«Клуби готові преміювати арбітрів, але будуть і системи санкцій»: Надєїн – про збори власників команд УПЛ
20 вересня відбулася зустріч президентів клубів УПЛ. На зборах були присутні дев’ять представників клубів елітного дивізіону, інші – не змогли приїхати з різних причин.
Редактор сайту «Український футбол» поговорив з Іваном Надєїним про деталі зустрічі.
«Сьогодні УПЛ дуже слабка. Нам потрібно об’єднатися, щоб зробити її сильнішою»
– Іване Олексійовичу, наскільки я зрозумів з інтерв’ю В’ячеслава Фрідмана на sport-express.ua, основною темою зборів було суддівство. Так?
– Основною темою було – як зробити Українську Прем’єр-лігу сильнішою. Але суддівство у цьому відіграє ключову роль і тому потрібно почати саме з нього.
– До чого ви прийшли стосовно суддівства?
– Зараз ми накидали план дій, який хочемо реалізувати. Ключовий акцент будемо робити на відкритості арбітрів, бо сьогодні цей процес максимально закритий. Хочемо зробити прозорий процес жеребкування при призначенні суддів, і коментарі арбітрів після матчів.
Ми хочемо бачити, які оцінки ставлять суддям за матч. Далі вже клуби будуть готові робити якісь системи преміювання арбітрів, щоб стимулювати до більш якісної роботи, але будуть і системи санкцій. Також плануємо ввести детектор брехні для арбітрів.
– Як плануєте його використовувати?
– Цей момент будемо ще обговорювати. На першій зустрічі була представлена тільки концепція для подальших рішень. Можу сказати точно, що в суддівстві потрібно наводити порядок.
Всі присутні представники клубів висловились за зміну керівника суддівського корпусу, а саме Лучі. Навіть лунали думки, що арбітри повинні бути у підпорядкуванні УПЛ, а не УАФ, бо саме Прем’єр-ліга платить їм зарплату – всі гроші йдуть від клубів.
Лучано Лучі. Фото: УАФ
– Чи реально вивести арбітрів з підпорядкування УАФ?
– Будемо займатись цим питанням, треба точно щось робити. Клуби сьогодні витрачають гроші і ні на що не впливають.
– Лучі працює віддалено з Італії?
– Я його ні разу не бачив і навіть не знаю, як італійці працюють. Ми [власники клубів] взагалі не дотичні до арбітрів. Зараз Ріццолі почав коментувати деякі спірні епізоди, але ми хочемо це систематизувати, наприклад, робити розбір спірних рішень кожного четверга – щоб арбітри пояснювали свої рішення.
Всі люди помиляються, арбітри не виключення, але є помилки випадкові, а є ціленаправлені. Тому треба буде розбиратись і карати винних. Повинен бути і батіг, і пряник.
«Тепер в українському футболі з’явився новий формат – зустріч власників клубів»
– Представників УАФ на зустрічі не було. Як ви плануєте доносити їм свої ідеї та побажання?
– Будемо писати листи та зустрічатися. Ключовий результат вчорашнього дня це те, що президенти клубів вперше зібралися за 12 років і обговорили всі хвилюючі моменти. Можна впевнено сказати, що тепер в українському футболі з’явився новий формат – зустріч власників клубів. Раніше клуби відправляли на збори УПЛ своїх менеджерів та людей, які не приймають ключові рішення, тепер все буде інакше.
Сьогодні футбол в Україні розвивається лише завдяки професійним клубам, які підтримують дитячий спорт, молодіжні та жіночі команди, інфраструктуру. А УАФ взагалі не прислухалася до нашого голосу. Думаю, зараз він буде точно почутий і нам вдасться реалізувати все заплановане.
– Коли наступна зустріч?
– У середині жовтня. До цього часу ми плануємо звернутися в УЄФА, щоб українські клуби отримали платежі солідарності за минулий і цей рік, які мали надійти росіянам. Це приблизно 10 мільйонів євро. Україна постраждала від війни і нам треба відновлювати інфраструктуру, у нас багато дітей-переселенців.
Під час війни у нас будуються академії та футбольні поля, тому нам потрібна підтримка Європи. Мені здається, що за ці півтора року війни, підтримка від ФІФА та УЄФА була недостатньою. Фактично її не було, була лише підтримка деяких клубних Асоціацій. Футбольні органи повинні проявити солідарність з Україною, де в тяжкий час проводиться чемпіонат на всіх рівнях. Ці гроші точно не будуть зайвими українському футболу.
«Як зробити УПЛ сильнішою? Треба навести порядок у суддівстві, клубам потрібно більше заробляти і рухатися до єдиного телепулу»
– Які розмови на зборах були стосовно телепулу?
– В принципі у всіх є розуміння того, що треба об’єднуватись. Цей рік вже буде так, як є, але наступного року є всі шанси, щоб об’єднатися і провести тендер щодо єдиного телепулу. Про це заявили перші особи клубів.
Ми хочемо якісно підготувати конкурс і спробувати запросити іноземні компанії, наприклад «Canal+», який займається трансляціями в Польщі, можливо, й українські компанії.
– Тобто Суркіс і Геллер не проти такого рішення?
– Так, на наступний рік вони готові. Ми нормально обговорили всі моменти.
Ігор Суркіс. Фото: ФК Динамо
– Ми зараз говоримо про проблеми суддівства, єдиного телепулу до сих пір нема. Виникає питання: чи потрібна взагалі така структура, як УПЛ?
– Сьогодні УПЛ дуже слабка. Прем’єр-ліга нічого не може створити, організувати і захистити права клубів. Нам точно потрібно всім об’єднатися, щоб зробити УПЛ сильнішою. Вчорашні збори – це перший крок до цього. Наші вимоги абсолютно прозорі, дієві і їх можна реалізувати. Саме час це зробити.
– Є якісь конкретні кроки, щоб зробити УПЛ сильнішою?
– Нам треба навести порядок у суддівстві, клубам потрібно більше заробляти і рухатися до єдиного телепулу. Нам потрібне більше представництва і впливу в комітетах УАФ. Проблема в тому, що в УАФ немає зараз голосу від клубів. Ми це також обговорювали – щоб голос клубів був почутим, не просто медійно, а і юридично. Сьогодні в УАФ ми маємо один голос із 40, тому відсоток впливу дуже низький.
Цей процес потрібно запускати в рамках УАФ. Однозначно треба проводити реформи, щоб посилити вплив клубів. Але почнемо з суддівства.
«Хто, як не ми будемо рушійною силою? Люди, які вкладають у футбол свої гроші»
– Павелко та Запісоцький під арештом. З ким будете комунікувати з УАФ?
– Там є виконуючий обов’язки Протасов. Можливо, зараз якраз підходящий час, щоб збільшити вплив УПЛ.
Андрій Павелко та Юрій Запісоцький. Колаж «Український футбол»
– Здається, що Протасов в УАФ нічого не вирішує.
– Значить, прийдемо в Будинок футболу і будемо розмовляти. Ключова подія – що власники клубів нарешті зустрілися і почали говорити. На наступних зборах учасників буде ще більше, адже з певних причин не всі змогли прийти.
Хто, як не ми будемо рушійною силою? Люди, які вкладають у футбол свої гроші. Ми не хочемо вкладати гроші у непрозору і збиткову історію. Нам треба її зробити прибутковою і прозорою. Тоді точно буде результат.