Лівий берег вийшов в УПЛ: що нам відомо про цей клуб і як він зіграє після підвищення в класі

Переглядів 3058
Андрій Каплун Андрій Каплун
9 голосів
Лівий берег вийшов в УПЛ: що нам відомо про цей клуб і як він зіграє після підвищення в класі
Команда Лівий берег. Колаж: УФ
Київський клуб Лівий берег виграв перехідний міні-турнір за місце в українській Прем'єр-лізі і вперше в історії зіграє в елітному дивізіоні. «УФ» розповідає про новачка УПЛ.

Зняття Дніпра-1 із розіграшу чемпіонату України поставило перед керівництвом нашого футболу питання про те, хто має замінити дніпровський клуб в УПЛ.

Після довгих нарад, перемовин та голосувань було ухвалене рішення провести міні-турнір серед чотирьох команд. Лівий берег та Епіцентр взяли участь у ньому як третя та четверта команди Першої ліги, Минай та Металіст 1925 – як 15-а та 16 команди УПЛ відповідно.

Лівий берег спочатку у серії післяматчевих пенальті здобув сенсаційну перемогу над харків'янами (1:1, 5:4 по пен.), а потім розгромив закарпатців (3:0) та вперше в історії вийшов до УПЛ.

«Український футбол» розповідає про київську команду напередодні її дебюту в елітному дивізіоні.

Історія Лівого берега: клуб пройшов шлях від аматорів до УПЛ всього за три роки

Футбольний клуб Лівий берег був заснований у 2017 році колишнім президентом ФК Олександрія Миколою Лавренком, а також досвідченим тренером Миколою Павловим. У перші три роки кияни були представлені лише дитячими командами.

У листопаді 2020-го року Лівий берег створив дорослу команду і заявився в аматорський чемпіонат України, а вже у червні 2021-го року отримав професійний статус та був включений до складу учасників Другої ліги.

Лавренко розповів про перші кроки на посаді президента Лівого берега в ексклюзивному інтерв'ю сайту «Український футбол».

«Після Олександрії, коли ми передали клуб УкрАгроКому, я сказав, що я пройшов з футболом великий шлях і для мене це кінцева зупинка. Морально підтримував Олександрію, коли команді вдалося виграти медалі та потрапити в Лігу Європи, і тут до мене звернулися підтримати проект, пов’язаний з дитячим футболом – Лівий берег. 

Потім стало питання, а для кого дітей ми вирощуємо? Можна було підписати з кимось партнерство і не заморочуватись, а потім, коли ці діти доростають до професійного футболу. Зараз ми дійшли до тієї точки, коли нас не зупинити :) Сьогодні на мені велика відповідальність, як на першій особі».

На момент початку повномасштабної війни в Україні Лівий берег під керівництвом головного тренера Анатолія Бузника посідав друге місце у групі А третього за силою дивізіону та отримав право на підвищення у класі. Лідером тоді були львівські Карпати, а третю сходинку турнірної таблиці займав черкаський ЛНЗ – нинішні клуби Прем'єр-ліги.

Микола Лавренко. Фото: ФК Лівий берег

Однак сезон 2022/23 київська команда, як і багато інших у нашій країні, пропустила і повернулася до змагань за рік, до старту кампанії 2023/24.

Лавренко згадав про ті часи та розповів, чому клуб прийняв рішення пропустити сезон.

«У той час нічого не було зрозуміло. Ворог стояв під Києвом. Багато було сумнівів, чи підемо ми далі в професійному футболі. Нам потрібно було приймати рішення, оскільки за нами ПФЛ залишило місце в Першій лізі. Іноді собі задаю питання: мені 68 років, я розумів, на що я підписуюсь, і не можу на півдорозі зупинитися».

В 2023 році головним тренером Лівого берега було призначено Віталія Первака, який мав досвід роботи асистентом Володимира Шарана в Олександрії.

Команда стабільно пройшла всю турнірну дистанцію у Першій лізі та посіла третє місце, що гарантувало їй участь в перехідних матчах. Відставання від Інгульця та Карпат, які здобули прямі путівки до УПЛ, склало 13 та 11 очок відповідно.

При цьому відрив від п'ятого місця, яке не дозволяло поборотися за підвищення в класі, налічувало цілих 14 балів. Таким чином, Лівий берег закономірно посів третій рядок підсумкової таблиці та вийшов у стики за місце в УПЛ.

Там відбулося київське дербі із Оболонню. Перший матч «пивовари» виграли на своєму полі з рахунком 1:0. Лівий берег був близьким до того, щоб відігратися за сумою двох матчів, забив першим вдома, але пропустив вирішальний гол від форварда олімпійської збірної України Ігоря Краснопіра, граючи в більшості – 1:1.

Лавренко в ексклюзивному інтерв'ю сайту «Український футбол» відповів на питання про те, як Лівий берег поставився до цієї невдачі.

«Трагедії ніякої не було. Десь могло бути прикро, коли в матчі-відповіді ми повели в рахунку, але не змогли довести справу до перемоги в більшості. Ми бачили, що команда мала сили, щоб перевести гру в додатковий час. І в першому матчі могли не програти.

Відверто кажучи, клуб за перший повний сезон на професійному рівні міг одразу зайти в УПЛ. Це здавалося малореальним, зважаючи на рівень футболістів і готовності клубу до такого кроку».

Лавренко також оцінив роботу головного тренера команди Віталія Первака.

«Я цілком задоволений роботою Віталія Миколайовича. Я знаю його дуже давно і покладаюся на його професійні та людські якості. Цей тренер може побудувати в колективі гарний мікроклімат. В нашій команді ми не допустимо, щоб футболісти були поділені на своїх та чужих. Це було одним з критеріїв при виборі тренера», – сказав Микола Миколайович.

Влітку команда Первака вже готувалася до нового сезону у Першій лізі, коли раптом з'явився другий шанс на підвищення, який вдалося реалізувати.

Лівий берег і перехідний міні-турнір: реакція київського клубу на рішення УАФ

Важливо, що Лівий берег міг претендувати на пряму путівку до УПЛ після зняття Дніпра-1 з чемпіонату. Такої думки дотримувалися багато експертів та фахівців.

На їхню думку, Минай і Металіст 1925 напряму вилетіли з вищого дивізіону і не могли мати додаткового шансу, а Лівий берег фінішував вище за Епіцентр у Першій лізі, тому проведення перехідного міні-турніру не було справедливим рішенням.

Тим більше, що аналогічний принцип визначення учасника у разі зняття одного з клубів прописаний у регламенті ПФЛ.

Однак Лівий берег не влаштовував жодних скандалів і готовий був прийняти будь-яке рішення керівництва українського футболу.

Віталій Первак пояснив позицію київського клубу ексклюзивно для «УФ».

«Справедливе рішення. Якби сказали, що нічого не буде, нас би це теж не здивувало. Готувались би собі спокійно до Першої ліги.

Після Оболоні ми почали все з чистого аркуша. Все одно йде підготовка до чемпіонату. Є можливість випробувати себе з хорошими командами».

Микола Павлов, який займає посаду почесного президента Лівого берега, в ексклюзивному інтерв'ю «УФ» за місяць до прийняття рішення про проведення «Турніру чотирьох» підкреслив, що київський клуб завжди притримується правил чесної гри.

«Думаю, суто спортивним шляхом потрібно ще трохи почекати, щоб команда вийшла у Прем’єр-лігу. Якщо б увімкнули якісь важелі, напевно, ми вже були б там. Але президент нашого клубу грає чесно. Він намагається донести футболістам команди, щоб і вони ставилися до справи чесно. 

За це футбол їм обов’язково колись віддячить. Ми сподіваємося на це», – сказав Микола Петрович.

З рештою, досвідчений Павлов був правий – футбол дуже швидко віддячив Лівому берегу за таке ставленния.

Після перемоги над Металістом 1925 в півфіналі (1:1, 5:4 по пен.) Первак зізнався про те, що він не форсував підготовку своєї команди до перехідного міні-турніру.

«Ми не форсували підготовку, бо нещодавно дізналися, що буде цей турнір за УПЛ. Грали дві команди, які не знали, в якій лізі знаходяться», – сказав Віталій Миколайович в ефірі «УПЛ ТБ».

У фіналі «Турніру чотирьох» Лівий берег впевенено обіграв Минай завдяки голам Данила Сухоручка, Олега Синиці та Михайла Когута (3:0) та вийшов до УПЛ.

Відео голів матчу Лівий берег – Минай можна переглянути в телеграм-каналі «Український футбол. Онлайн»

Лівий берег напередодні старту в УПЛ: чого чекати від команди Первака?

Унікальний випадок в історії нашого футболу – останній учасник вищого дивізіону визначився менш ніж за чотири доби до стартового матчу сезону.

Лівий берег і так не мав великих фінансових можливостей для підсилення складу, а відсутність часу робить це завдання ще складнішим.

Лавренко ексклюзивно для «УФ» зізнався у тому, що його клуб не має у бюджеті великої кількості коштів на трансфери.

«Завжди простіше будувати команду, коли в тебе є надцять мільйонів і ти не обмежений у виборі гравців, а одним з основних показників роботи тренера є розвиток гравця, щоб вивести його на інший рівень, щоб і футболіст, і команда досягали прогресу. З грошима й дурень тобі команду побудує. Спробуй побудувати, коли їх немає або мізер. У нас немає таких можливостей», – сказав Лавренко.

У літнє трансферне вікно Лівий берег підсилився такими гравцями:

  • голкіпер Дмитро Фастов (попередній клуб – Карпати);
  • хавбеки Євген Банада (Верес), Андрій Фесенко (Звягель), Тарас Галас (Ворскла);
  • форвард Данило Колесник (Дружба).

Очевидно, всі ці підписання були зроблені під Першу лігу. Найближчим часом очікується активна робота Лівого берега на трансферному ринку. Хоча з огляду на фінансові можливості клубу, навряд чи ми побачимо у його складі зіркових новачків.

На даний момент сумарна вартість гравців Лівого берега за даними порталу Transfermarkt складає 2,86 мільйонів євро (середня вартість одного футболіста – 114 тисяч євро).

За цими показниками Лівий берег із великим відривом знаходиться на останньому місці в українській Прем'єр-лізі.

Креативний директор «УФ» Артур Валерко зробив детальний аналіз складу київської команди за позиціями в спеціальному авторському матеріалі.

На папері Лівий берег підходить до старту сезону в ролі аутсайдера, але все ж таки гроші у футболі далеко не завжди відіграють вирішальну роль. У такому конкурентному змаганні як УПЛ завжди можна чекати на сюрпризи. Рівень команд з п'ятого по 16-те місце в останні пару сезонів вирівнявся. Минулого року новачок ліги Оболонь перед стартом сезону 2023/24 вважався експертами головним аутсайдером, проте зміг зберегти прописку в елітному дивізіоні.

Фото: ФК Лівий берег

Напевно, допоможе Лівому березі його роль «темної конячки». Суперники можуть поставитися до команди Первака з недооцінкою, що дозволить їй поборотися за необхідні очки.

Дебютувати Лівий берег в українській Премєр-лізі буде виїзним матчем проти черкаського ЛНЗ у неділю, 4 серпня. Потім до міжнародної паузи кияни зіграють з Ворсклою, Шахтарем, Чорноморцем та Вересом.

В чотирьох з п'яти стартових матчів Лівий берег може поборотися за очки, що в разі успіху додасть впевненості гравцям новачка УПЛ.