати, проте пішов працювати в таксисти. Напевно, в якийсь момент графік із Другою лігою не співпав – вибір виявився не на користь професіонального футболу. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: для клубу з завданнями це була б жахлива селекція – пішли кілька більш досвідчених гравців, прийшло менше, ніж пішло – і ще й всі до одного молодь. Але Реал Фарма не ставить собі за мету ганятися за вищими місцями, а грає в своє власне задоволення. При цьому ще й ухитряється з року в рік відкривати нікому не відомих гравців, які інколи вище міста та області раніше й не грали. 

РУХ-2

Прийшли: ст.тр.Федик, з./п.→тр.Мартинюк (Діназ Д2 п/ор.→Металіст 1925 Д1→Д2 в/а), в.Воробйов, в.Саган, з.Дзюнь, з.Кігніцький, п.Калінець, п.Лоїк, п.Мустафаєв, п.Муха, п.Нанашко, п.Чубко, н.Паньківський, н.Ясінський (всі – АФ Рух Львів юн.), п.Семотюк (ФК Минай Д1→Д2 п/ор.→Кривбас Д1)

Пішли: ст.тр.Безуб’як, з.Герега (Нива-2 Тернопіль Д3), з.Гришкевич (Полісся-2 Д3), з.Кусий, п.Лапко, п.Паращук (всі – Верес U-19), з.Матвіїв (ФК Олександрія-2 Д3), н.Теслюк (Оболонь Д1), н.А.Федор (Скала 1911 Д3), ст.тр.Безуб’як, з.Дуць, з.Яхонтов, п.Бейзик, н.Добрянський, н.Ніколаєв, н.Ярош.

Всі контрольні матчі: Металіст 1925-2 – 2:1, Буковина – 0:6, Колос-2 – 2:3, Корміл – 1:0, Нива-2 Тернопіль – 2:0.

Завдання: «Все залежатиме від гравців: як вони ставитимуться до поставлених завдань та як проявлять себе на зборах. Водночас тренерський штаб зробить все від себе залежне, аби хлопці були готовими до сезону та прогресували – це наше головне завдання», – сказав наставник Руха-2 Іван Федик у коментарі офіційному сайту клубу.

Найкраще придбання: Владислав Семотюк  

Артур Валерко: 23-річний колишній півзахисник Минаю належав Кривбасу, але заявлений зараз за Рух-2. Звісно, на Семотюка розраховують у першій клубній команді, проте якийсь час він може провести і в Другій лізі – поки адаптується, виграє конкуренцію. За таким принципом періодично в резервній команді опиняються Карабін, Руніч, Підгурський і інші гравці з досвідом УПЛ. Ось таке внутрішнє посилення. 

Найгірша втрата: Денис Теслюк

Артур Валерко: взамін Краснопіра опинився в Оболоні. В минулому сезоні нерідко опинявся в резервному складі й забив кілька важливих м’ячів.

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: провели деяку ротацію, змінили старшого тренера. Проте в цілому це міцна молода команда, яка, до того ж, в окремих матчах може отримувати дуже солідне посилення з першої клубної команди. Одна з тих «двієчок», від яких можна очікувати серйозного втручання в лідерство. 

СКАЛА 1911

Прийшли: в.Архипчук, п./н.Кравченко (обидва – ФК Тростянець Д3), в.Веклич (Гірник-Спорт Д3), з.Сагайдак, п.Мальський, п.Мацієвський, п.Ткачик, п./н.Жуміга (усі – ФАТ Подоляни ААФУ), цз.Гаркавенко (Олександрія U-19), п./н.Фесенко (Лівий Берег Д1), н.А.Федор (Рух-2 Д3).

Пішли: тр.вор.Новак, п.Фомін, н.Пучковський (всі – Агробізнес Д2), в.Солобчук, в.Савченко (ФК Минай Д2), п.Лебеденко, п./н.Іванченко (обидва – Куликів-Білка Д3), п.Лебедєв (ФК Олександрія-2 Д3), п./н.Напуда (Нива Тернопіль Д2), з.Фляк, п.Мазур, п.Чепелюк.

Всі контрольні матчі: Металіст 1925 – 1:1, Епіцентр – 3:1, Металіст 1925 Б – 4:2, Поділля – 0:1, Прикарпаття – 2:2, Ворскла – 1:2, Буковина – 1:5, ФК Миколаїв – 1:2.

Завдання: «Керівництво завжди хоче більшого: нову базу, збільшити бюджет, перемагати в кожному матчі. І ми хочемо здивувати футбольну Україну. Але кожен розуміє, що на вулиці війна. Це усе напрацьовується, а поки найголовніше – вигнати кацапа з нашої землі», – сказав головний тренер Скали 1911 Михайло Басараб в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Андрій Фесенко

Артур Валерко: класне посилення увірвала Скала 1911 в останній момент – другий асистент минулого чемпіонату прибув у розпорядження Басараба. Фесенко до 25 років грав на аматорах, але природня швидкість і витривалість дозволили йому прорватися, коли інші здаються та зав’язують з футболу. В Звягелі він був основним, грав на обох флангах. У минулому регулярному чемпіонаті віддав вісім гольових передач при двох голах. Взагалі-то переходив у Лівий Берег, але той раптово вийшов в УПЛ і, напевно, підвищив видатки на підсилення.  

Найгірша втрата: Сергій Лебедєв

Артур Валерко: відразу в кількох помітних клубів Другої ліги ФК Олександрія перехопила гравців для свого резервного складу. За «двієчку» погодився зіграти й центральний півзахисник Лебедєв, який був цілком собі основним у Скалі 1911 (три голи та п’ять асистів за неповний минулий чемпіонат). Заміна йому є, але це, хоч і талановиті, але ще молодші і менш досвідчені на рівні ПФЛ гравці. 

Оцінка селекції: 7,0

Артур Валерко: звісно, є втрати (хоча навряд чи можна було втримати гравців, які мали пропозиції від помітних клубів Першої ліги чи навіть УПЛ), але придбання навіть сильніші. В потенціалі, коли додадуть гравці із Подолян, це взагалі буде непогана команда. Ну, а якщо справдяться чутки про провідного бомбардира Буковини Палагнюка, колишнього захисника Вереса, Прикарпаття та Агробізнеса Квасного чи недавнього основного фулбека тернополян Хруставку, то взагалі можна буде називати команду Басараба одним із трьох фаворитів сезону. 

ФК УЖГОРОД

Прийшли: гол.тр.Лобода (СХІ Ужгород ААФУ ЗАФ ам.), тр.Сартіна (ост.кл.: Васт Миколаїв Д3), тр./з.Смокоровський, з Гаврилець, п./н.Повхан (всі – Сокіл Кінчеш ЗАФ ам.), в.Гречка (Лідер Сторожниця ЗАФ ам.), в.Коцан, п.Кічун (всі – АФ Минай U-16), в.Постемський, з.Лушпінь, з.Цибик, п.Волошин, п.Караман, п.Немецков, п.Попович (всі – СХІ Ужгород U-19), з.Антошин (СК Тячів ЗАФ ам.), з.Вовкунович, п.Цигак (всі – Зірка SPAR Лінці ЗАФ ам.), з.Ільчук, з.Марюхнич, з.Мукомела (всі – Медея Оріховиця ЗАФ ам.), з.Минайленко (СК Вільхівці Д3), п./н.Богомаз (Локомотив Д3), п./н.Коваленко (Карпати-2 Д3).

Пішли: з.Кецук (Університет Вітербо США)

Всі контрольні матчі: ФК Минай – 0:3, Ворскла – 0:1, Металіст – 3:0, Полісся U-19 – 0:0, Кривбас U-19 – 1:3, ФК Хуст – 2:1.

Завдання: «Ми були відсутні у чемпіонаті України два роки, тому буде легше психологічно хлопцям, я так вважаю, грати у Другій лізі. 

Завдання? Як таких, то їх зараз немає. 

Я скажу, що завдання – вчитися, дотримуватися та виконувати вимоги тренерського штабу, працювати над собою. Молодим футболістам потрібно це ще все пояснювати і лише разом всі можуть досягнути прогресу. Це і індивідуальна робота над собою, і психологічна, і ментальна, це і тренувальний процес, все має бути об’єднане в одне ціле.

Завдань немає ніяких, бо це нереально наразі, подивимося, як зіграємо першу частину сезону, яка до зими буде ситуація в країні», – сказав директор клубу Вадим Дьордь ексклюзивно для сайту «Український футбол».

Вадим Дьордь. Фото: Google

Найкраще придбання: Максим Минайленко

Артур Валерко: прибув із Вільхівців, які теж зайшли зараз у Другу лігу. Це вже старший футболіст, із досвідом, якого так не вистачає ФК Ужгород. Як можна зрозуміти з прізвища, колись високий і потужний оборонець Минайленко грав ще за ФК Минай – у часи, коли відбувалося становлення цього клубу.  

Найгірша втрата: Андрій Кецук

Артур Валерко: 17-річний захисник Кецук пройшов академію Минаю та грав за СХІ – аматорську команду, яка злилася з ФК Ужгород. У нього були всі дані, щоб зараз грати в Другій лізі, але натомість він переїхав у США та почав грати в студентському соккері цієї країни.  

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: відповідно до своїх цілей – підготовка молоді – ФК Ужгород робить все логічно. Єдине, що Минайленко, Антошин, Гречка та граючий тренер Смороковський – це недостатньо, щоб перспективні футболісти відчували міцне плече більш досвідчених футболістів. Таких бажано мати б чоловік 5-7 – і чим вищого класу, тим краще для юнацького оточення. 

ГРУПА Б

ВОРСКЛА-2

Прийшли: ст.тр.Андрущак (Ворскла U-19).

Пішли:

Всі контрольні матчі: ФК Тростянець – 1:4, Гірник-Спорт – 1:3.

Найкраще придбання: Ія Андрущак

Артур Валерко: Ворскла йде в тренді та привертає до себе увагу, адже ветеранка жіночої збірної України з футболу спершу стала першою тренеркою в юнацькій першості УПЛ, а тепер відкриває цю ачівку в ПФЛ. 

Найгірша втрата: не було

Ця резервна команда клубу УПЛ заявилася в Другу лігу цього літа. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: Ворскла багато років недоотримувала користі від обласного футболу, прозівавши уродженця Полтавщини Ротаня (який, як відомо, відбувся в футболі в Дніпрі), пізніше пропустивши в Гірнику-Спорт і Кремені добрий десяток талановитих гравців . 

ГІРНИК-СПОРТ

Прийшли: в.Лавута (Металург Д2), в.Лазаренко (ост.кл.: ФК Олександрія U-19), з.Козловський (Епіцентр Д2), з./п.Катеринка (Зірка Кропивницький ААФУ), п.Місержи (Поділля Д2), п.Оніщенко (Олімпія Савинці ААФУ), п.Сорочан (КФК Кременчук АФУ), п./н.Страшкевич (Нива Вінниця Д3), п./н.Тяпкін (Подоляни ААФУ).

Пішли: в.Веклич (Скала 1911 Д3), п.Височин (Інгул Первозванівка КрОАФ ам.), п.Тузенко (Ворскла Д1 п/ор.→ФК Кудрівка Д2), п.Черткоєв (ФК Кудрівка Д2), п./н.Гора (Буковина Д2), п.Мухаматгалєєв.

Всі контрольні матчі: Олександрія-2 – 1:1, Кремінь – 1:2, Олександрія-2 – 2:2, Металург – 2:2, Ворскла - 3:1

Завдання: «Спільно із керівництвом компанії Ferrexpo нами було прийнято рішення про збільшення бюджету ФК «Гірник-Спорт», аби виконати головне завдання на сезон – повернутися до Першої ліги. Бюджет буде збільшено з другого півріччя поточного року, відповідно й наша ціль – повернутися у Першу лігу та гідно представляти наше красиве та найкраще місто Горішні Плавні на футбольній карті України», – цитує спортивного директора Гірника-Спорт Олексія Шалаєва офіційний сайт клубу.

Найкраще придбання: Артем Оніщенко 

Артур Валерко: в минулому сезоні грав за аматорську Олімпію, за короткий період забивши там кілька м’ячів і віддавши кілька гольових передач. А зараз у дебютному матчі серед професіоналів гольовим дублем допоміг Гірнику-Спорт вибити з кубка першоліговий ФСК Маріуполь. Вихованець полтавського футболу, який пробував сили за кордоном, в 21 рік ще не грав у ПФЛ – що ж, початок сезону в нього непоганий.

Найгірша втрата: Богдан Гора 

Артур Валерко: 21-річний нападник у минулому сезоні забив три м’ячі та здійснив чотири асисти. В підсумку заслужив хороший контракт у Буковині. Неясно поки, чи для самих чернівчан він підсилення, але для Гірника-Спорт – точно втрата. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: на відміну від того ж Кременя, Гірник-Спорт постарався всі втрати компенсувати новачками. Причому, місцями досвідченішими та перспективнішими за тих гравців, які раніше були в наявності в Куценка.

КОЛОС-2

Прийшли: ст.тр.Бондаренко, в.Міхєєв, в.Погорілий, з.Басов, з.Дитятьєв, з.Лящук, з.Скляренко, п.Бриженко, п.Любко, п.Турчанов, п.Волков, н.Димнич, н.Журавель, п.Рубльов, н.Шевчук, н.Хруль (всі – Штурм Іванків ам), в.Пахолюк, з.Дорош, з.Канаєв, з.Поправка, п.Криворучко (всі – Колос U-19), з.Бойко (Олександрія U-19), п.Недоля (Дружба), п.Березка (ПФК Звягель), н.Бондар (Софія Софіївська Борщагівка ам.)

Пішли: з.Хачеріді

Всі контрольні матчі: Колос U-19 – 3:0, Шахтар U-19 – 2:1, Кудрівка – 3:2, Полісся-2 – 0:1.

Найкраще придбання: Артем Недоля

Артур Валерко: ми спеціально не беремо гравців як із Штурму – цей аматорський клуб і став базовою командою для Колосу-2, так і з першої клубної команди. А от серед інших варто відзначити недавнього чемпіона Другої ліги Недолю, який у Дружбі був основним центральним півзахисником.

Найгірша втрата: не було

Ця резервна команда клубу УПЛ заявилася в Другу лігу цього літа. Хачеріді, який не продовжить виступи за «двієчку» після об’єднання Штурму з Колосом, не є втратою, бо мало грав за команду – основні центральні захисники в ній це Басов і Дитятьєв.

Олексій Дитятьєв. Фото: ФК Штурм

Оцінка селекції: 7,0

Артур Валерко: якби не настільки велика роль таких вікових уже гравців, як Шевчук, Дитятьєв, Турчанов і ще кілька ветеранів, ми б впевнено називали Колос-2 серед фаворитів сезону. Підбір гравців – під боротьбу за медалі. Єдине питання, як роз’їзди по всій Україні будуть витримувати футболісти в віці та яким буде відсоток молоді з ковалівського клубу. Втім, Бондаренко, хоч і є молодим тренером, має досвід – він очолював Діназ і Таврію та знає, що таке змагання ПФЛ, не із розповідей.

ЛОКОМОТИВ

Прийшли: в.Горковець (Штурм Іванків ам.), в.Закорський (ФК Кудрівка Д2), цз.Західний, цз.Ніколишин (обидва – Кудрівка Д2), з.Назаренко (Німеччина), з.Скотаренко (Італія), з./п.Коваль (ФК Кудрівка Д3), з./п.Пось (СК Полтава Д2), п.Аль-Халавані (Пак-Трейд Висока Піч ам.), п.Мельник (Чорноморець U-19), п.Янюк (Дружба Д2), п./н.Кобак (ФК Лісне ам.), н.Майтак (ПФК Звягель Д2), н.Романчук (ФК П'ятничани ам.).

Пішли: в.Абрамов (СК Вільхівці Д3), з.Гордійчук, з.Мороховець (ФК Тростянець Д3), п.Козішкурт, п.Поліщук (ФК Олександрія-2 Д3), п./н.Богомаз (ФК Ужгород Д3), цн.Каранга.

Всі контрольні матчі: Оболонь U-19 – 3:0, Лівий берег – 0:1, Верес – 1:3.

Завдання: «У прийдешньому сезоні хочемо фінішувати у вищому щаблі турнірної таблиці. Стратегічно плануємо будувати команду, яка показуватиме яскравий і швидкісний футбол. І якраз там, молодь прогресуватиме і підійматиметься на новий рівень», – сказав головний тренер команди Вадим Лазоренко в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Максим Майтак

Артур Валерко: 20-річний форвард займався в юнацьких командах Поділля, встиг трішки пограти в Чехії. А розкрився в ПФК Звягель, з яким увійшов у медалі Другої ліги. Хоча через травму зіграв у минулому сезоні лише 11 матчів, відзначився п’ятьма голами. Для команди з хорошими флангами та півзахистом Майтак може стати хорошим голеадором.  

Найгірша втрата: Назарій Богомаз

Артур Валерко: цей нападник пройшов Волинь, Скалу 1911, закордонний період. Пограв за Локомотив тільки навесні, але в 9 матчах взяв участь у трьох результативних комбінаціях. На спортивній хитрості, вмінні зіграти на різних позиціях і вдало вийти на заміну Богомаз міг би ще бути корисним.

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: постаралися замінити всіх, хто пішов – інколи в плюс, інколи в мінус. Що важливо, склад Локомотива став дещо глибшим. 

МЕТАЛІСТ 1925-2

Прийшли: гол.тр.Цвіренко

Пішли: ст.тр.Карпенко (Металіст 1925)

Всі контрольні матчі: Покрова – 0:1, Скала 1911 – 2:4, Рух-2 – 1:2, Рух U-19 – 3:3, П’ятничани – 1:2, Нива-2 Тернопіль – 0:2, Оболонь U-19 – 0:2, Зоря U-19 – 5:3, ЛНЗ U-19 – 4:2.

Найкраще придбання: Максим Коваленко

Артур Валерко: після ПФК Звягель повернувся з оренди з бронзовою медаллю Другої ліги та більшим досвідом. Загалом-то добротний воротар, має допомогти більш молодим. 

Найгірша втрата: Сергій Карпенко

Ця резервна команда клубу УПЛ заявилася в Другу лігу цього літа. Проте, на відміну від інших «двієчок», у неї суттєва втрата була – Карпенко після відставки Скрипника очолив першу клубну команду. На чолі Металіста 1925 Б став наймолодший тренер у чемпіонаті України, і як у Цвіренка підуть справи – ми не знаємо.

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: у заявці Сидоров, Стень, Нагнойний – на них навряд чи варто розраховувати, крім форс-мажорів. А от Обінайя, Панченко та інші молоді таланти незалежно від справ у першій команді тут отримають потрібну практику. 

НИВА Вінниця

Прийшли: тр.Рижковий, в.Головенко, в.Кошляк, з.Буркалець, з.Шевчук, п.Костюков, п.Побережець, п.Юрченко, п.Якимчук (всі – Нива Вінниця U-19), п.Кондратюк (ФК Минай U-19).

Пішли: тр.Кривошеєнко, з.Грачов, п.Швець (обидва – ФК Хуст Д2), з.Лотоцький (Чорноморець Д1), з./п.Ничипоренко (ФК Куликів-Білка Д3), п.Страшкевич (Гірник-Спорт Д3), п./н.Варяник (Металург Запоріжжя Д3), в.Паримський, з./п.Гончар, п.Астаф'єв (Олександрія-2 Д3).

Всі контрольні матчі: Чорноморець – 2:2, ФК Орлівка – 2:3, Полісся-2 – 2:3, 0:2, Поділля – 3:3, Базис – 6:0.

Завдання: «Якщо тренерський штаб і футболісти не будуть ставити завдань перед собою, тоді немає навіть сенсу займатися цією справою.

Тому ми розмовляємо, намагаємося ставити цілі перед футболістами, щоб вони розвивалися, але обов’язково при цьому повинен бути і результат. Без цього ніяк», – сказав головний тренер Ниви Юрій Ярошенко в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Юрій Ярошенко. Фото: ФК Альянс

Найкраще придбання: Богдан Захарчук

Артур Валерко: тут цікава ситуація, адже Нива відпустила низку лідерів, а дозаявила винятково юних гравців, переважно вихованців свого клубу. Серед них є, безперечно, таланти, але їм тільки належить себе проявити. А от те, що повернувся в команду воротар Захарчук – прекрасна новина. Без нього за пост №1 було б особливо тривожно. 

Найгірша втрата: Борис Лотоцький 

Артур Валерко: 21-річний захисник останнім часом досить стабільно грав у центрі оборони, так що закономірно викликав інтерес у клубів вищих ліг. Зв’язки граючого президента, одесита Загорулька, допомогли тому, що Лотоцький перейшов саме в Чорноморець (де вже встиг і дебютувати). Зважаючи на те, що також втрачені Ничипоренко та Грачов із оборонного блоку, це серйозний удар по команді. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: звісно, благородно підтягувати своїх молодих вихованців, але практична користь із цього є лише в пропорції 25/75% або хоча б 50/50%. Коли ж пішла більшість провідних гравців, а додався ледве не десяток зовсім малодосвідчених на їхні місця, це значно послаблює команду й не дає гравцям жодного зразка для наслідування та прогресу. А якщо ще й програвати почати всім, ціле покоління отримає замість менталітету переможця комплекс аутсайдера. Проте в наші часи в підсумку резюмуєш: молодці, що й так грають, за це спасибі, може, хтось із цих хлопців «випливе» й проб’ється в футболі.

ФК ОЛЕКСАНДРІЯ-2

Прийшли: ст.тр.Бицюра (Олександрія U-19), в.Макаренко, з.Гаража, н.Гребенюк, н.Шолупець (усі – Дніпро-1 U19), з.Матвіїв (Рух-2 Д3), з.Ухань (Чорноморець Д1), п.Лебедєв (Скала 1911 Д3), п.Галоян (Кремінь Д3), п.Поліщук (Локомотив Д3), п.Астаф'єв (Нива Вінниця Д3).

Пішли:

Всі контрольні матчі: Кремінь – 2:1, Гірник-Спорт – 2:2, Металург – 2:2.

Завдання: «Ми тільки вийшли на цей рівень. Ми поки не розуміємо нашої сили, сили наших суперників. Але про що можу сказати точно – ми будемо грати в кожному матчі на перемогу. Що ж до задач, то, найголовніше – це готувати молодь для першої команди», – приводить слова головного тренера команди Віктора Бицюри клубна пресслужба.

Найкраще придбання: Сімон Галоян

Артур Валерко: один із лідерів Кременя, який вилетів із Першої ліги, прибув у резервний склад Олександрії. Швидкий вінгер з ударом, подачею, швидкістю – один із тих, хто сподівається зірвати джек-пот і із «двієчки» прорватися в першу клубну команду. 

Найгірша втрата: не було

Ця резервна команда клубу УПЛ заявилася в Другу лігу цього літа. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: ФК Олександрія запросила непоганих хлопців з інших клубів, усі граючі, всі з перспективами. Інша справа, що багато новачків переросли звичайний для «двієчки» вік, але ж для молодих добре мати поруш трішки досвідченіших конкурентів. 

ФК ТРОСТЯНЕЦЬ

Прийшли: в.Дубовий (ЛНЗ U-19), в.Рябенко (ФК Хуст Д2), з.Гавриш, з.Мороховець (Локомотив Д3), п.Ольховик (Інгулець ДЮФЛУ U19), п.Тишинінов (Агробізнес Д2), н.Сергійчук (Діназ Д2).

Пішли: в.Архипчук, п./н.Кравченко (обидва – Скала 1911 Д3), в.Осадчук (Металург Д2), п.Андріца (Реал Фарма Д3), п./н.Строчинський (ФК Кудрівка Д2), з.Грек, п.Гезело (Ребел Київ ам), п.Коритник, п.Шульга.

Всі контрольні матчі: Ворскла U-19 – 4:1, ФК Токарі – 1:3, Будівельник – 4:0, СК Полтава – 1:3, Вікторія – 0:3, Аграрник-Авангард – 3:0.

Завдання: «Сезон покаже, як ми підготувалися під час літньої перерви. Прийшли досвідчені футболісти, у нас дуже багато молодих виконавців, але все покаже гра», – сказав головний тренер команди Юрій Бакалов клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Михайло Сергійчук

Артур Валерко: останні сезони в форварда не задалися – Сергійчук мало забивав в УПЛ, потім за короткий період без колишнього успіху пограв у Першій лізі (Буковина, бузівська Нива та Діназ – лише два голи на три команди). Проте форвард цей із досвідом, у  свої 33 роки пограв у Карпатах, Ворсклі, Десні. Бронзовий призер УПЛ шестирічної давнини в складі полтавців. Колишній учасник єврокубків. Гравців із таким послужним списком у Тростянця ніколи не було – якщо Бакалов перезавантажить Сергійчука, це буде топ-підсилення.

Михайло Сергійчук. Фото: ФК Тростянець

Найгірша втрата: Юрій Гезело 

Артур Валерко: 22-річний півзахисник був основним у центрі поля в тростянчан, у 26 матчах забив два м’ячі та здійснив два асисти. Якщо інші, хто покинув цю команду, вже влаштувалися хто в Другій, а хто навіть у Першій лізі, то Гезело пішов в нікуди й його перехід не пішов на користь нікому. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: знайшли заміну всім втраченим гравцям, а в особі Тишинінова та, можливо, Дубового й Сергійчука – навіть підсилилися. 

ЧАЙКА

Прийшли: в.Кияшко (Металіст 1925 U-19), з.Ковальов (Колос U-19), з.Шморгун (Олімп Дмитрівка КОАФ ам.), п.Духота (Буковина Д2), п.Пустовіт (Уборть Ємільчине ЖОАФ ам.), п.Теплюк (Арсенал Київ ам), н.О.Сичевський (Партизан Кодра КОАФ), п.П.Савчук, п.О.Савчук (обидва – Полісся Ставки ам). 

Пішли: гол.тр.Сизихін (Чорноморець Д1), з.Дубілей (Інгулець Д2→Д1), п.Емере (ФК Хуст Д2), п./н.Кулакевич (Поділля Д2), н.Семенець (Агрон Великогаївська ОТГ ААФУ АФТ ам.), в.Лазарчук (Партизан Кодра ам), з.Хохлов, з.Ярмак, з./п.Биков, п.В.Клименко (Ребел Київ ам). 

Всі контрольні матчі: ЮКСА – 0:5, Шахтар U-19 – 1:0, Оболонь – 0:3.

Завдання: «Останні кілька років ми прагнемо вигравати в кожному матчі та розвивати молодь», – сказав президент клубу Олександр Нігруца сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Богдан Духота 

Артур Валерко: 23-літній вінгер пройшов дубль Колоса та основу Діназа, а в рідну область повернувся з Буковини. В минулому сезоні немало грав у Першій лізі, проте забив лише один м’яч. За логікою, зробив крок назад заради двох кроків вперед – на нижчому рівні має бути продуктивнішим. 

Найгірша втрата: Віталій Дубілей

Артур Валерко: Семенець багато забивав, Емере вів гру в центрі поля, Кулакевич, коли був здоровим, дуже здорово допомагав у білд-апі. Проте найбільша втрата – це молодий і різносторонній захисник Дубілей. При його антропометрії та перспективності він недарма потрапив в УПЛ і вже встиг дебютувати в Інгульці. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: від команди, яка минулого сезону була четвертою, можна було очікувати потужного підсилення та боротьби за медалі. Проте Чайка таких завдань не ставить, відповідно, після відходу кількох лідерів і попереднього головного тренера буде й справді «грати на перемогу в кожному матчі», обкатувати молодь. 

ФК ЧЕРНІГІВ

Прийшли: в.Татаренко, п.Порохня (обидва – Дружба), з.Романченко (Інгулець Д1), п.Сердюк (Лівий Берег Д2, ор).

Пішли: з.Осипенко (Інгулець Д1), з.Хондак (Верес Д1), з.Давиденко, н.Вовк.

Всі контрольні матчі: Колос U-19- 4:1, Лівий берег – 0:0, ФСК Маріуполь – 5:2, Оболонь – 1:2, ЮКСА – 0:2, Чернігів U-19 – 2:0.

Завдання: «Хотілося б, щоб цілі були найвищі, але конкретні завдання будуть сформульовані перед командою вже ближче до початку нового чемпіонату», – сказав генеральний директор чернігівського клубу Микола Синиця в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Максим Татаренко

Артур Валерко: колишній воротар юнацького складу Десни гарно грав за Кудрівку та Дружбу. Після зняття з турніру чемпіона Другої ліги разом із Порохнею перейшов у команду рідної області. Для ФК Чернігів це шанс вирішити багаторічну проблему воротаря, адже попередники Татаренка грали не без помилок. 

Найгірша втрата: Олег Осипенко 

Артур Валерко: ніхто з тих, хто пішов, лідером ФК Чернігів не був. Але ось повернення в Інгулець після оренди Осипенка – це таки маленька втрата, тому що це обдарований молодий гравець з хорошою подачею та вмінням зіграти як вище, так і нижче на лівому фланзі. 

Оцінка селекції: 7,5

Артур Валерко: повністю зберегли всіх лідерів, повернули з сильних клубів власних основних гравців, підписали двох земляків, які минулого сезону на цьому рівні взяли золоті медалі. 

Читайте також: «Ходять незрозумілі чутки щодо нашого тренера»: топ-менеджер ФК Чернігів пояснив, яка доля Чорного та завдання на сезон