Арсенал Зінченка змагається за чемпіонство в АПЛ з Ман Сіті та Ліверпулем: які шанси у «канонірів» цього сезону?

Переглядів 2056
Євген Чепур Євген Чепур
6 голосів
Арсенал Зінченка змагається за чемпіонство в АПЛ з Ман Сіті та Ліверпулем: які шанси у «канонірів» цього сезону?
Колаж: «Український футбол»
Роберто Моралес, Кирило Крижановський та Вадим Скічко в ексклюзивному інтерв’ю для «УФ» поділилися думками щодо перспектив лондонського Арсеналу з Олександром Зінченко стати чемпіонами АПЛ.

Хто стане чемпіоном АПЛ сезону 2023/24 – Арсенал, Манчестер Сіті або Ліверпуль? У багатьох українських фанів – свій фаворит, «каноніри». Підтримувати лондонський клуб багато з наших співвітчизників почали ще у 2000-х роках, коли за «гармашів» виступав колишній оборонець Динамо Олег Лужний та культовий нападник збірної Франції Тьєррі Анрі.

В останні два роки кількість українських вболівальників Арсеналу тільки зросла, тому що у складі лондонців виступає Олександр Зінченко. Українець та його партнери були близькими до тріумфу в Англійській Прем'єр-лізі минулого сезону, але на фініші не витримали чемпіонської гонки з Манчестер Сіті та фінішували другими, поступившись команді Гвардіоли п’ятьма очками (89 проти 84 залікових балів).

Цього сезону битва з титул АПЛ стала ще більш конкурентною, адже тепер і Ліверпуль втрутився у боротьбу та має непогані шанси зробити прощальний подарунок Юргену Клоппу, який покине «мерсисайдців» по завершенні сезону.

Редактор сайту «Український футбол» Євгеній Чепур разом з експертами детально розбирає сильні та слабкі сторони команди Мікеля Артети і календар претендентів на перемогу в АПЛ.

Експерти:

  • Роберто Моралес – воїн ЗСУ, відомий телекоментатор і журналіст «ТаТоТаке».
  • Кирило Крижановський – головний редактор офіційного сайту київського Динамо.
  • Вадим Скічко – воїн ЗСУ, ексжурналіст ПроФутбол і 2+2, коментатор на MEGOGO.

Сильні сторони Арсеналу

Підопічні Артети краще зрозуміли вимоги іспанського фахівця, адже працюють разом вже другий рік. Звідси ж інший плюс – футболісти краще зігралися між собою. Новачок Деклан Райс зумів вписатися до тактичних схем тренера та став одним з лідерів команди. Не можна не відзначити й той факт, що додав у своїй грі Сака, який продовжує прогресувати.

До того ж, варто нагадати, що зараз лондонці набрали потужну форму і в 2024 році ще жодного разу не програли в АПЛ, а позаду вже поєдинки з Манчестер Сіті (0:0) та Ліверпулем (4:1).

А що з цього приводу думають наші експерти?

– Які сильні сторони є в Арсеналу? Як їх можна покращити?

Моралес: Команда вже повністю сформована під бачення футболу тренером і вона є абсолютно цілісним організмом. Також Артета зараз намагається грати сміливіше за Манчестер Сіті. Звичайно, останнє твердження не стосується матчу між цими командами. Там усе було сумно.

Роберто Моралес. Фото: скрін youtube

Крижановський: Шанси в Арсеналу досить великі. За перемогу в АПЛ нинішнього сезону боряться три команди – Арсенал, Ліверпуль та Манчестер Сіті. Якщо ми відкинемо фактор травм, якийсь форс-мажор, який неможливо передбачити, то я би казав, що трохи більше шансів у Ліверпуля, а у Арсеналу та Ман Сіті десь порівну. 

Що стосується сильних сторін Арсеналу, то ви ж бачите, що команда вміє домагатися результату та часто дотискати суперника на останніх хвилинах. У команди якісний та збалансований склад, чудовий тренер, який розуміє ситуацію. Всі шанси у них є.

Що покращити? Кардинально щось змінити неможливо, адже не так багато турів залишилося до кінця чемпіонату. Головна проблема – як правильно розподілити сили та забирати свої очки у поєдинках з аутсайдерами та середняками. 

Це ніяк неможливо виправити. Лише перемагати. А за ігровими якостями я не бачу там проблем та вважаю, що це лише психологічний момент. Це проблема тренера – як він розмовляє з гравцями, що він їм каже, як вони це сприймають. З технічного плану гравців та рівня їх майстерності я проблем не бачу.

Скічко: Шанси на перемогу в АПЛ у команди Зінченка достатньо високі, адже Арсенал весь час прогресує під керівництвом Артети. Згадати хоча б минулий сезон і їхню нагоду стати чемпіонами. Наразі у них навіть вищий середній показник набраних очок, ніж у попередній, вельми впевненій, кампанії. Цьогоріч вони не програють в АПЛ взагалі, тож чому б ні?

Найсильніша сторона лондонців? Насамперед я виділив би їхній божевільний напад. Найкраща атака АПЛ при живих і конкурентоспроможних Ліверпулі та Манчестер Сіті - це вже неабиякий показник. Також саме «гармаші» відзначаються зі стандартів більше за всіх у АПЛ. З іншого боку, саме в Арсеналу найбільша різниця у співвідношенні фактичних і очікуваних голів. Тобто лондонці забили більше, ніж мали би. Висновок напрошується сам собою - створювати ще більше нагод аби не бути залежними від бездоганності реалізації.

Слабкі сторони Арсеналу

Ми детально розібрали сильні сторони «канонірів», але у лондонців є й мінуси. Футболісти команди і Артета, саме на посаді головного тренера, не вигравали АПЛ та не мають ментальності чемпіонів. Запрошення Зінченка та Жезуса, які ставали переможцями англійської першості у складі Ман Сіті, частково мало нівелювати цю проблему. Але для вирішення подібного завдання потрібні футболісти-чемпіони іншого рівня, топові.

Арсенал чекає наднасичений графік у Лізі чемпіонів та АПЛ, адже команда грає на два фронти. Чи вистачить сил та кадрового запасу у «гармашів» для успіху в обох турнірах? У це не дуже віриться.

Так, Ман Сіті також грає у ЛЧ, але Хосеп Гвардіола та його гравці мають той самий менталітет переможців і у минулому сезоні, коли зробили требл, вже пройшли подібне випробування і знають, як саме діяти. Ліверпуль бере участь у Лізі Європи і, скоріш за все, зможе дозволити собі певну ротацію, а це значить, що колектив Клоппа буде мати більше сил на внутрішнє змагання.

Ну і третя складність «канонірів», яка може завадити їм виграти чемпіонат Англії, – це сила суперників – Ліверпуля та Манчестер Сіті.

Тепер послухаємо наших колег.

– Які слабкі сторони є у Арсеналу? Як їх виправити?

Моралес: Бракує виконавців для глибини. Бракує досвіду боротьби за трофеї, відповідно стресостійкості.

Крижановський: Найбільш слабка сторона лондонців – це менталітет, адже він поки що не чемпіонський. Не бачу у складі команди Мікеля Артети гравців, які б були ментальними чемпіонами, або у яких величезний досвід ставати першими у якості лідерів команди. Вважаю, що Арсенал брав футболістів у Ман Сіті (Жезус та Зінченко, – прим. Є.Ч.), щоб вирішити саме цю проблему та додати у команду чемпіонів, людей, які знають як і що потрібно робити у вирішальні моменти, причому не тільки на полі.

Кирило Крижановський. Фото: Google

Скічко: За показником ударів «каноніри» поступаються своїм головним конкурентам, тому, гадаю, збільшення активності попереду може сприятливо повпливати на їхні перспективи. Крім того, їм слід пам'ятати сумний досвід минулого року та не відпустити свій шанс стати чемпіонами під кінець кампанії.

– Чи вистачить Артеті досвіду для чемпіонства?

Моралес: Йому, може, й вистачить, а от футболістам – ні.

Крижановський: Це комплексна проблема Арсеналу – ментальність і нестача досвіду. У лондонців є клас для того, щоб перемагати у кожній грі. Ми можемо казати все, що завгодно, але Манчестер Сіті може «спіткнутися» на черговому супернику, чи Холанд отримає травму, і ми будемо говорити, що Артета без такого великого досвіду обійшов Гвардіолу. Але це цілком можливо.

Козир тут Артета – футбольна людина на всі 100%. У нього величезний досвід, як у гравця та тренера. 

Скічко: Він уже неодноразово ставав чемпіоном Англії, щоправда, в іншому тренерському статусі [як помічник Гвардіоли в МС]. Подивіться, як Арсенал послідовно розвивається під керівництвом баска та як щосезону намагається підвищити своє місце у таблиці. Це четвертий повноцінний сезон Артети біля керма Арсеналу - Гвардіола за ідентичний період двічі був чемпіоном Англії, Клопп - саме у четвертому повноцінному сезоні став чемпіоном з Ліверпулем. Кубки та Суперкубки Англії у Артети вже були - черга за чемпіонатом?

– Яка основна проблема може завадити Арсеналу виграти АПЛ?

Моралес: Важкий календар на фініші, сила Ліверпуля і Манчестер Сіті

Крижановський: Ліверпуль та Манчестер Сіті. Це ключова проблема. Якщо рівень цих команд буде нижчим, ніж зараз, то Арсенал без проблем виграє АПЛ, а так – ні. Думаю, що все вирішиться в останніх одному-двох турах.

Скічко: Їх дві - Ліверпуль та Манчестер Сіті 😀 А якщо суто про Арсенал - у них непростий календар далі. У квітні на них чекає виїзд до Брайтона, домашня Астон Вілла в проміжку між матчами ЛЧ з Баварією та два лондонських дербі. Може трапитися так, що до травня каноніри вже втратять турнірну мотивацію у чемпіонаті.

– Які проблеми у команди Зінченка можуть з’явитися до кінця чемпіонату? Як їх нівелювати? 

Крижановський: Якщо Едегор, Райс чи Сака отримають травму, то це стане дуже великою проблемою для «канонірів». Її вирішення немає. Лише травми можуть змінити щось кардинально.

Скічко: Знову наведу приклад минулої кампанії - тоді Арсенал 248 днів був лідером АПЛ, однак саме у квітні розпочалося їхнє падіння. Класні команди відрізняються тим, що можуть тримати удар і навіть у несприятливих обставинах будь-що домагатися необхідного результату. Чи зможе Арсенал витримати випробування фінішною прямою сезону ще й на тлі навантажень у єврокубках - нам це тільки належить з'ясувати.

Склад Арсеналу: потенційні проблеми й прориви

Як ми згадували вище, «каноніри» лише на фініші минулого сезону поступилися Манчестер Сіті у боротьбі за титул. Керівництво команди повірило у геній Мікеля Артети, для якого посада головного тренера Арсеналу стала першою в кар’єрі, та вийшло на трансферний ринок з чітким бажання посилити склад. 

«Гармаші» підписали за фантастичні гроші Деклана Райса, Кая Хаверца та Юррієна Тімбера (116.60 млн євро, 75 млн євро та 40 млн євро відповідно). Якщо англієць зумів стати основним у команді Артети, то німець поки що не виправдовує очікувань на всі 100%, адже йому бракує стабільності, а нідерландець навіть не встиг розігратися, як зламався. 

Але головна проблема «канонірів» зі складом так і не була вирішена – Арсенал не підписав форварда, здатного повести за собою команду та стабільно забивати 20+ голів в АПЛ. Основний нападник лондонців Габріель Жезус у минулому сезоні АПЛ у 26 поєдинках провів 11 голів, а у нинішньому має всього чотири результативні удари за 20 зустрічей.

На прикладі Манчестер Сіті бачимо, як важливо мати у своєму складі голеадора – Ерлінг Холанд у сезоні АПЛ 22/23 забив 36 м’ячів, а поточному розіграші вже «наколотив» 18 за 24 гри.

Також, при всій повазі до Зінченка, Томіясу та Ківіора, в першу чергу, помітна проблема з лівим флангом оборони. Жоден із цієї трійки не тягне на статус надійного оборонця команди, яка виграла АПЛ. 

Не завадить лондонцям і розширити резерв футболістів, які якісно можуть замінити основу. Без такого кроку неможливо приймати успішно участь у кількох турнірах одночасно.

Що скажуть наші експерти?

– Зінченко піддається критиці. Чи не є він «слабкою ланкою» лондонців?

Моралес: Зінченко зовсім не бездоганний, тим більше, його прозиція гібридна, це свідомий вибір тренера. Але він не корінь проблем.

Крижановський: Я не думаю, що саме він є слабкою ланкою «канонірів». Просто його помилки помітні, скажімо так, на фоні гравців інших амплуа (це загальна проблема футболістів оборони, особливо, якщо помилки призводять до пропущених м’ячів). 

Але я б не сказав, що Зінченко є проблемою Арсеналу. Так, він не є провідним гравцем, це однозначно. Проте ми не знаємо точно його роль у роздягальні, а це дуже важливо. Він є важливим гравцем поза футбольним полем, а дуже часто саме цього духу в роздягальні не вистачає для великих перемог. 

У футбольному плані – Олександр гравець ротації, не стабільний футболіст старту. Також проблеми з травмами не варто забувати. І взагалі, Зінченко – центральний півзахисник. Добре, що він може грати зліва в обороні, але коли потрібні захисні якості, то виникають проблеми. Але ж Олександр не себе призначає на позицію оборонця. Таке бачення тренера.

Скічко: Гадаю, Зінченка більше критикують в Україні, ніж в Англії. На користь Зінченка промовляє той факт, що він зіграв більше хвилин за свого конкурента, Якуба Ківіора. Та й взагалі, якщо слабкою ланкою якоїсь команди є крайній захисник, то це ще зовсім непогано. За усієї поваги до функціоналу цієї позиції - вона не може бути ключовою в команді. Це не воротар або нападник.

Вадим Скічко. Фото: Google

– Яка позиція у Арсеналу укомплектована найкраще, а яка вимагає підсилення?

Моралес: Півзахист досить сильний і варіативний. А от воротарська ланка там зібрана якраз під тренерське бачення, тому вона саме така, яка є.

Підсилення? В атаці не завадив би акцентований нападник, універсальний захисник штибу Начо теж знадобився б.

Крижановський: Враховуючи, що трансферне вікно закрите, вже не можна щось підсилити. Але взагалі я вважаю, що кожну ланку можна зробити сильнішою, якщо придбати більш якісного гравця, ніж ті, які є. Можливо, тільки Сака або Райса буде важко замінити, і пару центральних захисників, яка в Арсеналу дійсно хороша, адже має якість та зіграність. А всіх інших – дуже просто, коли в тебе є гроші та є бажання їх витратити.

Скічко: На мою суб'єктивну думку, найсильніша ланка канонірів - центр захисту. Вільям Саліба та Габріел Магальяес ідеально взаємодіють та сприяють надійності оборони Арсеналу. Невипадково саме лондонці пропустили менше за всіх м'ячів у АПЛ. Щодо підсилення, знову ж суб'єктивно, потрібен забивний форвард. Гаверц на позиції ЦФ геть небезнадійний, але нападник Арсеналу має безапеляційно гарантувати 15+ м'ячів за сезон. Анрі, ван Персі, Санчес, Жиру - чудових прикладів досхочу.

– Чи є у «канонірів» гравець, здатний повести команду до чемпіонства? Або хто може стати таким футболістом?

Моралес: За значущістю це Едегор, але йдеться не про культового лідера. Хоча час саме культових минає.

Крижановський: Це складне питання, тому що у них є якісні гравці, але я не бачу такого харизматичного лідера, який би він за собою команду. Є Сака, але, на мій погляд зі сторони, він занадто м’який і психологічно нестійкий гравець для цієї ролі. Я б назвав Джаку у минулому сезоні, але його зараз немає. Тобто, є ключові гравці на полі, але саме харизматичних фігур не вистачає.

Скічко: Як на мене, то є. Це Мартін Едегор. Справжній капітан і талановитий футболіст, від якого повсякчас чекаєш якоїсь магії. Особливо запам'ятався асист на Троссара у грі проти Порту. В тому ж матчі норвежець пішов бити пенальті першим і забив. Це поведінка лідера.

– Хто виглядає баластом у лондонців, а хто може «вистрілити» у найближчий час?

Крижановський: Тренер обирає найкраще підготовлених футболістів. Я не бачу у складі лондонців гравців, які роблять негативну різницю. Є проблемні місця – фланги оборони. Але чи є там реальний баласт? Ні, адже команда, яка пройшла стільки турів і бореться за чемпіонство в Англії, немає баласту, як такого. 

Є футболісти, на яких були великі надії. Наприклад, Фабіо Вієйра мав грати краще, як очікувалося. Також здав Сміт-Роу, який у свій час вважався дуже талановитим гравцем. Я б не сказав, що Габріель Жезус вражає цього сезону, бо чотири голи – дуже мало для нападника такого рівня. Але це не баласт, а люди для глибини складу, і вони свою функцію виконують.

Вважаю, що Арсенал влітку проведе чистку і гравців п’ять-шість, які не тягнуть, підуть. Але баласту, який не дає команді чогось досягнути, я не бачу. 

Хто може здивувати ще в цьому сезоні? В Арсеналу є гравці, які знаходяться на рівні між футболістами посереднього та високого рівня, але у будь-якій грі можуть створити чудо. Це, наприклад, Троссар чи Нкетіа – футболісти, які не будуть визначальними у складі, але можуть на якомусь відрізку зробити різницю. То й же Хаверц, коли його купляв Челсі, мав бути суперзіркою АПЛ. Тут цілий ряд гравців, які можуть щось корисне для команди, але глобально я нових проривів в Арсеналі не бачу. Той же Сміт-Роу дуже талановитий, та коли він виходить на поле на 20 хвилин, то може щось дійсно якісне зробити, але постійно різницю – ні.

У «канонірів» є лідери, які ведуть за собою команду. Не такі, як, наприклад, Ван Дейк у Ліверпуля, який робить різницю у кожному матчі та є ватажком на полі і поза ним. В Арсеналі не лідери, а ключові виконавці – Сака, Едегор, Мартінеллі, Райс, Габіел, Саліба. 

Фото: ФК Арсенал

Скічко: Мало грають Сміт-Роу, Партей, Вієйра, Ельнені. Здебільшого, через травми, але без цих футболістів Арсенал не надто страждає. Роль Деклана Райса просто колосальна. Стосовно тих, хто може стати відкриттям, то хотілося би сказати, що в Арсеналу завжди була продуктивна академія. В Артети взагалі досить низький середній вік команди (нижчий, ніж у Ліверпуля та Манчестер Сіті), а може ж бути ще більше залучення молоді! Ітан Нванері та Амаріо Козьє-Дюберрі здатні створити конкуренцію в атаці. Гадаю, в академії Арсеналу давно мріють виростити нового Кевіна Кемпбелла.

Календар Арсеналу, Ліверпуля та Ман Сіті: хто й де може оступитися

Давайте поглянемо на суперників, з якими командам ще доведеться зіграти у цьому сезоні АПЛ.

Ліверпуль

  1. МЮ
  2. Крістал Пелас
  3. Фулхем
  4. Евертон
  5. Вест Хем
  6. Тоттенхем
  7. Астон Вілла
  8. Вулверхемптон

Манчестер Сіті

  1. Крістал Пелас
  2. Лутон
  3. Тоттенхэм
  4. Брайтон
  5. Ноттінгем Форест
  6. Вулверхемптон
  7. Фулхем
  8. Вест Хем

Арсенал

  1. Брайтон
  2. Астон Вілла
  3. Вулверхемптон
  4. Челсі
  5. Тоттенхем
  6. Борнмут
  7. Манчестер Юнайтед
  8. Евертон

Якщо порівняти форму команд, їхні виступи цього сезону, місця у турнірній таблиці та завдання, які перед ними стоять у чемпіонаті Англії, то легшим здається календар в обох суперників команди Зінченка у боротьбі за перемогу в АПЛ.

Спрогнозувати у грі з ким ці троє конкурентів втратять очки, надзвичайно важко – АПЛ є найбільш конкурентною лігою світу, і тут кожен може оступитися навіть у матчі з аутсайдером.

Але Арсенал з Манчестер Сіті не збираються так просто віддавати титул червоним. Тому у квітні-травні ціна втрачених очок буде надзвичайно високою для усіх трьох учасників чемпіонської гонки в АПЛ, які після 30-ти зіграних поєдинків йдуть надзвичайно щільно у турнірній таблиці (Ліверпуль – 70 очок, Арсенал – 68, а МС – 67).

Нехай букмекери не надто вірять в перемогу Арсеналу у чемпіонаті Англії (коефіцієнт 3.75, а у МС та Ліверпуля – 2.75 та 2.20 відповідно), але все ж лондонцям до снаги тріумфально завершити сезон АПЛ 2023/24. 

А які думки щодо календаря претендентів на англійський футбольний трон у наших експертів?

– Після 31 туру АПЛ лідирує Ліверпуль, Ман Сіті – другий, Арсенал – третій. У кого найважчий календар та у матчах із ким команди можуть втратити очки?

Моралес: Найважчий календар у Арсеналу.

Крижановський: Найкращий календар у Ліверпуля – трішки простіший, ніж у суперників. А втратити очки команди можуть у будь-якому матчі у грі з будь-яким суперником. Це АПЛ, там немає команд, які до стартового свистка вже здалися. 

У Сіті матчі з Тоттенхемом та Брайтоном, які можуть здивувати. Вест Хем може створити проблеми. В Арсеналу, мабуть, найважчий календар. Там і цікавий Брайтон, непоступливий Борнмут, Астон Вілла і Тоттенхем, які борються за Лігу чемпіонів. Мотивація команд суперників буде грати важливу роль. Також Челсі буде прагнути відібрати очки.

Але давайте не будемо забувати, що Ман Сіті та Арсенал виступають у Лізі чемпіонів, де не можуть проводити ротацію. А Ліверпуль – у Лізі Європи, отже, може собі дозволити у цьому турнірі підміняти основних виконавців.

Скічко: Важливо дивитися не лише на силу лідерів, але також і на мотивацію їхніх суперників. Скажімо, у Ліверпуля попереду два архіскладних виїзди – Манчестер Юнайтед і Евертон. Ці команди навіть у повністю розібраному стані зобов'язані битися з командою Клоппа. Потім у червоних Вест Гем, Тоттнем, Астон Вілла та Вулвергемптон. 3 з 4 команд ще змагатимуться за єврокубки, тому буде гаряче. В Арсеналу календар, як на мене, простіший, а у МанСіті ще легший. Водночас містянам ще грати у фіналі Кубка Англії, а також захищати звання переможця Ліги чемпіонів. Команда Пепа може витратити чимало сил у паралельних турнірах. Тому за простотою календаря (від простого до складного) розставлю претендентів так: Арсенал, Манчестер Сіті, Ліверпуль.

Фото: ФК Арсенал

Прогноз

Звісно, ми хочемо, щоб Арсенал зумів перемогти в чемпіонаті Англії вперше за 21 рік, тому що у складі команди виступає українець. Але зробити це Зінченку, Артеті та іншим буде надзвичайно складно.

Який прогноз нададуть наші колеги, один із яких, до речі, не хоче перемоги «канонірів»  Чому? Читайте нижче.

– Ваш прогноз, як буде виглядати фінальна трійка АПЛ цього сезону?

Моралес: 1. Ліверпуль, 2. Ман Сіті, 3. Арсенал. Хоча не здивуюся й перемозі блакитних.

Крижановський: У ній будуть Ліверпуль, Арсенал та Манчестер Сіті, а як вони розташуються у турнірній таблиці, невідомо. Я хочу, щоб виграв Ліверпуль. Я цього не приховую, адже симпатизую цій команді понад 30 років і хочу, щоб вона виграла АПЛ.

Як воно буде? Я не знаю. Хтось зіграє у випадкову нічию з аутсайдером, і всі мої прогнози виявляться хибними.

Скічко: Попри все, вірю в Ліверпуль і символічність останнього сезону Клоппа. Всі лідери ще втрачатимуть очки - питання лишень, хто робитиме це частіше. Шкода, що до кінця сезону ми більше не побачимо жодного особистого протистояння кандидатів на чемпіонство. Ризикну передбачити, що на фініші команди не змінять місць порівняно із поточним розташуванням: 1. Ліверпуль, 2. Арсенал, 3. Манчестер Сіті.