Дружба – нова Бузова? Звягель Максимова – нове Полісся? А що ЮКСА, Кудрівка, Скала 1911? Анонс сезону 2023/24 Другої ліги

Переглядів 10025
автор Павло Клименко Павло Клименко
8 голосів
Дружба – нова Бузова? Звягель Максимова – нове Полісся? А що ЮКСА, Кудрівка, Скала 1911? Анонс сезону 2023/24 Другої ліги
Логотип Другої ліги, фото: ПФЛ
Повний огляд Другої ліги 2023/24 – у нас на «УФ». Цілі, завдання, кадри, спонсори – все в нашому прев’ю сезону Професіональної футбольної ліги.

Наскільки змінилися команди Другої ліги за складами та рівнем амбіцій? Чому ПФК Звягель під керівництвом Юрія Максимова – головний фаворит сезону поруч із вчорашніми аматорами з Дружби? Наскільки сильні ЮКСА, ФК Кудрівка та Скала 1911? А чому ми не говоримо про вінницьку Ниву та борщагівську Чайку? Про все це – в прев’ю нового сезону для Другої ліги. 

Для вас його підготували:

  • Павло Клименко (досьє клубів, переходи, посадовці)
  • Артур Валерко (рубрики-коментарі та індивідуальні номінації)

Васт (Миколаїв)

Футболісти Васта, фото: ФК Васт

Рік заснування: 2014

Найвище досягнення: 7 місце у Другій лізі

Стадіон: Центральний міський, місто Миколаїв (15 600 глядачів)

Головний тренер: Артем Чорній (23.10.1989)

Спортивний директор: Антон Шиманець (15.03.1989)

Прийшли: гол.тр.Чорній, тр.Галушкін, тр.вор.Р.Чумак, в.Горбатюк (Арсенал-Київ ам), з.Шиманець, п.Ігнатенко (Перше Травня Томаківка ам), п.Павленко (Звягель D3)

Пішли: гол.тр.Єрмаков (Інгулець D2), тр.Товт (Металіст 1925 D1), тр.Шутенко (Інгулець D2), тр.Назаренко (Кремінь D2), в.Восконян (Інгулець D2), в.Сидоренко, в.Рудик (Агротех Тишківка ам), з.Боровський (Інгулець D2), з.Сартіна, з.Шкіндер (Дружба D3), п.Головін, п.Гуменяк, п.Лісняк (Кремінь D2, п/ор), п.Ярчук (Титан Одеса ам)

Минулий сезон: 7 місце у Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: що могли більше

Що команда могла значно більше, ніж досягла. Поки був здоровий і в формі Ярчук, поки не втратили кількох більш досвідчених гравців, Васт ішов цілком собі в когорті лідерів. Нагадаємо, що дебютний сезон у Другій лізі миколаївці починали з перемоги 5:0 над Кременем-2, потім були другими, в п’ятірці. І тільки коли стало зрозуміло, що лідерів не втримати, Васт остаточно відстав від групи претендентів на медалі й навіть гол був для команди подією.

  • У чому їхня перевага: черпають трудові резерви з миколаївського футболу, в якого більше нема професіональних клубів

Лишилося кілька трішки досвідченіших гравців і є ті, кого в останні роки готував миколаївський футбол. Це той пріоритет, який по інерції дає системна робота останніх років – зараз Васт залучає навіть тих молодих хлопців, хто ще не встиг дебютувати навіть за МФК Миколаїв-2.

  • У чому їхня слабкість: великі втрати

Занадто багато кадрових втрат: основний воротар і його резервісти, найбільш граючі захисники на ходу, головні бомбардири та виконавці стандартів – усіх їх у складі Васту вже нема. 

  • Хто це все оплачує: тут все складно

У минулому сезоні Васт користувався підтримкою одноіменного заводу, проте в місті Миколаїв зараз важко вести виробництво в колишніх обсягах. Наразі клуб планував перейменуватися на ФК Миколаїв 1920 і залучити широкий пул спонсорів різних категорій. Наскільки це вийшло – ми не знаємо, проте можемо здогадуватися із балансу між втратами та придбаннями. 

  • Хто керує командою: Артем Чорній

Колишній півзахисник МФК Миколаїв, який також пограв у Прем’єр-лізі за кілька клубів – ФК Олександрія, Чорноморець, Іллічівець. У сезоні 2021/22 Чорній уже очолював Васт, коли команда грала в аматорському чемпіонаті України, проте в Другій лізі був граючим помічником головних тренерів Назаренка та Єрмакова (через травми міг допомогти миколаївцям лише в окремих матчах). Після того, як більшість членів штабу пішли в інші клуби, Артем повернувся на посаду головного тренера.

  • Хто може здивувати: Микита Ширяєв 

Досить технічний 20-річний вінгер, роль якого буде більшою після втрати Берка, Гуменяка та Лісняка. Володіє непоганими швидкісними даними, вміє обіграти та завершити. 

  • Хто лідер цієї команди: Ян Каранга 

У свої 22 роки встиг пограти від найнижчого рівня до найвищого, побував на контракті в клубі УПЛ (ФК Олександрія). Різносторонній гравець, але в Васті, переважно, діяв саме в нападі. В 16 матчах – три забитих м’ячі. Наче не так і багато, проте після втрати Ярчука та Гуменюка хто ще зможе стільки забити? Каранга, Студенко, в потенціалі – ще парочка молодих гравців. 

  • І що з цього всього буде? Місце в нижній частині таблиці

Від більшості резервних складів можна бути вище (хоча деякі «двієчки» за рахунок кадрів з першої команди дадуть прикурити), проте на високі місця треба значне посилення. 

Дружба (Мирівка)

Футболісти Дружби, фото: ФК Дружба

Рік заснування: 1961

Найвище досягнення: Чемпіон України серед аматорів сезону 2022/23

Стадіон: «Дружба», місто Кагарлик (2 100 глядачів)

Головний тренер: Дмитро Чирикал (22.12.1984)

Президент клубу: Олександр Онищенко (04.03.1977)

Прийшли: тр.Ломко, в.Друі (Колос U-19), п.Казаков (Зоря D1),  з.Скляренко, п.Захаревич, н.Сомов (всі ‒ Нива Бузова D2), з.Шкіндер (Васт D3), п.Олійник (Оболонь D1), п.Янюк (Тайм Ковель ам), н.Лига (Полісся Ставки ам)

Пішли: тр. Смагін, в.Романов, з.Березнянський, з.Вдовика, з.Козлов, п.Листопад, п.Мачуленко (Денгофф Денихівка ам), п.Сотник, п.Шевчук, н.Бороденко (Нива Тернопіль D2)

Минулий сезон: Чемпіон і володар Кубка України серед аматорів, чемпіон і володар Кубка, Суперкубка Київської області

  • Чому навчилися минулого сезону: як впевнено перемагати

Дружба виграла буквально всі офіційні турніри, в яких брала участь – це вражаючі результати, якщо врахувати, що на аматорському рівні є багато заможних конкурентів із зірковими ветеранами.

  • У чому їхня перевага: дуже добротний склад при стабільному фінансуванні

Фактично тренерський штаб напрацював два рівноцінних склади, а на окремих позиціях може зіграти по 3-4 гравців. Завдяки цьому навіть травми та дискваліфікації вдавалося пережити легше, ніж у багатьох менш рівномірно укомплектованих клубів. 

  • У чому їхня слабкість: несподівано багато втрат

Вирішили залишитися на аматорському рівні відразу кілька провідних гравців Дружби. І якщо з ветераном Листопадом, який дійсно сильно грав у опорній зоні, рано чи пізно все одно треба було прощатися, то вінгери Мачуленко та Шевчук однозначно могли ще допомогти на такому рівні, як Друга ліга. 

  • Хто це все оплачує: Всеукраїнський охоронний холдинг

Президент клубу Онищенко – давній вболівальник Динамо, вирішив зробити на своїй малій батьківщині хорошу команду. Дружба за короткий період вийшла з місцевих змагань на обласний і всеукраїнський рівень, розвиток клубу продовжується. 

  • Хто керує командою: Дмитро Чирикал

Молодий фахівець, який з юних літ поєднував виступи з тренерською практикою. Сам родом із цього ж Обухівського району, Чирикал за кілька років вивів Дружбу з обласної Першої ліги в Другу лігу чемпіонату України з футболу. 

  • Хто може здивувати: Андрій Порохня 

26-річний вінгер колись мав великі шанси в своїй кар’єрі (Інгулець, Оболонь, перегляди в інших клубах), але найкраще розкрився саме в Дружбі. В минулому сезоні, коли він виграв з командою все, в 25 матчах забив 5 м’ячів і віддав 3 результативні передачі. Зважаючи на прощання з Мачуленком і Шевчуком, Порохня критично важливий для швидкості атак Дружби. 

  • Хто лідер цієї команди: Артем Грищенко 

Сам Йовічевич колись підтягував його до першої клубної команди Карпат, а Рябоконь – Десни. Проте в 30 років Грищенко проводить найкращий етап своєї кар’єри в Дружбі. Нападник не найбільш результативний на всеукраїнському рівні (в ААФУ минулого сезону – 25 матчів, 4 голи та 6 асистів), але з великою чуйкою на вирішальні голи. Часто саме Артем вирішував долю поєдинків. 

  • І що з цього всього буде? Чемпіонство

У новому сезоні конкуренція буде більша (прямо скажемо, Звягель і Нива Вінниця стануть сильнішими, додадуться амбітні Кудрівка та ЮКСА), проте все одно Дружба виглядає фаворитом сезону. 

ПФК Звягель (Звягель)

Футболісти Звягеля, фото: ПФК Звягель

Рік заснування: 2016

Найвище досягнення: 5 місце у Другій лізі

Стадіон: «Авангард», місто Звягель (2 237 глядачів)

Головний тренер: Юрій Максимов (08.12.1968)

Президент клубу: Дмитро Костюк (01.06.1993)

Прийшли: гол.тр.Максимов (Полісся D1), тр.Ревут, тр.Медін, тр.Іщенко (Штурм Іванків ААФУ), дир.Скидан (Звягель), в.Яшков, з.Власюк, з.Нестеров, з.Чередниченко, п.Андрущенко, п.Волинець (всі – Полісся D1), в.Коваленко (Металіст 1925 D1, ор), п.Панчишин (ПФК Львів U-19), н.Ндукве (Чайка D3), п.Никитюк (ТТІ Нововолинськ ам), н.Оринчак (Діназ D2)

Пішли: гол.тр.Скидан (Звягель дир), тр.Близниченко (Звягель U-19), в.Мигаль (Верес D1, п/ор), в.Омелянюк, з.Червінський (Буковина D2), з.Кузнецов, п.Авер'янов (обидва – Скала 1911 D3), п.Ващенко, п.Гончаров, п.Гупаленко, п.Завадович, п.Юрченко, н.Емере (СК Чайка D3)

Минулий сезон: 5 місце у Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: як бути успішними і в скромнішому вигляді

Максимов і зірки з Полісся – це добре, проте є ностальгія за нашвидкуруч зібраною командою з минулого сезону. Багато хлопців отримали шанс перейти з аматорського рівня, багатьом вдалося перезавантажити свої кар’єри. Ті ж воротар Омелянюк, правий захисник Червінський, центрхав Авер’янов були б успішними і в цій, новій, команді.

  • У чому їхня перевага: дуже якісне посилення

Шестеро чемпіонів Першої ліги, кілька провідних гравців конкурентів, цікаві та різнопланові новачки.

  • У чому їхня слабкість: є проблемні позиції

Це, звісно, напад (у кубку попереду задіяли атакувальних півзахисників Ващишина та Ндукве), це місця флангових оборонців (там зіграли вінгери Чередниченко та Фесенко), центр захисту (є травматичний ветеран Нестеров, універсали Скидан і Власюк, неясно, коли буде Гук). Цілком можливо, що під час сезон виникне питання щодо опорної зони.

  • Хто це все оплачує: своїми силами

Нардеп Костюк об’єднав зусилля місцевого бізнесу, щоб вивести ПФК Звягель на всеукраїнський рівень.  

  • Хто керує командою: Юрій Максимов

Тут дивовижна історія. Зовсім недавно Максимова представили як спортдиректора Полісся, проте він сам віддав перевагу тренерській роботі перед функціонерською рутиною. Із досвідом виступів у національній збірній України володар Кубка Німеччини в складі Вердера та чвертьфіналіст Ліги чемпіонів у складі Динамо є найбільшою зіркою серед головних тренерів нинішньої Другої ліги.

  • Хто може здивувати: Данило Волинець

21-річний житомирянин пройшов юнацькі склади ФК Дніпро та СК Дніпро-1, проте після повернення в головну команду області не мав шансів за спинами Янакова, Шастала, Вакули, Андрущенка, Чередниченка, Козака. Лише раз вийшов на заміну. Що це вінгер неабиякого обдарування, Волинець довів у першому ж матчі за ПФК Звягель. Оформив дубль у ворота Чайки – команди, яка має найвищий рейтинг серед усіх учасників (3 місце в минулому сезоні). 

  • Хто лідер цієї команди: Артур Ващишин 

Тут ось яка історія. Ващишин свого часу вважався дуже перспективним півзахисником Динамо, забивав Ювентусу в юнацькій Лізі чемпіонів. Потім мав шанс себе проявити в Першій лізі в Чорноморці та Поділлі. Незважаючи на травму, в минулому сезоні забив вісім м’ячів за ПФК Звягель, а в першому ж матчі нового сезону (на кубок із Чайкою) оформив дубль. 

  • І що з цього всього буде? Медалі, за певних умов – золоті

Нинішнього складу достатньо, щоб спокійно боротися за медалі та підвищення в класі. Проте ми не знаємо, чи має ПФК Звягель фінансові можливості, щоб посилитися взимку під конкретно перше місце. 

Карпати-2 (Львів)

Футболісти Карпат-2, фото: ФК Карпати

Рік заснування: 2020

Найвище досягнення: –

Стадіон: база ФК Карпати, Львів

Старший тренер: Володимир Вільчинський (01.05.1967)

Директор клубу: Степан Юрчишин (28.08.1957)

Прийшли: ст.тр.Вільчинський, тр.Вергун, тр.Шевчик, в.Борис, з.Гайдучок, з.Ілюхін, з.Катрич, п.Дебич, п.Коваленко, п.Копил, п.Кулик, п.Резнік, п.Рожко, п.Савчин, п.Скороход, п.Шах, н.Сидун, н.Фетько (всі – Карпати юн), тр.вор.О.Стронцицький (Інгулець D2)

Пішли: –

Минулий сезон: в минулому сезоні на всеукраїнському рівні не грали

  • У чому їхня перевага: безмежний кадровий ресурс

Карпати підписали більше півтора десятка гравців. У них фактично два рівноцінних склади і ще кілька гравців поверх цього. Тому не здивуємося, якщо тур за туром по 3-5 футболістів із першої клубної команди будуть підтримувати форму в Другій лізі.

  • У чому їхня слабкість: було втрачено традиції обкатки молодих гравців

Колись Карпати, на рівні з Динамо, Шахтарем і Дніпром, мали повну піраміду клубних команд: основна – в Вищій лізі, «двієчка» ‒ в Першій, «трієчка» ‒ в Другій. Із Карпат-2 вийшло багато гравців, які в майбутньому пограли за перший склад. Однак після Смалійчука та припинення виступів старого клубу молодь «левів» могла обкатувалися не вище області. Навіть у найбільш талановитих – одиничний досвід у змаганнях ПФЛ. 

  • Хто це все оплачує: Володимир Матківський і пул спонсорів

Нові Карпати заснували після відкритого листа ветеранів футболу львівський бізнесмен Володимир Матківський та підприємство «Західний Буг», у клубу з’явилися топові спонсори – пиво, мінералка та кавовий бренд. За обсягом бюджету експерти ставлять Карпати на рівень із міцними клубами УПЛ (район 8-12 місця). 

  • Хто керує командою: а от це питання

Заявлений старшим тренером Вільчинський – колишній захисник Карпат, який не один рік працював із місцевою молоддю, проте буквально напередодні старту пішли новини, що Ігор Ощипко очолить Карпати-2. Колишній захисник Карпат і збірної України, а також резерву Шахтаря та Штурму (Грац, Австрія).

  • Хто може здивувати: Артур Шах 

18-річний атакувальний півзахисник встиг провести 11 матчів у Першій лізі минулого сезону та відкрив лік голам за Карпати. У резервному складі буде, не за віком, одним із найдосвідченіших.

  • Хто лідер цієї команди: Денис Кожанов

Легенда Карпат почав сезон із запасу, проте на кубок поруч із молодими одноклубниками добряче поганяв Прикарпаття. Конкуренція в першій клубній команді виросла, Маркевичу після Тлумака треба буде все доводити заново. Тож не виключено, що, принаймні на старті сезону, Кожанов допоможе «двієчці». 

  • І що з цього всього буде? Місце в нижній половині таблиці

Залежно від кількості регулярної підмоги з першої клубної команди, Карпати-2 можуть навіть виявитися найбільш успішними серед усіх «двієчок». 

Кремінь-2 (Кременчук)

Футболісти Кременя-2, фото: ФК Кремінь

Рік заснування: 1959

Найвище досягнення: 9 місце у Другій лізі

Стадіон: «Кремінь-Арена ім. О.Бабаєва», місто Кременчук (вміщує 1500 глядачів)

Головний тренер: Ярослав Здирко (30.04.1987)

Президент клубу: Ковнір Сергій (28.09.1976)

Прийшли: з.Сабієв (Зірка Кропивницький ам)

Пішли: з.Пилипенко, з.Ульянко

Минулий сезон: 9 місце в Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: як впроваджувати футбольний бізнес

Кремінь-2 був органічною частиною клубної піраміди: тут отримали якісну ігрову практику воротар Оксененко, форвард Вівдич тепер цілком собі великі активи Кременя, а Кальчук і Молько потрапили в оренду в Гірник-Спорт у Першій лізі.

  • У чому їхня перевага: правильний підхід до молоді

Збирають реально здібних хлопців, із задатками та хорошою школою. Вони бачать, що в них на очах Єрмолов перейшов у Ворсклу, Матвєєв – у Карпати, Галата та Фальковський – у Металург (Запоріжжя). І розуміють, що можуть так само прогресувати – все в їхніх руках.

  • У чому їхня слабкість: це напрочуд малодосвідчена команда

Для більшості хлопців Кремінь-2 – перший досвід виступів на дорослому професіональному рівні. Сам Кремінь тур за туром якщо не наймолодша команда Першої ліги, то в трійці наймолодших за середнім віком гравців. А при цьому вважається, що поруч із молодими мають бути 1-3 досвідчених ветеранчиків. Так би мовити, перших помічників тренера на полі. 

  • Хто це все оплачує: Сергій Ковнір

Місцевий бізнесмен Сергій Ковнір. Увійшов у футбол через телетрансляції, проте проявив себе успішнішим у футбольному менеджменті, ніж багато хто з «корінних спортовців». Варто відзначити й Андрія Філя – директор, який прибув з Інгульця, допоміг створити дієву піраміду.

  • Хто керує командою: Ярослав Здирко

36-річний молодий тренер, місцевий вихованець, очолив Кремінь-2 після досвідченого Юрія Чумака. Працює в стилістиці та філософії першої клубної команди – «двієчка» старається грати сміливо та самовіддано, часто в її виконанні можна побачити нічиї з топовими, як для Другої ліги, суперниками.

  • Хто може здивувати: Артем П’ятибрат

18-річний атакувальний півзахисник у минулому сезоні відзначився двома голами та одним асистом. Володіє шикарним ударом і непоганим баченням поля. Вже активно залучається в першу клубну команду.  

  • Хто лідер цієї команди: Станіслав Оксененко 

В 16 років дебютував у Другій лізі, потім зіграв навіть проти Полісся – без п’яти хвилин клубу УПЛ. Дуже куражний воротар, який хороший на лінії та реакції, видає в кожному матчі яскраві сейви пачками. Як приклад сильної гри Оксененка, ті самі нічиї з Чайкою та Нивою (Бузова). Бронзовий призер і чемпіон Другої ліги настільки «возили» Кремінь-2 на його полі, що Оксененко там по десятку м’ячів за матч парирував. Не дивно, що ще з минулого сезону його «веде» Кривбас і особисто Вернидуб. 

  • І що з цього всього буде? Підготують для першої команди ще кількох гравців

Саме такі завдання, а не якісь турнірні, в будь-якого резервного складу. 

ФК Кудрівка (Кудрівка)

Футболісти Кудрівки, фото: ФК Кудрівка

Рік заснування: 1982

Найвище досягнення: –

Стадіон: «Кудрівка-Арена», село Кудрівка (вміщує 500 глядачів)

Головний тренер: Сергій Даценко (10.12.1977)

Президент клубу: Роман Солодаренко (26.01.1984)

Прийшли: в.Следзевський (ФК Волока АФЧО ам), в.Ферт, з.Лещенко, п.Жикол (обидва ‒ СК Чайка D3), з.Пластун (Сокіл Михайлівка-Рубежівка ам), з.М.Сердюк, з.Руденко, з.Сираш, п.Зубашівський, н.Кулик (всі ‒ ФК Чернігів D2), п.Іващик (Стальпрофіль Буча ам), п.Кирин (ФК Шостка ам), п.Коваленко, п.Лянскоронський (ПФК Львів U-19), п.Скепський (Нива Бузова D2), п.Строчинський (Росава Степанці ам), п.Тетерук (Партизан Кодра ам), н.Берко (ФК Воронівка ам), н.Коваль (ФК Баварія Святопетрівське ам)

Пішли: –

Минулий сезон: в минулому сезоні на всеукраїнському рівні не грали

  • Чому навчилися минулого сезону: що дуже скучили за футболом

У 2022 році Чернігівщині було не до футболу – з північних областей України вона одна з найбільш постраждалих. Але ФК Кудрівка збереглася, зуміла перезапуститися. Вже перші аматорські змагання, в яких брала участь оновлена команда, показали, наскільки вона скучила за футболом.

  • У чому їхня перевага: дуже серйозна клубна піраміда

На відміну від клубів, у яких є тільки вивіска, набір футболістів і орендований автобус, ФК Кудрівка має власний не так давно побудований стадіон, свою академію з філіями по всій Київщині та Чернігівщині, а також відразу кілька вікових категорій ветеранських команд. І всі вони – успішні.

  • У чому їхня слабкість: ми поки не розуміємо можливостей даного набору гравців

У сезоні 2021/22 ФК Кудрівка з цими лідерами в складі з легкістю виходила в фінальний етап, але вирішальних матчів ми не побачили – почалася повномасштабна війна. Для порівняння, з майбутнім чемпіоном Другої ліги – Нивою (Бузова) – зіграли тоді 0:0. Зараз у Кубку України підопічні Даценка винесли Кремінь у резервному варіанті складу (3:0). Проте на що здатний підбір ветеранів і маловідомих вчорашніх аматорів на всій протяжності друголігового сезону? Будемо судити не раніше завершення першого кола.

  • Хто це все оплачує: родина Солодаренків

Місцеві агробізнесмени та власники ще кількох бізнесів. Це вони збудували досить непоганий сільський стадіончик, розвинули академію на Чернігівщині та передмісті столиці, а тепер президент клубу Роман Солодаренко стане граючим президентом – як колись Гельзін, як тепер Лиховидов. 

  • Хто керує командою: Сергій Даценко

Людина зі школою Лобановського: Даценко пограв за Динамо-2 та Кривбас часів єврокубкових претензій. Багато років віддав футболу рідної області, зокрема, встиг пограти й за ФК Кудрівка. 

  • Хто може здивувати: Євген Чепурненко

Іменитий ветеран Десни, колишній півзахисник ФК Львів, ФК Севастополь і ще низки вітчизняних клубів. Аргумент про серйозність проекту ФК Кудрівка: Чепурненко віддав йому перевагу перед першоліговою Буковиною, за яку пограв минулої осені. Ми не знаємо, яка форма в 33-річного центрхава, але шалений удар при ньому.  

  • Хто лідер цієї команди: Денис Скепський 

Колишній плеймейкер юнацького складу Динамо, Десни та ФК Полтава. Щойно став чемпіоном Другої ліги з бузівською Нивою, причому, незважаючи на вік 36 років, Скепський досить часто й загалом успішно грав за команду Карпенка. 

  • І що з цього всього буде? Боротьба за медалі

ФК Кудрівка – один із претендентів на вищі місця, все інше визначиться в конкуренції – виграє той, у кого буде більша глибина складу та більш якісний лідер атак. 

Локомотив (Київ)

Футболісти Локомотива, фото: ФК Локомотив

Рік заснування: 1919

Найвище досягнення

Стадіон: «Арсенал-Арена», село Щасливе (вміщує 1000 глядачів)

Головний тренер: Руслан Уманець (02.07.1976)

Президент клубу: Олександр Єгоров

Прийшли: гол.тр.Р.Уманець, тр.Присяжнюк (Шахтар юн), тр.вор.Тищенко, в.Абрамов, н.Сарбєй (обидва ‒ СК Марамуреш Солотвинська ОТГ ам), в.Панченко (Металіст U-19), з.Семидочний (Арсенал Київ ам), з.Сухомлинов, п.Титаренко, п.Єсаулов (Росава Степанці ам), п.Кочетков (Сокіл Михайлівка-Рубежівка ам), п.Кратов (Чайка U-19 Петропавлівська Борщагівка), п.Мельниченко (Арсенал Київ ам), п.А.Уманець (ФК Стара Боярка ам), н.Сахнюк

Пішли: гол.тр.Гаврилов, гол.тр.Кондратюк (Локомотив юн.), з.Меженський (Нива Вінниця D3), в.Митрушин, в.Пишний, з.Микитенко, з.Сутченко, з.Шевченко, п.Баранов, п.Гуральський, п.Гуренко, п.Парубець, п.Ярмак, п./н.Погранічний, н.Коваленко, н.Новік

Минулий сезон: в минулому сезоні грали на аматорському рівні 

  • Чому навчилися минулого сезону: як вигравати на всеукраїнському рівні

Локомотив спершу був аутсайдером чемпіонату України серед аматорів, але в минулому сезоні до останнього боровся за плей-офф і досить далеко зайшов у Кубку ААФУ.

  • У чому їхня перевага: хороша матеріально-технічна база

Спортивне товариство Локомотив – це власний стадіон у центрі Києва, своя академія, філіали по всій Україні. Багато хто недооцінює можливості такого могутнього концерну, як «Укрзалізниця».

  • У чому їхня слабкість: ну дуже часто оновлюють склад

У сезоні 2021/22 грали одні люди (до речі, досить перспективна молодь), у минулому чемпіонаті – інші, зараз ось знову новий головний тренер і оновлений на 2/3 склад. 

  • Хто це все оплачує: не той, про кого всі думають

Керівництво клубу в інтерв’ю «УФ» пояснювало: «Ми витрачаємо гроші наших партнерів. Гроші, які надходять за трансфери наших вихованців. У нас дуже тісна співпраця з міжнародними фондами, які розуміють, що виховання дітей – це наше майбутнє.       Можу вас запевнити, що жодної копійки коштів «УЗ» на це не пішло». 

  • Хто керує командою: Руслан Уманець 

Багаторічний помічник головного тренера донецького Олімпіка та тернопільської Ниви. Працював із Вісенте Гомесом, Жуліо Сезаром, Ігорем Климовським, Романом Санжаром. 

  • Хто може здивувати: Михайло Абрамов 

21-річний воротар пройшов ФК Краматорськ, Рубікон. Пограв за аматорський Марамуреш на Закарпатті. Свого часу говорили про його хорошу реакцію та пластичність – у цій команді він має шанс стати основним. 

  • Хто лідер цієї команди: Віктор Сахнюк 

Найстарший гравець команди – 33-річний колишній нападник Рубікона та низки інших вітчизняних клубів. 

  • І що з цього всього буде? Місце в серединці

Хоча сам Локомотив навряд чи з цим погодиться – напевно, бажання клубу значно вищі. 

Металург-2 (Запоріжжя)

Головний тренер Металурга-2 Андрій Зубченко, фото: МФК Металург

Рік заснування: 2018

Найвище досягнення: 8 місце у Другій лізі

Стадіон: Умань

Головний тренер: Андрій Зубченко (15.03.1977)

Директор клубу: Юрій Зенкін (21.06.1974)

Прийшли: гол.тр.Зубченко, тр.О.Шевченко, з.Омельченко, п.Місанов, п.Шейн (всі ‒ академія МФК Металург), з.Корнійчук, п.Іродовський (обидва ‒ Колос Ковалівка U-19), н.Васильченко (Італія)

Пішли: гол.тр.Тропін, тр.Близнюк (академія МФК Металург), п.Златьєв, п.Рокотянський (обидва – Кремінь D2), в.Москович, з.Самусєв, п.Товстоног

Минулий сезон: 8 місце у Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: як грати в чужих містах

Нормальний, послідовний розвиток Металурга-2, який кілька сезонів прогресував у аматорських змаганнях, перервався вимушеним переїздом – спершу базувалися на Київщині (Лівий берег), потім на Львівщині (Моршин). Зараз, напевно, вслід за основною командою переїдуть в Умань.

  • У чому їхня перевага: дуже сильна власна школа

Ми навіть не будемо згадувати такі імена, як Коваль, Кривцов, Сидорчук, Степаненко. Просто останні роки: Нестеренко, Кораблін, Байда, Близнюк, Даглас, Рокотянський, Златьєв. Перші двоє – в УПЛ (Ворскла та Кривбас), Байда – основний воротар Металурга, інші – «під» Першою лігою.

  • У чому їхня слабкість: втратили колишніх лідерів

Близнюк-молодший тепер у такому віці, що повинен уже більше грати за першу команду, а Златьєв із Рокотянським спробують сили в Кремені-2. Це все, як колись Нестеренко, Кораблін і Байда, були провідні гравці Металурга-2. Належить награти нових. 

  • Хто це все оплачує: бюджет

Місто. 

  • Хто керує командою: Андрій Зубченко 

46 років. Колишній півзахисник Металурга та Дніпра, який уже багато сезонів працює з провідною запорізькою молоддю.

  • Хто може здивувати: Глєб Толок 

Ледве йому виповнилося 17 років, як став наймолодшим голеадором Другої ліги 2022/23. Загалом три м’ячі забив у минулому сезоні і разом із ровесником Куралехом уже залучався до першої команди.

  • Хто лідер цієї команди: Тимофій Хуссін 

20-річний Хуссін – один із небагатьох, хто мав досвід Другої ліги до Металурга-2 (трішки пограв за МФК Миколаїв-2). Центрхав із непоганим баченням поля та ударом. У минулому сезоні був не дуже результативним (по 1 голу та асисту), проте багато в чому вів гру команди. 

  • І що з цього всього буде? Мають більший за інші «двієчки» досвід

Річ у тім, що, перш ніж дебютувати в Другій лізі минулого сезону, Металург-2 ще кілька років пограв у аматорських змаганнях. Це дається взнаки в чемпіонаті, тож запорізька «двієчка» ‒ фаворит у неофіційній боротьбі резервних складів за вищі місця. 

Нива (Вінниця)

Футболісти Ниви, фото: ФК Нива Вінниця

Рік заснування: 1958

Найвище досягнення: 8 місце у Вищій лізі 1992 Група А

Стадіон: Центральний міський, місто Вінниця (вміщує 5 000 глядачів)

Головний тренер: Юрій Ярошенко (05.01.1961)

Президент клубу: Артур Загорулько (13.02.1993)

Прийшли: гол.тр.Ярошенко, з.Грек, п.Власенко, п.Петленко, н.Кобцов (всі ‒ Україна Токарі АФСО), тр.Кривошеєнко (Лівий берег юн), тр.вор.Остапенко, в.Вічний (СК Полтава D2), в.Шухман (Поділля D2), з.Меженський (Локомотив Київ ААФУ), з.Мельник (КЗ ВОДЮСШ Нива Вінниця ам), з.Никитюк (ПФК Львів), з.Рогульський (Денгофф Денихівка ам), п.Ничипоренко

Пішли: гол.тр.Остапенко, в.Гуменний, в.Коваленко (Металіст 1925 D1, п/ор), з.Костюк (Кремінь D2), з.Мороз (Гірник-Спорт D2), п.Кольцов (Інгулець D2), п.Орнат (Гірник-Спорт D2), з.Петрук, п.Шевчук (обидва – ФК Хуст D2), н.Жуков (Гірник-Спорт D2)

Минулий сезон: 4 місце у Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: що не встигали за комплектацією фаворитів сезону

Багато хто на старті чомусь недооцінив Ниву (Бузова), тоді вважали головними фаворитами старожилів – Чайку та Ниву (Вінниця). Насправді ж вчорашні аматори, укомплектовані добротними професіоналами, достроково і з легкістю виграли титул. Зараз вінницький клуб зробив висновки та солідно посилився.

  • У чому їхня перевага: великі історичні традиції

Цей клуб на прохання героя соцпраці, керівника залізниці Петра Кривоноса засновували динамівські легенди – Щегоцький, Ідзковський і Жилін. У різні роки тут грали топові легенди – Трояновський, Решко, Прокопенко, Рац, Вишневський, Тищенко, Нагорняк, Косовський, Цихмейструк. Це такий «іконостас», що Нива (Вінниця) мимоволі викликає підвищену увагу та повагу.

  • У чому їхня слабкість: були дуже серйозні втрати

Команду залишило відразу кілька основних гравців, і не на всі місця знайдене адекватне посилення. Приміром, у центрі поля замість Кольцова, Мороза та Шевчука доведеться явно використовувати не профільних опорників.

  • Хто це все оплачує: тесть граючого президента

Володимир Барцьось – відомий місцевий багаторічний депутат і бізнесмен.  

  • Хто керує командою: Юрій Ярошенко

Колись був крутим футболістом – подавав надії в дублі Динамо в Лобановського, багато років був основним гравцем Зорі. Як тренер, має величезний досвід – від академії Шахтаря до самостійної роботи в ФК Суми та Альянсі, які підняв досить високо в Першій лізі. Призначений у Ниву влітку, такого фахівця уже кілька років – з часів Циткіна – не вистачало вінничанам.

  • Хто може здивувати: Олексій Швець 

Він приєднався до команди вже після початку минулого сезону і в 13 матчах оформив 9 результативних дій (4 голи та 5 асистів). Якими очима на нього дивилися в Буковині – ми не знаємо, але після втрати Скрипника та Столяра Швець би зараз був у Чернівцях провідним гравцем. Але ніт. 

Хто лідер цієї команди: Артур Загорулько 

Рідкісний випадок: граючий президент – не дядечко з пузцем і товстим гаманцем, а непоганий футболіст. Загорулько – це школа Чорноморця та Шахтаря, великі шанси в Зорі та Ворсклі. Найкращий бомбардир Другої ліги минулого сезону (14 голів у 17 матчах). 

  • І що з цього всього буде? Дуже важка боротьба за медалі

Цього сезону не буде легко – замість бузівської Ниви прийшла не менш сильна Дружба, значно посилився ПФК Звягель, мають серйозні амбіції інші новачки на чолі з ФК Тростянець. Нива (Вінниця) виглядає очевидним претендентом на медалі, проте не найбільш очевидним – на чемпіонство. 

Реал Фарма (Одеса)

Футболісти Реал Фарма, фото: ФК Реал Фарма

Рік заснування: 2000

Найвище досягнення: 4 місце у Другій лізі 2014/15

Стадіон: «Іван», місто Одеса (вміщує 1 200 глядачів)

Головний тренер: Андрій Пархоменко (27.12.1971)

Президент клубу: Микола Лиховидов (26.01.1966)

Прийшли: в.Топалов, п.Третьяков (обидва ‒ ДЮФК Чорноморець Одеса ам. юн), п.Шилов

Пішли: в.Миргородський, з.Кербаль, з.Мячин (Агробізнес D2), з.Ратушняк, з.Кошкін, п.Дувняк (обидва – ФК Тростянець D3), н.Гранчар 

Минулий сезон: 6 місце у Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: що рано ще боротися за медалі

Симпатична команда Куліша залишала Реал Фарму другою на час зимового антракту, проте, напевно, завдання підвищитися в класі за всяку ціну не стояло перед клубом. Тому що аж на шосте місце опустилися одесити в другому колі. 

  • У чому їхня перевага: стабільність і прогнозованість

Причому, якщо розуміти, що Реал Фарма – ось саме такий клуб (колектив фізкультури, який насолоджується самим процесом участі й не буде ставити амбітних завдань), то він цілком собі домашній, теплий і приємний. За такий можна грати в своє задоволення, без суттєвого відриву від основної роботи, якщо любиш футбол у собі, а не себе в футболі.

  • У чому їхня слабкість: є певні суттєві втрати

Придбання – суто молодь, а от захист послаблений відходом Мячина та Ракушняка, у нападі не вистачатиме Гранчара. 

  • Хто це все оплачує: Микола Лиховидов

Відомий на Одещині викладач і бізнесмен, чий фармацевтичний бізнес дозволяє вже більше двох десятиліть розвивати свій футбольний клуб. Причому Реал Фарма повністю себе виправдовує – тут перезавантажили свою кар’єру деякі хлопці, які зараз в УПЛ грають. Навскидку, Балан і Шестаков (Верес). 

  • Хто керує командою: Андрій Пархоменко

Топовий тренер таких команд, як ФК Одеса та Балкани. Колись із братом Дмитром проходив перегляд у самого Лобановського та пограв за низку команд, включаючи Шериф, Таврію, Чорноморець і тернопільську Ниву. 

  • Хто може здивувати: Сергій Платунов 

31-річний універсал – справжній талісман Пархоменка. Забив безліч важливих м’ячів за Балкани, Дністер і ФК Одеса при тому, що практично ніколи не грав форварда (може закрити чи не будь-яку польову позицію). Доказ – по 3 голи та асисти в 10 матчах минулого сезону, незважаючи на травму. 

  • Хто лідер цієї команди: Костянтин Пархоменко 

Свого часу подавав великі надії – в Динамо-2 та ПФК Олександрія, з яким ставав переможцем Першої ліги. Центрхав з великим практичним досвідом і сильним ударом.  

  • І що з цього всього буде? Поборються за місце не нижче минулосезонного

Хоча буде важко, у Реал Фарми є певні неочевидні козирі – це сміливість у замінах і перестановках, міцна тренерська рука та відсутність тягаря конкретних завдань. 

Рух-2 (Львів)

Головний тренер Руха-2 Володимир Безуб'як, фото: ФК Рух

Рік заснування: 2003

Найвище досягнення: –

Стадіон: імені Богдана Маркевича, місто Винники (вміщує 900 глядачів)

Головний тренер: Володимир Безуб'як (23.03.1957)

Президент клубу: Юлія Думанська (13.06.1991)

Прийшли: ст.тр.Безуб'як (Рух U-17), тр.Рипновський, тр.Слюсар, тр.вор.Мойсин, з.Поповський (ФК Куликів ам), з.Шандра, п.Р.Михайлів (обидва – ПФК Львів U-19), п.Довгий, п.Рунич, н.Карабін (всі – Рух D1), п.Омабімна, п.Одог (Рух U-19), п.Рибак

Пішли: –

Минулий сезон: в минулому сезоні на всеукраїнському рівні не грали

  • У чому їхня перевага: значні можливості в розвитку

Кілька легіонерів, перспективні таланти з інших клубів, врешті-решт, заявка самої «двієчки» - в більшості клубів УПЛ нема таких можливостей і стратегічного мислення в розвитку молоді.

  • У чому їхня слабкість: можуть бути неприємно здивовані рівнем Другої ліги

Якщо заявлені за команду Довгий, Рунич, Карабін і інші більш досвідчені хлопці не всі разом і не в кожному матчі будуть допомагати Руху-2, адаптація на дорослому рівні буде болісною. Це не минулий сезон – між нами кажучи, найслабкіший в історії. Зараз є команди, від яких можна отримати дуже серйозну опозицію. 

  • Хто це все оплачує: родина Козловських

Всі бізнеси Григорія Козловського та Юлії Думанської так чи інакше допомагають в розвитку клубу. А це й академія, й побудова заміської клубної бази, й заявка ось цієї «двієчки» ‒ резервної команди, де багато хто з героїв юнацької Ліги чемпіонів отримає хорошу ігрову практику. 

  • Хто керує командою: Володимир Безуб'як

Ветеран Карпат, який багато років працював у штабі першої команди та навіть певний час її тимчасово очолював. Має величезний досвід роботи в дитячо-юнацькому футболі.

  • Хто може здивувати: Ілля Квасниця

Відразу домовимося – очевидні імена типу Рунича, Карабіна чи Михайліва не беремо. Ну от назвемо Квасницю, який у минулому сезоні забив 12 м’ячів за юнацький склад, вдало пограв у юнацькій збірній. У дорослому складі вінгер уже теж грає – два асисти в його активі. 

  • Хто лідер цієї команди: Олексій Довгий 

У минулому сезоні в 22 матчах Руху в УПЛ забив 4 м’ячі. Дуже досвідчений гравець, у послужному списку якого ‒ Динамо-2, Волинь, ФК Олександрія, Іллічівець, Металіст, Ворскла, Сталь, ФК Львів і великий стаж юнацьких збірних України. Був гравцем основи Руху, але там підростають Сапуга і Підгурський, є легіонер Едсон. Скажімо так, якийсь час у резерві Довгий буде передавати досвід молодим, хоча й першій команді ще пригодиться.

  • І що з цього всього буде? Експеримент

Хто сумлінно поставиться до своєї роботи – однозначно отримає поштовх у розвитку. 

Скала 1911 (Стрий)

Футболісти Скали, фото: ФК Скала 1911

Рік заснування: 1911

Найвище досягнення: 6 місце в Першій лізі

Стадіон: «Сокіл», місто Стрий (вміщує 6800 глядачів)

Головний тренер: Микола Василишин (28.11.1990)

Президент клубу: Олег Канівець (03.06.1963)

Прийшли: в.Савченко (Минай U-19, ор), з.Аксьонов (ФК Медея ам), з.Пастух (Нафтовик Долина ам), з.Кузнєцов, п.Авер'янов (обидва – ПФК Звягель D3), п.Баранюк (Чорноморець U-19), п.Грабовецький (Рух Винники ам), п.Лук'янченко (Дністер Заліщики ам), п.Янко (СК Дніпро-1 U-19), н.Лісовик (Вільхівці ам), н.Пучковський (Епіцентр D2), н.Шаповал (СК Скорук)

Пішли: з.Василинець, з.Єдинак, п.Волков, п.Грицак, п.Мордас, п.Теплий (Агробізнес D2), п.Близно (ФК Карлівка ам), н.Дитко (Пробій Городенка ам), н.Черепущак 

Минулий сезон: 3 місце в чемпіонаті ААФУ

  • Чому навчилися минулого сезону: що зарано відпускати лідерів - шкідливо

Скалу 1911 ми не зможемо похвалити за трансферну роботу. Не можна кожні півроку набирати майже повністю новий склад. От і в аматорах команда підійшла до вирішальних матчів у недокомплекті, бо кількох провідних гравців перехопив Агробізнес. У підсумку конкуренції найкращим не склали. Зараз знову рішуче оновлення. Яким би не був результат, якщо стрияни й взимку знову знесуть усе бульдозером, це буде говорити про несерйозність самого клубу. 

  • У чому їхня перевага: досить сильних гравців запросили

Небагато новачків собі можуть сходу дозволити Авер’янова, Пучковського, Аксьонова.

  • У чому їхня слабкість: втрати були, і суттєві

Скажімо, захисник Єдинак, півзахисники Волков, Грицак і Теплий, нападник Черепущак – це люди, яких можна було б розвивати, замість того, щоб на їхні місця понабирати вільних агентів, з яких не факт, що половина заграє. 

  • Хто це все оплачує: місто

Почесний президент клубу – мер, у спонсорах – місцеві компанії. 

  • Хто керує командою: Микола Василишин 

32-річний місцевий фахівець.

  • Хто може здивувати: Максим Авер’янов

Хоча, яке ж тут здивування – хлопець подавав надії в клубах УПЛ Металісті та Зірці, немало пограв у ПФЛ. Минулого сезону за ПФК Звягель, наприклад, забив 8 м’ячів із позиції центрального півзахисника – там нападники не забивали стільки. 

  • Хто лідер цієї команди: Роман Николишин 

Місцевий вихованець, який встиг пограти, крім, власне, Скали, за ФК Калуш, Балкани та Буковину. В свої 25 років має побільше досвіду, ніж багато хто із старших. Може зіграти флангового чи центрального захисника. При цьому досить забивний (у 18 матчах чемпіонату та Кубка України серед аматорів минулого сезону ‒ 5 голів і 4 асисти). 

  • І що з цього всього буде? Боротьба за медалі з одним «але»

Все-таки, порівняно з прямими конкурентами, є в Скали 1911 відчутні «вразливі місця». Для боротьби на тривалій дистанції варто підписати ще 2-3 класних гравців у кожну лінію.  

ФК Тростянець (Тростянець)

Футболісти Тростянця, фото: ФК Тростянець

Рік заснування: 2015

Найвище досягнення: 7 місце у Другій лізі

Стадіон: «ім. В.П. Куца», місто Тростянець (вміщує 1129 глядачів)

Головний тренер: Валерій Шаповалов (27.08.1976)

Директор клубу: Іван Шевченко (10.12.1989)

Прийшли: гол.тр.Шаповалов, тр.Прокопiненко, тр.вор.Качоренко, в.Архипчук (Інгулець U-19, ор), в.Осадчук (Скорук), з.Зоря (ФК Карлівка ам), з.Бринько (Факел Липовець ам), з.Клюс, н.Проданов (обидва – Стандарт Нові Санжари ам), з.Ю.Мизюк, п.Дувняк (обидва ‒ ФК Тальне ам), з.Полянський (СК Марамуреш Солотвинська ОТГ ам), з.Таранушич, з.Томенко, п.Арабов, н.Яременко (всі ‒ СК Полтава D2), з.Щербань (Польща ам.), п.Гезело, п.Деревинський, п.Кошкін (Реал Фарма D3), п.Кравченко (Гірник-Спорт D2), п.Сліпухін (СК Скорук, п/ор.), н.Грищенко (ФК Баварія Святопетрівське ам), н.Зубов (Оріль Царичанка ам)

Пішли: гол.тр.Коритник, тр.вор.Сиротюк, тр.Горох, тр.Скотніков

Минулий сезон: в минулому сезоні на всеукраїнському рівні не грали

  • Чому навчилися минулого сезону: як зберегти місто, клуб та футбол

Місто Тростянець значно постраждало від бойових дій, але клуб вдалося зберегти й повернути в Другу лігу. Дивом обійшовся не критичними пошкодженнями спорткомплекс.

  • У чому їхня перевага: зберегли основу з позаминулого сезону

Полянський, Сліпухін, Деревинський, Проданов тоді довели, що на них можна розраховувати – добре нову команду будувати все-таки не зовсім з нуля.

  • У чому їхня слабкість: географія

Сумщина продовжує страждати від обстрілів і бомбардування. Це робить вразливим проведення футбольних матчів і особливо важким – запрошення гравців з інших областей.  

  • Хто це все оплачує: місто

Мер Юрій Бова був ініціатором заснування академії, побудови спорткомплексу та виходу ФК Тростянець на професіональний рівень. 

  • Хто керує командою: Валерій Шаповалов

Багаторічний помічник Лавриненка в Зірці та Інгульці. Був добротним футболістом, доріс до сольної, самостійної роботи.

  • Хто може здивувати: Юрій Мизюк

Кого б назвати? Сліпухін – це вже не відкриття, до оренди в Скорук це був цілком собі лідер ФК Тростянець (не за роками). Воротар Осадчук – цікавий молодий гравець. Але вже навіть у Першій лізі обстріляний. Давайте скажемо про Мизюка-молодшого, брата нинішнього захисника Карпат і племінника колишнього захисника Шахтаря-3. Юра працював інженером-автодорожником, а тепер от повторює шлях родичів. 

  • Хто лідер цієї команди: Віталій Полянський  

34-річний захисник пройшов школу кам'янської Сталі, Волині, Олімпіка та Славутича. Пограв у чемпіонатах п’яти країн. Коли ФК Тростянець дебютував у Другій лізі в сезоні 2021/22, саме Полянський, а не хтось із нападників, був провідним бомбардиром із 8 голами. 

  • І що з цього всього буде? Боротьба за місце в першій п’ятірці з неясними шансами

Конкуренція буде суттєвою, і в багатьох компонентах ФК Тростянець не зможе тягатися з іншими клубами. 

СК Чайка (Петропавлівська Борщагівка)

Футболісти Чайки, фото: СК Чайка

Рік заснування: 1976

Найвище досягнення: 3 місце в Другій лізі 2022/23

Стадіон: «Центральний імені Михайла Бруквенка», (вміщує 3 100 глядачів)

Головний тренер: Сергій Сизихін (02.03.1980)

Президент клубу: Олександр Нігруца (22.06.1976)

Прийшли: тр.Клименко, з.Півторак (НУБіПУ Київ ВФАС Студ), п.Євстратенко (Факел Липовець ам), з.Лаврієнко (Медзев Словаччина D4), п.Захаров (Чайка юн), п.Левченко, п.Сичевський (Полонія Перемишль, Польща D4), н.Емере (ПФК Звягель D3), н.Семенець (Нива Бузова D2)

Пішли: з.Стеценко (завершив кар’єру), з.Лещенко (ФК Кудрівка), п.Мнишенко (Нива Бузова D2), п.Тищенко, п.Жикол (ФК Кудрівка D3), з.Пуди (ФСК Маріуполь D2), н.Литовченко (Лівий берег D3), п.Ндукве (ПФК Звягель D3), в.Баранцов, п.Вендел

Минулий сезон: 3 місце в Другій лізі

  • Чому навчилися минулого сезону: як зимувати в трійці й ледве зберегти свої медалі

Реал Фарма та Чайка зимували лідерами, проте під натиском ФК Хуст і ПФК Звягель суттєво збавили оберти навесні. І якщо Чайка зберегла третє місце (найвище для себе за всю історію виступів), то одесити спікірували вниз.

  • У чому їхня перевага: все добротне

Клуб не перший рік грає й серйозно ставиться до своїх зобов’язань, штаб уже досить досвідчений, Другу лігу добре знають, в столичній області користуються значним авторитетом.

  • У чому їхня слабкість: втратили багатьох лідерів

Головний бомбардир Литовченко, провідний вінгер Ндукве, провідний фулбек Пуди – і це не повний перелік. Поки не можемо впевнено сказати, що всі отримали гідну заміну 

  • Хто це все оплачує: Олександр Нігруца

Бізнесмен і багаторічний депутат, до того ж, один із очільників обласної асоціації футболу. 

  • Хто керує командою: Сергій Сизихін

Добротний захисник із школою донецького Металурга та досвідом виступів за Закарпаття та в Вірменії. Як тренер, вдало працював у харківському Геліосі (Перша ліга) та Універ-Динамо (аматорський і студентський футбол).

  • Хто може здивувати: Владислав Кулакевич 

21-річний атакувальний півзахисник у шести матчах навесні відзначився трьома результативними діями (два голи та асист). Після втрати Литовченка та Ндукве буде одним із тих, на кого вже покладаються надії. 

  • Хто лідер цієї команди: Богдан Семенець

Лідери тут насправді Музиченко, Хохлов і Шакун. Але ми говоримо про лідера атак, якого дуже не вистачає команді. Семенець колись забивав пачками за ФК Тернопіль, ФК Полтава, Геліос, Агробізнес. У бузівській Ниві, з якою (знову) став чемпіоном Другої ліги, був другим вибором під Сомовим, але ж своїх чотири м’ячі забив. 

  • І що з цього всього буде? Боротьба за місце в першій п’ятірці

І не факт, що успішна, тому що втратила команда більше, ніж придбала. Все, що вище п’ятого місця, буде свідченням особливо сильної тренерської роботи. 

ФК ЮКСА (Київ)

Головний тренер ЮКСА Микола Цимбал (праворуч), фото: ФК ЮКСА

Рік заснування: 2015

Найвище досягнення: -

Стадіон: «ім.В.Баннікова», місто Київ (вміщує 1 678 глядачів)

Головний тренер: Микола Цимбал (07.09.1984)

Президент клубу: Сергій Леснік (07.10.1980)

Прийшли: гол.тр.Цимбал, тр.Чіна, тр.Балан, в.Федотов (Понферрадіна Іспанія D3), в.Шерстяних, п.Євдокимов (ЛНЗ D1), з.Демиденко (Металіст 1925 U-19), з.Кононов (Дніпро-1 D1, ор), з.Махнєв (Карпати D2), з.Синьогуб (ЛНЗ D1), п.Білокінь (Кривбас U-19), п.Бейер, п.Цуркан (обидва – СК Скорук), п.Думанюк (Островєц Польща D4), п.Пастернак (Діназ D2), п.Ювхимець (ПФК Львів U-19), п.Ховайко, п.Харченко, н.Кос (Діназ D2)

Пішли: гол.тр.Балан

Минулий сезон: в минулому сезоні на всеукраїнському рівні грали в Кубку ААФУ (1-й попередній етап)

  • Чому навчилися минулого сезону: нічому

Просто знесли склад, який невдало виступив у Кубку України серед аматорів, і набрали нових – значно досвідченіших – футболістів.

  • У чому їхня перевага: судячи зі всього, дуже непогана матеріально-технічна база

Футболісти «під завдання»; співпраця з відомим бразильським агентом (Пауло Буено – представник самого Тете); відбудована власна академія з хорошою інфраструктурою.

  • У чому їхня слабкість: занадто легко зносять збудоване в минулих сезонах

Місцями в ЮКСА траплялися цілком собі цікаві гравці (фактурний захисник Кінсон, забивні бразильці Гонсалвес і Лукас, півзахисник Кобзар із живинкою), проте якщо кожен сезон будувати все заново, нікого не встигнеш розкрити. 

  • Хто це все оплачує: Сергій Леснік

Бізнесмен і меценат, який ще в студентські часи освоїв практику організації масових аматорських турнірів. 

  • Хто керує командою: Микола Цимбал

Молодий криворізький фахівець, найбільше відомий за роботою в ФК Минай, де навіть якийсь час очолював першу клубну команду. До ЮКСА працював у кіпрській Красаві.

  • Хто може здивувати: Микита Федотов

Хлопець зі школою Шахтаря, повернутий в український футбол після бойових дій і іспанської Понферрадіни, виграв дві поспіль серії пенальті на Кубок України. Перспективний воротар у розквіті сил. 

  • Хто лідер цієї команди: Дмитро Махнєв

Фактурний центрбек, який у минулому сезоні досить успішно грав за Карпати (випав зі стартового складу по ходу сезону, але це більше пов’язано з невдачами команди в цілому). Встиг пограти за ФК Нікополь, новокаховську Енергію та навіть за Верес у Прем’єр-лізі. Такого захисника завжди шукаєш, щоб навколо нього будувати команду.

  • І що з цього всього буде? Боротьба за вищі місця

Проте ми не можемо впевнено сказати, чи витримає даний набір гравців темп всього сезону. А якщо ні – то чи буде можливість прямо під час сезону підписати кількох досвідчених новачків рівня Махнєва, Думанюка, Синьогуба.