Загадкова справа Роспутька: талант Шахтаря, який втік у росію до Зубова – що буде далі із спадкоємцем Тимощука

Переглядів 53511
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
12 голосів
Загадкова справа Роспутька: талант Шахтаря, який втік у росію до Зубова – що буде далі із спадкоємцем Тимощука
Олександр Роспутько. Колаж: «Український футбол»
«УФ» розбирається, що собою являє Олександр Роспутько, який втік із розташування Шахтаря у Бельгії та не повернувся в Україну. У цьому нам допоміг його колишній тренер у юнацькій збірній Сергій Нагорняк. А юрист Ілля Скоропашкін розповів, які наслідки будуть для Роспутька після його вчинку.

В українському футболі знову скандал! 19-річний півзахисник Шахтаря Олександр Роспутько зник після матчу Юнацької ліги УЄФА між Антверпеном U-19 і Шахтарем U-19 (1:2), що відбувся 4 жовтня у Бельгії.

Юнак не прибув в аеропорт, залишивши там свої речі. Як повідомляє «Брутальний футбол», хлопець поїхав на росію. Інформацію деталізує журналіст Володимир Звєров, який повідомив, що Роспутька переманила Звєзда із Санкт-Петербурга, у якій помічником головного тренера працює ще один запроданець із Шахтаря – Геннадій Зубов. 

Ця команда виступає у третьому по силі дивізіоні оркостану, тому вибір Роспутька виглядає вдвічі дивним, зважаючи на те, що Шахтар, за інформаціє в ЗМІ, погодив з ним п’ятирічний контракт.

Олександр Роспутько. Фото: Шахтар

Звісно, сайт «Український футбол» вирішив дістати коментарі з першоджерел, але зіткнувся з несподіваним перешкоджанням підтвердження чи спростування цієї інформації. 

Інтереси Роспутька представляє агентство ProStar. Сайт «Український футбол» написав Вадиму Шаблію, який раніше неодноразово давав нам коментарі з інших питань, щоб отримати коментар з цього приводу. Він прочитав повідомлення у WhatsApp, але не відповів.

Також ми звернулися з офіційним запитом у Шахтар, але донецький клуб відмовився надавати інформацію. Хоча було цікаво почути, чому саме в Шахтарі так багато контраверсійних персонажів україно-російських взаємин: 

  • Марк Мампассі (перед початком повномасштабного вторгнення був проданий у Локомотив, отримав російське громадянство)
  • Анатолій Тимощук (Зеніт), 
  • Іван Ордець (Динамо, Москва), 
  • Віталій Віценець та Геннадій Зубов (Звєзда, Санкт-Петербург).
  • Руслан Мармазов (колишній прес-аташе Шахтаря, який відомий антиукраїнськими поглядами),
  • Вячеслав Шарафутдінов (колишній коментатор Шахтаря, був не раз помічений на заходах окупантів у Донецьку).

Хто такий Роспутько?

Юнак народився 20 червня 2004 року у Горлівці, яка з квітня 2014-го перебуває у тимчасовій окупації терористів з «ДНР» і росіян. Роспутько є вихованцем Шахтаря, де розпочав виступи у U-9. 

З другого кола сезону-2020/21 перебував у команді U19. Ставав чемпіоном України з U-14 (2018), U-15 (2019) та U-17 (2021). В інших клубах Олександр не грав. Футболіст центру поля, який вирізняється своєю цупкістю у відборі, – дає характеристику Роспутьку офіційний сайт Шахтаря.

«Роспутько за стилем гри схожий на Степаненка. Такий же жорсткий, непоступливий, має футбольне поняття гри, виконує великий обсяг роботи»

Також на рахунку втікача чотири матчі за збірну України U-19. Редактор сайту «Український футбол» поговорив із тодішнім тренером юнацької команди Сергієм Нагорняком, щоб дізнатись, що за футболіст такий – Олександр Роспутько.

Сергій Нагорняк. Фото: УАФ

– Прочитав цю інформацію з великим подивом. Який сенс їхати до Росії? Взагалі не розумію!, – почав розмову здивований Нагорняк. – Що в нього стрільнуло в голові, я не знаю. Він був тихим та спокійним хлопцем. Такий собі мовчун, ні з ким особливо не говорив. Про що він думав, я сказати не можу, як людину я його особливо не знаю.

Роспутько був перспективним футболістом. Він – опорний півзахисник оборонного плану. Ближче до 19 років почав непогано виглядати, і я викликав його до збірної.

– З ким із відомих футболістів його можна порівняти за манерою гри?

– Роспутько за стилем гри схожий на Степаненка. Такий же жорсткий, непоступливий, має футбольне поняття гри, виконує великий обсяг роботи. Задатки у нього були хороші, але, як і всім гравцям у юності, йому ще потрібно зростати і зростати. Перехід з юнацького у дорослий футбол – це найскладніший етап.

– Хто був його конкурентами у збірній за позицією?

– Варфоломєєв та Лосенко. Коли всі були здорові, то Роспутька я більше використовував як гравця ротації. Але його гра, коли він виходив на поле, влаштовувала мене повністю. Зараз я за ним уже не стежив, часу немає.

– Роспутько міг дорости до основного гравця Шахтаря та замінити Степаненка з часом?

– Думаю, що міг. Зараз такий час, що будь-який футболіст, який має задатки, може стати основним у командах УПЛ. А у Роспутька задатки є. 

– З ким Роспутько дружив у збірній?

– Він більше спілкувався з хлопцями із Шахтаря.

– Ви з ним проводили індивідуальні бесіди?

– Пам'ятаю одну нашу розмову в Іспанії. Я йому тоді сказав, що час уже йти у дорослий футбол, можливо, кудись в оренду. Роспутько був не проти такого варіанту. 

Шахтар якраз почав роздавати молодих футболістів в оренди, наприклад, Сігєєва, але Роспутька відпускати не хотів. Чув, що Шахтар запропонував йому п'ятирічний контракт, отже, на нього розраховували та бачили у ньому перспективу. 

«Після справи Зінченка донецький Шахтар  прописує в контрактах дуже солідні штрафи. В деяких контрактах я бачив цифру в 30 мільйонів євро»

Портрет Роспутька ми склали – мовчун-тихоня за стилем гри схожий на Степаненка. Тепер час розібратися із юридичної точки зору – що чекає на втікача? У цьому нам допоміг відомий спортивний юрист – Ілля Скоропашкін.

– Що загрожує Роспутьку за порушення контракту з Шахтарем і самовільне залишення за кордоном ?

– Відповідальність за дострокове одностороннє розірвання контракту зазвичай передбачена самим контрактом. Після справи Зінченка донецький Шахтар  прописує в контрактах дуже солідні штрафи. В деяких контрактах я бачив цифру в 30 мільйонів євро. Інше питання ‒ щодо обґрунтованості такого штрафу та можливості його реально стягнути. Але це вже справа юристів клубу.  

Ілля Скоропашкін. Фото: Google

– Чи є це порушенням контракту гравця з клубом?

– Наразі важко робити висновки до отримання достовірної інформації щодо обставин його зникнення. Може, гравцеві стало зле і його забрала швидка? Або щодо нього вчинені якісь неправомірні дії? Поспішати з висновками в таких ситуаціях не слід. 

– Чи Роспутько може покинути Шахтар на тих ж правах, як легіонери (поправка ФІФА для чемпіонатів України та росії на час війни)?

– Маючи діючий контракт з одним клубом, гравцеві технічно неможливо заявитись за інший клуб, навіть з урахування поправок. Це можна зробити лише після закінчення діючого контракту або через повідомлення про розірвання контракту через якісь порушення (невиплата зарплати, аб’юзивна поведінка  тощо) чи з посиланням на славнозвісний Додаток 7, який не розповсюджується на футболістів з українським громадянством. 

В іншому випадку, до гравця можуть бути застосовані дисциплінарні санкції у вигляді спортивної дискваліфікації до 6 місяців на додачу до штрафу, про який йшлося вище.  Окрім того, санкції можуть бути застосовані до нового клубу, як такого, що схилив гравця до порушення контракту.

– Що закон говорить? Коли Роспутько стане порушником? 

– Особа вважається порушником з моменту вчинення самого порушення. Самовільне залишення розташування клубу, в тому числі коли команда перебуває на виїзді, вважається серйозним порушенням для футболіста. Це з точки зору регламентних норм футболу. 

– На скільки часу дійсний його дозвіл для виступів за кордоном?

– З точки зору українського законодавства, на сьогоднішній день, кримінальної відповідальності за несвоєчасне повернення з-за кордону – не передбачено, крім випадків, коли є докази, що в такий спосіб особа ухиляється від призову чи мобілізації.