Одноклубник Мессі та чемпіон Європи, перший автор голу Динамо: 15 березня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 602
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
4 голоси
Одноклубник Мессі та чемпіон Європи, перший автор голу Динамо: 15 березня — цей день в історії українського футболу
Сергій Кривцов і Ліонель Мессі. Фото: Getty Images
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

15 березня 1948 року у селі Порошково (Підкарпатська Русь)  народився Михайло Михалина – захисник та півзахисник закарпатських клубів, капітан київського Динамо, володар Кубка СРСР.

Розпочинав кар’єру в ужгородському клубі Русь, після чого виступав за місцеві Динамо та Спартак. У 1948 році Михалина доєднався до лав київських динамівців. 

У складі біло-синіх був капітаном, разом з ними завоював Кубок СРСР, обігравши у фіналі єреванський Спартак (2:1). Загалом за київське Динамо провів 108 матчів, забивши чотири м’ячі. У 1952-му потрапив до списку 33 найкращих футболістів сезону в СРСР, посівши друге місце у своїй номінації.

 Після семи років у столиці УРСР повернувся на Закарпаття, де догравав свою кар’єру в складі ужгородського Спартака. Саме у складі цього клубу, що пізніше зватиметься Верховина й Говерла, Михалина й розпочав свій тренерський шлях. 

Пізніше також очолював чернівецьку Буковину та івано-франківський Спартак. Наприкінці життя виконував функції голови Федерації футболу Закарпатської області.

 Михалина увійшов у історію українського футболу як один з перших заслужених майстрів спорту київського Динамо. Серед закарпатських спортсменів він став першим, кого нагородили цим почесним званням.

15 березня 1988 року у місті Ломас-де-Самора народився Себастьян Бланко – півзахисник харківського Металіста, Вест Бромвіча, чемпіон Аргентини та срібний призер УПЛ.

Себастьян Бланко, фото: ФК Металіст

У січні 2011-го Бланко перейшов з Лануса (з яким став чемпіоном) в Металіст за 8,7 млн євро. За чотири сезони в складі харків’ян аргентинський хавбек провів 95 матчів, забивши 13 голів та оформивши 10 асистів. Разом з Металістом у сезоні 2012/13 Бланко завоював срібні нагороди чемпіонату України.

Кампанію 2014/15 Себастьян провів у складі Вест Бромвіча, зігравши усього п’ять матчів за англійський клуб (без результативних дій). Після сезону в аргентинському Сан-Лоренсо Бланко перебрався в МЛС, де став гравцем Портленда. У складі цього американського клубу провів найбільше матчів у власній кар’єрі – 203 (51 гол, 46 асистів). Разом з Портлендом Бланко став переможцем турніру MLS is Back 2020, що проходив під час паузи в MLS через пандемію коронавірусу.

Наприкінці січня 2024-го аргентинець повернувся в рідний чемпіонат, підписавши контракт зі своїм минулим клубом – Сан-Лоренсо.

Також в активі Бланко є дві гри за національну збірну Аргентини, в яких він забив один гол у ворота Гаїті (4:0). Дебютував у складі «альбіселесте» півзахисник під керівництвом легендарного Дієго Марадони.

15 березня 1989 року у місті Годонин народився Ондржей Мазух – захисник Дніпра, Андерлехту та збірної Чехії, чемпіон Бельгії, віцечемпіон України.

До переходу в дніпровський клуб чеський центральний захисник виступав за Брно, Фіорентину та Андерлехт, з яким став чемпіоном Бельгії у сезоні 2009/10.

У складі Дніпра Мазух за три роки в команді провів 89 матчів (найбільше у власній кар’єрі), оформивши одну гольову передачу. Разом з дніпрянами Ондржей здобував срібні медалі чемпіонату України в сезоні 2013/14. Також Мазух брав участь у розіграші Ліги Європи 2014/15, коли Дніпро дійшов до фіналу турніру. Сам Мазух через травму зумів зіграти за дніпрян лише у перших п’яти матчах єврокубка.

Ондржей Мазух, фото: з відкритих джерел

Пізніше оборонець також виступав у складі празької Спарти та англійського Халл Сіті. З 2020-го Ондржей грає в себе на батьківщині. За цей час встиг змінити вже декілька клубів – Млада Болеслав, Тепліце, Лігмет Мілін.

В активі Мазуха також є чотири матчі за національну збірну Чехії: без результативних дій.

15 березня 1990 року у місті Київ помер Микола Махиня – нападник та захисник київського Динамо, перший автор голу біло-синіх у чемпіонатах СРСР, срібний й бронзовий призер Союзу, чемпіон УРСР.

З 1932 року захищав кольори Динамо, був учасником дебютного чемпіонату Союзу-1936. У своєму першому матчі наприкінці травня київська команда Динамо поєдинок проти динамівців Москви. Гра завершилася розгромною поразкою українського колективу(1:5). Свій єдиний м’яч кияни забили лише на 80-й хвилині, і саме Махиня став автором першого в історії команди голу у чемпіонатах СРСР.

Загалом за динамівців Києва Махиня провів понад 160 поєдинків. Разом з біло-синіми ставав срібним та бронзовим призером чемпіонату СРСР. Після завоювання бронзових нагород нападник змінив своє амплуа, перекваліфікувавшись на захисника.

Окрім київського Динамо, виступав за однойменні команди з Казані та Москви. Під час німецько-радянської війни динамівець брав участь в обороні Києва, нагороджений орденом Вітчизняної війни II ступеня.

Микола Махиня, фото: ФК Динамо Київ

У 1944-му у віці 31 року очолив рідне Динамо, ставши наймолодшим тренером в історії клубу. Разом з киянами Махиня у своєму дебютному сезоні біля керма команди став чемпіоном УРСР.

Пізніше фахівець двічі завоює золоті медалі УРСР, керуючи київською командою ОБО. У 1954 році Махиня долучився до створення київської ФШМ, ставши директором та старшим тренером. Також він очолював збірну УРСР глухонімих та працював викладачем і доцентом кафедри фізичного виховання Київського інституту інженерів цивільної авіації.

15 березня 1991 року у місті Запоріжжя народився Сергій Кривцов – вихованець запорізького Металурга, захисник донецького Шахтаря та Інтера (Маямі), дев’ятиразовий чемпіон України та чемпіон Європи серед юнаків.

Розпочинав свою кар’єру в головні команді рідного міста – Металурзі, в складі якого провів 44 поєдинки (два голи та асист).

 Влітку 2010-го Кривцов став захисником донецького Шахтаря. За 13 років в лавах «гірників» Сергій провів 224 матчі, забив 13 голів та оформив чотири результативні передачі. Разом з донеччанами Кривцов завоював 22 трофеї – дев’ять чемпіонств України, сім Кубків та шість Суперкубків країни.

Зимою 2023-го Сергій став гравцем клубу МЛС Інтер Маямі. Наразі разом з українським захисником у складі цього клубу виступають такі світові футбольні зірки, як Ліонель Мессі, Джорді Альба, Серхіо Бускетс та Луїс Суарес. Разом із Інтером (Маямі) Кривцов став переможцем Кубка ліг у 2023 році. На сьогодні в активі оборонця 42 гри, гол та асист у футболці клубу з США.

Сергій Кривцов і Ліонель Мессі. Фото: Getty Images

У складі юнацької збірної України Кривцов став переможцем чемпіонату Європи-2009. На самому турнірі Сергій відіграв по 90 хвилин у кожному з матчів: без результативних дій. 

За національну збірну України захисник провів 34 поєдинки, оформивши одну результативну передачу. Зокрема Кривцов брав участь у матчах Євро-2020 (дві гри), на якому команда Андрія Шевченка дійшла до 1/4 фіналу турніру.

15  березня 1994 року на стадіоні «Кір'ят Еліззер» пройшов контрольний матч між збірною України та командою Ізраїля.

У другому матчі в літописі протистоянь цих команд була зафіксована перша в історії перемога ізраїльтян над українцями. Цьому посприяв гол з 11-метрової позначки, який забив півзахисник Таль Банін, розписавшись у воротах Дмитра Тяпушкіна.

А ось дебютної перемоги українців над збірню Ізраїлю доведеться чекати цілих 18 років.

Контрольна зустріч

Ізраїль – Україна – 1:0 (1:0)

Гол: Банін, 14 (пенальті)

  • Ізраїль: Ізраїль: Гінзбург (Коен II, 46), Харазі, Клінгер, Шелах, Глам (Бітон, 60), Хазан, Леві (Бенн-Шимон, 46), Беркович (Туржеман, 59), Банін, Атар (Харазі, 59), Охана.
  • Україна: Тяпушкін, Лужний, Беженар, Дірявка, Хомин (Букель, 79), Полунін, Похлебаєв (Жабченко, 82), Попов, Михайленко (Юрченко, 60), Леоненко, Коновалов (Турянський, 68).

15  березня 2016 року на «Етіхад Стедіум» пройшов матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги чемпіонів, в якому київське Динамо зустрічалося з Манчестер Сіті.

Після поразки у Києві (1:3) підопічні Сергія Реброва мали лише примарні шанси перевернути результат протистояння. Власне у Манчестері поєдинок закінчився нульовою нічиєю, яка, звісно ж, зіграла на користь господарів та переможців першого поєдинку.

Наразі це останній матч київського Динамо у плей-оф Ліги чемпіонів. Скільки чекати наступний?

Ліга Європи, 1/8 фіналу, матч-відповідь

Манчестер Сіті – Динамо – 0:0, перша гра – 3:1

  • Манчестер Сіті: Харт, Компані (Мангала, 7), Кліші, Отаменді (Демікелс, 23), Сабалета, Фернандо, Яя, Навас, Фернандіньо, Давід Сілва (Стерлінг, 79), Агуеро.
  • Динамо: Шовковський, Антунеш, Драгович, Віда, Хачеріді, Велозу, Гармаш (Сидорчук, 64), Буяльський, Гусєв (Яковенко, 62), Ярмоленко, Теодорчик (Гонсалес, 46).

 

15 березня 2018 року на НСК «Олімпійський» пройшов матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи, в якому київське Динамо приймало римський Лаціо.

Перестрілка у Римі змінилася впевненою перемогою Лаціо у Києві. Спершу головою у воротах Дениса Бойка після подачі з кутового вже у першому таймі відзначився Лукас Лейва. Надалі римляни створювали достатньо небезпечних моментів, але не могли реалізувати їх

Зрештою, свій другий гол у другому матчі протистояння Лаціо забило вже наприкінці поєдинку. Цього разу у воротах Бойка знову після подачі з кутового відзначився Стефан де Врей, який і встановив підсумковий рахунок у грі.

Ліга Європи, 1/8 фіналу, матч-відповідь

Динамо – Лаціо – 0:2 (0:1), перша гра – 2:2

Голи: Лейва, 23, де Врей, 83

  • Динамо: Бойко, Кенджора, Бурда, Кадар (Шабанов, 46), Піварич, Шепелєв, Буяльський, Морозюк (Гонсалес, 59), Мораес, Циганков, Бєсєдін (Мбокані, 70).
  • Лаціо: Стракоша, Феліпе, де Врей, Раду, Патрік (Марушич, 72), Пароло, Лейва, Альберто, Лулич (Лукаку, 69), Андерсон, Іммобіле (Кайседо, 83).

Також у цей день 2007 року в Донецьку було зіграно матч-відповідь 1/8 фіналу Кубка УЄФА, в якому Шахтар приймав Севілью.

Поєдинок запам'ятався результативним ударом скорпіона у виконанні Матузалема, історичним голом воротаря іспанського клубу Андреаса Палопа наприкінці гри та роковими словами коментатора тієї зустрічі В'ячеслава Шарафутдінова.

Детальніше про цей поєдинок можна прочитати за посиланням.