Страждав від Шевченка та Малиновського, підтримав Україну, хвалив Шахтар: К'єлліні завершив кар'єру у 39 років

12 голосів
Джорджо К’єлліні і Андрій Шевченко, фото: Getty Images
Легендарний захисник національної збірної Італії та Ювентуса Джорджо К’єлліні оголосив про завершення професійної кар’єри футболіста. З цієї нагоди «УФ» підготував спеціальний матеріал про те, як доля зводила італійця з Україною.

У вівторок, 12 грудня, легендарний італійський захисник Джорджо К’єлліні, останнім клубом якого був Лос-Анджелес, оголосив про завершення професійної футбольної кар’єри у віці 39 років.

Також футбольна доля неодноразова зводила К’єлліні з Україною: матчі Ліги чемпіонів з Динамо і Шахтарем, протистояння з Малиновським й Шевченком, а також поєдинки з нашою збірною. Про те, як перетиналися шляхи Джорджо та України, читайте в ексклюзивному матеріалі сайту «Український футбол».

«К’єлліні: становлення, розквіт та прощання»

К’єлліні розпочинав свій шлях в академії Ліворно, а закріпитися у основі першої команди йому вдалося, коли клуб очолював Вальтер Маццарі. У сезоні 2003/2004 Джорджо провів 41 гру в Серії А, граючи як зліва, так і в центрі захисту.

На той момент частиною прав на гравця вже володіла Рома. К’єлліні був переконаний, що після вдалого сезону він точно поїде до столиці Італії працювати під керівництвом Лучано Спаллетті, однак виникли інші обставини. Президент Ліворно Альдо Спінеллі розповів йому, що на нього претендує клуб з першої четвірки і той має терміново їхати в Мілан на переговори. Як з’ясувалося пізніше – тим клубом був туринський Ювентус.

Можна довго говорити про період Джорджо в складі туринського клубу, адже К’єлліні віддав «старій синьйорі» 17 років свого життя. Однак доречніше буде просто перелічити факти з його кар’єри та досягнення за час його виступів у складі Ювентуса (2005-2022).

Джорджо К’єлліні, фото: Getty Images

• Джорджо перейшов до туринського клуб в 2004 році, але відразу відправився грати за Фіорентину (42 матчі, три голи, два асисти).
  • У своєму першому сезоні в кольорах Ювентуса (2005/2006) К’єлліні став чемпіоном, провів 23 гри та забив один гол.
  • Золоті медалі у Ювентуса були відібрані через корупційний скандал, що відомий під назвою Кальчополі.
  • Сезон 2006/2007 провів разом з клубом у Серії Б
  • Розквіт Джорджо у туринському клубі на позиції лівого захисника, однак у кампанії 2007/2008 через серію травм вимушено був зміщений до центру оборони.
  • Разом із захисниками Андреа Барцальї та Леонардо Бонуччі із середини сезону 2011/12 склав знамените захисне тріо BBC.
  • Саме у тій кампанії К’єлліні здобув своє перше законне Скудетто разом з Ювентусом.
  • Джорджо за свою кар’єру не завоював жодного єврокубка. Він був близьким до цього у сезоні 2014/2015, коли Ювентус у фіналі Ліги чемпіонів зустрічався з Барселоною, однак пропустив цю гру через травму. Каталонці перемогли туринців з рахунком 3:1.
  • Завдяки переносу Євро-2020 через коронавірус зумів взяти участь у переможному для Італії турнірі, завоювавши свій єдиний трофей зі збірною.
  • Свою останню гру за «стару синьйору» К’єлліні провів 21 травня 2022 року проти Фіорентини (0:2).
  • Джорджо єдиний гравець в історії Ювентуса, який здобув дев’ять Скудетто поспіль.
  • 7 липня 2022 року К’єлліні перейшов до Лос-Андежелеса, який став останнім футбольним клубом у його кар’єрі.

Джорджо та Україна: гол, травма, Євро-2012

Перша зустріч К’єлліні зі збірною України датується 26 травням 2006 року. Саме тоді збірна Італії зустрічалася з українською командою в рамках другого туру групового етапу Євро-2006 (U-21).

У тій грі К’єлліні вийшов у стартовому складі команди на позиції лівого захисника, заробив попередження та відіграв усю гру. Сам поєдинок йшов до завершення з рахунком 0:0, але на 90+3 хвилині втрутився той-таки Джорджо. Захисник вдало скористався подачею від Чезаре Бово, відштовхнув від себе нападника української збірної Руслана Фоміна та завдав влучного удару у ворота Андрія Пятова.

Наступного разу К’єлліні зустрівся вже з національною збірною України у Києві в рамках контрольного матчу. Українці не брали участь у відборі на домашній чемпіонат Європи, тому мали можливість проводити подібні поєдинки. Однак сам Джорджо зіграв у тому київському матчі зовсім небагато часу. Вже на 17-й хвилині К’єлліні був змушений покинути поле через пошкодження.

За десять хвилин після того, як Джорджо покинув поле його команда забила. Подвоїти власну перевагу італійська збірна зуміла вже в другому таймі наприкінці гри (2:0).

Востаннє зі збірною України Джорджо зіграв 10 жовтня 2018 року в рамках товариського матчу на Стадіо Луїджі Ферраріс. К’єлліні з капітанською пов’язкою вивів команду на поле та відіграв увесь матч.

Джорджо К’єлліні у матчі з Україною, фото: Getty Images

Рахунок у грі було відкрито вже у другому таймі. Федеріко Бернардескі видряпав м’яч у Олександра Зінченка, змістився у центр та пробив по воротах Андрія Пятова, який невдало відбив м’яч, через що той опинився у воротах

На 62-й хвилині саме з-під К’єлліні Руслан Малиновський завдав удару по воротах Доннарумми, який допоміг команді Шевченка зрівняти рахунок у грі.

«К’єлліні та Шахтар: перемога, нічия та компліменти команді Луческу»

Вперше з донецьким Шахтарем К’єлліні зустрівся 2 жовтня 2012 року. Джордо вийшов у стартовому складі Ювентуса, склавши традиційне захисне тріо команди BBC. Однак захист туринців достатньо швидко дав збій. Вже на 23-й хвилині Алекс Тейшейра з передачі Вілліана поцілив потужним ударом у ближній кут воріт Буффона. Проте за дві хвилини туринці зрівняли рахунок: Бонуччі відзначився з передачі Андреа Пірло.

Матч так і закінчився з рахунком 1-1, а сам К’єлліні відзначився тим, що заробив попередження, сфоливши у підкаті проти Тейшейри.

К’єлліні був відомий тим, що не соромився грати жорстко, тому дивуватися ще одному його попередженні в наступному ж матчі з Шахтарем (2:1) не слід. Цього разу італієць отримав жовту за грубу гру ліктем проти півзахисника донеччан Генріха Мхітаряна.

Також на 21-й хвилині гри м’яч після удару головою від Джорджо потрапив у руку Фернандінью, який перебував у штрафному майданчику. Однак рефері поєдинку проігнорував цей епізод.

Фернандінью і Джорджо К’єлліні, фото: Getty Images

Наприкінці гри К’єлліні у підкаті в штрафному майданчику вибив м’яч з-під ноги Ілсінью, запобігши можливості «гірників» зрівняти рахунок.

Після поєдинку К’єлліні компліментарно висловився стосовно команди Мірчі Луческу.

«Шахтар – сильний суперник, який має у своєму складі багато гравців з чемпіонським характером, однак ми досягли того, аби все йшло за нашим сценарієм, створили більше гольових моментів та заслужили на гол».

Варто відзначити, що Джорджо робив компліментарні заяви стосовно Шахтаря ще до першого матчу з ним, одразу після жеребкування групового етапу.

«У Шахтарі є гравці, які б могли грати в основі більшості європейських клубів. Наприклад, у їхньому складі є вибуховий футболіст – Мхітарян, який може змінити ситуацію на полі. Нам потрібно поважати свого суперника».

Джорджо та Динамо: 19 хвилин на полі, травма, слова про Шевченка

Знову К’єлліні завітав до Києва (20.10.20) та знову на нього тут чекала особиста невдача. Джорджо, вивівши команду на поле з капітанською пов’язкою, відіграв лише 19 хвилин.

За цей час італієць двічі міг вразити ворота киян. Спершу капітану Динамо Сергію Сидорчуку вдалося нав’язати боротьбу під час подачі з кутового, через що К’єлліні не зумів як слід пробити. А вже на 14-й хвилині Джорджо повинен був користатися помилкою у грі на виході від Георгія Бущана та завдавати точного удару у порожні ворота, однак схибив.

Джорджо К’єлліні у боротьбі з Сергієм Сидорчуком, фото: Getty Images

Через п’ять хвилин К’єлліні покине футбольне поле через пошкодження, а замінить його Меріх Демірал. У другому таймі Альваро Мората вирішить долю протистояння, оформивши дубль другому таймі.

Саме через травму отриману в Києві Джорджо не зміг зіграти проти Динамо у туринському поєдинку, який закінчився розгромною перемогою його команди (3:0).

Цікаво, що перед грою італійського захисника запитали, що саме він пам’ятає про Україну, з якою футбольна доля неодноразово зводила його. Спіч К’єлліні не обійшовся без згадки одного зі злих геніїв Ювентуса – Андрія Шевченка.

«Я вже неодноразово відповідав на запитання, що мене пов'язує з Україною. Кілька років тому ми зустрічалися із Шахтарем, це справді сильна команда. Звичайно, Шевченко теж одразу спадає на думку. Він нам багато забивав, ще граючи за Мілан. На щастя для нас зараз він уже не грає, а працює тренером».

К’єлліні та страждання від Шевченка і Малиновського

Під час своєї ігрової кар’єри в Мілані Шевченко неодноразово вражав ворота Ювентуса, однак під «гарячу ногу» українського форварда потрапив К’єлліні потрапив тоді, коли захищав кольори Фіорентини. Варто відзначити, що загалом Джорджо та Андрій на футбольному полі перетиналися чотири рази:

• 2004/2005: Мілан – Фіорентина (6:0);
  • 2004/2005: Фіорентина – Мілан (1:2);
  • 2004/2005: Ювентус – Мілан (0:0);
  • 2008/2009: Ювентус – Мілан (4:2).

За 302 хвилини у чотирьох матчах проти К’єлліні Шевченко відзначився чотирма забитими голам. Вже в першому очному протистоянні Андрій оформив дубль. Під час першого голу Джорджо не встиг за рухом Шевченка, який увірвався у воротарський майданчик та в один дотик направив м’яч у сітку.

Цікаво, що у тому поєдинку К’єлліні теж забивав (навіть раніше Шеви!), щоправда, у власні ворота. Захисник намагався винести м’яч з порожніх воріт після удару Ернана Креспо, однак зіштовхнувся з Даніелем Каррі та пробив у власні ворота.

Вдруге Шева оформив дубль вже на домашньому стадіоні Фіорентини. К’єлліні знову грав на лівому фланзі та знову під час першого голу не встиг за рухом реактивного українського форварда. Другий гол Андрія стався на 55-й хвилині та знову не без помилки від Джорджо, який цього разу загубив Шевченка, дозволивши завдати прицільного удару головою впритул до воріт. Сам К’єлліні у тій грі був замінений на 78-й хвилині.

Про те, як Малиновський забив з-під Джорджо у грі за збірну вже згадувалося, а тепер перейдемо до протистояння в рамках клубного футболу. Руслан та К’єлліні перетиналися двічі у ті часи, коли українець виступав у складі Аталанти.

• 2020/2021: Аталанта – Ювентус (1:0);
  • 2020/2021: Аталанта – Ювентус (1:2).

У матчі 31-го туру італійської Серії А сезону 2020/21 Ювентус зазнав поразки на виїзді від Аталанти (0:1). Єдиний гол у тому протистоянні забив саме Малиновський, який з’явився на полі лише на 72-й хвилині гри. Українець завдав потужного удару з дальньої відстані, а рикошет зіграв на його користь.

Наступна зустріч К’єлліні та Малиновського сталася вже у фіналі Кубка Італії 2021. Рахунок у тій грі шикарним ударом відкрив Деян Кулусевські, однак гармата Руслана нагадала про себе. На 41-й хвилині гри українець ударом з-за меж штрафного майданчика відправив м’яч у сітку воріт Буффона. К’єлліні у падінні намагався заблокувати цей удар, однак марно. Зрештою саме Джорджо святкував перемогу у фіналі, адже Федеріко К’єза забив переможний гол на 73-й хвилині матчу.

Джорджо К’єлліні і Руслан Малиновський, фото: Getty Images

***

Також не можна не згадати, що К’єлліні був одним з найперших футболістів, хто засудив вторгнення Росії в Україну.

«Прокинутися сьогодні вранці було приголомшливим і травмуючим. Я усвідомив, що безпорадний, дивлячись на зображення, які я не міг зрозуміти. Я до кінця сподівався, що до цього не дійде, і криза не переросте в конфлікт.

Сподіваюся, що ефект доміно не спрацює, і дипломатія зможе залікувати такий серйозний перелом. Мої думки і моя солідарність – з українським народом та всіма людьми, які стали жертвами цієї війни».

Примітно, що останній матч у своїй кар’єрі К’єлліні провів у фіналі МЛС, де зі своїм Лос-Анджелосом протистояв Коламбус Крю, у складі якого грає Євген Чеберко. Саме український захисник, який з’явився на полі на 83-й хвилині гри, підняв трофей над головою, допомігши свої команді здобути перемогу над колективом Джорджо (2:1).