Дулуб, Маркевич, Федорчук, Шаран і «УФ» обрали найкращих гравця і тренера жовтня УПЛ: хто топ, а хто розчарування

Переглядів 1282
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
7 голосів
Дулуб, Маркевич, Федорчук, Шаран і «УФ» обрали найкращих гравця і тренера жовтня УПЛ: хто топ, а хто розчарування
Шаран, Маркевич, Дулуб і Федорчук, колаж: «Український футбол»
Досвідчені тренери, Олег Дулуб, Мирон Маркевич, Олег Федорчук, Володимир Шаран, а також креативний директор нашого сайту Артур Валерко, ексклюзивно для «УФ» підбили підсумки жовтня в українському футболі.

Розпочався листопад, а це означає, що прийшов час підбивати підсумки жовтня. Сайт «Український футбол» визначив найкращих гравця, тренера, команду та розчарування місяця.

🔥 Читайте також: Буряк, Воробей, Дулуб, Хацкевич і «УФ» назвали найкращих гравця і тренера вересня УПЛ: вибір легенд футболу і вогняне інтерв’ю

У цьому нам допомогли наші зіркові експерти, з якими поспілкувався Андрій Піскун. Експертна рада сайту «УФ»:

  • Олег ДУЛУБ (екстренер ЛНЗ, ФК Львів, Чорноморця, Карпат та інших команд);
  • Мирон МАРКЕВИЧ (екстренер Карпат, Металіста, Дніпра та інших команд);
  • Олег ФЕДОРЧУК (екстренер Таврії, вінницької ниви та інших команд);
  • Володимир ШАРАН (екстренер Минаю, Олександрії, Карпат та інших команд);
  • Артур ВАЛЕРКО (креативний директор сайту «УФ», архіваріус українського футболу).

«Шахтар сам винен, що втратив очки у майже виграній грі проти Динамо. Нехай це стане наукою для Криськіва»

– Найкраща команда УПЛ жовтня?

ДУЛУБ: У жовтні чотири команди набрали по сім очок: Шахтар, Динамо, Олександрія і Карпати. З них я відзначу Олександрію, як найкращу команду, яка демонструє якісну гру на даному етапі, і що важливо – хороші командні взаємодії. Також вони молодці в тому плані, що використовують фактор везіння, який присутній в їхніх матчах. Мені приємно дивитися ігри за участю Олександрії.

МАРКЕВИЧ: Мені імпонує Шахтар. У «гірників» досить пристойна гра для чемпіонату України, хоча не завжди стабільна. Але там є футболісти, які вміють грати у футбол. 

Матч проти Динамо? Шахтар сам винен, що втратив очки у майже виграній грі. Нехай це стане наукою для Криськіва. Я взагалі не розумію футболістів, які всередині поля або у своєму штрафному роблять підкати. Що сточується самого матчу, то Шахтар грав краще і мав вигравати. Але Динамо боролося до кінця і видряпало нічию, яка була їм потрібна.

Мирон Маркевич, фото: ФК Карпати Львів

Боротьба за чемпіонство буде до останнього туру, але Шахтарю буде складно нівелювати відставання у шість очок. 

ФЕДОРЧУК: В українському футболі завжди шукають третю силу. Раніше це були Дніпро і Металіст. У цьому сезоні на третю позицію претендують, як мінімум, чотири команди. Зараз я віддам перевагу Олександрії, до того ж вони обіграли своїх головних конкурентів – Кривбас і Полісся. 

ШАРАН: Мій вибір – Шахтар. Донецька команда виглядає зараз набагато краще, ніж на початку сезону. Напевно, вони фізично готувалися до єврокубків. У чемпіонаті Шахтар грає зараз дуже пристойно, залишилось підтвердити свій рівень у Лізі чемпіонів.

ВАЛЕРКО: загалом-то в жовтні багато команд виступили на рівні вище середнього, чого вартий той факт, що турнірна таблиця УПЛ суто за матчами місяця має чотиривладдя за рівності очок. Але гранди взяли шість очок там, де мали, а між собою зіграли внічию у протистоянні з різними двома таймами. Карпати програли на кубок при непоганій грі в чемпіонаті. 

А от ФК Олександрія пройшла цей цикл рівно, реально взявши максимум від цього місяця. Навіть у матчі з Рухом вони були дуже близькі до перемоги, лише в самому кінці пропустивши з пенальті. Тому в компанії грандів зараз команда Ротаня йде приблизно за графіком «бронзового» Кривбасу Вернидуба. Справжня «третя сила».

«Рух зупинився, у команди немає креативу. Хочеться бачити більшої різноманітності в тактичному плані»

– Команда-розчарування УПЛ жовтня?

ДУЛУБ: Назву Оболонь. Після приходу Шищенка намітилася певна тенденція до виправлення результату, але 0 очок у жовтні говорять самі за себе. Хоча за грою Оболонь не заслуговує на це. 

Чи допоможе Максимов Ворсклі? Буде складно. В умовах, коли приймаєш команду в тяжкому становищі, необхідна шокова терапія. Це і заходи в роздягальні, і зміна моделі гри. Мета має бути одна – максимальний набір очок, щоб змінити атмосферу в роздягальні на краще.

Олег Дулуб, фото: ФК ЛНЗ

МАРКЕВИЧ: Оболонь і Інгулець прогнозовано серед аутсайдерів, бо в них слабенький рівень футболістів. А от Ворскла розчаровує, адже там є кому грати. Напевно, у полтавському клубі є якісь організаційні проблеми. Я не розумію, як можна довести поле до такого жахливого стану? На скору руку щось зробили, але все одно воно не відповідної якості.

Зараз Ворсклу очолив Максимов. Думаю, він дасть поштовх вперед і зробить все можливе, щоб команда не потрапила у зону вильоту чи перехідних матчів. Він досвідчений тренер, який може виходити з кризових ситуацій.

ФЕДОРЧУК: Я б назвав кілька команд. Перша – це Рух, який зупинився, у команди немає креативу. Хочеться бачити більшої різноманітності в тактичному плані. Думаю, у цьому вина не тільки тренерського штабу і футболістів, а й менеджменту, тому що не все їм вдалося спрогнозувати. 

Насамперед – що в атаці буде проблема. Треба було когось шукати, а не сподіватися на одного Краснопіра. У Руха дуже великий травматизм у команді. Думаю, треба переглянути низку позицій у тренувальному процесі. Тут або десь перевантажили, або ще щось. 

Також не вражає Ворскла. Склад у них не змінився, а команда просіла і зараз бореться за виживання.

ШАРАН: Мене дуже розчарувала Ворскла. Я бачив їхній матч проти Олександрії і це зовсім не та Ворскла, яка була раніше. Але я сподіваюсь, що з приходом Максимова команда змінить свою гру у кращу сторону. 

ВАЛЕРКО: за три тури жовтня відразу половина учасників чемпіонату набрала три очки або менше – тобто, 1/3 від реально розігруваних. От чому дуже легко назвати найкращих і важко виділити когось одного серед тих, хто недобрав очок. Назву Оболонь із трьох причин. 

Артур Валерко, фото: ФК Металіст 1925

Перше – їм уже давно пора виходити на крейсерську ходу. Вони, з однієї сторони, зіграніші за багатьох конкурентів, які влітку більш серйозно оновлювали склад. Друге – вони провели тренерську зміну, а така рокіровка зазвичай дає сплеск гри та результату, хай часто й недовготривалий. Третє – Оболонь не перший сезон стоїть на виліт, а практика показує, що якщо в пізні місяці року не добрати очки, навесні в багато разів важче буде виборсуватися із дна таблиці. Оболонь же недобрала багато очок, будучи яскравим прикладом, коли гра команди не безнадійна й на рівні оточення, а результат гірший.  

«Ротань пройшов трансформацію від романтичного футболу а-ля Малофєєв у 80-ті роки до прагматичного, який приносить результат. Це викликає повагу»

– Найкращий тренер УПЛ жовтня?

ДУЛУБ: Найкращими назву Ротаня і Шовковського. Атмосфера в роздягальні Олександрії – це велика заслуга Ротаня. Але якщо брати дистанцію з урахуванням єврокубків, які не можуть не накладати відбиток на складність в управлінні командою, то Шовковський заслуговує отримати звання найкращого тренера місяця. 

Перед Класичним Шахтар мав на два дні більше для відновлення. Це колосальна перевага! З огляду на логістику і всі обставини, Шовковському вдалося підвести гравців до надважливого матчу проти Шахтаря, і домогтися прийнятного результату. Нічия в цій грі на користь Динамо.

Чи є шанси у Шахтаря в боротьбі за чемпіонство? Звичайно, так. Є просте правило: чемпіонати виграються в перші десять матчів і програються в останні десять. Незважаючи на те, що Динамо має перевагу в шість очок, уся боротьба попереду. Якщо команди рівноцінно пройдуть дистанцію, то все вирішиться у весняному відрізку.

Але не треба забувати і про ефект Олександрії – команди, яка вклинилася в чемпіонські розбірки. Але на дистанції їй буде складно. У цей момент, крім кваліфікації гравців і тренерського штабу, на перший план виходить рівень менеджменту клубу.

МАРКЕВИЧ: Назву Шовковського. Він змінив команду і Динамо почало впевнено грати. Видно, що футболісти при ньому прибавляють. Невдовзі у Динамо дві гри з Олександрією, і якщо кияни переможуть, то будуть без п’яти хвилин чемпіони. 

ФЕДОРЧУК: Ротань пройшов трансформацію від романтичного футболу а-ля Малофєєв у 80-ті роки до прагматичного, який приносить результат і непогану гру. Це викликає повагу. Легко декларувати красивий футбол, але складно заробляти очки. 

Олег Федорчук, фото: з відкритих джерел

При Ротаню розкриваються і додають багато футболістів, чого тільки варта реанімація Калюжного. Штаб Ротаня вже набрався достатньо досвіду, щоб не робити дитячих помилок.

ШАРАН: Якби Карпати вдруге б обіграли Рух, то я назвав би Лупашка, а так мій вибір – Ротань. Олександрія ділить перше місце з Динамо і показує досить привабливу гру.

ВАЛЕРКО: ФК Олександрія перебуває в затяжній безпрограшній серії в чемпіонаті та пройшла одного з лідерів Першої ліги в кубку (на відміну від відразу кількох представників УПЛ, які оступилися на нижчолігівцях – часто колективах нижчого рівня, ніж ЮКСА). Це дає підстави відзначати роботу Ротаня, який провів процес омолодження команди, комплектувався, суворо кажучи, гравцями, які не підійшли часто суперникам, які зараз нижче в таблиці. Результат олександрійців говорить сам за себе.

«Зараз саме Бражко – це обличчя Динамо. Ні відсутність Ярмоленка, ні відсутність Буяльського так не впливає на команду»

– Найкращий гравець УПЛ жовтня?

ДУЛУБ: Для мене найкращий гравець місяця – це Гуцуляк. Він викликався до збірної, отримав важку травму і тріумфально повернувся, забивши Колосу в УПЛ і Кривбасу в Кубку.

На друге місце я поставлю Іліча. Завдяки його якісній грі на позиції опорного півзахисника починає прокидатися Кривбас.

МАРКЕВИЧ: Я назву Судакова. Він вже переріс рівень чемпіонату України, і якщо по ньому є пропозиції від серйозних клубів, то його треба продавати. Всім нашим гравцям, якщо є така можливість, треба їхати у топ-чемпіонати: Англія, Німеччина, Іспанія, Італія. В умовну Бельгію чи Угоршину переходити немає сенсу.

ФЕДОРЧУК: Я обираю Бражка. Зараз саме він – це обличчя Динамо. Ні відсутність Ярмоленка, ні відсутність Буяльського так не впливає на команду, як відсутність Бражка. Його фігура дуже значуща для Динамо і збірної.

ШАРАН: Судаков є лідером Шахтаря і якщо я назвав донецьку команду найкращою в жовтні, то Георгія визнаю найкращим гравцем. 

Володимир Шаран, фото: ФК Минай

ВАЛЕРКО: жовтень – місяць рваного темпу, тому що перебуває між двома циклами міжнародних матчів збірних. Це суттєво позначилося на провідних гравцях УПЛ, які моментами виблискували, а іноді випадали з гри. Як приклад, Судаков – усі (!) свої результативні дії за цей місяць він оформив за один матч. Ну, або Назаренко – він не забив жодного м’яча в жовтні, хоча був корисним, видав два асисти в двох турах. 

Тому я б назвав Хрвоє Ілича із Кривбасу. Він значно підсилив криворіжців, повернувшись в Україну після певної відсутності. За три матчі жовтня оформив три результативних дії – один гол і два асисти, чим допоміг команді взяти шість очок із дев’яти можливих (але чи можливо було обіграти Динамо на його полі? Якщо й можливо, то не обов’язково – очки з грандами в УПЛ це все ще сюрприз, а не закономірність).

«За профайлом Забарного йому ближче Челсі, але не виключений варіант і з Манчестер Сіті»

– Найкращий український легіонер жовтня?

ДУЛУБ: Назву двох – Довбик і Забарний. Артем підтверджує свою кваліфікацію голеадора, навіть помінявши чемпіонат у топ-5. А Забарний це найстабільніший захисник України, який довгий час грає на найвищому рівні. 

Думаю, Забарний уже переріс рівень Борнмута. Ще в УПЛ він демонстрував не по роках зрілу гру. Який топ-клуб АПЛ йому підійде? За профайлом Іллі йому ближче Челсі, але не виключений варіант і з Манчестер Сіті. У нього дуже якісна перша передача, він вміє починати атаку, долати вільний простір. 

За модельними характеристиками центрального захисника Забарний – це топ гравець. Перед очима приклад Зінченка. Ніхто не думав, що Сашко так довго буде в Манчестер Сіті.

МАРКЕВИЧ: Однозначно Забарний. Ілля дуже сильно прибавив, є стабільним гравцем основи клубу АПЛ, нещодавно з Борнмутом Ман Сіті обіграв. Він вже переріс рівень Борнмута. Думаю, Забарний підійшов би Тоттенхему.

ФЕДОРЧУК: Забарний зараз номер 1 в Україні. Я не здивуюся, якщо взимку він перейде в топовий клуб. Он у Манчестер Юнайтед є проблеми в обороні, які може виправити Ілля. Захисників зазвичай беруть у кризові команди або там, де новий тренер. У МЮ збіглися ці два фактори плюс це один з найбагатших клубів Європи.

Ілля Забарний, фото: Getty Images

У Ліверпуля перебір із центральними захисниками, у Ман Сіті цінуються інші якості на цю позицію, там потрібно краще грати з м'ячем, хоч Забарний і додав у цьому плані, але для «містян» цього недостатньо.

ШАРАН: Довбик поки нестабільно виступає за Рому, тому назву Забарного. Чи переріс Ілля рівень Борнмута? Поки що ні. Щоб грати у топовій команді треба трохи більше стабільності. Думаю, мінімум сезон йому треба провести ще в Борнмуті, це непогана команда, а потім вже дивитися. Забарний – молодий хлопець і хороший центральний захисник. В Англії непросто заграти і зараз Ілля виступає там на середньому рівні. 

ВАЛЕРКО: це однозначно Ілля Забарний, який є найбільш стабільним і найбільш потрібним і незамінним гравцем своєї команди українцем. Він прогресує в Борнмуті, витримує випробування топовими форвардами та прийняв і грає в такому темпі, який в Україні був би космосом у будь-якому матчі, включаючи Класичне.

«Динамо з Ференцварошем буде легше, ніж Шахтарю з Янг Бойз»

– Прогноз на матчі Шахтар – Янг Бойз (ЛЧ) і Динамо – Ференцварош (ЛЄ)?

ДУЛУБ: У Шахтаря буде дуже складна гра. Янг Бойз досить кваліфікована і швидка команда, а проти швидкісних суперників Шахтар завжди відчуває проблеми. Мій прогноз – нічия. Для донецької команди це буде дуже хороший результат.

Що стосується матчу Динамо – Ференцварош, то я віддам перевагу киянам. Думаю, вони переможуть із рахунком 1:0 або 2:1. Незважаючи на важкий календар, Динамо зараз на ходу, і кваліфікація гравців киян вища, ніж у опонента з Угорщини. Але є одне але! У Ференцвароша дуже швидка атакувальна лінія. Їм не можна давати вільний простір і Динамо саме має грати на ньому. Останній матч проти Інгульця показав, що Динамо може дуже добре використовувати вільні зони.

МАРКЕВИЧ: Шахтар і Динамо повинні обігравати ці команди.

ФЕДОРЧУК: Янг Бойз – це дуже незручний суперник для Шахтаря. Це молода, амбітна команда, яка добре біжить. Мій прогноз – 1:1

Динамо з Ференцварошем буде легше. Ставлю на перемогу киян – 2:1. З Інгульцем була велика ротація, було видно, що команда готувалася до Ференцварошу, не дограючи у деяких моментах, і могла поплатитися за це.

Гравці Динамо, фото: ФК Динамо Київ

ШАРАН: Я назвав Шахтар найкращою командою місяця в УПЛ, тому нехай доводять тепер на європейській арені. Янг Бойз, звичайно, сильніший за більшість команд УПЛ, але я сподіваюся, що Шахтар переможе. Якщо зіграють унічию і не заб’ють дев’ять з десяти моментів, то можна буде теж говорити про позитивний результат. А про поразку я взагалі не хочу думати. 

Те саме стосується і Динамо. Ференцварош – це команда приблизно одного рівня з киянами. Хочеться побачити вже перемогу. Зараз у Динамо одні поразки і нуль забитих м’ячів у Лізі Європи, і вболівальники просто не зрозуміють футболістів і керівництво клубу, якщо ми не переможемо Ференцварош, хоча буде не просто. 

ВАЛЕРКО: в єврокубках не існує матчів, які були б легкими для представників УПЛ. Це стосується й грандів. Тому, якими б не були суперники, треба пам’ятати, що наш внутрішній змагальний рівень не відповідає рівню гри, темпу, напруження та опозиції, який трапляється в групових етапах континентальних клубних турнірів. Якщо раніше ця різниця була не такою великою, і її можна долати можливістю переплати за готових зарубіжних легіонерів, то тепер на чистому столі лежать, повністю придатні для вивчення та аналізу, уміння тренерів і професіоналізм футболістів. 

Лобановський в 90-х нівелював не меншу прірву між внутрішньою та зарубіжною ареною винятковою функціональною готовністю гравців і їхньою здатністю беззастережно виконувати тренерську установку. А у наших команд, які і так слабкіші за середній рівень турніру, ще й багато «махновщини» та низькоякісного виконання. Так Європу не підкорити. Тому прогнози на турнір якнайгірші й не за горами нові втрати європредставництва.

В найкращому випадку обидві наші команди можуть вибороти важкі перемоги типу 1:0, 2:1, 3:1. Але – лише взявши на озброєння рецепт Лобановського, адже рівень амбіцій перевершити не можна.

«Україні буде дуже складно зачепитися за перше місце в Лізі націй, але цілком під силу взяти чотири очки і поборотися за друге»

– Ваші очікування від заключних матчів України в Лізі націй проти Грузії і Албанії?

ДУЛУБ: Україні буде дуже складно зачепитися за перше місце, але цілком під силу взяти чотири очки і поборотися за друге. Нічия з Чехією ускладнила завдання для України. Тільки за умови набору шести очок і сприятливого результату в інших зустрічах, можна посісти перше місце. Це буде складно зробити.

МАРКЕВИЧ: Іншого варіанту, окрім двох перемог, в нас немає. Нам потрібно шість очок, щоб розраховувати на прохід далі. Думаю, футболісти самі все прекрасно розуміють. Треба виходити і показувати свої найкращі якості. 

Гравці збірної України, фото: УАФ

ФЕДОРЧУК: У мене дуже нехороші очікування. Лідери нашої команди не у формі. Не можна сказати, що Довбик феєрить у Ромі, а другого стабільного форварда я у нас не бачу. Видно, що не дуже хороші кондиції у Зінченка в Арсеналі. Мудрик мало грає за Челсі. 

Якщо ми зіграємо з Грузією в нічию, то шансів у нас не буде посісти перше місце в групі. Думаю, з грузинами все таки буде нічия, а Албанію переможемо, але цієї перемоги нам буде мало, щоб вийти в елітний дивізіон.

ШАРАН: Думаю, грузини захочуть реабілітуватися перед своїми вболівальниками за поразку у першому матчі і будуть грати тільки на перемогу. Албанія теж непростий суперник і в матчі з ними вже нам треба буде реабілітовуватись. Позитивним результатом для нас буде, якщо ми в цих поєдинках візьмемо чотири очки

ВАЛЕРКО: у нас цілком рівна четвірка, група команд, кожна з яких має свої проблеми та слабкості. Тому збірна України може здобувати шість очок і виправляти провальний старт. У суперників є свій «криптоніт». 

– Чи не збиває ритм національних чемпіонатів існуюча практика міжнародних пауз? Раніше ж було коротше.

ДУЛУБ: На мій погляд, пауза не збиває, а навпаки допомагає якісному плануванню та проведенню тренувального процесу. Якщо володіти цією майстерністю, то під час двотижневої паузи, можна зрозуміти функціональну готовність гравців і привести певну модель до загальної моделі гри, вдосконалювати тактичні моменти. Ця пауза розвантажує гравців, які не беруть участі в міжнародних матчах, і дає перевести дух.

А от для гравців збірних – це дуже важкий графік, враховуючи, що вони ще беруть участь і в єврокубках. Зміна форматів ЛЧ і ЛЄ додала драйву для глядачів, але на футболістів лягло додаткове навантаження, тому що немає жодного прохідного матчу.

МАРКЕВИЧ: З цим нічого не поробиш, як є так і є. Це не від нас залежить, всі в однакових умовах. Звичайно, це збиває з ритму, тим більше ті команди, які делегують в збірну більше трьох футболістів. 

ФЕДОРЧУК: Розклад ми знаємо практично за рік, тому паузи не можуть збивати з ритму. Тренери вже заздалегідь готуються до цієї паузи. У нас страждають здебільшого два клуби, Динамо і Шахтар, тому що в них по півкоманди в збірні виїжджають. З цієї причинив в них гойдалки. Команда працює окремо, хтось набирає форму, пробивається до складу, а потім повертається збірник. І кого тепер ставити?

Гравці збірної України, фото: Getty Images

ВАЛЕРКО: на мою думку, збиває – і ось чому. Послідовний календарний цикл із колишньою системою турів без пауз давав командам передбачуваний турнірний плин. А зараз просто подивіться на дистанцію осені: між тижнями збірних команди грають настільки різні відрізки, що деякі або суттєво покращують своє положення, або гучно провалюються на кілька турів поспіль. 

За нормальних обставин, безперечно, краще було б повернутися до традиційної системи проведення матчів збірних, коли всі-всі-всі національні команди два тури в спайці грали в одні вихідні. Це дозволятиме уникнути різного рівня втоми та готовності футболістів, адже є велика різниця, коли ти відіграєш останній матч, умовно, в суботу й повернешся до гри наступної суботи, ніж коли ти відбігаєш 90 хвилин у вівторок і вже у п’ятницю вийдеш грати. Це все відбувається тому, що ФІФА та УЄФА хочуть розтягнути тур на півтора тижні, щоб кожного вечора показувати матчі в прямому ефірі й збирати більшу рекламодавчу базу. А раніше команди грали в більш конкретних часових рамках, відповідно, всі збірники поверталися в один час.

Єдине, що в реальності, де постійно збільшують кількість матчів єврокубків і збірних, вигадують мертвонароджені турніри типу клубного чемпіонату світу чи Ліги націй, така пауза дає перепочинок.

Найкращий гравець жовтня УПЛ за версією експертів

  • 1. Георгій Судаков – 3 голоси. 
  • 2–3. Олексій Гуцуляк (Полісся) – 1.
  • 2–3. Хрвоє Іліч (Кривбас) – 1.

Найкращий тренер жовтня УПЛ за версією експертів

  • 1. Руслан Ротань (Олександрія) – 3 голоси.
  • 2–3. Олександр Шовковський (Динамо) – 2.

Найкраща команда жовтня УПЛ за версією експертів

  • 1. Олександрія – 3 голоси.
  • 2. Шахтар – 2.

Команда–розчарування жовтня УПЛ за версією експертів

  • 1–2. Оболонь – 2 голоси.
  • 1–2 Ворскла – 2.
  • 3. Рух – 1.

Найкращий український легіонер жовтня за версією експертів

  • 1. Ілля Забарний (Борнмут) – 4.5 голоси.
  • 2. Артем Довбик (Рома) – 0.5.

Турнірна таблиця УПЛ після 12-ти турів

Гонка бомбардирів УПЛ після 12-ти турів