Капітан Маркевича, легенда Таврії, чемпіон світу в Чорноморці: 2 квітня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 1240
автор Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
4 голоси
Капітан Маркевича, легенда Таврії, чемпіон світу в Чорноморці: 2 квітня — цей день в історії українського футболу
Амбросій Чачуа, фото: ФК Карпати Львів
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

2 квітня 1975 року у місті Харків народився Сергій Єсін – легенда сімферопольської Таврії, півзахисник та захисник харківського Металіста, ужгородського Закарпаття та збірної України, тренер Геліоса й керченського Океану.

Левову часту своєї кар’єри провів в Таврії (1992-2000, 2004), у складі якої провів 236 матчів, забив 14 голів та оформив 16 асистів. Єсін входить до трійки гравців з найбільшою кількістю ігор за сімферопольський клуб у чемпіонатах України (208).

 Гравець був частиною чемпіонської команди таврійців (1992), проте через те, що в тому сезоні сам Єсін взяв участь лише в одному матчі, золоту медаль він не отримав. У кампанії 1993/94 разом з Таврією дійшов до фіналу Кубка України.

Наступним клубом Єсіна був Металіст, за який він провів 18 матчів, забивши один гол. Після повернення у Таврію та виступів за харківський Геліос, з яким став чемпіоном Другої ліги, приєднався до Закарпаття. 

У складі ужгородського клубу Сергій затримався на чотири сезони, зігравши у 85 поєдинках. Свою ігрову кар’єру Єсін завершив у складі аматорського СК Берегвідейк (Берегове, Закарпатська область).

Сергій Єсін, фото: з відкритих джерел

За національну збірну України півзахисник провів два матчі, взявши участь у відбірковому циклі команди Йожефа Сабо на ЧС-1998. Загалом у двоматчевому протистоянні з командою Португалії (2:1, 0:1) провів близько 80 хвилин.

Тренерську кар’єру розпочав у молодіжці Закарпаття в 2009 році, пізніше перебрався у Геліос. На чолі харківського клубу провів 61 матч: 21 перемога, 19 нічиїх, 21 поразка.

З 2015 по 2022 рік працював у керченському Океані: був тренером, очолював клуб, обіймав посаду спортивного директора. 

2 квітня 1977 року у місті Київ народився Андрій Конюшенко – захисник запорізького Металурга, донецького Шахтаря, маріупольського Іллічівця, переможець чемпіонату та Кубка України. 

За свою кар’єру лівий оборонець змінив низку українських клубів. Найбільше ігор Конюшенко провів за маріупольський Іллічівець (96), забивши 16 голів. Чимало поєдинків захисник також зіграв за запорізький Металург (70 матчів, сім голів) й київську Оболонь (50 матчів, п’ять голів).

Свої єдині трофеї в кар’єрі здобув у складі донецького Шахтаря, з якими став переможцем чемпіонату та Кубка України в сезоні 2001/02. Усього за «гірників» провів 36 ігор, забивши один гол.

Також Конюшенко встиг пограти за луганську Зорю, харківський Металіст та ФК Полтава, де й завершив професійну кар’єру у 2013 році. У сезоні 2014/15 виступав за аматорський клуб Чайка (Петропавлівська Борщагівка).

Андрій Конюшенко, фото: з відкритих джерел

Старший брат Андрія – Сергій – також колишній професійний футболіст, який провів близько 240 матчів за київську Оболонь.

2 квітня 1986 року у місті Нітерой (Бразилія) народився Лео Матос – захисник і півзахисник одеського Чорноморця, Дніпра, грецького ПАОКа, чемпіон Греції, фіналіст Кубка України та Ліги Європи.

На зорі своєї кар’єри став переможцем чемпіонату світу серед юнаків-2003 у складі збірної Бразилії U-17. У період з 2004 по 2008 рік перебував у структурі французького Марселя, де виступав виключно за молодіжну команду.

До свого переїзду в Україну Матос виступав за низку бразильських клубів: Фламенго, Томбенсе, Парана, Фігейренсе, Віла-Нова.

У лютому 2010-го став гравцем одеського Чорноморця. У складі «моряків» за п’ять сезонів провів 120 матчів, забив 13 голів та оформив 16 результативних передач. Був одним з ключових гравців зіркової команди Романа Григорчука, яка вдало виступала у Лізі Європи в кампанії 2013/14. У попередньому сезоні разом з одеситами став фіналістом Кубка України.

Увійшов в історію Чорноморця як найкращий бомбардир кампанії 2011/12 та легіонер з найбільшою кількістю матчів за «моряків».

Наступним клубом Матоса став Дніпро, разом з яким двічі завоював бронзові нагороди. Був одним з гравців команди Мирона Маркевича, яка доходила до фіналу Ліги Європи 2014/15. У тому турнірі бразилець провів шість матчів, результативними діями не відзначався.

Лео Матос, фото: з відкритих джерел

Найбільше матчів у кар’єрі провів за ПАОК – 168 (26 голів, 16 асистів). Разом з чорно-білими тричі здобував Кубок Греції, а в сезоні 2018/19 став переможцем місцевого чемпіонату.

Останнім клубом у кар’єрі Матоса став бразильський Васко да Гама. Завершив виступи на професійному рівні у лютому 2023 року.

2 квітня 1994 року у місті Рівне народився Амбросій Чачуа – півзахисник луцької Волині, капітан львівських Карпат, володар Суперкубка Грузії.

Виховувався у школі рівненського Вереса та УФК Львів свій шлях у дорослому футболі розпочав у Карпатах, за першу команду яких дебютував у 19 років. У перший свій період в складі «левів» провів 96 матчів, забив вісім голів та оформив два асисти.

У 2018 році перебрався до чемпіонату Грузії, де захищав кольори кутаїського Торпедо, з яким став переможцем місцевого Суперкубка. Через рік опинився в казахстанському клубі Акжайик. У складі обох закордонних клубів сумарно провів менше як 25 матчів.

Влітку 2019-го повернувся до України, підписавши контракт з луцькою Волинню, яка на той момент виступала у Першій лізі. Загалом за «хрестоносців» зіграв 49 матчів, забив два голи та оформив шість асистів.

Через два роки повернувся у Карпати, став лідером команди. Нинішній головний тренер «левів» Мирон Маркевич відзначав своє задоволення грою та відношенням Амбросія, а також називав його справжнім капітаном. У новостворених Карпатах Чачуа провів вже 50 поєдинків: 11 голів, дев’ять результативних передач.

Амбросій Чачуа, фото: ФК Карпати Львів

Також півзахисник у власному активі має сім матчів за молодіжну збірну України U-21.

1927 — нар. Ференц Пушкаш (Угорщина) — легенда світового футболу, у чемпіонатах Угорщини та Іспанії забив 511 (!) м’ячів у 533 матчах.

1959 — нар. Баду Закі (Марокко) — найкращий футболіст Африки-1986, зараз відомий тренер.

1966 — нар. Тедді Шерінгем (Англія) — переможець ЛЧ-1999, триразовий чемпіон Англії.

1971 — нар. Едмундо (Бразилія) — найкращий футболіст Бразилії 1997 року, фіналіст ЧС-1998. За свою неприборкану вдачу дістав прізвисько Скотина.

1979 — нар. Графіте (Бразилія) — найкращий футболіст і бомбардир чемпіонату Німеччини-2009.

1992 — пом. Хуаніто Гонсалес (Іспанія) — найкращий футболіст Іспанії-1977, зірка мадридського «Реала» 1980-х. Загинув у автокатастрофі.