Зінченко проти Ківйора: як українець веде боротьбу з головним конкурентом за місце в основі Арсеналу

Переглядів 1739
Олександр Калінін Олександр Калінін
6 голосів
Якуб Ківйор і Олександр Зінченко, фото: Getty Images
Коментатор Іван Громіков у статті для сайту «Український футбол» оцінив ситуацію Олександра Зінченка в Арсеналі та його шанси виграти конкуренцію в поляка Якуба Ківйора.

Автор – Іван ГРОМІКОВ

В матчі проти Лутона відбулося повернення Олександра Зінченка до стартового складу Арсенала. Українець вийшов на поле з перших хвилин вперше за два місяці. Більшу частину цього періоду Зінченко пропустив через травму, після свого повернення він мав вихід на заміну проти Брентфорда, а також повну гру на лаві запасних з Манчестер Сіті. Арсенал з Лутоном переміг, Зінченко отримав корисні після травми 75 хвилин на полі, та навряд чи це допоможе йому зберегти місце в основі.

Спеціально для сайту «Український футбол» відомий телекоментатор і експерт з англійського футболу Іван Громіков розбирає конкуренцію українця Зінченка та поляка Ківйора за місце лівого захисника в Арсеналі:

• у кого які козирі в цій боротьбі
  • в чому слабкості Зінченка та Ківйора
  • чому період без Саші – найкращий у сезоні для Арсеналу

Нагадаємо, 6 квітня в черговому турі АПЛ середняк Брайтон Хоу Альбіон (9 місце) приймає Арсенал Зінченка, який напередодні 32-го туру посідає друге місце з 2-очковим відставанням від Ліверпуля.

Зінченко вийшов у основі в матчі, в якому в Артети з’явився шанс на ротацію

Гра з Лутоном також стала першою за два з половиною роки в чемпіонаті, в якій Мікель Артета зробив п’ять замін у стартовому складі. Фактично, тренер Арсеналу, який веде боротьбу за чемпіонство та продовжує грати в Лізі чемпіонів, поставився до цього поєдинку, як до матчу Кубка Ліги.

Олександр Зінченко, фото: John Walton/PA

Якщо не проводити ротацію з Лутоном, то коли це робити? До кінця сезону в лондонців графік, в якому виїзні поєдинки проти Брайтона та Вулвергемптона виглядають найпростішими іспитами.

Поява Зінченка в старті на звичній позиції лівого захисника – це, скоріше за все, також бажання дати відпочинок поляку Якубу Ківйору. Тепер він – основний на цій точці поля. Як так сталося?

Як Зінченко зіграв з Лутоном (2:0)?

Що встиг Ківйор, поки Зінченко лікувався

Період відсутності лідера збірної України через травму став для Арсенала найкращим в сезоні. Команда Артети ефектно виграла другий тайм матчу з Ліверпулем (коли Зінченка замінив Ківйор), після чого здобула чотири перемоги з загальним рахунком 21:1. І це не тільки шалена кількість голів, але також три «клін-шити». З Ман Сіті Зінченко був здоровий, але не грав. Арсенал зіграв на нуль на полі чемпіонів, а втомленого Ківйора в другому таймі замінив не Олександр, а Такехіро Томіясу.

Найкращий період Арсенала в сезоні також є найкращим для Якуба Ківйора в Англії. Колишній захисник Спеції переїхав до Лондона ще взимку 2023-го, але довгий час був резервістом – до того ж таким, який розчарував майже кожною появою на полі. В дні відсутності Зінченка Артета вимагав від Ківйора грати на лівому фланзі оборони, виконуючу схожу з українцем роботу: зміщуватися до центру півзахисту, допомагати з володінням м’ячем та створювати простір для футболіста на фланзі атаки. Це було неприроднім та складним завданням для профільного центрбека Ківйора.

Якуб Ківйор, фото: Instagram

Принципову ситуацію змінило тактичне рішення Артети.

Артета награв «нового Зінченка» – але на протилежному фланзі. І він крутий!

В останні два місяці він почав використовувати в «ролі Зінченка» не Ківйора на лівому фланзі, а Бен Вайта, який грає праворуч. Так само, як і поляк, Вайт є профільним центрбеком, але має атакувальний хист, разом з досвідом гри в центрі півзахисту. Вайт не підводить, а Ківйор більше зосереджений на ролі класичного флангового захисника.

В цій ролі він має перевагу над Зінченком – центральним хавбеком, який в Англії опанував позицію лівого захисника, балансуючого з функціями центрхава.  Захисні слабкості Зінченка проявлялися проти найкращих суперників – наприклад, Ліверпуля. Вони давно були очевидними, але важливість Зінченка в контролі грі та побудові атак переважала. Принаймні, до того моменту, поки Артета не знайшов варіант, який дозволяє його команді не тільки перемагати слабких, але також грати на рівних з сильними.

Захисний Ківйор на лівому фланзі, атакувальний Вайт – на правому. Такий варіант працює в цей момент, що має бути достатнім аргументом для Артети продовжувати. Японець Такехіро Томіясу, який сам повернувся після травми, теж претендує на позицію лівого захисника та може виграти в Зінченка конкуренцію за «друге місце» в тих матчах, коли Арсеналу потрібно більше думати про оборону. Позиції Вайта та обох центрбеків (Габріеля та Саліба) виглядають непохитними, а от зліва боротьба між трьома футболістами, до яких скоро приєднається Юррієн Тімбер. Вихованець Аякса травмувався в першій ж грі сезону, в якому для нього, цілком можливо, готувалася роль основного на лівому фланзі.

Все це підводить до глобальної теми майбутнього Зінченка в Арсеналі

Минулого сезону трансфер українця насправді допоміг лондонський команді вийти на новий рівень, але процес розвитку підопічних Артети не зупиняється, і вже сьогодні в Арсеналі формується команда, в який українець може стати гравцем ротації.

Мікель Артета і Олександр Зінченко, фото: Getty Images

Можливо, така сама роль в наступному сезоні буде і в Ківйора, однак зараз на боці поляка більше переваг, включно з фізичною силою (він на 15 сантиметрів вищий), яка багато в чому визначає лондонців під керівництвом Артети. Які переваги в Зінченка? Він є більш технічно обдарованим футболістом за Ківйора, але не більш обдарованим за Вайта. Арсеналу при цьому потрібен баланс – особливо, проти сильних суперників, яких на фініші сезону буде багато. Вайт та Зінченко можуть грати одночасно в ситуаціях, коли Арсенал суттєво переважає суперника в класі, як це було з Лутоном. Чи в ситуаціях, коли лондонцям потрібно кидати більше сил в атаку та ризикувати, щоб виграти матч.

Зінченко також є більш досвідченим на цьому рівні. Про досвід минулорічної невдачі він сам згадував після матчу з Лутоном. Арсенал довго був попереду конкурентів, але в підсумку провалив завершальний етап сезону та залишився другим. Цього року Арсенал навпаки додає навесні. І вийшло так, що свої найкращі поєдинки він проводить з Якубом Ківйором, а не Олександром Зінченком в старті.