П’ятов, Ракицький, Караваєв: топ-10 гравців УПЛ, контракт яких спливає 30 червня 2023 року

Переглядів 37245
Дмитро Вєнков Дмитро Вєнков
10 голосів
П’ятов, Ракицький, Караваєв: топ-10 гравців УПЛ, контракт яких спливає 30 червня 2023 року
Олександр Караваєв, Денис Бойко та Ярослав Ракицький. Колаж: УФ
Сезон УПЛ 2022/23 спливає вже менше ніж за місяць. Дуже скоро відкриється трансферне вікно, і клубам доведеться приймати рішення стосовно футболістів, чий контракт завершується вже цього літа. «УФ» склав топ-10 гравців чемпіонату України, що 30.06.2023 можуть отримати статус вільних агентів.

Сайт «Український футбол» проаналізував склади клубів УПЛ та визначив топ-10 футболістів, термін контрактів яких із нинішнім клубом спливає наприкінці червня.

В ексклюзивному матеріалі ми оцінили поточну ситуацію кожного футболіста у команді, рівень складності його заміни, і, відповідно до цього, дали свій прогноз оптимального сценарію розвитку подій для клубу.

Десяте місце – Ростислав Русин (Металіст 1925)

27 років, атак. півзахисник, правий вінгер, (21 матч, чотири голи, три асисти)

Важливість гравця у сезоні:

У поточній кампанії Русин є основним та незамінним гравцем Металіста 1925. Можна сказати, що команда Едмара із цим атакувальним хавбеком та без нього – це два різні колективи. 

У досить скромній за підбором виконавців команді на дії Русина приходиться відсотків 60 її загального креативу. Якщо нейтральним вболівальникам і є сенс дивитися матчі харків’ян цього сезону, то виключно через цього ефектного півзахисника. Своєю нестандартною грою він приковує  до себе у вагу, а також демонструє ефективність.

Альтернативи:

Серед внутрішніх резервів Металіст 1925 не має рівноцінної заміни Русину. Враховуючи невисокий бюджет та помірні амбіції клубу, буде важко запросити якогось гравця ззовні, що за класом переважатиме хавбека.

Оптимальний сценарій для Металіста 1925:

У ЗМІ вже почали ходити чутки, що Русиним стежать клуби з Австрії, Польщі та Хорватії. Очевидно, що безплатно підписати гравця будуть охочі й серед українських команд.

Враховуючи це, менеджменту Металіста 1925 було б добре пролонгувати контракт із Русиним під гарантію, що взимку його продадуть за адекватну суму. 

Таким чином, Металіст 1925 зможе втримати класного гравця ще на півроку, заробити кошти, а заодно підібрати або награти адекватну заміну своєму лідеру.

Дев’яте місце – Андрій Блізніченко (Верес)

28 років, правий вінгер, (одинадцять матчів, п’ять голів, два асисти)

Важливість гравця у сезоні:

Блізніченко доєднався до Вереса взимку на правах вільного агента з Інгульця. Клуб «підібрав» іменитого футболіста, який переживав чорний період у кар’єрі. У першій частині сезону він провів лише чотири матчі в УПЛ та не відзначався результативними діями.

Підписуючи піврічний контракт із Блізніченком на скромних, за чутками умовах, Верес фактично нічим не ризикував, а міг лише у теорії виграти. Так і сталося.

Вже списаний гравець практично зі старту почав забивати та роздавати, і додав бійцівській команді Вірта класу. Блізніченко став важливим фактором поступового виходу команди із кризи та гарантом, що команда, як мінімум, напряму не покине УПЛ.

Альтернативи:

Зараз у Вересі немає прямої заміни Блізніченку. Також є сумніви, що клуб Івана Надєїна зможе вдруге поспіль зірвати подібний джекпот на трансферному ринку.

Оптимальний сценарій для Вереса:

Беззаперечно можна сказати, що Блізніченко вже награв на новий контракт. У випадку, якщо Верес все ж таки збереже прописку в УПЛ, клубу необхідно продовжувати співпрацю із гравцем. Навряд чи тут може бути перспектива майбутнього вигідного продажу, але ще, як мінімум, два-три роки Блізніченко може бути якісним помічником команді.

Восьме місце – Валерій Лучкевич (Дніпро-1)

27 років, правий захисник (2 матчі)

Важливість гравця у сезоні:

Поточний сезон склався для Лучкевича дуже невдало. Через пошкодження хрестоподібної зв’язки коліна за першу частину сезону футболіст відіграв лише п’ять хвилин у поєдинку із Вадуцем у Лізі конференцій.

У другій частині сезону футболіст повернувся лише у травні та вийшов на заміну у поєдинку із Чорноморцем (2:1) в УПЛ.

Альтернативи:

Альтернатив у команді Олександра Кучера на позицію правого захисника більше ніж достатньо. 

Бразилець Хайнер, що на правах оренди взимку доєднався до команди, не вразив, і навряд чи буде викуплений у клуба Азуріз. Проте у команді є якісний досвідчений Володимир Адамюк та перспективний Микита Кононов. 

Також не варто забувати про аргентинця Еміліано Пуріту, що також через травму вилетів майже на увесь сезон. Йому у будь-якому випадку доведеться давати шанси, бо він має повноцінний контракт із клубом до червня 2025 року.

Оптимальний сценарій для Дніпра-1:

Враховуючи наявність у Дніпрі-1 мінімум трьох гравців на заміну Лучкевичу, вбачається цілком логічним відпустити досвідченого гравця у вільне плавання та розвантажити зарплатну відомість.

Сьоме місце – Денис Бойко (Динамо)

35 років, голкіпер (п’ять матчів, три пропущені голи, три гри «на нуль»)

Важливість гравця у сезоні:

Показати себе у повною мірою в цьому сезоні Бойку завадила травма. Через розрив хрестоподібної зв’язки коліна голкіпер не грав із жовтня, тому не зміг скористатися своїм шансом витіснити із позиції першого номера також травмованого Георгія Бущана. 

Альтернативи:

Динамо має явного основного воротаря Бущана, а також молодого Руслана Нещерета, який систематично отримує ігровий час починаючи із 2020 року. Ще тоді було зрозуміло, що третій зайвий у цих розкладах саме Бойко.

На випадок, якщо Бущана раптом продадуть (про бажання голкіпера поїхати до топчемпіонату давно говорять у кулуарах), Динамо досить спокійно може довірити місце у воротах Нещерету і підібрати йому дублера у молодіжній команді.

Оптимальний сценарій для Динамо:

Здається, Динамо прийшов час попрощатися із ветераном та дати дорогу молодим голкіперам. Також це хороша можливість знизити фінансове навантаження на клуб.

Шосте місце – Євген Шахов (Зоря)

32 роки, центральний півзахисник (14 матчів, чотири голи, один асист)

Важливість гравця у сезоні:

Досвідчений Шахов зміг у Зорі підтвердити свій клас. Він не видавав якихось феєричних матчів, проте був на рівні. Без проходження зборів із командою Шахов одразу став основним виконавцем у Зорі. Більше принести користі команді йому завадила травма, через яку він не грав із листопада по березень.

Альтернативи:

На позицію Шахова у Зорі є досвідчений Дмитро Мишньов та молоді Кирило Дришлюк і Олексій Хахльов. В принципі, немало. Проте останні двоє доєдналися до команди лише взимку, і поки не є важливими футболістами для Зорі.

Оптимальний сценарій для Зорі:

Здається, що луганцям ще зарано розставатися із Шаховим. Якщо довіряти порталу Трансфермаркт, Зоря має опцію пролонгації контракту із Шаховим ще на рік. Оптимальним варіантом буде скористатися цією можливістю. Шахов продемонстрував, що навіть у свої роки на рівні УПЛ може давати якість.

П’яте місце – Андрій Цуріков (Олександрія)

30 років, лівий захисник (22 матчі, п’ять голів, один асист)

Важливість гравця у сезоні:

Цуріков провів черговий якісний сезон у складі Олександрії та був її справжнім лідером. У кар’єрі захисника це вже п’ята вдала кампанія у даному клубі. Тому можна сміливо казати про ідеальний тандем команди та гравця.

Альтернативи:

Прямою заміною Цурікову зараз в Олександрії є лише молодий Олександр Мартинюк, що поки набирається досвіду.

Оптимальний сценарій для Олександрії:

Єдиним вірним варіантом для Олександрії у випадку із Цуріковим буде запропонувати йому новий тривалий  (на два-три роки) контракт. Цей міцний союз довів свою ефективність та вигідність для усіх сторін вже протягом багатьох років, тому має бути продовжений. 

Четверте місце – Богдан Бутко (Зоря)

32 роки, правий захисник (21 матч, два голи, два асисти)

Важливість гравця у сезоні:

Бутко доєднався до Зорі вже по ходу сезону у вересні, але склалося враження, що він грає за цю команду декілька років. Абсолютно безболісно захисник вписався у колектив Патріка ван Леувена та став незамінним елементом.

Бутко був настільки в порядку, що у першій частині сезону, коли ключовий гравець Зорі Олег Данченко був у формі, перейшов на лівий фланг та виграв конкуренцію в усіх номінальних лівих захисників. Після проблем Данченка із серцем Бутко повернувся на звичну позицію та продовжив бути залізобетонним гравцем основи.

Альтернативи:

Зоря влітку, скоріше за все, не буде викупати Данченка через проблеми зі здоров’ям у клубу АЕК Афіни, якому він належить. У такій ситуації альтернативою Бутку може бути лише Павло Полегенько, якого підписали взимку. Проте він поки себе ніяк не проявив.

Оптимальний сценарій для Зорі:

Бутко на 100 відсотків потрібен цій команді, особливо у контексті її участі у єврокубках у наступному сезоні. Величезний досвід та індивідуальний клас цього гравця роблять його гарантом стабільності для Зорі. Нині такі футболісти в українському футболі  велика цінність. Є сенс запропонувати гравцю новий контракт на 1-2 роки.

Третє місце – Андрій П’ятов (Шахтар)

38 років, голкіпер (один матч, одна гра «на нуль»)

Важливість гравця у сезоні:

У поточному сезоні П’ятов провів лише одну гру за Шахтар проти Вереса (2:0) в УПЛ. Досвідчений футболіст вже більше виконував функції помічника тренера та старшого товариша для молодих партнерів. Це перший сезон у кар’єрі П’ятова у складі «гірників», коли він настільки очевидно віддав місце першого номера іншому воротарю.

Альтернативи:

Окрім П’ятова, Шахтар має ще трьох досвідчених голкіперів у команді. Проте тут є нюанси. 

В основного воротаря Анатолія Трубіна за рік завершується контракт із клубом, який він поки не бажає продовжувати. Таким чином, літнє трансферне вікно залишається останнім шансом реалізувати гравця за відповідну його якості суму.

В Олексія Шевченка, що був третім вибором на місце основного воротаря «гірників» у цьому сезоні, контракт завершується 30 червня 2023 року, як і у П’ятова.

Отже, «залізним» варіантом для Шахтаря на наступний сезон залишається лише Дмитро Різник, який тільки взимку доєднався до команди із Ворскли.

Оптимальний сценарій для Шахтаря:

Слабко віриться у те, що Шахтар за одне трансферне вікно одразу розпрощається із двома голкіперами – П’ятовим та Шевченком. Скоріше за все, будуть обирати одного з них.

У такій ситуації більш оптимальним варіантом буде залишити саме П’ятова як резервного воротаря ще на рік. У його віці – це вже цілком прийнятний розклад. 

31-річному Шевченку Шахтар навряд чи зможе гарантувати надання регулярного ігрового часу навіть у випадку трансферу Трубіна. Тому його краще відпустити до команди, де він зможе грати на постійній основі.

Якщо Трубін все ж таки буде проданий, то першим номером «гірників», очевидно, стане Різник. Третього голкіпера можна буде підшукати у молодіжному складі.

Друге місце – Ярослав Ракицький (Шахтар)

33 роки, центральний захисник (11 матчів, два голи, два асисти)

Важливість гравця у сезоні:

Ракицький доєднався до Шахтаря взимку і зробив те, що від нього усі очікували – показав клас! Висока індивідуальна майстерність помножена на величезний досвід в нинішніх реаліях УПЛ роблять із захисника топфутболіста. Ракицький став справжньою бойовою одиницею команди та її лідером на полі, який допомагає їй боротися за омріяне чемпіонство.

Альтернативи:

У Шахтаря на позицію лівого центрального захисника, окрім Ракицького, є Микола Матвієнко та Мар’ян Фарина. 

Матвієнко, очевидно, є ключовим гравцем Шахтаря, на якого розраховують в клубі. Проте якогось молодого резервіста «гірники» йому не підготували. Фарина ще не має досвіду виступів за першу команду.

Оптимальний сценарій для Шахтаря:

Шахтарю ще зарано відпускати Ракицького. Тим більше у контексті, що Матвієнко ще теоретично може бути проданий. У такому випадку команді доведеться ризикувати та ставити у склад недосвідченого виконавця з академії, або в у стислий термін шукати нового захисника та вкладатися у нього матеріально.

Аби більш плавно провести цю зміну поколінь в обороні, «гірникам» є сенс ще на рік продовжити свою співпрацю із Ракицьким.

Перше місце – Олександр Караваєв (Динамо)

30 років, правий захисник (27 матчів, два голи, один асист)

Важливість гравця у сезоні:

Коли Караваєв не був травмованим, то виконував роль важливого гравця команди. Гравець, як і в усі свої попередні роки у Динамо, не демонстрував якоїсь неймовірної гри, проте був гарантом стабільності на своїй позиції. Конкурував по ходу сезону з Олександром Тимчиком.

Альтернативи:

У Динамо на позицію правого захисника є вищезгаданий якісний та досвідчений Тимчик. 

Також ще є два правих захисники в оренді: поляк Томаш Кендзьора, що виступає за ПАОК, та Микита Кравченко із Колоса.

Кендзьору Динамо навряд чи є сенс тримати в команді. Цей футболіст ніколи не робив різниці на полі. Враховуючи, що кияни у наступному сезоні, скоріше за все, будуть грати лише у Лізі конференцій, є сенс продати другорядного легіонера та виручити за нього хоч якісь кошти. Як мінімум, можна знову віддати його в оренду, аби розвантажити зарплатну відомість. 

Кравченко виглядає слабше і за Тимчика, і за Караваєва. У такій ситуації Динамо немає сенсу взагалі утримувати у клубі цього футболіста. 

Оптимальний сценарій для Динамо:

Враховуючи фінансові реалії Динамо та сумні перспективи на наступний сезон, киянам буде не з руки вкладатися у нових гравців. 

Можна запропонувати Караваєву новий нетривалий контракт (1-2 сезони), аби вони із Тимчиком продовжували конкурувати на місце у старті. Якщо буде необхідно, завжди можна підібрати третього молодого правого захисника в академії.