Одноклубник Мессі та чемпіон Європи, перший автор голу Динамо: 15 березня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 780
Аватар Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
4 голоси
Одноклубник Мессі та чемпіон Європи, перший автор голу Динамо: 15 березня — цей день в історії українського футболу
Сергій Кривцов і Ліонель Мессі. Фото: Getty Images
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

15 березня 1948 року у селі Порошково (Підкарпатська Русь)  народився Михайло Михалина – захисник та півзахисник закарпатських клубів, капітан київського Динамо, володар Кубка СРСР.

Розпочинав кар’єру в ужгородському клубі Русь, після чого виступав за місцеві Динамо та Спартак. У 1948 році Михалина доєднався до лав київських динамівців. 

У складі біло-синіх був капітаном, разом з ними завоював Кубок СРСР, обігравши у фіналі єреванський Спартак (2:1). Загалом за київське Динамо провів 108 матчів, забивши чотири м’ячі. У 1952-му потрапив до списку 33 найкращих футболістів сезону в СРСР, посівши друге місце у своїй номінації.

 Після семи років у столиці УРСР повернувся на Закарпаття, де догравав свою кар’єру в складі ужгородського Спартака. Саме у складі цього клубу, що пізніше зватиметься Верховина й Говерла, Михалина й розпочав свій тренерський шлях. 

Пізніше також очолював чернівецьку Буковину та івано-франківський Спартак. Наприкінці життя виконував функції голови Федерації футболу Закарпатської області.

 Михалина увійшов у історію українського футболу як один з перших заслужених майстрів спорту київського Динамо. Серед закарпатських спортсменів він став першим, кого нагородили цим почесним званням.

15 березня 1988 року у місті Ломас-де-Самора народився Себастьян Бланко – півзахисник харківського Металіста, Вест Бромвіча, чемпіон Аргентини та срібний призер УПЛ.

Себастьян Бланко, фото: ФК Металіст

У січні 2011-го Бланко перейшов з Лануса (з яким став чемпіоном) в Металіст за 8,7 млн євро. За чотири сезони в складі харків’ян аргентинський хавбек провів 95 матчів, забивши 13 голів та оформивши 10 асистів. Разом з Металістом у сезоні 2012/13 Бланко завоював срібні нагороди чемпіонату України.

Кампанію 2014/15 Себастьян провів у складі Вест Бромвіча, зігравши усього п’ять матчів за англійський клуб (без результативних дій). Після сезону в аргентинському Сан-Лоренсо Бланко перебрався в МЛС, де став гравцем Портленда. У складі цього американського клубу провів найбільше матчів у власній кар’єрі – 203 (51 гол, 46 асистів). Разом з Портлендом Бланко став переможцем турніру MLS is Back 2020, що проходив під час паузи в MLS через пандемію коронавірусу.

Наприкінці січня 2024-го аргентинець повернувся в рідний чемпіонат, підписавши контракт зі своїм минулим клубом – Сан-Лоренсо.

Також в активі Бланко є дві гри за національну збірну Аргентини, в яких він забив один гол у ворота Гаїті (4:0). Дебютував у складі «альбіселесте» півзахисник під керівництвом легендарного Дієго Марадони.

15 березня 1989 року у місті Годонин народився Ондржей Мазух – захисник Дніпра, Андерлехту та збірної Чехії, чемпіон Бельгії, віцечемпіон України.

До переходу в дніпровський клуб чеський центральний захисник виступав за Брно, Фіорентину та Андерлехт, з яким став чемпіоном Бельгії у сезоні 2009/10.

У складі Дніпра Мазух за три роки в команді провів 89 матчів (найбільше у власній кар’єрі), оформивши одну гольову передачу. Разом з дніпрянами Ондржей здобував срібні медалі чемпіонату України в сезоні 2013/14. Також Мазух брав участь у розіграші Ліги Європи 2014/15, коли Дніпро дійшов до фіналу турніру. Сам Мазух через травму зумів зіграти за дніпрян лише у перших п’яти матчах єврокубка.

Ондржей Мазух, фото: з відкритих джерел

Пізніше оборонець також виступав у складі празької Спарти та англійського Халл Сіті. З 2020-го Ондржей грає в себе на батьківщині. За цей час встиг змінити вже декілька клубів – Млада Болеслав, Тепліце, Лігмет Мілін.

В активі Мазуха також є чотири матчі за національну збірну Чехії: без результативних дій.

15 березня 1990 року у місті Київ помер Микола Махиня – нападник та захисник київського Динамо, перший автор голу біло-синіх у чемпіонатах СРСР, срібний й бронзовий призер Союзу, чемпіон УРСР.

З 1932 року захищав кольори Динамо, був учасником дебютного чемпіонату Союзу-1936. У своєму першому матчі наприкінці травня київська команда Динамо поєдинок проти динамівців Москви. Гра завершилася розгромною поразкою українського колективу(1:5). Свій єдиний м’яч кияни забили лише на 80-й хвилині, і саме Махиня став автором першого в історії команди голу у чемпіонатах СРСР.

Загалом за динамівців Києва Махиня провів понад 160 поєдинків. Разом з біло-синіми ставав срібним та бронзовим призером чемпіонату СРСР. Після завоювання бронзових нагород нападник змінив своє амплуа, перекваліфікувавшись на захисника.

Окрім київського Динамо, виступав за однойменні команди з Казані та Москви. Під час німецько-радянської війни динамівець брав участь в обороні Києва, нагороджений орденом Вітчизняної війни II ступеня.

Микола Махиня, фото: ФК Динамо Київ

У 1944-му у віці 31 року очолив рідне Динамо, ставши наймолодшим тренером в історії клубу. Разом з киянами Махиня у своєму дебютному сезоні біля керма команди став чемпіоном УРСР.

Пізніше фахівець двічі завоює золоті медалі УРСР, керуючи київською командою ОБО. У 1954 році Махиня долучився до створення київської ФШМ, ставши директором та старшим тренером. Також він очолював збірну УРСР глухонімих та працював викладачем і доцентом кафедри фізичного виховання Київського інституту інженерів цивільної авіації.

15 березня 1991 року у місті Запоріжжя народився Сергій Кривцов – вихованець запорізького Металурга, захисник донецького Шахтаря та Інтера (Маямі), дев’ятиразовий чемпіон України та чемпіон Європи серед юнаків.

Розпочинав свою кар’єру в головні команді рідного міста – Металурзі, в складі якого провів 44 поєдинки (два голи та асист).

 Влітку 2010-го Кривцов став захисником донецького Шахтаря. За 13 років в лавах «гірників» Сергій провів 224 матчі, забив 13 голів та оформив чотири результативні передачі. Разом з донеччанами Кривцов завоював 22 трофеї – дев’ять чемпіонств України, сім Кубків та шість Суперкубків країни.

Зимою 2023-го Сергій став гравцем клубу МЛС Інтер Маямі. Наразі разом з українським захисником у складі цього клубу виступають такі світові футбольні зірки, як Ліонель Мессі, Джорді Альба, Серхіо Бускетс та Луїс Суарес. Разом із Інтером (Маямі) Кривцов став переможцем Кубка ліг у 2023 році. На сьогодні в активі оборонця 42 гри, гол та асист у футболці клубу з США.

Сергій Кривцов і Ліонель Мессі. Фото: Getty Images

У складі юнацької збірної України Кривцов став переможцем чемпіонату Європи-2009. На самому турнірі Сергій відіграв по 90 хвилин у кожному з матчів: без результативних дій. 

За національну збірну України захисник провів 34 поєдинки, оформивши одну результативну передачу. Зокрема Кривцов брав участь у матчах Євро-2020 (дві гри), на якому команда Андрія Шевченка дійшла до 1/4 фіналу турніру.

15  березня 1994 року на стадіоні «Кір'ят Еліззер» пройшов контрольний матч між збірною України та командою Ізраїля.

У другому матчі в літописі протистоянь цих команд була зафіксована перша в історії перемога ізраїльтян над українцями. Цьому посприяв гол з 11-метрової позначки, який забив півзахисник Таль Банін, розписавшись у воротах Дмитра Тяпушкіна.

А ось дебютної перемоги українців над збірню Ізраїлю доведеться чекати цілих 18 років.

Контрольна зустріч

Ізраїль – Україна – 1:0 (1:0)

Гол: Банін, 14 (пенальті)

  • Ізраїль: Ізраїль: Гінзбург (Коен II, 46), Харазі, Клінгер, Шелах, Глам (Бітон, 60), Хазан, Леві (Бенн-Шимон, 46), Беркович (Туржеман, 59), Банін, Атар (Харазі, 59), Охана.
  • Україна: Тяпушкін, Лужний, Беженар, Дірявка, Хомин (Букель, 79), Полунін, Похлебаєв (Жабченко, 82), Попов, Михайленко (Юрченко, 60), Леоненко, Коновалов (Турянський, 68).

15  березня 2016 року на «Етіхад Стедіум» пройшов матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги чемпіонів, в якому київське Динамо зустрічалося з Манчестер Сіті.

Після поразки у Києві (1:3) підопічні Сергія Реброва мали лише примарні шанси перевернути результат протистояння. Власне у Манчестері поєдинок закінчився нульовою нічиєю, яка, звісно ж, зіграла на користь господарів та переможців першого поєдинку.

Наразі це останній матч київського Динамо у плей-оф Ліги чемпіонів. Скільки чекати наступний?

Ліга Європи, 1/8 фіналу, матч-відповідь

Манчестер Сіті – Динамо – 0:0, перша гра – 3:1

  • Манчестер Сіті: Харт, Компані (Мангала, 7), Кліші, Отаменді (Демікелс, 23), Сабалета, Фернандо, Яя, Навас, Фернандіньо, Давід Сілва (Стерлінг, 79), Агуеро.
  • Динамо: Шовковський, Антунеш, Драгович, Віда, Хачеріді, Велозу, Гармаш (Сидорчук, 64), Буяльський, Гусєв (Яковенко, 62), Ярмоленко, Теодорчик (Гонсалес, 46).

 

15 березня 2018 року на НСК «Олімпійський» пройшов матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги Європи, в якому київське Динамо приймало римський Лаціо.

Перестрілка у Римі змінилася впевненою перемогою Лаціо у Києві. Спершу головою у воротах Дениса Бойка після подачі з кутового вже у першому таймі відзначився Лукас Лейва. Надалі римляни створювали достатньо небезпечних моментів, але не могли реалізувати їх

Зрештою, свій другий гол у другому матчі протистояння Лаціо забило вже наприкінці поєдинку. Цього разу у воротах Бойка знову після подачі з кутового відзначився Стефан де Врей, який і встановив підсумковий рахунок у грі.

Ліга Європи, 1/8 фіналу, матч-відповідь

Динамо – Лаціо – 0:2 (0:1), перша гра – 2:2

Голи: Лейва, 23, де Врей, 83

  • Динамо: Бойко, Кенджора, Бурда, Кадар (Шабанов, 46), Піварич, Шепелєв, Буяльський, Морозюк (Гонсалес, 59), Мораес, Циганков, Бєсєдін (Мбокані, 70).
  • Лаціо: Стракоша, Феліпе, де Врей, Раду, Патрік (Марушич, 72), Пароло, Лейва, Альберто, Лулич (Лукаку, 69), Андерсон, Іммобіле (Кайседо, 83).

Також у цей день 2007 року в Донецьку було зіграно матч-відповідь 1/8 фіналу Кубка УЄФА, в якому Шахтар приймав Севілью.

Поєдинок запам'ятався результативним ударом скорпіона у виконанні Матузалема, історичним голом воротаря іспанського клубу Андреаса Палопа наприкінці гри та роковими словами коментатора тієї зустрічі В'ячеслава Шарафутдінова.

Детальніше про цей поєдинок можна прочитати за посиланням.

Найкращі букмекери
рейтинг 9.9
Перейти 150000 грн
Перейти
рейтинг 9.8
Перейти 250000 грн
Перейти
рейтинг 9.7
Перейти 100000 грн
Перейти