Що сталося з Вересом? Топ-форма бразильців, мотивація Дахновського, тренер, який рве шаблони. Все — про прогрес місяця в УПЛ

Переглядів 1442
Аватар Євген Чепур Євген Чепур
5 голосів
Що сталося з Вересом? Топ-форма бразильців, мотивація Дахновського, тренер, який рве шаблони. Все — про прогрес місяця в УПЛ
Габовда, Луан, Шандрук. Колаж: УФ
Уже дев’ять матчів поспіль із середини вересня не програє Верес. Що сталося і завдяки чому це сталося? Розбирає «УФ».

В УПЛ станом на зараз тільки п’ять команд ввійшли в затяжні безпрограшні серії: це гранди – Динамо та Шахтар, сенсація сезону ФК Олександрія та учасник єврокубків Кривбас, а поруч із ними – рівненський Верес. Клуб, який кілька років поспіль відстоював своє місце в Прем’єр-лізі тільки через стикові матчі, зараз не програє 9 матчів підряд.

Прописом – дев’ять матчів без поразок від середини вересня, ось уже два з половиною місяці!

Як Верес дістався до сьомого місця УПЛ і чи вистачить у нього «пального» на друге коло? Напередодні матчу Карпати – Верес розбирається сайт «Український футбол».

Перед сезоном, навпаки, були передумови для регресу – Верес у 2024 році поступово перезавантажив тренерський штаб і менеджмент

Влітку 2024 року Верес вкотре захищав своє місце в УПЛ через плей-офф. Навіть при всіх проблемах першолігового Епіцентру, він дав бій рівнянам – вів у рахунку в умовно домашньому матчі (Кам’янець-Подільський не міг приймати навіть стикові матчі під егідою УПЛ), і хоча поступився в два голи на виїзді – показав серйозні проблеми на багатьох точках поля для Вереса, який зберіг прописку в елітному дивізіоні. 

У Шандрука зібралася барвиста компанія із дуже різних футболістів: хтось залишався ще після Вірта, когось приводив Лавриненко, а були й такі, хто сидів у невизначеності через орендні домовленості. Серед тих, хто покинув Верес влітку, й такі досвідчені гравці, як воротар Паст, захисник Балан, універсал Кучеренко, нападник Шестаков, які цілком собі немало грали за клуб і не виглядали «валізою без ручок».

Олег Шандрук. Фото: Верес

Як приклад, кейс Кучеренка. Олександр у минулому чемпіонаті провів 24 матчі, відіграв обидві зустрічі переможного плей-офф. А в підсумку вимушений був шукати новий варіант, і такий знайшовся аж в Узбекистані (Металург Бекабад). В інтерв’ю «УФ» журналіст Дмитро Вєнков конкретно запитав футболіста, чия була ініціатива в розставанні:

«Я попросив трішки підняти зарплату. Взагалі трішки, це смішні гроші. На що мені спортивний директор Юрій Габовда відповів, що спитає у президента, але я думаю, що він нічого не питав. Сказав: «Та ти ж готовий був і на таку зарплату».

Чому я попросив підвищення? Бо Шандрук висловив бажання, аби я не їздив з Луцька кожен день, а переїздив до Рівного. Адже я втомлювався. Так мені потрібно було і в Луцьку орендувати квартиру, і в Рівному. В мене зараз усе життя проходить у Луцьку, бо я переселенець з Донецької області. Я в Луцьку вже три роки, і, скоріше за все, залишатимуся там. Попросив увійти в положення, бо контракт давали лише на рік, і я не хотів з речами та з усім переїздити в Рівне. Мені все одно довелося б якусь квартиру орендувати.

Президенту взагалі хтось сказав, що я тягну час, бо начебто Сергій Лавриненко може прийняти Інгулець, і я чекаю на цей варіант. Ну, це взагалі абсурд та сміх. [Надєїн] знає мене дуже добре. Міг сам зателефонувати та спитати: «Саню, в чому заминка?». Можливо, одна розмова з ним і переконала б мене залишитися. Я до Івана фінансових і взагалі будь-яких претензій не маю. Тільки одне побажання, щоб хлопцям також давали премію за нічию. Практика показує, що кожне очко може стати золотим!

Хоча, чесно кажучи, в мене самого душа не лежала до Вереса. Якось атмосфера всередині клубу мені не дуже подобалася. Тяжка вона, гнітюча… Не було позитивних емоцій».

Це не поодинокий випадок: точно так покинув Рівне нападник Шестаков. 34-річний футболіст за п’ять неповних сезонів у складі рівненських «вовків» відіграв 128 офіційних матчів, за підрахунками «УФ», оформивши 40 результативних дій – 36 голів і 4 асисти. В інтерв’ю нашому сайту, записаному Ігорем Лисенком, він також навів схожу схему прощання:

«У мене закінчився контракт, я на той момент був у структурі клубу вже п’ять з половиною років. Прийшов новий спортивний директор (Юрій Габовда, читайте його інтерв’ю тут, – прим. «УФ»). Вони разом із головним тренером вирішили провести перезавантаження, оновити склад, тому зі мною і не продовжили контракт. Ми потиснули руки та й все. 

 Коли закінчився чемпіонат, самостійно зателефонував тренеру, запитав його стосовно пролонгації, бо мені з житлом треба було вирішувати питання і так далі. Він відповів: «За день дам тобі відповідь». Потім зустрілися, поспілкувалися, сказали, що продовження [контракту] не буде, я зібрав речі та поїхав додому.  Зрозуміло, що Верес для мене – рідна команда, я з ними пройшов дуже великий шлях. Із задоволенням пограв би там ще».

І таких гравців пішло з Вереса 12 чоловік. Не всі з них були, як захисник Жуліо Сезар – очевидна трансферна невдача, або молоді його колеги за амплуа Козубенко та Хондак, що потребували ігрової практики й шукали собі варіанти в нижчих лігах. Наприклад, Банада зараз – цілком основний у команді УПЛ (новачок Лівий берег), Янаков забиває важливі м’ячі за Чорноморець, Курко мав шанс в основі Оболоні, інші влаштувалися на хороші особисті контракти в нижчих лігах. 

Було ясно: прямо зараз, влітку 2024-го, створюється суттєво оновлений Верес. Від штабу Вірта та Лавриненка не залишилося нікого. Верес розпрощався з багатьма клубними старожилами – Антон Назарук залишає посаду генерального директора, Сергій Дьомушкін – адміністратора. А про гравців ми розібрали кейс із оновлення команди на добру половину.

Трансферна кампанія Вереса виявилася неоднозначною, проте кілька підписань потягнули все враження на позитив

Влітку Верес підписав сімох новачків. Деякі були «вірняками». Ну як, приміром, основний воротар Карпат Кожухар – якби не прихід зовсім нового тренерського штабу, воротар збірної Молдови спокійно б собі грав у основі «левів». Або той же Гончаренко, який повернувся із Колоса. Чи Степанюк, чиє повернення з Ворскли відбулося на фоні величезної конкуренції – ветераном атаки реально цікавилися 4-5 сильних клубів, і Габовда в тому ж інтерв’ю справедливо підкреслював їхню статусність. 

Проте на виході все виявилося не настільки однозначним. Наприклад, той же Степанюк, не заперечуючи велику користь, яку він дає команді об’ємами робіт, забив всього лише один м’яч в УПЛ станом на зараз. А Верес виграв конкуренцію в таких клубів, як Металіст 1925, Чорноморець, ФК Олександрія, Рух, Карпати – отже, повинен був запропонувати дуже серйозні умови.

Руслан Степанюк. Фото: Верес

Верес також зайшов на закордонний трансферний ринок, і мала практика роботи з легіонерами завдала серйозного удару підсиленню команди. Так, анонсований ще раніше Нонго (вінгер, який після оренди в хорватському Славені вже був непотрібен турецькому Адана Демірспор), реально під’їхав лише в розпал осені і станом на зараз вийшов на поле двічі, награвши дев’ять хвилин без урахування компенсованих. А інші африканський гравці нападу – Арко-Менса із Динамо (Батумі, Грузія) та Опоку із Кілікії (Вірменія)– взагалі не стали гравцями рівнян. Так, із підписанням громадян із того континенту є паперові труднощі – навіть Кривбас, який уже має великий досвід у роботі з легіонерами, далеко не відразу отримує їх у своє розпорядження. А Шандруку деякий час доводилося обходитися наявним, хоча вже було інвестовано в статусне підсилення. 

Додамо до цього кейс грузина Куція, запрошеного із латвійського ФК Лієпая. Приходив він як статусне підсилення, натомість за оцінками SofaScore є 13-м у команді. В середній лінії значно частіше грають звичні Кльоц, Яго, та навіть Кучеров все ще бореться за ігровий час. А Гіоргі почали ставити праворуч в обороні, хоча ще недавно там міг собі грати Балан, та й Гакмана запрошували з Буковини з цілком ясними перспективами. Той же Мрвальєвич забиває не так часто й поступається місцем в атаці Гайдучику.

Додамо сюди неясні чутки про можливе підписання кількох більш досвідчених гравців, з якими не змогли домовитися – ну от як Русин із Металіста 1925 або тих же Шастала чи Янакова, яких хотіли залишити після оренди з Полісся. Яку б оцінку ви виставили за таку селекцію?

А тепер – про той самий позитив. 22-річний вінгер Луан, орендований в Америки Мінейру, дуже спрогресував у Рівному. В 16 матчах чемпіонату та кубка він забив шість м’ячів при одній гольовій та одній передгольовій передачах. Знову ж таки, ця знахідка була з категорії «вірняків», адже хлопець встиг спробувати європейський футбол у Портімоненсе, в Португалії можна було побачити його перспективи та спроектувати їх на значно слабкішу на сьогодні УПЛ. Але й тут не без ложки дьогтю – Луан належить своєму бразильському клубу, представнику їхньої Серії В. І там також дуже пильно стежать за статистикою свого капіталовкладення.

І тепер може вийти парадокс, що Шандрук вкладе величезні зусилля в адаптацію та розвиток вінгера, а викупить його якийсь інший клуб – більш заможний. Хоча… Є в нас цитата й на цей випадок. До неї перейдемо в наступному розділі.

Гаразд, по Вересу є питання. Так звідки ж такий хороший результат?

І тут ми переходимо до трьох найголовніших чинників.

Перший – це бабло. 

«Дуже радий, що Верес добре попрацював на трансферному ринку. Запрошення Степанюка та Гончаренка перекриває весь бюджет, яким оперував я, – зізнався в інтерв’ю Олександру Карпенку з «УФ» колишній головний тренер рівнян Юрій Вірт. – Ті двоє отримують стільки, скільки вся моя команда. Президент клубу зрозумів, що потрібно вкладати кошти, аби бути вище 12 місця. 

На жаль, мені було в цьому відмовлено, апелюючи тим, що в мене й так стільки футболістів у ростері. Але насправді в мене був кадровий дефіцит. В моєму розпорядженні було 13 польових гравців. Президент знав, що я з 13 футболістами давав результат, і думав, що так дотягнемо. Хоча я залишив команду в УПЛ, мене звільнили, а зараз, коли команда залишилася так само – через «стики», умовно кажучи, пускали салюти, банкети, всі раділи. 

Бюджет НК Верес (Рівне) після мене був збільшений втричі. А ми витискали максимум з того, що в нас було». 

Судячи з підписання досвідчених місцевих футболістів і легіонерів із різних чемпіонатів, можемо зробити припущення, що бюджет Вереса виріс – як мінімум, у частині видатків на підйомні та трансфери. А за словами того ж Вірта, Верес при ньому міг підписувати Кадірі з Динамо та новачка з Румунії. Як бачимо, зараз підписання такого масштабу потихеньку стають реальністю для Габовди та Шандрука.

Другий чинник – це вольові рішення президента. 

В умовах оновлення менеджменту та складу він мав вирішальне значення. 

«У Рівному було ухвалене рішення попрощатися з Шандруком. Він мав бути звільнений ще 22 вересня, після сьомого туру, у випадку, якби Верес тоді вдома програв Інгульцю (2:2). Вже тоді були проведені попередні переговори з безробітним на той час Максимовим, який вже навіть брав квиток у Рівне їхати», – розповів Бурбас в етері ютуб-каналу «BurBuzz».

Так, от за наявними даними Надєїн прийняв рішення довіритися тренерському штабу. 

Звідси – третій чинник. Цей результат – прями наслідок системної роботи Шандрука.

Свого часу він уже очолював Верес, але то були не найкращі часи та не найбільш стабільна ситуація. З того часу Олег встиг попрацювати серед аматорів, очолюючи останніх грандів футболу Рівненщини – ОДЕК (Оржів) і ФК Малинськ. Відгуки про його роботу були позитивними, та й результати – гідними. Будучи місцевим, маючи хороші зв’язки та можливість ввійти в роботу клубу швидко та успішно, Шандрук досягнув великого прогресу. 

Бурбас згадує як критичну точку 22 вересня – це 7-й тур. Так от, якраз із цього часу почалася затяжна безпрограшна серія Вереса – 9 турів чемпіонату та виграний раунд кубка (2:1 в Оболоні). За ці 10 матчів рівняни здобули 7 перемог при 3 нічиїх (голи 15:10). На повну силу заграв Дахновський – хлопець, яким цікавилися всі львівські клуби, але він не зробив культу з зірваного переходу, а продовжив розвиватися. Зараз геодезист ще не вийшов на свої найкращі показники, проте загалом за Верес Віталій уже оформив 31 результативну дію (13 голів і 18 асистів). Для 25-річного вінгера, це цілком солідні цифри.

Про Луана ми вже говорили. Продовжує розвиватися Яго, в якого помилки, як у Черкасах, стають рідкісними, і в середній лінії він уже здобуває звання основного, культового гравця. 

Луан. Фото: Верес

За Кожухаря говорить його прогрес – зважаючи на регулярні виклики в збірну Молдови та постійну практику в конкуренції з Когутом, не здивуємося, якщо Андрій стане рекордним трансфером клубу, а умовні Шериф або Зімбру однозначно стежать десь уже за цим воротарем. 

Найголовніше ж – Верес довів свій новий рівень матчами проти топових суперників, включаючи Шахтар і Динамо (ми пам’ятаємо – під керівництвом Шандрука вдавалося відбирати очки в грандів). Отже, тепер від команди великі очікування. І найменше з них – збереження місця в УПЛ напряму, без стикових матчів:

«Позитивно ставлюся до «стиків», але завдання Вереса – туди не потрапити», – зазначав в інтерв’ю «УФ» Олег Шандрук. За умови кількох успішних продажів, кількох нових підписаних партнерів, може статися таке, що Верес ще й вклиниться колись у боротьбу Олександрії, Полісся та Кривбасу.