Кучер пішов з Дніпра-1, Григорчук обіграв Луческу, Шахтар вдруге втратив очки. Підсумки четвертого туру УПЛ
Під час четвертого туру сталася перша тренерська відставка в поточному сезоні – Олександр Кучер залишив посаду головного тренера Дніпра-1 після ганебної поразки в домашньому матчі проти Оболоні, в якому його команда не завдала жодного удару у площину воріт з гри. Чорноморець під керівництвом Романа Григорчука сенсаційно обіграв київське Динамо, а Кривбас Юрія Вернидуба вирвав нічию у вогняному матчі проти донецького Шахтаря.
Сайт «Український футбол» розбирає головні події та факти четвертого туру української Прем’єр-ліги.
Битва дебютантів туру: Полісся в меншості втримало перемогу над ЛНЗ
В стартовому матчі туру зустрічалися команди, які проводять свій дебютний сезон в українській Прем'єр-лізі.
Головний тренер Полісся Юрій Калітвінцев довірив місце у складі новачку – 18-річному Аріелсону, який замінив в атаці Пилипа Будківського. Молодий форвард у першому ж своєму матчі продемонстрував високий клас та майстерність. Саме його дебютний гол після ефектного дальнього удару дозволив гостям повести у рахунку.
Однак невдовзі після цього Полісся залишилося у меншості – дві жовті картки отримав захисник Владислав Шаповал, який проводив перший матч у поточному сезоні. Житомирська команда заробила вже три вилучення у чотирьох стартових турах.
Калітвінцев швидко відреагував на вилучення, зробив заміни та випустив двох свіжих захисників. Саме Богдан Кушніренко, який з'явився на полі у другому таймі, забив переможний гол гостей. Обидві гольові передачі записав на свій рахунок хавбек Артем Козак.
Досвідчений вінгер господарів Сергій Шестаков, який також вийшов на заміну, наприкінці зустрічі забив свій дебютний м'яч за ЛНЗ. 36-річний екс-хавбек Металіста та Дніпра Денис Олійник вперше вийшов у стартовому складі ЛНЗ та провів на полі 90 хвилин ігрового часу. Проте команді Олександра Ковпака так і не вдалося зрівняти рахунок.
Полісся здобуло свою першу перемогу в українській Прем'єр-лізі за межами Житомира.
Нулі туру: Зоря та Олександрія завдали на двох лише один удар у площину воріт
Зоря та Олександрія продемонстрували дуже обережний футбол та не порадували великою кількістю гольових моментів. Єдиний удар у площину воріт на дві команди завдав хавбек гостей Родіон Плакса в середині другого тайму.
Наставник луганців Ненад Лалатович у другому турі поспіль зіграв за схемою із трьома центрбеками (Джордан, Ігор Снурніцин, Арсеній Батагов). У лінії атаки знову давалася взнаки відсутність одного з лідерів команди Назарія Русина.
Якщо в минулому турі луганці Едуардо Герреро та Денис Антюх легко користувалися простором завдяки високій побудові Ворскли, то зараз Олександрія зіграла дуже компактно та не дозволила супернику створити великих проблем.
У матчі було багато боротьби в центрі поля та помилок в простих ситуаціях, що позначилося на видовищності гри.
До того ж, фізична готовність команд (особливо Зорі) поки що далека від ідеальної.
Наприкінці матчу обидва тренери вирішили випустити на поле дебютантів. Перший матч на дорослому рівні провів 19-річний форвард Динамо Ігор Горбач, який виступає за Зорю на правах оренди. У складі Олександрії дебютував 20-річний хавбек Денис Шостак, який є вихованцем Шахтаря.
Цікаво, що матч на стадіоні «Лівий берег» під Києвом відвідав головний тренер національної збірної України Сергій Ребров. Однак навряд чи наставник вирішить викликати когось із учасників цього поєдинку на майбутній вересневий збір.
Битви аутсайдерів туру: Ворскла обіграла Верес, а Металіст 1925 здобув перемогу над Минаєм
За підсумками четвертого туру в українській Прем'єр-лізі не залишилося команд, які не набирали очок в поточному сезоні.
Ворскла здобула першу перемогу у чемпіонаті, обігравши на виїзді Верес. Команда Віктора Скрипника впевнено розпочала матч, активно пресингувала суперника на його половині поля та змушувала його допускати невимушені помилки, які обернулися автоголом Валерія Кучерова та м'ячем Владлена Юрченка.
Але й футболісти Ворскли не впоралися з пресингом гравців Вереса у простій ситуації та дозволили Станіславу Шараю скористатися хаосом біля воріт Павла Ісенка.
У другому таймі полтавці підсіли фізично, що з ними постійно відбувається цього сезону. Верес захопив ініціативу та переграв суперника за всіма статистичними показниками. Команда Сергія Лавриненка вдвічі частіше била по воротах суперника та більше володіла м'ячем, але не змогла перетворити це на результат – дався взнаки брак виконавчої майстерності.
У складі Вереса дебютував 21-річний хавбек Денис Світюха, який є вихованцем Шахтаря.
Ця перемога була дуже важливою для Скрипника, оскільки останнім часом чутки про його відставку лунали все частіше. Тепер Ворскла має скинути психологічний тягар та заграти більш впевнено.
Металіст 1925 здобув мінімальну перемогу над Минаєм завдяки єдиному голу Владислава Дмитренка. При цьому хавбек перебував в офсайді, але системи VAR на матчі не було.
Харків'яни володіли незначною ігровою перевагою та змогли втілити її у результат у середині другого тайму. Закарпатці були більш зосереджені на обороні та намагалися діяти на контратаках.
У перерві головний тренер Миная Володимир Шаран змінив тактичну схему, перебудувавши команду на гру в три центральні захисники. Після матчу наставник визнав, що атакувальні дії його команди викликали жах, хоча моменти у гостей були.
Металіст 1925 перервав свою п'ятиматчеву безвиграшну серію і набрав перші очки в поточному сезоні, а Минай за підсумками туру опинився на останньому місці.
Битва лідерів туру: Рух та Колос зіграли внічию
Перед четвертим туром на вершині турнірної таблиці опинилися дві команди, яких ніхто не очікував там побачити – Рух займав перше місце, а Колос розташовувався одним рядком нижче.
Команда Віталія Пономарьова знову пропустила першою, вже втретє у чотирьох турах. Другий гол у чотирьох матчах за Колос забив досвідчений захисник Андрій Цуріков. Результативний пас у другому поєдинку поспіль зробив хавбек Павло Оріховський, який демонструє чудову форму.
Молодь львів'ян у кожному матчі важко входить у гру та вмикається на максимум після перерви. Цим скористалися досвідчені футболісти гостей, які у першому таймі перегравали свого суперника.
Команда Ярослава Вишняка традиційно щільно діяла в обороні та не давала гравцям Руху вільних зон. У такій ситуації господарям було важко розраховувати на результат.
Але хороша фізична готовність футболістів Руху далася взнаки у другому таймі. Знову, як і у попередніх матчах, молоді львів'яни виглядали активно після перерви та перехопили ініціативу. Це вилилося в гол Богдана Слюбика, який став для нього дебютним в УПЛ, та ще кілька гольових моментів. «Суха» серія ковалівців перервалался на 419-й хвилині, команда Вишняка пропустила вперше в поточному сезоні.
Колос теж не відсиджувався в обороні та іноді виходив в атаку великими силами. В одному з моментів це вилилося у вилучення захисника Миколи Золотова за фол на Юрію Климчуку, який вибігав на вільний простір. Це могло допомогти Руху вирвати перемогу, але львів'яни не скористалися своїм шансом і втратили перші очки в поточному сезоні. При цьому клубна рекордна безпрограшна серія львів'ян продовжилася до восьми матчів.
Загалом, нічию в матчі лідерів української Прем'єр-ліги можна вважати закономірною.
Відзначимо дебют у складі Руху французького вінгера Фредді Плюмана, який вийшов у стартовому складі та провів на полі 60 хвилин ігрового часу. Він був вперше підписаним ще напередодні початку повномасштабної фази війни, але зіграти за Рух у 2022 році йому не судилося.
Відставка туру: Кучер звільнився з посади головного тренера Дніпра-1 після поразки від Оболоні
Олександр Кучер заявив, що йде у відставку з посади головного тренера Дніпра-1 після сенсаційної поразки від Оболоні (наш сайт уже має відомості, які зміни відбудуться в цілому в тренерському штабі). Це рішення назрівало – дніпряни без шансів вилетіли з кваліфікації Ліги чемпіонів від грецького Панатінаїкоса та відбору Ліги Європи від чеської Славії.
У чемпіонаті справи також йшли не найкраще – після складної перемоги над Поліссям, коли Дніпро-1 грав у більшості півтора тайми, але забив вирішальний м'яч лише у компенсований час, була втрата очок на полі Минаю за невиразної гри.
Криза Дніпра-1 посилювалася від матчу до матчу. У поєдинку проти Оболоні команда Кучера завдала лише одного удару в площину воріт – і той з пенальті, який викликав безліч суперечок. Валентин Рубчинський спочатку пробив по воротах суперника, а вже потім зіткнувся із захисником Оболоні.
Навіть після того, як кияни несподівано зрівняли рахунок на 20-й секунді другого тайму і дніпряни були змушені атакувати, вони не показали нічого попереду.
Якщо віце-чемпіон України у домашньому матчі з новачком УПЛ не завдає жодного удару у площину з гри – це промовистий показник величезних проблем.
Враховуючи, що за складом дніпровська команда укомплектована за мірками цьогорічного чемпіонату дуже непогано, то провина у провалі лежить саме на головному тренері. Але й відповідальність з гравців теж знімати не варто.
Лідер Дніпра-1 Олександр Піхальонок в поганій формі – хавбек майже не загострював гру, натомість саме з його обрізки розпочалася друга гольова контратака Оболоні.
Вперше у стартовому складі дніпрян вийшли молодий форвард Даніель Ківінда та захисник Олег Горін, який посів місце у центрі поля. Проте невдовзі після перерви обох було замінено. Нічого не показав і новачок Дніпра-1 бразилець Філіпе Пірес, який вийшов на останню десятихвилинку.
Нападник Олександр Філіппов, який замінив Ківінду в перерві, отримував дуже мало передач і не міг самотужки зачепитися за м'яч.
В обороні Дніпра-1 також були великі проблеми – показовий другий гол, коли Олександр Сваток невиправдано викинувся вперед, залишив свою зону, що дозволило гравцеві киян вийти віч-на-віч з голкіпером та забити переможний м'яч. Василь Кравець, який замінив у центрі захисту дискваліфікованого Едуарда Сарапія, також не врятував, коли не встиг накрити удар Ростислава Таранухи в епізоді з першим голом. Інші виконавці теж зіграли дуже погано.
Оболонь можна лише похвалити. Гравці команди Валерія Іващенка скромно діяли у першому таймі, але після перерви зрозуміли, що з цим Дніпром-1 можна і треба грати. Кияни тікали у швидкі контратаки та показали відмінну реалізацію моментів – два голи з трьох ударів у площину воріт.
Відзначимо і заміни Іващенка – переможний м'яч забив Ігор Краснопір із розумної передачі Віталія Груші. Обидва гравці з'явилися на полі з лави запасних.
Оболонь здобула історичну дебютну перемогу в УПЛ, а ось майбутнє Дніпра-1 перебуває у тумані. Вже за три дні на дніпрян чекає матч кваліфікації Ліги конференцій проти словацького Спартака, але хто очолить команду – поки що залишається невідомим.
Сенсація туру: знекровлений Чорноморець обіграв Динамо
Динамо приїхало до Одеси після важкого поєдинку кваліфікації Ліги конференцій проти грецького Аріса у Бухаресті. Киянам довелося провести на полі 120 хвилин ігрового часу, що не могло не позначитися на їхньому фізичному стані.
Між матчами було менше трьох діб, але навіть у такій ситуації Мірча Луческу не став застосовувати великої ротації, замінивши лише двох гравців у стартовому складі. Замість Георгія Бущана та Владислава Дубінчака на поле з перших хвилин вийшли Руслан Нещерет та Костянтин Вівчаренко, який зіграв у старті вперше в сезоні.
Головний тренер Чорноморця Роман Григорчук зіштовхнувся із великими кадровими проблемами перед зустріччю з Динамо. Гру пропускали Володимир Салюк та Орест Кузик, які відбували дискваліфікацію за вилучення в минулому турі. Продовжує відновлюватись після травми Зігі Бадібанга. Через це в запасі одеситів опинилося лише чотири польові гравці, троє з яких не мали досвіду гри за основну команду.
У першому таймі гра була рівною, але Владислав Ванат не реалізував свій момент, пробивши у перекладину після гарного закидання Андрія Ярмоленка, а ось Артур Авагімян поцілив точно під штангу воріт Нещерета.
Після перерви Чорноморець активно йшов уперед навіть за рахунку, який його влаштовував. Це здавалося дивним, оскільки Динамо кілька разів тікало у контратаки, дві з яких завершились голами гостей. Проте атакувальна тактика Григорчука зрештою принесла його команді перемогу.
24-річний нападник одеситів Андрій Штогрін забив свій перший гол в українській Прем'єр-лізі, скориставшись помилкою Максима Дячука.
Нігерійський форвард Самсон Ієде, який влітку перейшов до Чорноморця і чудово проявив себе у перших турах, несподівано розпочав матч на лаві запасних. Виявилось, що у цьому був розрахунок Григорчука. Свіжий футболіст вийшов на заміну в середині другого тайму замість Гая Хадіди та затерзав оборону киян.
Самсон спочатку створив пару гольових моментів біля воріт Нещерета, потім заробив друге попередження для центрбека Олександра Сироти, після чого забив переможний гол після гарної комбінації за участі Авагімяна та Шпорна.
Знову провалився центр захисту Динамо. Дячук постійно припускався позиційних помилок. Після вилучення Сироти на цю позицію опустився Володимир Бражко, але це не допомогло киянам зіграти надійніше біля своїх воріт.
Свій третій м'яч після повернення до Динамо забив Андрій Ярмоленко, а капітан киян Сергій Сидорчук відзначився голом у своєму 250-му матчі в складі «біло-синіх».
В позиційному нападі Динамо стикалося з великими проблемами, що разом з регулярними провалами в обороні загрожує команді Мірчі Луческу постійними втратами очок у майбутньому. Одного класу гравців лінії атаки недостатньо для того, щоб стабільно пройти довгою турнірною дистанцією.
Перемога дозволила Чорноморцю піднятися на друге місце в турнірній таблиці за підсумками четвертого туру.
Перестрілка туру: Шахтар зіграв внічию з Кривбасом в драматичному поєдинку з трьома вилученнями
Шахтар вдруге у чотирьох матчах сезону втратив очки, зігравши на виїзді внічию з Кривбасом.
Вперше в поточному сезоні на поле вийшов капітан донецької команди Тарас Степаненко, який відновився після травми. Артем Бондаренко повернувся після дискваліфікації, але заробив пряму червону картку у своєму другому матчі поспіль. Через це хавбек може отримати більш тривале відсторонення від гри ніж на один поєдинок. Патрік ван Леувен має провести виховну бесіду з одним із лідерів своєї команди.
Форвард Лассіна Траоре опинився поза заявкою на матч. Місце на вістрі атаки зайняв Данило Сікан, а на лівому фланзі півзахисту зіграв Олексій Кащук, який забив свій перший гол за Шахтар вже на початку поєдинку.
Команда ван Леувена загалом дуже впевнено діяла у дебюті матчу та заслужено повела з різницею у два м'ячі вже на 18-й хвилині.
Проте підопічні Юрія Вернидуба не опустили руки та знайшли слабке місце в оборонних побудовах гостей. Правий захисник Георгій Гочолеішвілі, який активно підключався до атак, у захисті діяв недостатньо надійно. Грузинський футболіст дозволив зробити дві гольові передачі камерунцеві Івану Дібанго.
Дебютним голом за Кривбас відзначився Олег Кожушко, який грав у центрі нападу. Ще один м'яч на рахунку Дмитра Хомченовського, для якого це вже третя результативна дія у сезоні.
У складі Шахтаря виділявся Дмитро Криськів, який оформив дубль у першому таймі.
Однак після перерви Кривбас сміливо пішов вперед і зрівняв рахунок завдяки голу центрбека Данила Безкоровайного, який забив вже у другому матчі поспіль.
Наприкінці команди відповідали атакою на атаку, намагаючись вирвати перемогу. Арбітр Андрій Коваленко показав дві прямі червоні картки за схожі грубі фоли – Хомченовському та Бондаренку, а також вилучив Дмитра Чигринського після двох попереджень.
Шахтар вже вкотре провалив другий тайм. В третьому матчі поспіль «гірники» після перерви поступаються суперникам, що говорить про їхню недостатню функціональну готовність. Три заміни з п'яти ван Леувен зробив вже наприкінці поєдинку – мабуть, наставник не зовсім довіряє гравцям з лави запасних, оскільки зміни в грі команди мали б статися набагато раніше.
Шахтарю треба терміново покращувати гру в захисті – команда пропустила у кожному з чотирьох матчів при ван Леувені. «Гірники» залишилися за межами трійки лідерів за підсумками туру.
Герой туру: Іван Дібанго (Кривбас)
Камерунський лівий захисник активно підключався до атак своєї команди в матчі против чемпіона України та зробив дві націлені гольові передачі. До того ж, саме за фол на Дібанго був вилучений з поля Артем Бондаренко.
Гол туру: Ростислав Тарануха (Оболонь) у ворота Дніпра-1
Стрімка контратака Оболоні вже на перших секундах другого тайму матчу против Дніпра-1 завершилася ефектним ударом форварда киян у «дев'ятку» воріт Якова Кінарейкіна.