«Говорив, що Блохін божевільний»: топ-легіонер УПЛ скандалив у Динамо, грав за Арсенал, викупив свій трансфер

Переглядів 75986
Андрій Піскун Андрій Піскун
13 голосів
«Говорив, що Блохін божевільний»: топ-легіонер УПЛ скандалив у Динамо, грав за Арсенал, викупив свій трансфер
Колаж: «Український футбол»
«УФ» опитав людей, які перетинались у Карпатах з одіозним іспанським нападником Лукасом Пересом, який вже втретє повернувся в Депортиво, і цього разу, схоже, остаточно. Дедишин, Кополовець і Шаран згадують екс-гравця Карпат і лондонського Арсеналу.

Лукас Перес підписав півторарічний контракт із Депортиво, куди перейшов з Кадісу. 34-річний футболіст вирішив проміняти Прімеру на третій дивізіон Іспанії, де зараз виступає клуб із Ла-Коруньї. Та це ще не все. Лукас сплатить частину суми трансферу. Щоб повернутися до колишнього клубу, Перес переказав Кадісу 493 тисячі євро, майже половину з одного мільйона (загальна вартість переходу). Решту виплатив Депортиво.

Чим не привід згадати яскравого гравця, який став першим іспанцем у Карпатах та Динамо, правда, в команді Олега Блохіна він так і не провів жодного матчу, запам’ятавшись тільки скандалом із головним тренером. Але Лукас не опустив руки. Після українського періоду він пограв у ПАОКу, двічі у Депортиво, залишив слід у Арсеналі Арсена Венгера та перетнувся з Андрієм Ярмоленком у Вест Гемі.

Редактор сайту «Український футбол» Андрій Піскун поспілкувався про Лукаса Переса з Ігорем Дедишиним (колишній генеральний директор Карпат), Михайло Кополовцем (екс-хавбек Карпат) та Володимиром Шараном (колишній головний тренер Карпат). Далі – пряма мова наших спікерів.

Ігор Дедишин

«Лукаса Переса знайшов Ігор Йовичевич. Він перебував у розширеному списку мадридського Реалу»

На той момент Перес належав клубу Райо Вальєкано, який грав у Сегунді. Але Лукас виступав за їхню другу команду у Терсері. Його знайшов Ігор Йовичевич, який тоді працював у скаутському відділі Карпат. Він мав багато контактів в Іспанії і знав, що Лукас Перес перебував у розширеному списку мадридського Реалу. Але, щоб ви розуміли, у списку Реалу перебуває не п’ять футболістів, а десятки, а то й сотні. 

Йовичевич спілкувався зі скаутами Реала, адже грав там певний час, напевно, від них і отримав інформацію по Лукасу. Потім поїхав, подивився на нього в матчах за Райо Вальєкано Б і познайомився з його агентом. Лукас нам дуже сподобався і тому ми запросили його на перегляд.

Чи можна сказати, що Карпати перехопили його у Реалу? Ні. Думаю, в плани Реалу на той момент він не входив. Просто Лукас входив до когорти перспективних футболістів Іспанії, а Реал бере кожного молодого таланта на олівець.

Тубіч каже: ««Який перегляд?! Беріть його відразу. Цей футболіст мінімум на п’ять мільйонів!»

Був цікавий епізод. Лукас до нас приїхав взимку, а Карпати тоді тренувались на стадіоні «Прогрес». Там болото було страшне, пам’ятаю як зараз. І на першому тренуванні у цьому болоті Перес так покрутив хребти нашим захисниками і футболістам, що всі були в шоці. 

Після заняття захисник Неманья Тубіч підійшов до Олега Кононова і питає: «Гергійович, що це за футболіст?». Кононов відповідає: «Та один іспанець приїхав до нас на перегляд». Тубіч аж очі догори підняв: «Який перегляд?! Георгійович, беріть його відразу. Цей футболіст мінімум на п’ять мільйонів!». Ось так ми його і підписали. Це правдива історія. Лукас перейшов до нас як вільний агент, Карпати заплатили тільки агентську комісію. 

«У Лукаса дуже специфічний і доволі важкий характер, хоча по своїй природі він добряк»

Спочатку йому було трохи важко. Він був першим іспанцем у Карпатах. Але ми відразу поїхали на збори в Іспанію, де взяли участь у турнірі Copa del Sol, у фіналі перемігши Шахтар. Лукас дуже добре проявив себе на цьому турнірі. 

У Лукаса дуже специфічний і доволі важкий характер, хоча по своїй природі він добряк. Він був дуже запальним та гарячим. Конфлікти з Федецьким та Тлумаком? Це було тільки на початку, а потім їхні стосунки нормалізувались і Лукас видав дуже класний сезон перед тим, як перейшов у Динамо.

Конфлікти зазвичай були на тренуваннях, тому що специфіка українського футболу відрізняється від іспанського. У нас гравці атакувального плану повинні відпрацьовувати в обороні, а у Переса такої звички не було, і це не подобалось деяким футболістам. Але до бійок не доходило.

Лукас завжди добре відгукувався про період проведений в Карпатах та Україну. Спочатку йому було важко в нашій країні, у Іспанії зовсім інший режим. Наприклад, вечеря у них о 10 вечора, що для нас досить дивно. На зборах ми повечеряли о 7-8 вечора і до сну ніхто нічого не їсть. А в нього  організм був так запрограмований, що о 22 годині він все одно мав поїсти. З цієї причини у Лукаса були конфлікти з лікарями Карпат. Хоча проблем із зайвою вагою у нього ніколи не було, він завжди тримав себе у нормі.

«Лукас зустрічався з українською дівчиною зі Львова»

Лукас не розумів українську мову, знав тільки іспанську. Карпати йому наймали вчителя, але Лукасу трохи важко давалася мова. Хоча перед відходом із Карпат він вже намагався спілкуватися більше українською. Потім йому стало легше, бо приїхало ще двоє іспанців – Борха Гомес і Крістобаль зі своїми сім’ями (у Гомеса була дівчина, а Крістобаль був вже одружений). Тож вони разом утворили таку собі іспанську діаспору. До нас навіть приїжджало іспанське телебачення знімати про них сюжет. До Карпат тоді була прикута велика увага з боку іспанців.

Не пам’ятаю, щоб Лукас та інші іспанці порушували режим, але на дискотеки, напевно, ходили. Проте повірте, українські футболісти так ходили на дискотеки, що іспанцям і не снилось. Також Лукас був у дуже добрих стосунках із бразильцем Еріком. Бувало, що вони запалювали з ним та Мішею Кополовцем. Пам’ятаю, як вони влаштували вечірку на Хелловін, здається, навіть, фото в інтернеті є.

Потім Лукас почав зустрічатись з українською дівчиною зі Львова. Йому стало легше, у нього сильно виросла мотивація. Ця дівчина мала на нього великий вплив і дуже допомагала йому. Були розмови, навіть, про весілля, але до одруження так і не дійшло.

«Можливо, з Блохіним не погодили трансфер Переса, тому у нього було скептичне ставлення до цього футболіста»

Потім Лукаса примітив хтось зі скаутів Динамо, але про перехід домовлялись особисто президенти клубів – Петро Димінський та Ігор Суркіс. На жаль, в Динамо йому не вдалось заграти. Олег Блохін та Лукас Перес – обидва зі специфічним характером. Олег Володимирович – жорсткий тренер, вимогливий і дуже принциповий. 

Я підозрюю, можливо, він був не в курсі, що беруть цього футболіста. Думаю, з ним не погодили трансфер Переса, тому у нього було скептичне ставлення до нього. Лукас дуже хотів назад у Карпати. У нього була оренда терміном на рік, але ми домовились з Динамо і повернули його достроково. І відразу у Лукаса з’явилась пропозиція від ПАОКу. 

«Ми продали Лукаса в ПАОК за мільйон, а потім ще отримали 30 відсотків від його переходу в Депортиво за 3.6 мільйона»

Карпати тоді добре заробили на трансфері Лукаса. Ми продали Переса в ПАОК за мільйон, а потім ще отримали 30 відсотків від його переходу в Депортиво за 3.6 мільйона. Плюс, коли він переходив в Арсенал, то Карпати отримали платіж солідарності, тому що Лукас перебував в нашій структурі до 21 року. 

«Лукас завжди говорив, що у нього є мрія – грати в Депортиво»

Він провів у ПАОКу хороші півтора року, потім видав хороші сезони в Депортиво, де багато забивав. Я точно знаю, що в той період він був кандидатом на перехід в Барселону. Каталонці розглядали Лукаса у якості підсилення серед трьох гравців, але у підсумку підписали іншого футболіста на його позицію.

Тому перехід в Арсенал мене не здивував. У Лукаса був хороший агент – Родріго Ловеллі. Це поважний в Іспанії менеджер. Раніше він працював у Райо Вальєкано. Родріго зіграв велику роль у становленні Лукаса, як футболіста.

Лукас завжди говорив, що у нього є мрія – грати в Депортиво. Це клуб із його рідного міста. Ві це говорив де б не був – чи то в Карпатах, чи то в Динамо, чи то в ПАОКу. Мені приємно, що він досяг своєї цілі. 

Знаючи його прив’язаність та відданість Депортиво, я не здивувався, що він заплатив майже півмільйона за свій трансфер. Це дуже серйозний вчинок з його боку. Думаю, Лукас зараз буде грати за рідний клуб з потроєною енергією і зробить все, щоб клуб повернувся в Сегунду, а потім в Прімеру.  

Михайло Кополовець

«Коли Лукас почав грати та забивати, то став фиркати»

Вперше я його побачив, коли він приїхав на збір Карпат до Іспанії. Лукас вже тоді виділявся. Було видно, що це технічний і харизматичний футболіст. Такі гравці не можуть не подобатись. Ось таке у нас було перше знайомство. 

У нього був дуже непростий характер, але спочатку він його не показував. Це вже потім, коли він почав грати та забивати, то став фиркати. Йому було важко адаптуватися до нашої країни та менталітету. Також Лукас не міг зрозуміти, як можна затримувати зарплату, а в Карпатах тоді таке було. Воно все накладалось одне на одне і він десь зривався.

Лукас сильно виділявся в Карпатах, але міг проявити себе ще більше, якби не непростий характер. В деяких моментах він міг заграватись, тягнути ковдру на себе, а в Карпатах потрібно було грати більше командно. 

«Одного разу Лукас з легіонерами влаштували вечірку-маскарад на Хелловін, а з українців запросили лише мене»

У Лукаса були конфлікти з Федецьким і Тлумаком. Лукас міг видати дві яскраві гри, а потім дві гри ходити пішки по полю, обрізатись. Таке бувало й на тренуваннях. Іншим гравцям це не подобалось. Федецький міг його жорстко знести в підкаті, а Лукас починав ображатися, не хотів потім тренуватись. Багато таких моментів було. 

Лукас спілкувався більше з легіонерами, у них була своя банда. Пам’ятаю, одного разу вони влаштували вечірку-маскарад на Хелловін. Було весело. Там був Самсон Годвін, бразильці, серби, а з українців запросили лише мене. Я запитав у Лукаса: «Чому тільки мене з українців запросили?». Він каже: «Тому що ти більше схожий на легіонера, аніж на українця». Я якось міг знаходити з ними спільну мову, тому легіонери мене любили. Українську мову Лукас так і не вивчив, міг лише мінімально говорити деякі слова та фрази. 

«Димінський нас попереджував: «Якщо ви його зламаєте на тренуванні і він не зможе грати, то заплатите мені два мільйони доларів»

Також йому було важко, тому що у Карпатах тоді був непростий президент – Петро Димінський. Лукас мені казав, що раніше не зустрічав таких важких людей. Димінський хотів, щоб Лукас підписав з Карпатами новий контракт, але не міг його ніяк вмовити. Потім йому перестали платити зарплату. Не хочеш підписувати контракт – отримуй мінімалку. У Карпатах таке було, що деяким гравцям могли взагалі не платити. Димінський завжди залишав за собою лазівку, щоб можна було впливати на футболістів. 

Лукас для Димінського був комерційним проектом, він його хотів продати. Коли проти Лукаса жорстко грали на тренуваннях, то Димінський нас попереджував: «Якщо ви його зламаєте на тренуванні і він не зможе грати, то заплатите мені два мільйони доларів». Це також вносило дисбаланс в колектив.

Бувало таке, що Лукас всім своїм виглядом показував, що не хоче грати, боровся зі своїм характером. Хлопці не хотіли, щоб він виходив на матч, але тренеру доводилось його ставити. Знаю точно, що він мав грати всі матчі, тому що Димінський хотів його продати.

Але все одно, Лукас хороший хлопець, веселий, після футболу з ним можна було поговорити. Думаю, він дуже сильно сумував за Іспанією.

«Лукас мені потім говорив, що Блохін просто божевільний і не подобається йому»

Чому у нього не вийшло в Динамо? Блохін також важка людина. На мою думку, якщо беруть футболіста в команду, то до нього потрібно знаходити підхід. Лукас же якось грав у Карпатах та іспанських командах. Він мені потім говорив, що Блохін просто божевільний і не подобається йому. Зрозуміло, що коли прийшла людина з характером і Блохін це побачив, то не захотів цяцькатись.

Я думаю, це проблема Блохіна у тому, що він не зміг знайти з Лукасом спільну мову. Тренер повинен бути психологом, поговорити з футболістом, направити його в потрібне русло. Я не кажу, що треба було лизати йому дупу, але порозуміння можна було знайти. Талановиті люди всі з характером. 

«Лукас ставився до грошей адекватно. Я жодного разу не бачив, щоб він купував якийсь дорогий одяг, автомобіль чи ще щось»

Я приємно здивувався, коли дізнався, що Лукас перейшов в Арсенал. Цей хлопець грав з нами, а потім тренувався під керівництвом Арсена Венгера. Він розкрив свій потенціал.

Я не здивований, що Лукас заплатив майже півмільйона, щоб повернутись в Депортиво. Думаю, він не бідна людина. У Карпатах він ставився до грошей адекватно. Я жодного разу не бачив, щоб він купував якийсь дорогий одяг, автомобіль чи ще щось. Наскільки я розумів, він відправляв гроші своїй сім’ї. 

Володимир Шаран

«Для мене було дико, що Лукас з Еріком пили опівночі каву та їли тортики»

Коли я прийшов в Карпати, то Лукас там вже був. Але, як футболіста, я його добре знав, адже перед призначенням переглядав ігри львівського клубу, щоб ознайомитись з гравцями. 

Лукас був найкращим гравцем Карпат та лідером команди, індивідуально дуже сильним. Так, він не любив грати у відборі, але у нього була відмінна швидкість та бачення поля. Коли Перес був з м’ячем, то я знав, що він обов’язково створить момент.

Але його проблема полягала у психології, у Карпатах він не відчував себе у своїй тарілці. Коли я прийшов, то особливої атмосфери у команді не було, Лукас сам мені про це сказав. Але я відчув це тільки на зборах.

Спочатку я жорстко відносився до Лукаса.  Він з бразильцем Еріком міг собі дозволити засидітися допізна. Для мене було дико, що вони о півночі пили каву та їли тортики. Як виявилось, це просто їх спосіб життя. Дисципліна дисципліною, але люблять посидіти. Лукас не розумів проблеми зайвої ваги. Пам’ятаю, ми обіграли у спарингу Динамо (Бухарест), Лукас тоді забив два м’ячі і показав нашому лікарю: «Тwo kilograms». Своєрідний хлопець (сміється, – прим. А.П.).

Якби я трохи пізніше зустрівся з Лукасом, то, можливо, працював би індивідуально з ним трохи інакше. Тоді мені хотілось налагодити атмосферу в колективі, тому що у Карпатах легіонери тримались відсторонено від українців. Але за такий короткий проміжок часу мені було важко все налагодити, а Димінський не захотів дати більше часу.

«Коли Димінський припинив зі мною співпрацю, то Лукас одним із перших підійшов, обійняв мене і сказав: «Коуч, все буде добре, ми ще зустрінемось в Динамо»

Лукас був дуже запальним хлопцем. У команді до нього було не найкраще ставлення. Зрозуміло, що в деяких моментах він вів себе неадекватно. Лукас постійно ходив, бурчав щось на своїй мові, був незадоволений, що йому не віддали пас чи ще щось. Граємо на тренуванні п’ять на п’ять, хлопців возять, а він ходить пішки. Команда, яка програє, умовно понесе порання. Звичайно, хлопці починають йому пихати. А йому тільки слово скажи, він відразу запалюється. Якби я був футболістом, то на місці інших гравців теж міг завестись на таке відношення до тренувань зі сторони Лукаса.

Знаю, що у нього було дуже важке дитинство, він ріс без батьків, його виховували дідусь з бабусею. Він був таким собі хуліганчиком. Ми з ним багато розмовляли, але в команді був дуже непрофесійний перекладач, легіонери його не поважали. Якби він перекладав краще, то можна було більше вникнути в розмову.

Коли Димінський припинив зі мною співпрацю, то Лукас одним із перших підійшов, обійняв мене і сказав: «Коуч, все буде добре, ми ще зустрінемось в Динамо». Не знаю, що він мав на увазі, але Лукас судячи з усього хотів перейти у київський клуб.

Чому у нього там не вийшло? Зрозуміло, що вище Блохіна у Динамо нікого не може бути (сміється, – прим. А.П.). Мені важко сказати, чому тоді Блохін сказав, що не знає такого футболіста як Перес. Він повинен знати всіх гравців у команді. Але головне, – що Лукас після цього не пропав і зарекомендував себе у європейських клубах.

«Лукас ‒ один із кращих легіонерів у моїй тренерській кар’єрі, але точно не найкращий»

Він прекрасно розумів, що переріс рівень тих Карпат і вже бачив себе в іншій команді. Я не здивувався, що Лукас опинився в Арсеналі, хоча ні, трошки здивування все ж таки було. Він довів, що може грати на найвищому рівні. В АПЛ не можна не відпрацьовувати. Дані у нього були просто божевільні і єдина проблема крилась у психології. 

Можу сказати, що Лукас один з кращих легіонерів у моїй тренерській кар’єрі, але точно не найкращий. Найсильнішим був грузин Давид Таргамадзе. Я з ним довше працював і він дуже багато зробив для ФК Олександрія і для мене особисто. Також відзначу Каспара Дубру – суперфутболіст. Але з ним було легше працювати, він латвієць і у нас не було мовного бар’єру.