Останній пазл Прем’єр-ліги: в чому сила Лівого берега та як він збирається дебютувати в УПЛ
Бронзовий призер Першої ліги – Лівий берег – переконливою перемогою 3:0 над ФК Минай заслужив право підвищитися в класі. Столичний клуб зайняв місце СК Дніпро-1, який наказав довго жити, зірвавши календарі УПЛ, ПФЛ і Кубка України, а також підірвавши успішність країни в єврокубках.
Наразі серед усіх учасників УПЛ нового сезону Лівий берег – найдешевший, більше того, тільки його сумарна вартість складу не досягає і трьох мільйонів євро.
Тепер важливіше питання – а наскільки сильний сам Лівий берег? Який все-таки фінішував у регулярному чемпіонаті нижче Інгульця та Карпат, а потім ще й вилетів у плей-офф від Оболоні. Сайт «Український футбол» робить ревізію кадрового потенціалу команди Лавренка та Первака. Ось які гравці є в розпорядженні Лівого берега та які позиції можуть або потребують бути посиленими.
Воротарі – 7,0
Максим Механів, Дмитро Фастов і Віталій Чеботарьов
Основний воротар зараз - зимовий новачок, 27-річний Механів. Цей воротар вибивався з самих низин: після відомої школи БРВ-ВіК, звідки вийшли, наприклад, Дубінчак, Козак і Болденков, Максим грав глибоко в аматорах. В Агроні його помітила Нива, яка після рестарту виривалася з чемпіонату України серед аматорів. За тернополян Механів провів більшість кар'єри, вийшов з ними в Першу лігу, неодноразово був у полі зору клубів УПЛ, але дійшов туди, як бачимо, своїм ходом.
Максим Механів, фото: ФК Лівий берег
Первак колись грав за Ниву, зберігає хороші зв’язки серед тернополян і дуже добре знає всі змагання області – аж до чемпіонатів районів. Ось чому він не лише помітив Механіва, а й зумів переконати вперше з 2017 року змінити команду. Навесні Максим поступово завоював місце в основі. Персонаж він цікавий: після тяжкої юності, коли доводилося їздити на заробітки на будівництво десь у Польщу на час міжсезоння, Механів вибився в найкращі воротарі ПФЛ. А на дозвіллі пише реп.
Основним до Механіва був його ровесник Чеботарьов. Вихованець харківського футболу довго висів "під основою" в різних клубах - то в Геліосі, то в Нафтовику-Укрнафті, то в переповненому зірками Металі. По-справжньому грав і був лідером у друголіговій Таврії, в короткий період непогано проявив себе в Буковині. Саме Лівий берег розкрив цього 28-річного воротаря. В якийсь момент із тривалою "сухою" серією Віталій був найкращим у Першій лізі. Його сильний виступ підірвала тяжка травма (кажуть, "хрести"), через яку він зараз вибув надовго.
Саме через травму Чеботарьова був підписаний 27-річний Фастов - вихованець Динамо, який пограв у Португалії, Франції та Польщі, а також побував на контракті в Інгульці, Оболоні, ЛНЗ і Карпатах. Останній сезон провів у Металісті. Звучить нібито круто, проте насправді екс-воротар юнацької збірної України був запасним у більшості своїх команд, крім хіба що кризового МФК Миколаїв і Оболоні-2. Він високий, має розмах рук як у боксера-важковаговика. Проте, звісно, з Механівим і здоровим Чеботарьовим йому важко конкурувати.
В розпорядженні клубу також є молоді Сташків, Іваненко, Зімін і Делієргієв – але, якщо не станеться максимального форс-мажору, то це кадри для Лівого берега-2 і Другої ліги. Поки що – бо хлопці не без таланту.
Резюме: позиція укомплектована, а коли відновиться Чеботарьов, буде навіть досить конкурентна.
Праві захисники – 6,5
Ернест Астахов, Олег Соколов, Іван Биков
25-річний Астахов з Дніпра, проте пробивався через скромніші команди - ФК Нікополь і Кремінь. Пограв за кордоном - у білоруському, канадському та литовському чемпіонаті. Ідея запросити Астахова в Лівий берег належить тодішньому спортивному директору та головному тренеру Анатолію Бузнику, який знав його по студентській збірній України. Астахов переконливий в грі на атаку, непогано виконує стандарти, тому ходить у найкращих асистентах команди.
Ернест Астахов, фото: ФК Лівий берег
Останнім часом його потіснив 25-річний Соколов - вихованець Чорноморця, який пройшов через резервний склад ФК Олександрія. Він - один з небагатьох, хто пограв за команду ще серед аматорів. Після того пограв за Ниву, проте в тернополян був під ротацією через сильного конкурента - Хруставку. З поверненням у Лівий берег успішно нав’язав конкуренцію Астахову.
24-річний Биков займався в Металісті, починав у Геліосі. Після дубля Ворскли пробував сили в Польщі та Німеччині, а вже після ковідного шаленства повернувся на батьківщину. Тут починав із самої глибини - з аматорів. Із охтирського Нафтовика запрошений у Київ за швидкість і задатки універсалізму.
Резюме: підібрані добротні гравці, проте УПЛ може неприємно здивувати рівнем тиску на захисні скілли цих непогано атакуючих оборонців.
Центральні захисники – 5,5
Андрій Якимів, Валерій Самар, Володимир Швець
Влітку Лівий берег відпустив відразу двох досвідчених захисників – Слотюка та Андрієшина. Можна погодитися, що обидва – глибоко нижчолігові центрбеки, проте ж натомість нікого (поки?) не підписали! А задня лінія «лелек» і без того проблемна. Достатньо сказати, що найкращим у минулому сезоні був 27-річний центральний півзахисник Якимів. Вихованець львівського УФК пробував сили в Карпатах, Сталі (Кам'янське), Десні, Чорноморці та угорському Капошварі. Програв конкуренцію в Інгульці та недовго пограв за ПФК Львів. В Лівому березі за один сезон заробив реноме провідного гравця - сильний у єдиноборствах, читає гру, підключається до чужих воріт і забиває. Коли Якимів був травмованим, це була прямо велика проблема.
Поруч із Якимівим будуть грати або 22-річний Самар (екс-Олександрія), 20-річний Швець (екс-Ворскла). Гравці талановиті, але молоді. Як вони витримають «каток» від Шахтаря та Динамо? А чи не буде травм, які минулого сезону серйозно косили захист Лівого берега? Навіть якщо сподіватися на універсалізм Соколова, Співакова та Сідннея, наявних оборонців мало на весь довгий сезон.
Резюме: сам по собі, центр оборони непоганий, але занадто мало гравців для довгої дистанції. Терміново потрібне високоякісне посилення.
Ліві захисники – 6,5
Олександр Дударенко, Сіднней Сілва Сантос
29-річний Дударенко - представник знаменитої львівської династії, тож не раз приходив і в Карпати. Також пограв за МФК Миколаїв, Скалу (Стрий), Ниви (Вінниця та Тернопіль), Верес, аматорські клуби. В Лівому березі став гравцем основи.
Конкурент Дударенка - 24-річний Сіднней. Бразилець, який пройшов три чемпіонати та колись, ще до коронавірусної пандемії, коротко побував у львівському Русі. Досить технічний, атакувальний лівий оборонець. Поки бореться за місце в основі, але в найкращих матчах суттєво підсилює атаку на фланзі.
Сіднней, фото: ФК Лівий берег
Резюме: підібрані голодні до УПЛ гравці, проте позицію підсилює те, що тут може ще без проблем зіграти Соколов, а також брати Когути. Як і справа, так і зліва грають люди, які ніколи не мали стабільних виступів на такому рівні. Отже, по ходу сезону може знадобитися підсилення досвідченими фулбеками.
Центральні півзахисники – 7,5
Андрій Співаков, Руслан Дедух, Євген Банада
Первак, зазвичай, грає в 4-2-3-1, тож у центрі поля грає дует півзахисників. Капітан команди - 29-річний Співаков. Велика знахідка Бузника, який його ще з обласних змагань брав у студентську збірну України. Крім Лівого берега та литовської Йонави, на професіоналах ніде не грав. Більше того, з початком повномасштабного вторгнення деякий час працював за кордоном - вставляв вікна добропорядним португальцям. Досить жорсткий, непоступливий півзахисник. Гарно виконує стандарти, хоча цього року дав кілька промахів.
26-річний Дедух при Співакову більше як ігровик. Якісний пас, удар, виконання стандартів. Сам чернігівський, з юних літ вважався перспективним - пройшов юнацькі склади ПФК Львів, Ворскли. Потім пройшов тяжкий шлях через нижчі ліги, аж поки з чергового заходу в тернопільську Ниву не перейшов у Лівий берег. Має перспективи додати.
32-річний Банада - це ще один олександрійський слід. Сам нікопольський, пройшов донецький спортінтернат і юнацький склад Олімпіка. Колись дуже якісно розкрився в Олександрії та навіть викликався звідти в молодіжну збірну України. Проте після 10 років на одному місці вже догравав - ні в Металісті, ні в ЛНЗ, ні в Вересі не грав на своєму колишньому рівні. Лівий берег в особі Банади отримує якісне підсилення середини поля, тому що Співаков на дискваліфікації зараз, є проблема травматизму, а Якимів, який міг би закрити позицію поряд із Дедухом, потрібен в обороні. Для Євгена це максимально комфортні умови – на досвіді він справді буде корисним.
Резюме: за першоліговими мірками, дует Співаков-Дедух дуже сильний. Але для обох це буде справжнє випробування на новому рівні – в УПЛ із них усіх має досвід лише Банада.
Праві півзахисники – 7,0
Владислав Войцеховський, Олег Синиця, Андрій Фесенко, Микола Когут, Іван Когут
31-річний Войцеховський колись подавав надії в Дніпрі, пограв за Нафтовик-Укрнафту, Дніпро-1, МФК Миколаїв, ЛНЗ. Для уродженця Київщини Лівий берег - це шанс провести сильний заключний акорд всеукраїнської кар'єри. Влад забив шість м'ячів при чотирьох асистах у минулому сезоні.
Владислав Войцеховський, фото: ФК Лівий берег
Якщо вважати, що Войцеховський – це більше фланговий форвард, то справа в півзахисті в більш оборонному плані можна використовувати Соколова чи Астахова (у другому таймі через заміни таке бувало). Проте не в стилі Лівого берега надмірно перевантажувати редути.
Також на флангах півзахисту можуть зіграти 25-річні брати Когути - вони прийшли після Карпат, раніше пограли за Агробізнес і низку аматорських команд, а також недавно запрошений із Звягеля Фесенко (хоча йому зручніше зліва).
Резюме: Войцеховський у віці, але на випадок форс-мажорів є Синиця, який без проблем його підстрахує. Є ще кілька гравців для глибини складу.
Атакувальні півзахисники – 6,5
Олег Синиця, Тарас Галас, Микола Когут, Руслан Дедух
Ця позиція в команди менш виразна, проте якщо, наприклад, Синиця чи М.Когут тут грають – це забезпечує якісну зв’язку ліній і суттєву кількісну перевагу під час швидких атак (атакувальні хави охоче зміщуються на фланги, в глибину – завдяки цьому значно впевненіше йдуть атаки через фланги та є кому замикати подачі й простріли).
Звісно, за потреби сюди можна підняти Дедуха, проте в такому випадку не буде належної підстраховки та глибини нижче – в центрі поля. 20-річний тернополянин Галас, який прибув із юнацького складу Ворскли, володіє задатками дуже якісного атакувального півзахисника. Проте він ще в цій команді місця в основі не завоював, у нього довгий шлях до реалізації.
Резюме: позиція заповнена, проте найкращі на ній – номінальні крайні хави М.Когут або Синиця. Щоправда, є варіант зіграти 4-4-1-1, тоді атакувальний півзахисник буде по суті форвардом у відтяжці. В такій ролі дуже непоганий Синиця.
Ліві півзахисники – 7,0
Іван Когут, Микола Когут, Максим Куліш, Андрій Фесенко
Брати Когути знімають питання щодо лівого краю. Зараз у кращій формі Микола – проте Іван не менш швидкісний і гострий гравець.
Микола Когут, фото: ФК Лівий берег
Переконливий на цій позиції 26-річний Фесенко - унікальний персонаж. Аж до позаминулого сезону грав на аматорах, переважно, за ОДЕК (Оржів, Рівненська область). У ПФК Звягель був одним із найкращих, прізвисько "Марез" дарма не дають. Проте це новачок як у команді, так і в УПЛ. Поки що він тільки завойовує авторитет.
Є ще Куліш – 25-річний екс-вінгер юнацьких складів Динамо, Ворскли, ОлександріЇ, Минаю, словацької Сениці та нижчолігових Рубікону та Діназа. Що говорити, при очевидному таланті - техніка, швидкість, дриблінг - тільки в минулому сезоні в оренді в Поділлі він забив свій перший м'яч серед дорослих професіоналів! Дуже нереалізований гравець, але талановитий. Побачимо, чи знайде себе після повернення.
Плюс до цього можуть зіграти зліва в півзахисті захисники Дударенко та Сіднней. Теоретично можна переводити й Синицю з Войцеховським, хоча їм все ж зручніше праворуч.
Резюме: кількісно все в порядку. Питання в тому, як ті ж брати Когути чи Фесенко з Кулішем витримають рівень УПЛ.
Нападники – 6,5
Данило Сухоручко, Олексій Литовченко, Данило Колесник
Промовистий факт – найкращий бомбардир Лівого берега в минулому чемпіонаті це опорник (у Співакова 12 голів, правда, 5 із них – пенальті). Форварди в «лелек» специфічні – більше в боротьбі, більше в підіграші.
Наприклад, 24-річний Сухоручко колись подавав надії в Динамо, Арсеналі-Київ і Чорноморці. А от у тернопільській Ниві провалився - там були шоковані: "Що це за динамівець? 1 гол за сезон!". Виявилося, що треба ще вміти цього гравця використати. От після відновлення виступів Лівого берега Данило в 35 матчах забив 11 м'ячів і віддав дві гольові. Це високий, чіпкий гравець. Не належить насправді до забивних, а більше підігруючих – завдяки скидкам і коротким пасам в темп його значна заслуга в силі флангових атак).
Данило Сухоручко, фото: ФК Лівий берег
27-річний Литовченко також провів найкращі роки в тернопільській Ниві, куди потрапив після АТО. Сам пройшов Буковину, Арсенал-Київ, Черкащину, Гірник-Спорт. Багато та зі смаком забивав за Чайку, коли скромний борщагівський клуб ледве не зайшов у медалі Другої ліги. Лівий берег перехопив його в жорсткій конкуренції з Інгульцем і ще кількома клубами, в 29 матчах Олексій оформив 11 результативних дій (7+4), але більше підстраховує Сухоручка.
Свіжий новачок - 22-річний Колесник. У різні часи його випробовували Арсенал-Київ, Ворскла, Колос. Мав шанс у Чехії, в ВПК-Агро. Став чемпіоном Другої ліги з Дружбою. Проте найбільше запам'ятався пам'ятним махачем на зборах із Шинником. Поки це не реалізований, хороший за задатками, гравець.
Резюме: форварди працюють на команду, проте не є найбільш забивними. Якісне посилення дуже б допомогло.
- Читайте також: «З нового сезону на стадіоні «Лівий берег» гратиме Шахтар»: Лавренко підтвердив початок співпраці з чемпіоном України
Що в підсумку?
Лівий берег вийшов в УПЛ по форс-мажору та залишається командою Першої ліги. На ефекті зіграності Первак зумів виграти досить складний «турнір чотирьох», та й у Першій лізі зумів нав’язати боротьбу фаворитам – наприклад, Інгулець скрутився «лелекам» у регулярному чемпіонаті.
Проте для успішного виконання своєї місії – адаптації в УПЛ і збереження прописки – команді треба, як мінімум, три досвідчених і кілька молодих (під конкуренцію) новачків. Без цього підвисатимуть такі позиції:
- центральний оборонець
- під нападниками
- нападник
Треба сказати, що не має значної глибини навіть така укомплектована точка поля, як воротар (Чеботарьов вибув надовго, Механів не має досвіду виступів на найвищому рівні, його підстраховка – тим більше). Теоретично можуть виникнути навіть запитання щодо центру півзахисту, особливо якщо випаде хтось із центрбеків і, умовно, до Якиміва доведеться опускати Співакова чи звужувати Соколова.
Найголовніша проблема – ми просто не можемо спрогнозувати, наскільки добре проявлять себе в УПЛ лідери Лівого берега. В Першій лізі умовні Співаков, Дедух, брати Когути – це сила. Дударенко, Астахов, Соколов там досить ефективні. Механів – навіть був топом кілька сезонів поспіль. Але це – підвищення в класі, і перед Перваком – дуже складне завдання зіграти тим складом, який є. Навряд чи зараз команда встигне підписати більше 1-3 новачків, а треба, як ми вже говорили, більше.