«Футболісти б'ються за свій шанс»: збірна вільних агентів функціонує в Україні на тлі безробіття
Збірна вільних агентів готується до участі у Меморіалі Макарова. Футболісти, які залишилися без команди, отримають шанс повернутися у великий футбол та отримати запрошення від інших клубів.
Богодєлов, який вже не один рік працює з цією командою, в ексклюзивному інтерв'ю сайту «Український футбол» розповів, хто з його підопічних зміг реанімувати кар'єру та специфіку роботи з гравцями, чия кар'єра повисла на волосині.
«Мене дивує, що футболісти в клубах не мають такої мотивації, як тут»
– Що собою являє збірна вільних агентів?
– Збірною вільних агентів опікується FIFPRO, яка займається юридичним захистом гравців. Українську асоціацію футболістів-професіоналів очолює голова Вінницької асоціації футболу Ігор Гатауллін.
FIFPRO забезпечує фінансування на участь у турнірах, зборах, харчування, і футболіст має право тренуватися в нас безплатно за умови, що він юридично не пов'язаний контрактом. Наше завдання – працевлаштувати максимальну кількість людей.
Більше половини наших футболістів працевлаштовувалася, а наша федерація потрапляла в топ-8 за кількістю працевлаштованих гравців. Так, це не зіркові команди, але хлопці повертаються у футбол. За цим процесом стежить FIFPRO. Ці цифри – не для відводу очей.
Мене завжди дивує, що футболісти в клубах не мають такої мотивації, як тут, б'ються за свій шанс. Мені навіть голос не завжди треба підвищувати.
З точки зору життя це хороша школа. Людина починає цінувати, що вона має. Всі хлопці, хто хотіли – при справі.
– Футболісти якоюсь мірою існують у тепличних умовах, а коли вони залишаються без контракту життя може змінитися кардинально. Наскільки важко гравцям дається вихід із зони комфорту?
Залишитися без роботи – стрес для будь-якої людини. Тим більше в наш час. Це дуже хороший хід, що людям дається в такий важкий час працевлаштуватися, проявити себе. Ми намагаємося пояснити хлопцям, що потрапивши в таку ситуацію вони винні самі.
Ми не тільки підтримуємо форму, а й намагаємося повернути їх у футбол. Наочний приклад Шастала з Полісся, якого я запросив з київського Моноліту. Махнєв потрапив до нас після відрахування з Нової Каховки, а потім опинився у Вересі, зараз у Карпатах.
«Сьогодні найкращий час для гравця потрапити в професійний футбол»
– В яких умовах живуть і тренуються гравці?
– Ми не селимо їх у супер-місця. Бували часи, що збирав хлопців із Києва та області, були іногородні. Траплялося таке, що й бразильці були, оскільки члени FIFPRO можуть по всьому світу захищені в правах. Ми збираємося зазвичай за тиждень до турніру, тренуємося, знаходимо галявину.
Зараз у зв'язку з обстрілами виникли складнощі з пошуком полів через відсутність укриттів. Зазвичай ми базуємося в одному місці. Місцем базування цього року обрали ДЮСШ Чемпіон у Києві. П'ять днів готуємося, потім починається турнір. Два дні гри - день вихідний. У нас завжди шість-сім ігор є. Після турніру залишаємося на дві гри, граємо з професіоналами, а потім розпускаємо хлопців.
– Футболісти залишаються задоволені умовами, які їм надані?
Ви ж розумієте, що це в їхніх інтересах. Мені нікого не доводиться вмовляти, хлопці самі пропонують свої послуги. Ми дивимося, наскільки вони конкурентоспроможні. Зараз більше можливості даємо молоді. Ті, хто хоча б був у командах. До мене колись Володя Гоменюк приїхав, так він бігав так, що молоді мали б позаздрити.
– Можете перерахувати, хто з відомих гравців зараз із вами тренується?
– Сарнавський. Хлопці з Діназу зі мною тренуються теж. Є в мене хлопці, якими опікуюсь і знаходжу команди. Не як агент, а як старший товариш. Я виношую ідею про створення центру, щоб люди могли приходити та отримати кваліфіковане тренування. У мене минулого року був Олексій Литовченко, який виявив бажання тренуватися з нами, хоча грати за нас не зможе. Зараз він найкращий бомбардир Чайки (Петропавлівська-Борщагівка).
Задумів багато. Дякую ЗСУ, що ми взагалі можемо займатися улюбленою справою. Відома приказка говорить: «Слабкі люди створюють важкі часи, важкі часи народжують сильних людей».
Сьогодні найкращий час для гравця потрапити в професійний футбол. Взяти себе за горло, добре працювати, розуміти, що від тебе вимагає тренер, щоб пробитися в хорошу команду.