Карпати та Рух роблять збірну Львова: якою буде ця команда та що відомо

Переглядів 2177
Аватар Андрій Каплун Андрій Каплун
4 голоси
Карпати та Рух роблять збірну Львова: якою буде ця команда та що відомо
Об'єднання Карпат і Руху, колаж: «Український футбол»
Сайт «Український футбол» розповідає про найбільш резонансну подію в УПЛ останніх днів – об'єднання двох львівських клубів, Карпат та Руху.

31 грудня, менш ніж за сім годин до Нового року інформаційний простір вибухнув сенсаційною новиною. Прес-служби львівських Карпат та Руху майже одночасно опублікували свої офіційні заяви, в яких повідомили про об’єднання в один клуб після завершення поточного сезону української Прем’єр-ліги.

Сайт «Український футбол» розповідає все, що відомо про це, а також прогнозує, яким може стати об’єднаний львівський клуб в майбутньому.

Карпати та Рух об’єднаються в один клуб: що відомо із офіційної заяви львів’ян

Спільна передноворічна заява, яку зробили Карпати та Рух, стала справжнім шоком для вболівальників обох команд та залишила більше запитань, ніж дала відповідей. Виділимо головне із того, що було опубліковано прес-службами львівських клубів:

«Львів вартий більшого – Клубу, який буде стабільно боротись за лідерські позиції в українському футболі та достойно представляти нашу країну в європейських клубних змаганнях.

Така мета у наш непростий час потребує нестандартних дій та рішень. Власне тому засновники та керівники обидвох клубів вирішили об’єднати зусилля задля розвитку футбольного клубу Карпати.

У зв`язку з таким рішенням футбольний клуб Рух, починаючи із сезону 2025/2026 років, надалі зосередиться на підготовці юних талантів на базі створеної Академії, а також початковій адаптації до дорослого футболу для подальшого їх залучення до команди Карпати», – йдеться в заяві.

З цих слів стає зрозумілим лише те, що львівські клуби об'єднаються під вивіскою «Карпати» після завершення сезону 2024/25. При цьому поки що залишається невідомим майбутнє першої команди Руху. Можливі три варіанти розвитку подій:

  1. доросла професійна команда Руху розпускається, а клуб продовжує існувати юридично, але обмежується лише функціонуванням дитячо-юнацької академії;
  2. перша команда Руху продовжує існувати, але знімається з розіграшу УПЛ перед стартом сезону 2025/26 та опускається до Першої чи Другої ліги;
  3. Рух продовжує виступати в українській Прем'єр-лізі, але всі його лідери переходять до Карпат, а «жовто-чорні» набирають склад зі своєї академії та не ставлять перед собою турнірних завдань.

У будь-якому випадку, об'єднання Карпат та Руху поки що більше виглядає як поглинання першим клубом другого. Тому скоріш за все, нове львівське дербі, яке вперше цього сезону відбулося в рамках УПЛ та Кубка України, залишиться лише в історії.

Об’єднання Карпат та Руха: що відомо з неофіційних джерел

Після новини про об'єднання Карпат та Руху з різних ЗМІ та неофіційних джерел почала надходити інформація про те, що провідні гравці «жовто-чорних» перейдуть до команди Владислава Лупашка вже у зимове трансферне вікно. Насамперед, мова йшла про чотирьох футболістів:

  • Ігор Краснопір;
  • Євгеній Пастух;
  • Олег Федор;
  • Ілля Квасниця.

Пізніше стало відомо про те, що Карпати також хочуть повернути свого вихованця Марка Сапугу, який пропустив майже весь минулий рік через тяжку травму хрестоподібної зв'язки коліна та невдалу операцію.

Марко Сапуга, фото: ФК Рух

Очікується, що захисник Олексій Сич, який у листопаді дебютував у складі національної збірної України, також перейде до Карпат вже цієї зими.

Цікаво, що головний тренер «зелено-білих» Владислав Лупашко відмовився від талановитого центрбека Руху Богдана Слюбика, оскільки вважає його позицію в команді укомплектованою. Гравець вже поїхав на перегляд до київського Динамо.

Головний тренер Руху Віталій Пономарьов заявив про те, що в другій частині сезону гравців, що пішли, замінить молодь з Руху-2, який виступає в Другій лізі. При цьому наставник зізнався, що не знає, що буде з ним за півроку.

Козловський та Матківський особисто домовилися про об'єднання Руху та Карпат: відома сума угоди власників двох клубів

Через тиждень після офіційної заяви про об'єднання Руху та Карпат почали з'являтися фінансові подробиці угоди.

Власник Руху Григорій Козловський отримає від президента Карпат Володимира Матківського 15 мільйонів в іноземній валюті плюс відсоток від перепродажу кожного з вихованців своєї академії. Власники двох клубів особисто домовилися про такий варіант.

Все вказує на те, що саме складна фінансова ситуація змусила Козловського піти на такий крок як фактичний продаж клубу, президентом якого він став у 2010 році.

Справа в тому, що останнім часом бізнес Григорія Петровича зіткнувся з великими проблемами. Його головний актив, «Львівська тютюнова фабрика» опинилася у центрі розслідування у зв'язку з великими контрабандними схемами.

Подальший розвиток ФК Рух передбачав великі інвестиції, на які Козловський на сьогоднішній день не був готовий піти.

Додаткові кошти можна було б отримати від потрапляння в єврокубки. Однак минулого сезону команда Пономарьова втратила місце у кваліфікації Ліги конференцій в останньому турі, а в поточній кампанії Рух далекий від того, щоб претендувати на єврозону внаслідок власного спаду та прогресу конкурентів – насамперед, Олександрії та житомирського Полісся.

Погіршення результатів та травми лідерів призвели до неможливості поповнити клубну скарбницю за рахунок іншої потенційної статті доходів – вигідного продажу футболістів.

Григорій Козловський, фото: ФК Рух

У той же час Володимир Матківський, на відміну від Козловського, є абсолютно непублічним бізнесменом, якого називають у Львові «цукровим магнатом». Він володіє підприємством «Радехівський цукор» і, зважаючи на все, не має проблем із вільними коштами для інвестування у великий футбол та ФК Карпати.

Легендарний львівський клуб з великими традиціями та історією було відтворено з ініціативи Матківського у жовтні 2020-го року. Він став правонаступником Карпат, які паралельно були розформовані через фінансові проблеми, та за неповні чотири роки пройшов шлях до вищого дивізіону.

У 2023 році завершилося будівництво сучасної тренувальної бази Карпат під Львовом. За неофіційною інформацією, клуб Матківського за розміром бюджету входить до топ-4 в УПЛ разом із Шахтарем, Динамо та Поліссям.

Рух та Карпати розпочинали сезон 2024/25 принциповими суперниками та конкурентами як на полі, так і поза ним. Два осінні дербі, які принесли протилежні результати (1:0 на користь «зелено-білих» в УПЛ, 0:1 на користь «жовто-чорних» у Кубку України) запам'яталися безкомпромісною боротьбою.

Навіть до зимової паузи у чемпіонаті дві львівські команди прийшли сусідами по турнірній таблиці: 24 очки та шосте місце у Карпат, 23 бали та сьоме місце – у Руху.

Це протистояння мало продовжитися не лише у другій частині сезону, а й в наступні роки і обіцяло стати одним із найгарячіших українських дербі в історії, якби не рішення про об'єднання.

Спробуємо розібратися, хто з гравців Руху може стати підсиленням для Карпат вже зараз, а хто – в перспективі.

Голкіпери

  • Карпати: Олександр Кемкін (22 роки) – 18 матчів у поточному сезоні (9 з них – на «нуль»), 22 пропущені голи; Яків Кінарейкін (21) – 1 (0), –1.
  • Рух: Дмитро Ледвій (21) – 18 (9), –14.

Обидва клуби мають в складі молодих голкіперів, які розкрилися в останні два сезони. Кемкін перейшов до Карпат з Минаю і легко виграв конкуренцію за місце в стартовому складі у екс-воротаря Дніпра-1 Якова Кінарейкіна, який має досвід виступів за молодіжну збірну України (U-21). Ледвій є вихованцем Карпат, він перейшов до Руху в 2020 році.

Олександр Кемкін, фото: ФК Карпати Львів

В поточному сезоні Кемкін робив 2,9 сейви в середньому за матч УПЛ, а Ледвій – 2,3.

В традиційному референдумі «УФ» з визначення найкращого українського голкіпера року Олександр поділив 9-11 місця з Артуром Рудьком (Чорноморець) та Олександром Сапутіним (Зоря), а Дмитро – 13-14-те з Іваном Пахолюком з Колоса.

На початку січня з’явилася інформація про те, що Ледвієм цікавляться декілька польських клубів, але з великою долею ймовірності він продовжить свою кар’єру в Іспанії.

Тому Кемкін, скоріш за все, залишиться основним голкіпером Карпат після об’єднання з Рухом.

Флангові захисники

  • Карпати: Денис Мірошніченко (30 років) – 16 матчів у поточному сезоні, 1 гол + 4 асисти; Павло Полегенько (30) – 12, 2+0; Володимир Адамюк (33) – 14, 0+0; Тарас Саків (27) – 7, 1+0.
  • Рух: Олексій Сич (23) – 17, 0+4; Віталій Роман (21) – 16, 0+0; Ростислав Лях (24) – 7, 0+0.

Владислав Лупашко в Карпатах протягом першої частини сезони постійно робив ротацію на флангах захисту завдяки універсальності своїх досвідчених гравців. 

Мірошніченко та Полегенько грали як справа, так і зліва, Адамюк виходив як на флангах, так і в центрі оборони. Саків з’являвся на поле лише зрідка, і в зимове трансферне вікно має піти з Карпат.

Основними гравцями Руху на позиціях флангових захисників були Олексій Сич (справа) та Віталій Роман (зліва). 

Олексій останнім часом значно спрогресував, став одним з лідерів команди Віталія Пономарьова та в листопаді став першим гравцем в історії Руху, який дебютував в національній збірній України. Захисник вийшов на заміну в виїзному матчі Ліги націй проти Албанії (2:1). Сильною стороною Сича є його підключення до атаки. 

Віталій Роман більше сконцентрований на захисних діях. Він разом з Ростиславом Ляхом постійно викликаються до молодіжної збірної України (U-21).

Для Карпат потенційний трансфер Сича, який є їхнім вихованцем, може стати реальним підсиленням команди. Олексій може одразу витіснити зі складу команди Лупашка когось з конкурентів.

Олексій Сич, фото: ФК Рух

Центральні захисники

  • Карпати: Жан Педрозу (20) – 14, 1+0; Владислав Бабогло (26) – 19, 0+1; Богдан Векляк (25) – 3, 0+0; Тимур Стецьков (26) – переходить з Кривбасу.
  • Рух: Богдан Слюбик (20) – 6, 0+0; Роман Дідик (22) – 17, 2+2; Віталій Холод (20) – 18, 1+2; Денис Слюсар (22) – 2, 0+0; Олексій Товарницький (20) – 2, 0+0.

Бразильський центрбек Жан Педрозу перейшов до Карпат з клубу Курітіба на правах оренди. Саме його точний удар дозволив команді Лупашка обіграти Рух в першому в історії львівському дербі (1:0). Орендна угода гравця розрахована до кінця поточного сезону, але має опцію продовження.

Владислав Бабогло в 2023 році змінив футбольне громадянство, прийняв пропозицію Молдови і став гравцем національної збірної цієї країни. Пара Педрозу-Бабогло була основною в Карпатах в першій частині сезону. 

Іноді когось з цих гравців міг підмінити універсальний Володимир Адамюк, зрідка – Богдан Векляк.

Основний центрбек Руху Богдан Слюбик через травму пропустив декілька місяців та зіграв в першій частині сезону лише шість матчів. Теоретично, він міг би підсилити Карпати, але вже відправився на перегляд до київського Динамо і підпише контракт з українським грандом, якщо вразить на перегляді Олександра Шовковського.

За відсутності Слюбика основними в центрі захисту Руху були вихованці Карпат Роман Дідик та Віталій Холод. 

Але ці гравці навряд чи знадобляться Лупашку, особливо в умовах переходу Тимура Стецькова з Кривбасу, про яке має бути офіційно оголошено в зимове трансферне вікно. Криворізький клуб залишив гравця без ігрової практики з вересня через те, що він мав пропозицію від Карпат і не хотів продовжувати контракт. Якщо Стецьков швидко набере ігрову форму, то має стати основним центрбеком «зелено-білих». 

З таким кадровим складом Дідик та Холод будуть просто не потрібні Лупашку, тому прогнозуємо, що ці гравці залишаться в складі Руху.

Опорні півзахисники

  • Карпати: Пабло Альварес (27) – 17, 0+1.
  • Рух: Денис Підгурський (21) – 17, 1+0, Марко Сапуга (21) – 1, 0+0.

Іспанський опорник Пабло Альварес перейшов до Карпат в липні минулого року з болгарського клубу Черно Море і став беззаперечно основним гравцем команди Лупашка. Гравець має контракт з львівським клубом до літа 2026-го року і повинен зберегти своє місце в складі після об’єднання з Рухом.

Карпатам також належить 26-річний бразильський опорник Едсон, який першу частину сезону провів в аренді в мексиканському клубі Хуарес, а на зимових зборах пройде перегляд у донецькому Шахтарі.

«Рухівці» Денис Підгурський та Марко Сапуга є вихованцями Карпат. Саме гол Дениса приніс «жовто-чорним» перемогу в львівському дербі в 1/8 фіналу Кубка України (1:0).

Денис Підгурський, фото: ФК Рух

Підгурський став основним в своєму клубі лише після травми Сапуги. Марко вважається одним з головних талантів Руху, але він пропустив майже весь 2024 рік через пошкодження хрестоподібної зв’язки коліна та невдалу операцію.

Сапуга за своїм потенціалом міг би поборотися з Альваресом за місце в складі Карпат, але тільки за умови повноцінного відновлення та повернення до оптимальної ігрової форми. Раніше Марком цікавилися Динамо та Шахтар, а Григорій Козловський оцінював гравця у сім мільйонів євро, що також свідчить про його талант.

Цікаво, що батько Марка, Андрій Сапуга працює в Карпатах асистентом головного тренера юнацької команди (U-19).

Центральні атакувальні півзахисники

  • Карпати: Олег Очеретько (21) – 17, 3+1; Бруніньйо (24) – 12, 3+0; Амбросій Чачуа (30) – 19, 7+2; Артур Шах (19) – 17, 2+1; Орест Кузик (29) – 8, 1+1; Владислав Клименко (30) – 11, 0+1; Юрій Тлумак (22) – 5, 0+0; Артур Рябов (24) – 4, 0+0.
  • Рух: Олег Федор (20) – 18, 0+0; Остап Притула (24) – 14, 1+1; Євгеній Пастух (20) – 9, 0+1; Владислав Семотюк (24) – 4, 0+0.

Карпати дуже непогано укомплектовані в центрі поля, але є один нюанс – два лідери львівської команди виступають за неї на правах оренди до кінця поточного сезону. Олег Очеретько належить донецькому Шахтарю, а Бруніньйо – бразильському Атлетіко Мінейро.

Обидва можуть зіграти також на флангах півзахисту, але чи залишаться вони у Львові за півроку – поки невідомо.

Головний тренер Карпат Владислав Лупашко в ексклюзивному інтерв’ю «УФ» в грудні минулого року висловився про майбутнє орендованих легіонерів Бруніньйо та Жана Педрозу.

«Ми продовжуємо за ними спостерігати, як вони адаптуються, реагують на наші вимоги протягом тривалого періоду часу. У нас є опція викупу, але рішення по них поки не прийняте остаточно. Вони адаптуються, але моменти нестабільності дещо простежуються», – сказав Лупашко.

А ось Очеретька головний тренер хотів би залишити в Карпатах.

«Я б дуже хотів його залишити. Він перспективний гравець, який не підходить сьогоднішньому Шахтарю. Очеретько – універсал, який згодом може змінити позицію. У нього дуже високий професіоналізм, чого не мають багато наших гравців, які не готові так завзято працювати. Олег показує приклад іншим гравцям Карпат, якою повинна бути професійна етика, коли треба з себе питати трошки більше, якщо ти хочеш справді чогось досягти».

Олег Очеретько, фото: ФК Карпати Львів

Амбросій Чачуа є головним ветераном Карпат. Він грав за львівський клуб ще до його банкрутства, з 2014-го по 2018 рік, а за три роки повернувся у відроджену команду. В поточному сезоні досвідчений хавбек забив шість голів, при чому жодного з них – з пенальті, і є найкращим бомбардиром «левів».

Орест Кузик перейшов до Карпат влітку з одеського Чорноморця, але основним у Лупашка так і не став. Його контракт закінчується в червні, і навряд чи він зможе поборотись за місце у складі об’єднаного клубу. Ще один центрхав, Юрій Тлумак залишить Карпати вже взимку.

З Руху до Карпат найближчим часом мають перейти вихованці «левів» Олег Федор та Євгеній Пастух. Перший вважається одним з головних талантів «жовто-чорних». Вілтку минулого року він зіграв три матчі за збірну України (U-23) на Олімпіаді та зробив гольову передачу на переможний гол в матчі проти Марокко (2:1). Але в першій частині сезону атакувальний хавбек розчарував – жодної результативної дії за 18 поєдинків.

Пастух, окрім академії Карпат, виховувався в Динамо та Шахтарі, і має досвід гри на позиції центрального форварда. Цьому посприяли його антропометричні дані – зріст гравця становить 1,93 м.

Федор і Пастух можуть стати підсиленням для Карпат та заміною для Очеретька та Бруніньйо в разі їх відходу з команди.

Владислав Семотюк в першій частині сезону виступав за Рух на правах оренди з Кривбасу, тому не може розглядатися в контексті потенційного підсилення Карпат після об’єднання.

Остап Притула не мав стабільного місця в складі команди Пономарьова, тому навряд чи він буде потрібен Лупашку.

Флангові півзахисники

  • Карпати: Стеніо (21) – 16, 0+1; Євген Підлепенець (26) – 16, 3+3; Ян Костенко (21) – 16, 0+2.
  • Рух: Ілля Квасниця (21) – 18, 4+3; Василь Рунич (24) – 13, 1+0; Клайвер (21) – 16, 1+0; Фредді Плюман (29) – 2, 0+0.

Ілля Квасниця, який є одним з лідерів Руху, має стати серйозним підсиленням для Карпат. Хавбек дебютував за молодіжну збірну України (U-21) в 2023 році та провів у її складі 14 матчів, в яких забив три голи та зробив два асисти. В команді Пономарьова гравець также демонструє непогану результативність.

Авторитетний портал Transfermarkt оцінює Квасницю в три млн євро, він найдорожчий гравець Руху. Влітку була інформація про те, що талановитим хавбеком цікавиться португальська Бенфіка.

Ілля Квасниця, фото: ФК Рух

Квасниця може одразу витіснити зі складу Карпат бразильского вінгера Стеніо, який перейшов до львівського клубу влітку 2024 року з Крузейро та зробив лише одну результативну передачу за півсезону. Лупашко вважає, що бразильцю ще треба адаптуватися до українського футболу.

«Що стосується Стеніо, то він має великі перспективи. Якщо він повірить у наші ідеї і зміниться, як решта іноземців, то перетвориться в дуже якісного гравця.

Наразі він перебуває на етапі формування себе як особистості та футболіста. Стеніо – дуже молодий гравець із запальним темпераментом, над яким треба працювати», – сказав головний тренер Карпат.

Ще один фланговий півзахисник «левів» – Євген Підлепенець – в першій частині сезону зробив шість результативних дій та має зберегти своє місце у складі.

Форварди

  • Карпати: Ігор Невес (25) – 18, 0+1.
  • Рух: Ігор Краснопір (22) – 18, 6+0; Ярослав Карабін (22) – 18, 5+3; Юрій Климчук (27) – 13, 0+1.

Єдина ланка в складі двох команд, в якій беззаперечну перевагу мають представники Руху. Бразильский форвард Карпат Ігор Невес провалив першу частину сезону – нуль голів та лише один асист, два незабитих пенальті. Лупашко прокоментував виступи нападника ексклюзивно для сайту «Український футбол».

«Насправді ми всі хочемо допомогти Ігорю пройти цей етап, але зараз така ситуація. Ми можемо або клювати його, або допомогти йому це подолати. Я вірю в кожного гравця. Якщо комусь буде потрібна допомога, зроблю все від себе можливе. Ігор заслуговує на трішки краще, він щиро радіє перемогам і результатам Карпат. Поки так».

В той же час форварди Руху демонструють чудову форму в поточному сезоні. Ігор Краснопір перейшов до львівського клубу в літнє трансферне вікно, забив шість голів і є найкращим бомбардиром команди. Його трансферна вартість за даними Transfermarkt оцінюється в один млн євро.

Краснопір з передачі Квасниці забив той самий переможний гол збірної України (U-23) у ворота марокканців та приніс їй першу в історії перемогу на футбольному турнірі Олімпіади.

Ігор також регулярно викликається до лав молодіжної збірної України (U-21). Саме Краснопір має стати основним форвардом Карпат після об’єднання двох клубів.

Ігор Краснопір, фото: ФК Рух

За необхідності Ярослав Карабін та Юрій Климчук можуть стати в Карпатах гравцями ротації.

Карпати після об’єднання з Рухом: склад львівської команди за версією «УФ»

Підсумуємо. Три гравці Руху мають стати основними в Карпатах одразу – це Олексій Сич, Ілля Квасниця та Ігор Краснопір. 

Тільки ці троє зі складів двох львівських команд увійшли до топ-30 у референдумі «УФ» по визначенню найкращого українського футболіста 2024-го року. В майбутньому кожен з них має шанс пробитися до складу національної збірної.

Олег Федор, Євгеній Пастух також можуть перейти до Карпат, але їм треба буде виграти конкуренцію за місце в складі, особливо якщо залишаться Олег Очеретько та Бруніньйо. 

Теж саме можна сказати й про Марка Сапугу, але з урахуванням того, що він повернеться до своєї найкращої форми після травми.

Прогнозуємо, що потенційний склад оновлених Карпат після об’єднання з Рухом буде виглядати так:

  • голкіпер: Кемкін;
  • захисники: Сич, Жан Педрозу, Стецьков (Бабогло), Мірошніченко;
  • центральні хавбеки: Альварес, Чачуа, Федор (Очеретько, Бруніньйо);
  • вінгери: Квасниця, Підлепенець;
  • форвард: Краснопір.