«Експериментів не буде»: тренери та експерти розібрали заявку Реброва і зробили прогноз на матч Боснія – Україна

Переглядів 9205
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
15 голосів
«Експериментів не буде»: тренери та експерти розібрали заявку Реброва і зробили прогноз на матч Боснія – Україна
Футболісти збірної України та експерти. Колаж УФ
Сайт «Український футбол» поговорив з Володимиром Циткіним, Олегом Федорчуком, Євгеном Левченком і Віктором Леоненком про заявку нашої збірної на стиковий матч відбору Євро-2024 проти Боснії та Герцеговини.

Вже 21 березня о 21:45 збірна України проведе виїзний матч проти Боснії та Герцеговини у рамках відбору на Євро-2024. Протистояння буде складатися з однієї гри, переможець якої у фіналі зустрінеться з тріумфатором пари Ізраїль – Ісландія.

На матч з боснійцями Ребров викликав спочатку 26 футболістів, а згодом перевів із резервного в основний список Гуцуляка та Тимчика. 

Сайт «Український футбол» вирішив розібрати склад збірної із відомими тренерами та експертами, де кожну позицію характеризує окремий спікер.

  • Воротарі – Володимир ЦИТКІН (колишній воротар Ниви Вц та інших клубів, екстренер юнацьких збірних України, головний тренер ФК Хуст).
  • Захисники – Олег ФЕДОРЧУК (колишній захисник Волині та Миколаєва, тренер Таврії, Ниви та інших клубів).
  • Півзахисники – Євген ЛЕВЧЕНКО (ексхавбек Гронінгена та збірної України).
  • Нападники – Віктор ЛЕОНЕНКО (колишній форвард Динамо та збірної України).

ВОРОТАРІ

Георгій Бущан (Динамо), Андрій Лунін (Реал, Іспанія), Анатолій Трубін (Бенфіка, Португалія)

Трубін, Лунін і Циткін. Колаж: УФ

«Лунін сьогодні – оптимальний варіант для збірної»

– На перший погляд, Ребров викликав оптимальних воротарів на даний момент, а ви як вважаєте?

Циткін: Це абсолютно оптимальний варіант, і я повністю згоден з вибором Реброва. Трубін, Лунін, Бущан і Різник зараз на виду і всі грають в основі своїх клубів. 

– В останніх матчах збірної Ребров використовував основним воротарем Трубіна, але зараз Лунін виграв конкуренцію у Кепи за місце в рамці воріт Реала. Хто буде воротарем України в матчі з Боснією?

Циткін: Моя думка, що наразі Лунін має впевненіший вигляд. Він грає за Реал у сильному чемпіонаті та Лізі чемпіонів. 

Трубін останнім часом, навпаки, виглядає трошки невпевнено. Бущан і Різник? 

У нас чемпіонат тільки нещодавно відновився і у Луніна з Трубіним було більше практики. Я вважаю, що Лунін сьогодні оптимальний варіант для збірної. 

– Трубін в останніх чотирьох матчах за Бенфіку пропустив десять голів. Що сталося з Анатолієм?

Циткін: Я дивився всі ігри і можу сказати, що у Бенфіки є системна проблема в обороні. За винятком кількох пропущених голів Трубіну важко пред'явити претензії. Один воротар не може оборонятися за всіх. 

Анатолій Трубін. Фото: УАФ

– Ну а психологічно не вдарить по Трубіну велика кількість пропущених голів?

Циткін: У Трубіна і Луніна одна з найсильніших якостей – це психологічна стійкість. Зрозуміло, що будь-якому воротареві неприємно багато пропускати, але я думаю, по Трубіну це не вдарить психологічно. Він уже досяг такого рівня, що розуміє: психологічне розслаблення ні до чого хорошого не призведе. Інший момент – що голкіпер, який менше пропускає, впевненіше почувається у воротах.

– Усі наші воротарі – основні гравці в клубах, але місце в рамці збірної займе лише один. Чи не позначиться це на атмосфері?

Циткін: Думаю, що не позначиться. Але якщо воротар після того, як його посадять у запас, психологічно здасться, то є такий вислів: «Конкуренція сильних робить ще сильнішими, а слабких ламає». Я впевнений, що Лунін, Трубін, Бущан і Різник не зламаються і не будуть ображатися. У ворота не можна поставити чотирьох воротарів, рішення ухвалюватиме головний тренер і воно буде оптимальним для команди. 

«Я б на місці Луніна залишився в Реалі і спробував поборотися з Куртуа»

– Зараз Луніна багато розхвалюють в Іспанії. 

Циткін: Я не читаю, що пише преса і вболівальники, а звертаю увагу тільки на слова фахівців. Згадайте, як усі захоплювалися Шовковським після того, як Динамо виграло шість матчів поспіль, але варто було команді випадково оступитися з Вересом, і вже з'явилася критика, що він робить щось не так.

– Дайте вашу суб'єктивну характеристику Луніну.

Циткін: Лунін додав у впевненості, але йому ще потрібно працювати над своїми недоліками. Зазначу, що в останніх іграх він намагається грати на виходах і в нього непогано виходить, а цей показник додає впевненості воротареві. 

Також Лунін став краще керувати обороною Реала. А його сильні якості, реакція та гра ногами, нікуди не поділися. На ньому дуже позитивно позначилося те, що він стабільно грає в основі Реала. 

Лунін і Трубін. Фото: УАФ

– У загальній групі вже почав займатися Куртуа. Що чекає на Луніна після повернення бельгійця?

Циткін: Якщо Лунін так само стабільно гратиме, то він зможе нав'язати конкуренцію Куртуа. Невідомо, як бельгієць відновлюватиметься після серйозної травми. У Реала зараз на всіх фронтах немає можливості для маневру. 

Анчелотті десять разів подумає, чи варто міняти Луніна посеред сезону. 

У тренера не буде можливості просто дати пограти Тібо, щоб він міг набрати ігрову форму, бо це ризик, адже за Луніна команда виступає стабільно. Не дай боже, з Куртуа Реал спіткає невдача, то всі шишки впадуть на тренера. Воротар – це не польовий гравець, якого можна замінити в другому таймі.

– Луніну потрібно залишатися в Реалі, якщо Куртуа набере колишню форму?

Циткін: Лунін – уже досить досвідчений і дорослий футболіст і має сам приймати рішення. Воротареві потрібно грати і тому своє майбутнє він повинен розглядати крізь призму ігрової практики. У сьогоднішньому стані Лунін може нав'язати конкуренцію Куртуа. 

Я не сумніваюся, що фізично бельгієць відновиться, але після такої травми воротареві дуже складно входити в ігровий ритм. Я б на місці Луніна залишився в Реалі і спробував поборотися з Куртуа. Думаю, Лунін у собі впевнений.

«Якщо Нещерет буде стабільно виходити в основі Динамо, то буде не гіршим за Бущана»

– Куртуа називають найкращим воротарем світу. Ви згодні з таким твердженням?

Циткін: Він – воротар найвищого класу, але я не вважаю його найкращим у світі. 

У Куртуа теж є недоліки, його головна проблема – це воротарська техніка, а саме прийом м'яча, ловля, відбиття. Лунін у цьому компоненті трошки кращий, хоча в нього теж є деякі проблеми з прийомом м'яча.

Найімовірніше, це пов'язано із сучасними м'ячами, які виготовляють таким чином, що вони часто змінюють траєкторію польоту. Зараз багато голів забивається після невдалого відбиття м'яча і відскоків.

– Кого ви вважаєте найкращим воротарем світу?

Циткін: Складно сказати. Ті воротарі, які мені імпонували півроку тому, сьогодні здали. Це Онана в МЮ і Облак в Атлетіко. Але це пов'язано з поганою грою оборони їхніх команд. Я вважаю, що Облак більш різнобічний воротар: він добре грає на виходах, приймає м'яч, упевнено себе почуває в грі ногами. 

– Кого з українських воротарів ви бачите на підході до збірної?

Циткін: Мені подобається Фесюн із Колоса, він досить різнобічний воротар. Той же Нещерет, але йому треба грати. Якщо він буде стабільно виходити в основі Динамо, то буде не гіршим за Бущана. Можу ще відзначити Ісенка з Ворскли. 

***

ЗАХИСНИКИ

Денис Попов, Олександр Караваєв, Олександр Тимчик (всі – Динамо), Микола Матвієнко, Юхим Конопля, Валерій Бондар (всі – Шахтар), Ілля Забарний (Борнмут, Англія), Віталій Миколенко (Евертон, Англія), Максим Таловєров (ЛАСК, Австрія), Богдан Михайличенко (Полісся)

Миколенко, Забарний, Федорчук. Колаж: УФ

«Я не помітив у Михайличенка чудових виступів у Поліссі, тим більше, житомирська команда не зовсім добре підготувалася до сезону»

– Ви кимось здивовані серед викликаних гравців у захисну лінію?

Федорчук: Абсолютно ні, хіба що трохи Таловєровим. Його, напевно, викликали на перспективу. Ребров – довгостроковий тренер збірної і вже думає наперед. Хоча, у Реброва не дуже-то великий вибір. У нас є тільки три джерела виклику гравців: легіонери, Динамо і Шахтар.

– Михайличенко з Полісся дійсно заслужив виклик?

Федорчук: Два-три футболісти завжди викликаються для того, щоб надихати і давати іншим сигнал іншим, що тренерський штаб за всіма стежить. Михайличенко якраз із цієї обойми. Я не помітив у нього чудових виступів у Поліссі, тим більше житомирська команда не зовсім добре підготувалася до сезону.

Дубінчак? Все-таки Михайличенко пристойніший і жорсткіший, як захисник. Дубінчак дуже атакувальний футболіст. 

Але в нас у захисті є проблема.

– Яка?

Федорчук: Проблема з фланговими гравцями, як і в Динамо, так і в Шахтарі. Ця проблема існує вже протягом п'яти-семи років. У збірній на цій позиції виступають, як правило, закордонні футболісти. 

– Праворуч грають гравці з нашого чемпіонату, Конопля і Караваєв.

Федорчук: Вони більше атакувальні гравці, а наша збірна не завжди грає в такому ключі, що можна виставляти атакувальних захисників. Під рукою завжди повинен бути захисник, який може надійно зіграти в обороні. 

У грі Шахтаря проти Марселя Конопля добре біг уперед, але м'ячі пропускалися з його зони і Гочолейшвілі. Надійність в обороні – це не найкращі якості Коноплі та Караваєва. 

Олександр Караваєв. Фото: УАФ

– Ребров викликав Караваєва в основний список збірної, а Тимчика – в резервний, і лише потім перевів його в основу. Чому?

Федорчук: Тимчик – дуже травматичний гравець, у нього мало тривалих серій у складі. Тренера це завжди насторожує, особливо тренера збірної, у якого немає часу для експериментів. Тому насамперед викликають тих, хто мало схильний до травм. Тим більше, Ребров – це виходець із динамівської школи, а основний почерк Лобановського – стабільність складу.

«Якщо буде форс-мажор, то Ракицький у збірній точно не буде зайвим»

– Як ви думаєте, чому Ребров не викликає Безкоровайного, який добре себе проявляє в Кривбасі?

Федорчук: Безкоровайний не вражає в другій частині сезону. Навіть по грі з Оболонню до нього є питання, Оболонь через його зону моментів створила досить багато. Але, думаю, Безкоровайний точно у віртуальній обоймі Реброва. 

– Але Безкоровайного і раніше не викликали до збірної, коли він стабільно виступав в Кривбасі.

Федорчук: Він уже не юний футболіст, щоб його просто заохотити викликом. У Безкоровайного є лідерські якості, і якщо його викликати, то треба використовувати. А кого тоді міняти: Забарного, який добре себе зарекомендував в АПЛ, чи Бондаря, якому треба дати можливість оговтатися після важких травм? До того ж, зіграність завжди важлива в захисті. 

– Хто із захисників, крім Безкоровайного, близький до збірної?

Федорчук: Тільки Безкоровайний і Сваток, я більше нікого не бачу. Проти Італії Сваток був одним із найкращих гравців нашої збірної. Його спочатку ніхто не розглядав, а потім запросили на ключову гру, і людина не зіпсувала. 

Не можна після такої гри не запрошувати футболіста. Якби не травма, Ребров би його точно викликав. Найімовірніше, замість Таловерова. 

Я взагалі не розумію, чим Таловеров заслужив виклик у збірну. Ну і що, що він основний у ЛАСКу?

Також не варто скидати з рахунків Ракицького. Якщо буде форс-мажор, то Ярослав у збірній точно не буде зайвим. 

Ярослав Ракицький. Фото: ФК Шахтар

– Думаєте, Ребров ризикне колись викликати Ракицького?

Федорчук: Він ризикне тільки тоді, коли буде нагальна потреба, але поки що її немає. Якщо хтось травмується напередодні ключової гри, то Ребров викличе Ракицького. Йому не треба довго пояснювати. Такі футболісти в будь-який момент можуть приїхати, допомогти і поїхати. Тим паче він знає всіх футболістів у збірній, знайомий із тренерським штабом і системою підготовки. 

Особисто мене Ракицький позитивно дивує. Я був дуже песимістично налаштований щодо його повернення в Шахтар, але визнаю – помилився. 

Хлопець пристойно працює і приносить користь Шахтарю. Він уже поборов свою надемоційність, як у Гармаша.

«Уже до такого маразму доходить: тренери з аутів, тренери з кутових, скоро, напевно, придумають тренерів з капітанської пов'язки, гетрів і шнурків на бутсах»

– Давайте прогноз на стартову лінію захисту. Хто гратиме зліва?

Федорчук: Експериментів у складі не буде, Ребров зробить ставку на надійність. Альтернативи Миколенку зліва немає. Він – футболіст високого рівня. Не можна викликати легіонера і не ставити його, це завжди б'є по ціні футболіста, а Ребров був у його шкурі. 

– Центральна зв'язка.

Федорчук: Матвієнко – Забарний. У другому таймі, думаю, замість Забарного вийде Бондар, тому що Ілля проводить важкий сезон в АПЛ і втома вже накопичилася. 

– Хто вийде праворуч у захисті?

Федорчук: Конопля. Попри всі його мінуси, він зараз у дуже хорошій формі та пристойно грає на атаку. Праворуч у нас буде атакувальний фланг. Караваєв? Його лише через потребу переробили з атакувального хавбека на атакувального захисника. Це точно не його амплуа. А Конопля – чистий атакувальний захисник, молодший, фізично міцніший і головою грає краще за Караваєва. 

Юхим Конопля. Фот: ФК Шахтар

– Ребров створив у збірній скаутський відділ, запросив своїм помічником аналітика Гліба Платова, який раніше працював у Дніпрі-1. Що він хоче побудувати в національній команді?

Федорчук: Я не думаю, що це кардинально щось змінить. Форма одного гравця може замінити всіх скаутів і помічників, разом узятих. Хороший приклад – Баварія. Там цих скаутів, як собак нерізаних, і що? Це данина моді, не більше. Уже до такого маразму доходить: тренери з аутів, тренери з кутових, скоро, напевно, придумають тренерів з капітанської пов'язки, гетрів і шнурків на бутсах. 

Є Wyscout та інші скаутські, статистичні сайти – натиснув кнопку і вся статистика футболіста перед очима. 

Створення скаутського відділу – це тільки зайві витрати для УАФ. 

Є такий вислів: «Надлишок інформації гірший, ніж брак інформації». Коли багато порадників, це теж погано. У збірній роботу скаутів має виконувати тренерський штаб. 

ПІВЗАХИСНИКИ

Георгій Судаков, Олександр Зубков (обидва – Шахтар), Олександр Піхальонок, Олексій Гуцуляк (обидва – Дніпро-1), Віктор Циганков (Жирона, Іспанія), Сергій Сидорчук (Вестерло, Бельгія), Руслан Малиновський (Дженоа, Італія), Олександр Зінченко (Арсенал, Англія), Михайло Мудрик (Челсі, Англія), Микола Шапаренко, Володимир Бражко (обидва – Динамо)

Мудрик, Циганков, Левченко. Колаж: УФ

«Хочеться, щоб крок Судакова був не настільки високим відразу, як у Мудрика»

– Як ви вважаєте, Ребров викликав оптимальних півзахисників?

Левченко: Наразі, враховуючи травми Степаненка і Ярмоленка, так. У півзахисті в нас зібрані високоякісні гравці. Моя думка, що провідним гравцем на цій позиції є Георгій Судаков. Він продовжив контракт із Шахтарем, але його вже хочеться побачити в європейському чемпіонаті. Є багато прикладів, коли українські гравці переростають УПЛ, а їх не відпускають, сподіваюся, із Судаковим такого не станеться.

– У якому клубі або чемпіонаті ви бачите Судакова?

Левченко: Я позитивно ставлюся до стратегії продажів Шахтаря. Те, за які гроші вони продають своїх гравців – це круто. Але хочеться, щоб цей крок був не настільки високим відразу, як у Мудрика, і не довелося переступати через сходинки, які потрібні для розвитку футболіста. Перехід із Шахтаря до Челсі – це колосальний крок. 

Мудрик вже переріс чемпіонат України, але не до кінця дозрів до АПЛ. 

Ідеальні трансфери – це перехід Циганкова і Довбика в Жирону. Шанс заграти в такій команді набагато більший, і наші хлопці це доводять.

– Тобто, ви маєте на увазі, що Судакову для початку варто йти в середняк топ-чемпіонатів або в гранд середніх ліг, на кшталт Бенфіки і ПСВ?

Левченко: Так. Я вважаю, що якщо перейти в ПСВ або Бенфіку, то притертися там буде простіше. Чемпіонати Португалії та Нідерландів вищі за рівнем, ніж УПЛ, але нижчі за АПЛ, куди потрібно приходити повністю готовим футболістом. 

У Мудрика в Челсі адаптація відбувається не так, як хотілося б, хоча потенціал у цього футболіста величезний. Від нього в кожній грі чекають великих досягнень, а це великий тиск. Не хотілося б, щоб Судаков перейшов у гранд топ-чемпіонату й одразу загубився. Потрібно більш адекватне сприйняття наших вихідних трансферів. 

Георгій Судаков та Михайло Мудрик. Фото: УАФ

– Про Судакова так багато говорять, але він забив лише три голи і віддав один асист у 14-ти матчах. Досить слабка статистика, для гравця його позиції, не вважаєте?

Левченко: Я не вимірюю рівень футболіста лише в голах і асистах. Він виконує великий обсяг роботи і добре розуміє футбол. Гра Судакова проти Барселони показала, що він легко вписується в матчі високого рівня. Думаю, він може заграти в топ-чемпіонатах, але все залежатиме від багатьох чинників, починаючи з комунікації і закінчуючи ментальністю. Я сподіваюся, що Судаков перейде в ту команду, де зможе швидко адаптуватися, як Циганков і Довбик. 

– Шахтар не продав Судакова в Наполі за 40 мільйонів і виставив клаусулу в 150 млн. У скільки ви його оціните?

Левченко: Це дуже суб'єктивно. Ти коштуєш стільки, скільки за тебе заплатять. 

Але мені дивно бачити такі цифри в наших ЗМІ з приводу клаусули Судакова. 

Я вважаю, що краще розтягнути суму трансферу на довший період або закріпити відсоток від перепродажу, ніж виставляти таку неймовірну клаусулу. Будемо відверті, мало клубів світу можуть її потягнути.

Шахтар продав Мудрика за 70+30 млн і ми всі аплодували йому, але мені важко сказати, чи вартий Судаков таких грошей. 

«Циганков пересидів у Динамо, але в Жироні він показує чудовий футбол і перебуває на своєму місці»

– Циганков отримав ушкодження в матчі за Жирону, але має встигнути відновитися до матчу з Боснією.

Левченко: Віктор дуже круто розвинувся в Жироні, у нього зараз розквіт. Його характер, як і Довбика, допомагають Жироні триматися на плаву. Той обсяг роботи, який вони виконують, заслуговує на повагу. Дивлячись на Циганкова, розумієш, що таким гравцям треба раніше їхати з УПЛ. 

У гравців, які пересиджують, з'являються антимотивація, хвороби, травми. Мені здається, Циганков пересидів у Динамо, але в Жироні він показує чудовий футбол і перебуває на своєму місці.

– Циганков уже переріс рівень Жирони?

Левченко: Багато чого залежатиме від того, що відбуватиметься в Жироні після завершення сезону. Якщо буде масовий розпродаж футболістів, піде головний тренер, то Циганкову теж потрібно шукати кращий варіант. 

Якщо цей проект збережеться і будуть більш серйозні інвестиції, то можна залишитися. Зі спортивного погляду Жирона зараз перебуває на топовому рівні, незважаючи на останні не дуже вдалі результати. Але я впевнений, що у Циганкова є потенціал грати вище. 

Циганков і Мічел. Фото: ФК Жирона

– В Іспанії ходять розмови, що Мічел наступного сезону очолить Барселону. Якщо він покличе із собою Циганкова, Віктор буде готовий до блаугранас?

Левченко: Складно сказати, чи готовий Циганков до Барселони, і чи готова Барселона до нього. Але у Віктора є можливість для прогресу. 

– Якщо Циганков, не дай бог, не встигне відновитися до матчу збірної, то його місце праворуч у півзахисті, найімовірніше, займе Зубков. Що думаєте про нього?

Левченко: Зубков неймовірно спрогресував останнім часом. Він із легким нахабством і філігранними обіграшами класно зміщується справа наліво і в центр. Крім цього, він не цурається чорнової роботи, брати гру на себе і бити по воротах. Він має допомогти нашій збірній. 

«Мені здається, Дженоа – це не команда Малиновського, як і Марсель. Йому потрібно шукати клуб, де він зможе розкрити свої найкращі якості»

– Наскільки серйозною є втрата Степаненка для збірної?

Левченко: Це величезна втрата. Степаненко – це брила. Він не тільки виконує роль хвилеріза, а й завдяки своєму досвіду об'єднує команду. Такі гравці як він і Ярмоленко дуже важливі, навіть якщо вони мало грають. Їхня роль у команді України недооцінена. Зміна поколінь важлива, але Степаненка рано списувати. Він нам ще допоможе.

– Як думаєте, хто замінить Степаненка у збірній у матчі проти Боснії: Сидорчук чи Бражко?

Левченко: Мені подобається, як грає Бражко, але Сидорчук має великий досвід. Думаю, тренер віддасть перевагу саме досвіду. Тому припускаю, що в опорній зоні вийде Сидорчук.

– Що скажете про Малиновського?

Левченко: Знаючи, на що Руслан здатний, і пам'ятаючи його найкращі роки в Аталанті, важко про нього говорити зараз. Іноді він забиває в Дженоа хороші голи, як і раніше, але з приводу його гри є питання. Мені здається, Малиновський не до кінця розкривається в Дженоа. 

Руслан може виконувати певний обсяг роботи, у нього є фантастичний удар з лівої, але я не впевнений, що він зможе вписатися саме в цю збірну України з перших хвилин. У будь-якому разі це вирішуватиме Ребров. 

Мені здається, Дженоа – це не його команда, як і Марсель. Малиновському потрібно шукати клуб, де він зможе розкрити свої найкращі якості, як в Аталанті. Поки що ми не бачимо колишнього Малиновського.

Руслан Малиновський. Фото: Дженоа

«Видно, що у Мудрика є неймовірний заряд і він дуже мотивований, але водночас у нього були певні проблеми з розумінням гри»

– Зінченко до травми був основним гравцем Арсеналу. Наскільки він важливий для збірної?

Левченко: Зінченко – стрижневий гравець нашої збірної. Саня неймовірно важливий у плані атмосфери в роздягальні та командного духу. Він спілкується і з тренером, і з гравцями, і з уболівальниками, будучи провідником команди. Крім цього, Зінченко розуміє філософію Реброва і чітко знає, чого від нього чекає головний тренер. 

Можливо, Зінченко і не є ключовим гравцем Арсеналу, але він стабільно виконує свої функції і вимоги Артети. Саня знає, як компенсувати свої мінуси. Він абсолютний професіонал і ніколи не зупиняється у своєму розвитку. Він має постійно грати в нашій збірній, якщо дозволяють фізичні кондиції. 

– В Арсеналі на місці Зінченка зараз грає Ківіор, який отримує хорошу пресу. Зінченку вдасться витіснити його з основи?

Левченко: Це буде дуже складно. Наразі Ківіор себе круто проявляє. Нам, українцям, хочеться, щоб грав Зіна, але рішення прийматиме Артета. 

Олександр Зінченко. Фото: УАФ

– Мудрик забив класний гол Ньюкаслу. Це буде поштовхом для його стабільної гри?

Левченко: Мудрику дуже складно дається адаптація в Челсі. Йому потрібно було робити не такий великий крок із Шахтаря, а знайти команду скромнішу, де він би постійно грав. З таким цінником від нього багато чого чекають і на цю позицію потрібно приходити вже сформованим гравцем. 

Видно, що у Мудрика є неймовірний заряд і він дуже мотивований, але водночас у нього були певні проблеми з розумінням гри. Це стосується всього футболу Челсі, тож я б тут усе не списував на Мудрика. 

У нього феноменальна швидкість і обведення, але є певні складнощі з тактичними розстановками, які потрібно покращувати. Класно, що він забив Ньюкаслу, це допоможе йому психологічно.

«Я вважаю, що Шапаренко повинен якнайшвидше перейти в європейський чемпіонат, де буде розвиватися»

– Чи є шанси у Шапаренка, Піхальонка, Гуцуляка зіграти проти Боснії, чи Ребров їх викликав для глибини складу?

Левченко: Думаю, більше для глибини, щоб дати відчути, що вони є частиною команди. Здорово, що Піхальонок і Гуцуляк перебувають в обоймі збірної. Це показує, що Ребров дивиться в бік Дніпра-1. 

Що стосується Шапаренка, то мені він завжди імпонував. Сподіваюся, після травми він вийде на свій рівень. Я вважаю, що він повинен якнайшвидше перейти в європейський чемпіонат, де буде розвиватися. Це піде на користь збірній. Я хочу його побачити в матчі з Боснією, може, не з перших хвилин, але хоча б на заміну. Шапаренко дуже талановитий гравець і з хорошим IQ. 

– Як вважаєте, якби не травма, Ярмоленка потрібно було викликати до збірної?

Левченко: Ярмоленко точно б став у пригоді збірній, як і Степаненко. Ці гравці є кістяком і тримають певну марку. Таких футболістів потрібно викликати, поки вони справляються фізично, а ментально і психологічно вони дуже міцні. 

Вони важливі для молодих хлопців у нашій збірній і можуть передати їм свій досвід. Але якщо тренер бачить, що вони фізично не готові, тоді потрібно серйозно поговорити і попрощатися. 

ФОРВАРДИ

Данило Сікан (Шахтар), Артем Довбик (Жирона, Іспанія), Роман Яремчук (Валенсія, Іспанія), Владислав Ванат (Динамо)

Довбик, Яремчук, Леоненко. Колаж: УФ

«Ванату до форварда ще далеко. Сікан такий самий, тільки повільніший. Вони обидва слабкі»

– Ребров викликав оптимальних форвардів?

Леоненко: Ребров викликав найкращих на даний момент. У нас що, ще хтось є? Яка різниця кого він викликав, якщо грати все одно буде Довбик. Думаю, Ребров буде дивитися на фізичний стан, до того ж Довбик забив більше за всіх із наших нападників. У другому таймі йому на заміну вийде Сікан або Ванат.

– Чому не Яремчук?

Леоненко: Тому що Яремчук занадто «багато» забив за Валенсію, про Брюгге я взагалі промовчу. Його гол Реалу? Ну і що тепер, життя вдалося? Він забив лише чотири голи за 23 матчі. Я думаю, він зараз взагалі не потрібен збірній, тому що повністю не готовий.

Він у Валенсії то хворіє, то грає, то не грає, то не готовий, то ще щось. Яремчук у цьому плані схожий на Мудрика. Таке відчуття, що у Валенсії трактористи працюють, раз підписали Яремчука після його провалу в Брюгге. У Бенфіці він теж нічого не показав, але в Португалії грати важче, тому можна зробити знижку. 

Роман Яремчук. Фото: УАФ

– Ванат зараз найкращий бомбардир чемпіонату України, тобто, лідирує в таблиці найвлучніших.

Леоненко: Не кажіть мені «найкращий бомбардир чемпіонату України». У нас уже був один такий – Кулач – який виявився нікому не потрібен. Ванат поки що такий самий.

У нас взагалі незрозуміло, хто де грає, і низький рівень футболістів, яких навіть футболістами важко назвати. Щоб хоч якось радувати вболівальників, чемпіону України треба в Лігу конференцій потрапляти, про Лігу чемпіонів і мови не йде. В УПЛ нереально когось виділити. 

Як ви думаєте, у «найкращого бомбардира УПЛ» Ваната зараз багато пропозицій? Я думаю, ні. Він себе серйозно проявив у єврокубках? Теж ні. 

Ванату до форварда ще далеко, судячи з того, які рішення він приймає. 

Він постійно втикається в захисників, отримує незрозумілі жовті й червоні, воротарів ламає. 

– Ваша думка про Сікана.

Леоненко: Такий самий, як і Ванат, тільки повільніший. Вони обидва слабкі. 

– Уболівальники Шахтаря багато хейтять Сікана, вимагаючи від Пушича Траоре в старті.

Леоненко: Думаю, Сікану досі не можуть пробачити його промах по порожніх воротах у матчі з Селтіком, хоча він у тому моменті все робив правильно, намагався скинути на Бондаренка, тільки техніка підвела. Я думаю, Траоре сильніший за Сікана, хоча виглядає він трохи важкуватим. Траоре чіпляється за м'ячі краще, ніж Сікан.

«Довбик? Якби я не забивав вісім матчів поспіль, то Сабо збожеволів би, а Суркіс вивіз би мене в ліс»

– Довбик не забиває за Жирону вже вісім матчів поспіль. Тривожний дзвіночок.

Леоненко: Просто у нас люблять ліпити зірок із футболістів, які ще не відбулися. Потрібна стабільність, а не забити 20 голів за десять матчів, а потім вісім турів сидіти без результативних дій. Якби я не забивав вісім матчів поспіль, то Сабо збожеволів би, а Григорій Михайлович Суркіс вивіз би мене в ліс.

– Довбик – топ-форвард чи ні?

Леоненко: Він перспективний нападник, але з ним треба дуже багато працювати. Довбик ще нічого не виграв і нічого не зробив, щоб вважати його топ-форвардом. Забивати треба протягом двох-трьох років, а не так – вистрілив і пропав.

– Але Довбик багато забивав у Дніпрі-1, став найкращим бомбардиром УПЛ.

Леоненко: Молодець, що забивав у Дніпрі-1, але дуже багато голів було з пенальті, та ще й спірних. Цей момент змазує його бомбардирство. 

– Ви бачите серед українських форвардів другого Леоненка?

Леоненко: Це вирішувати не мені, але, найімовірніше, таких немає і найближчим часом не буде. Якщо такий з'явиться, то я скажу. Поки що ні в кого з наших нападників немає навіть близько такої стартової швидкості, яка була в мене. 

Едін Джеко. Фото: БіГ

– Лідер Боснії – віковий Джеко. Він ще здатен попсувати нерви нашим захисникам?

Леоненко: Джеко небезпечний у грі на другому поверсі, зі стандартів і своїм досвідом. Тому Україні потрібно менше фолити. 

До Обамеянга Шахтар теж готувався, але якось не доготувався. Із Джеко може статися те ж саме. 

В Україні немає форвардів такого рівня як Джеко. Довбик до нього ще не доріс і рости йому ще довго. Джеко на відміну від Довбика проявив себе в серйозних клубах, а не в Жироні.

ПРОГНОЗОВАНИЙ СКЛАД УКРАЇНИ НА МАТЧ З БОСНІЄЮ

  • Воротар: Лунін.
  • Захисники: Миколенко, Матвієнко, Забарний, Конопля.
  • Півзахисники: Мудрик, Судаков, Сидорчук, Зінченко, Циганков.
  • Форвард: Довбик.

ПРОГНОЗ НА МАТЧ БОСНІЯ – УКРАЇНА

Циткін: Гра буде непростою. Багато хто каже, що Україна – фаворит, але з огляду на свій досвід скажу: ігри з будь-якими балканськими командами завжди дуже важкі, тому що суперники з цих країн швидкі, технічні та з хорошим характером, чим нагадують британців. 

Я б не радив футболістам збірної України розслаблятися, тим більше, ми граємо на виїзді. Звісно, Боснія – не Хорватія, але все ж таки – це серйозний суперник і потрібно ретельно готуватися. 

У них є Джеко, який може вирішити результат одноматчевого протистояння. 

Мій прогноз – гра буде дуже важкою, нервовою, з малою кількістю голів і з рівними шансами. Виграє та команда, яка краще підготується плюс свою роль має зіграти індивідуальна майстерність, яка у нашої команди набагато вища. Практично всі наші футболісти грають у серйозних чемпіонатах. Якщо все буде добре, то ми повинні проходити далі.

Федорчук: У боснійців більша частина гравців – легіонери, а чемпіонати в них почалися набагато раніше, тому вони в кращій формі. Але клас наших футболістів вищий. Думаю, в основний час буде нічия 1:1, а по пенальті збірна України переможе. Наші воротарі точно сильніші за боснійських.

Саво Мілошевич. Фото: БіГ

Левченко: Я не списую з рахунків Боснію. Я бачу, як вони готуються до цієї гри, чую висловлювання тренерів і гравців, і це серйозно. Нам потрібно готуватися з повною самовіддачею. 

За класом і персоналіями наша збірна вища, але клас не завжди б'є порядок. 

У тренера Боснії Мілошевича були дуже дивні висловлювання про Україну («війна – це їхні проблеми», – прим. А.П.). Для наших хлопців це буде додатковою мотивацією. 

Хоч ми й вищі за класом, але гра буде непростою і нервовою. Думаю, збірна України мінімально переможе. Ставлю на 1:0. 

Леоненко: Хочеться, щоб Україна пройшла. У нас більше шансів, але у футболі буває все, починаючи від травм і закінчуючи суддівством, що зрівнює шанси. Плюс ми граємо на виїзді. Буду вболівати за Україну і бажаю нашим успіху.