Гармаш, Бєсєдін і інші легенди Динамо. Що з ними зараз? Хтось отримав «Золотий м'яч», дехто вже готує речі на вихід
За останні роки чимало гравців покинули Динамо: тут були й старожили клубу, як Сидорчук, Гармаш, Бєсєдін, і епізодичні, проте пам’ятні персонажі ‒ легіонери на чолі з Солем. У когось новий чемпіонський титул, хтось феєрить та багато забиває, а когось вже хочуть здихатися в іноземному клубі.
Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає, як складається кар’єра сучасних легенд Динамо в Європі.
Сергій Сидорчук (Вестерло, Бельгія)
8 матчів, 1 гол
Коли пішли чутки, що багаторічний капітан Динамо залишить команду, ще й якось несподівано, на початку вересня, коли в багатьох лігах вже закрилося трансферне вікно, в це було важко повірити. 327 матчів у складі киян, статус капітана і 32 роки давали думку, що він, скоріше за все, колись і завершить кар’єру в цій команді.
Але ні, чутки стали реальністю і Сидорчук перейшов до бельгійського Вестерло, а Динамо на його трансфері ще й заробило, за певними даними, 700 тисяч євро.
Вибір дуже скромного Вестерло після великого періоду в складі одного з грандів українського футболу зрозуміти було непросто, але Сергій вирішив бодай в цьому віці спробувати себе в європейському футболі.
Сергій Сидорчук, фото: ФК Вестерло
За два з половиною місяці в Бельгії тепер вже екскапітан Динамо провів 8 матчів, в усіх виходив у старті і лише один не дограв до фінального свистка. В матчі проти Левена його замінили на 76-й хвилині, але цю гру можна назвати для українця особливою, адже він забив свій перший і поки що єдиний гол у складі нової команди. За цей період Вестерло програв лише двічі, але і переміг стільки ж, переважно граючи внічиї. Показово, що до запрошення Сидорчука Вестерло здобуло лише 1 очко з 15 можливих, програвши чотири матчі поспіль.
Зараз, після 14 турів Ліги Жюпіле вони йдуть на передостанній позиції чемпіонату з 11 очками. Неприємна локація, але врятуватися від вильоту для них більш ніж реально, адже конкуренти вище йдуть близько та дуже щільно.
Денис Гармаш (Осієк, Хорватія)
4 матчі
Чемпіон Європи-2009 серед юнаків запам’ятався не лише одіозними витівками, а і взагалі то увійшов до десятки футболістів за кількістю матчів у складі Динамо (359 матчів, на один менше, аніж у Сергія Реброва).
Мірча Луческу вірив у Гармаша і використовував на вістрі атаки, але на початку вересня той таки вирішив залишити Київ та опинився в хорватському Осієку.
Але якщо 22-річний орендований цією командою у Шахтаря Олександр Драмбаєв (читайте його інтерв’ю «УФ») грає регулярно, то досвідчений Гармаш поки що не може заявити про себе в іноземному чемпіонаті.
Денис Гармаш, фото: НК Осієк
За тренера Стьєпана Томаса він зіграв у трьох матчах (дві появи в основі і одна на заміну, сумарно лише 132 хвилини) та ще півгодини в Кубковому матчі, то після його відставки українець впевнено присів у запас.
Ба більше, вже з’явилася інформація, що новий керманич команди Зоран Зекіч не розраховує на Гармаша. За чутками, він може продовжити кар’єру в Угорщині, Туреччині, Казахстані чи на Кіпрі.
Його ж Осієк з новим тренером і без Гармаша на полі покращив результати та йде на 5-й позиції чемпіонату Хорватії.
Артем Бєсєдін (Ордабаси, Казахстан)
10 матчів, 2 голи
Чемпіон Казахстану, фіналіст Кубка
У Динамо довго вірили в Артема, і коли він не забивав голів, і коли мав проблеми з допінгом і коли надовго вилетів під час Євро-2020 через травму, однак, як виявилося, будь-яка терплячість має свою межу.
Поки в нас йшов сезон 2022-23 Бєсєдін встиг пограти за Динамо, кіпрську Омонію та казахстанський Ордабаси. Але якщо на Кіпр він їздив ще на правах оренди, то після цього періоду вони і розірвали контракт з Динамо.
В Ордабаси Бєсєдін вирушив уже як вільний агент і знову травмованим. Після відновлення виступів взяв участь в дев’яти матчах чемпіонату (плюс один в Кубку) та забив два голи. Тобто статистично чемпіонат Казахстану він також поки що не розірвав. Зате став чемпіоном країни, а під час церемонії нагородження ще й отримав «Золотий м'яч», принаймні нагорода виглядає саме таке. Але це не індивідуальне досягнення українського форварда – такі трофеї отримали усі футболісти чемпіонського складу Ордабаси.
Євген Макаренко і Артем Бєсєдін, фото: ФК Ордабаси
А ще він точно зіграє в кваліфікації Ліги чемпіонів наступного сезону, а от Динамо Київ – далеко не факт.
Фран Соль (АЕК Ларнака, Кіпр)
15 матчів, 10 голів, 1 асист
Взимку 2019-го Динамо придбало результативного нападника на рівні чемпіонату Нідерландів у Віллем II з 3,5 мільйони євро. У складі киян вихованець мадридського Реала зіграв лише 23 матчі (4 голи, 2 асисти), останній з яких ще у вересні 2020-го. Після цього поїхав по орендах на батьківщині – Ейбар та Малага. І лише минулого літа він остаточно залишив Динамо, як це часто буває, на правах вільного агента і приєднався до кіпрського АЕКа.
Фран Соль, фото: ФК АЕК Ларнака
До речі, в чемпіонаті Кіпру в нього все виходить якнайкраще – 10 голів у 11 матчах, тобто, виявляється, цей хлопчина все ще вміє забивати, він серед лідерів бомбардирів. Але вже не у футболці Динамо.
Джастін Лонвейк (Андерлехт, Бельгія)
3 матчі
Восени 2022 року Динамо заплатило за голландця 1,5 мільйони євро. Він приїхав в Україну під час повномасштабної війни і у 18 матчах за киян забив 1 гол та віддав 1 асист, не дуже виділяючись на полі. Але повертатися в Україну після відпустки вже не захотів через занепокоєння від війни. Тож у липні Лонвейк пішов в оренду в Андерлехт, але за чотири з половиною місяці зіграв лише в трьох матчах чемпіонату Бельгії і те сумарно 39 хвилин. Причому до заявки він також майже не потрапляє, а тепер ще й вибув на невизначений термін через ушкодження.
Джастін Лонвейк, фото: ФК Андерлехт
Своїм ігровим часом в Андерлехті Джастін не задоволений і планує залишити команду, що майже гарантує, що 2,5 мільйони євро прописані в якості опції викупу Динамо не отримає. В Україну він повертатися також не бажає, тож агенти шукатимуть йому новий варіант оренди в Європі.
Кахім Перріс (Сабах, Азербайджан)
9 матчів, 1 асист
Ще один футболіст, якого Динамо придбало за гроші вже під час війни. Намагаючись укомплектуватися влітку 2022-го, кияни заплатили словенському Коперу 1 мільйон євро. Ямаєць зіграв 16 матчів за сезон та зробив 3 асисти. Стати заміною Циганкову, коли прийшла така потреба, не зумів. В підсумку Перріс пішов в оренду в Сабах. азербайджанський клуб шукав заміну для Олексія Кащука, який чудово виступив у минулому сезоні, але повернувся до Шахтаря.
Кахім Перріс, фото: ФК Динамо Київ
Однак замінити Кащука в Сабаху Перріс також не зміг, на його рахунку лише 1 асист, хоч він і отримує регулярну ігрову практику та місце в стартовому складі.