«Є у Динамо форвард із всіма задатками, щоб стати гравцем топ-рівня»: Кардаш – про сучасний український футбол


- 01 Що Кардаш думає про сезон своїх колишніх команд – Динамо, Карпат, Чорноморця? «Нинішній рівень нашого чемпіонату – не найвищий, радше середній»
- 02 Які футболісти стали відкриттям сезону 2024/25, на думку Кардаша? «Цього сезону Ванат значно додав і став набагато ефективнішим»
- 03 Як Кардаш ставиться до легіонерів у нашому чемпіонаті? «Я звернув увагу на албанців»
- 04 Де працює зараз футболіст із легендарної команди Лобановського? «Наразі я повністю занурений у футбол»
Півзахисник Василь Кардаш був універсалом, який не губився навіть у зірковому півзахисті Динамо з Калитвинцевим, Максимовим, Хацкевичем і Белькевичем. По завершенні сезону 2024/25 ми поговорили з ним про життя в футболі, а заодно – записали бесіду про враження зіркового ветерана, а нині – спортивного директора клубу Другої ліги Куликів-Білка, про вітчизняний футбол.
В першій частині великого ексклюзивного інтерв’ю сайту «Український футбол» ми розпитали Василя Кардаша про враження від УПЛ, прорив Михайленка, найбільш яскравих легіонерів нашого чемпіонату та нападника з України, в якого є світовий потенціал.
Що Кардаш думає про сезон своїх колишніх команд – Динамо, Карпат, Чорноморця? «Нинішній рівень нашого чемпіонату – не найвищий, радше середній»
– Чи стежите уважно за командами, в яких колись грали – Динамо, Карпати та Чорноморець?
– Звичайно. Коли перебував у Києві, відвідував стадіони на Оболоні, Лівому Березі і, звісно ходив на Динамо. Передусім хочу щиро привітати керівництво клубу, тренерський штаб, гравців і вболівальників Динамо з абсолютно заслуженим чемпіонством. Сезон команда провела рівно і впевнено.
Що стосується Карпат, то вони мали всі шанси потрапити до четвірки. Все залежало лише від них. Я був присутній на їхньому останньому матчі у Львові, де все вирішувалось. На жаль, вони поступилися Зорі.
Гравці Карпат, фото: ФК Карпати (Львів)
Засмутив Чорноморець. Минуло вже близько 30 років, відколи я грав у цій команді, але я й досі пильно стежу за нею. Таке місто, як Одеса, заслуговує на команду, яка постійно грає у Прем’єр-лізі. Це вже не перше пониження Чорноморця в класі. Чому так відбувається – сказати складно. Але вірю, що за правильного професійного підходу команда обов’язково поверниться до еліти українського футболу й знову тішитиме нас результатами, до яких ми звикли. А це – місця у верхній частині турнірної таблиці.
– Яким, на вашу думку, є нинішній стан українського футболу?
– Думаю, всі розуміють, що нинішній рівень нашого чемпіонату – не найвищий, радше середній. При цьому не можна сказати, що середняки підтягнулися до лідерів. Швидше, навпаки – лідери опустилися до рівня середняків. На це є багато причин. По-перше – війна. По-друге відтік з українського чемпіонату кваліфікованих легіонерів. Як би хто не казав, але сильні іноземці реально підвищують якість гри. Інші гравці тягнуться за ними, і це піднімає загальний рівень команди.
– Яка з українських команд вам найбільше імпонує своєю грою?
– Якщо ми говоримо про професійний футбол, то тут завжди на перший план виходить результат. Його вимагає президент клубу, його чекають уболівальники. Якою б не була якість гри, якщо вона приносить перемоги – вона виправдана. Красиво грати – це добре, але в професійному футболі красиво не завжди означає успішно.
Які футболісти стали відкриттям сезону 2024/25, на думку Кардаша? «Цього сезону Ванат значно додав і став набагато ефективнішим»
– Хто з футболістів став для вас відкриттям цього сезону?
– Ванат цього сезону значно додав – виріс, змужнів, став набагато ефективнішим. Кількість забитих ним м’ячів говорить сама за себе. Якщо він зможе перенести все це на матчі в єврокубках і збірну, це значно додасть йому авторитету. У нього є всі задатки, щоб стати гравцем топ-рівня. Зараз нападники, які вміють забивати у тренді – на них полюють клуби з усієї Європи. І за своїми характеристиками Ванат цілком відповідає цим вимогам: він вибуховий, швидкісний, нестандартний у діях. Так, можливо, у нього є певні недоліки, але ідеальних футболістів не існує. Враховуючи його вік, така результативність – це дуже хороший показник.
– Як ви оцінюєте критику, яка лунала в цьому сезоні на адресу Бражка і Судакова?
– Молоді футболісти часто видають один сильний сезон, і всі очікують від них повторення або навіть покращення результатів у наступному. Знаєте, у професійному футболі, якщо гравець проводить два-три сезони на високому рівні – це вже досягнення. Є, звісно, винятки Мессі та Роналдо, які стабільно протягом десятка років проводять яскраві сезони.
Бражко – талановитий і перспективний футболіст. Він дуже яскраво розпочав, але згодом, на певному етапі десь знизив вимоги до себе. Можливо, десь позначився на ньому зірваний перехід до англійського чемпіонату, і це певною мірою вибило його з колії.
Володимир Бражко, фото: ФК Динамо (Київ)
Судаков – також яскравий футболіст, який заслуговує на всі ті похвали, що я сказав про Ваната і Бражка. Це наші гравці, які вже в певній мірі сформувалися та підняли високу планку якості гри. Тож зараз будь-яка їхня гра, що нижча за встановлений ними рівень, сприймається як невдача і піддається критиці.
– Яке враження на вас справила гра Миколи Михайленка?
– Я дуже добре знаю його якості, адже мав можливість з ним попрацювати. Чому у цьому році в основі Динамо виходив Михайленко? Тому що своєю грою він довів, що наразі сильніший за Бражка. Конкуренція між ними – це лише плюс. Один буде мотивувати іншого. І я не виключаю, що вони навіть можуть виходити на поле разом, доповнюючи один одного.
Як Кардаш ставиться до легіонерів у нашому чемпіонаті? «Я звернув увагу на албанців»
– Як ви ставитеся до легіонерів у нашому чемпіонаті?
– Якісний іноземний гравець – то чому ні? Здорова конкуренція нікому не заважає. Раніше ми говорили, що у нас сильний чемпіонат, бо він був наповнений кваліфікованими легіонерами. Окрім Динамо і Шахтаря були сильні команди Чорноморець, Дніпро, Металіст, Карпати, Зоря. Половина таблиці – це були клуби, які добре зарекомендували себе не лише на внутрішній, а й на міжнародній арені.
– Кого з легіонерів, які зараз грають у нашому чемпіонаті, ви могли б виділити?
– Я звернув увагу на албанців Яшарі з ЛНЗ, Цара з Олександрії, бразильців Бруніньйо з Карпат і Безерру з Олександрії. Це якісні гравці, які певною мірою визначають гру своїх команд. У складі Шахтаря зараз чимало легіонерів, які щойно приїхали до клубу. Це зовсім молоді футболісти, яким потрібен час на адаптацію. Якщо запрошують легіонерів, які грають на рівні наших футболістів або навіть поступаються їм – я категорично проти таких трансферів. В іншому разі – ласкаво просимо.
– Які враження у вас від гри збірної України?
– Зараз багато говорять про те, що ми маємо яскраве покоління талановитих молодих гравців у збірній. Багато з них виступають за кордоном у топ-чемпіонатах, тому загалом рівень збірної наразі хороший.
Водночас є одна тенденція: збірній зрідка вдається провести два однаково якісних матчі проти сильного суперника за короткий проміжок часу. Часто буває так, що перший матч виходить хорошим, а другий – провальним, або – навпаки. Саме так було, наприклад, у матчах із Бельгією.
Збірна України, фото: УАФ
Чому так відбувається? Одна з причин лежить на поверхі. Тільки наші легіонери звикли до такого графіка, коли матчі йдуть один за одним через три дні на четвертий. А футболісти збірної, які виступають у внутрішньому чемпіонаті, такого навантаження просто не мають. За сезон у них – дві, три, максимум чотири напружені гри. І цього замало, щоб витримувати графік на рівні європейських топ-збірних.
Де працює зараз футболіст із легендарної команди Лобановського? «Наразі я повністю занурений у футбол»
– Василю Ярославовичу, а як у вас справи? Чим ви зараз займаєтесь?
– Я залишаюся у футболі. Наразі працюю спортивним директором футбольного клубу Другої ліги Куликів-Білка. Контракт підписав буквально нещодавно – в це міжсезоння приступив до виконання своїх обов’язків.
– Які обов’язки входять до ваших повноважень як спортивного директора?
– Передусім я відповідаю за спортивну складову. Це комунікація між тренерським штабом і керівництвом клубу, придбання й продаж гравців, питання оренди, а також робота з місцевою академією.
– Чи є вже певні напрацювання щодо трансферної політики клубу?
– Ми вже проаналізували склад команди та визначили слабкі місця, які потребують підсилення, і зараз ведемо активну роботу в цьому напрямку.
– Чому ви присвячуєте свій вільний час?
– Футбол займає практично весь мій час – це і професія, і хобі. Я відвідую матчі на стадіоні, дивлюся багато телевізійних трансляцій, читаю пресу, насамперед аналітичні матеріали. Отже, наразі я повністю занурений у футбол.
***
Читайте скоро на «УФ» велике біографічне інтерв’ю Василя Кардаша про Лобановського, Динамо та збірну 90-х.