Прев'ю УПЛ перед стартом: яким буде друге коло чемпіонату, чи кинуть виклик Шахтарю та Динамо Кривбас і Полісся

Переглядів 1481
Павло Клименко Павло Клименко
9 голосів
Прев'ю УПЛ перед стартом: яким буде друге коло чемпіонату, чи кинуть виклик Шахтарю та Динамо Кривбас і Полісся
Гравці Шахтаря. Фото: Шахтар
Прогноз і розбір усіх змін і переходів у клубах Української Прем’єр-Ліги – в одній великій статті у нас на «УФ». Павло Клименко та Артур Валерко розбирають УПЛ перед початком весняної частини сезону.

Усі 16 команд-учасниць УПЛ сумлінно працювали на зборах, щоб наприкінці лютого 2024 року вийти на суд експертів, журналістів і вболівальників. Напередодні відновлення змагань у чемпіонаті України з футболу ми відповідаємо на головні питання сезону та відзначаємо всі основні переходи.

  • чи втримає свої позиції Шахтар?
  • на що здатні Динамо та Дніпро-1 без посилення?
  • Кривбас і Полісся – випадкові чи закономірні претенденти?
  • хто забере після Довбика звання найкращого бомбардира?
  • чи приречений Минай на виліт?

Про це та більше – в прев’ю весняної частини УПЛ на сайті «Український футбол». Основну інформацію підготував Павло Клименко, додавши коментарі креативного директора «УФ» Артура Валерка щодо трансферів і перспектив клубів. 

КРИВБАС (1-е місце)

Артур Валерко: Юрій Вернидуб за підсумками референдуму «УФ» визнаний найкращим тренером України 2023 року, і це визнання тієї великої роботи, яку він провів у Кривбасі. Він зумів перезавантажити низку давно відомих футболістів, як Безкоровайний, Стецьків, Хомченовський, Кожушко. Він класно адаптував легіонерів – Дібанго, Бізіману, Сосу, Іліча. Проте ми все ще не можемо бути впевненими, чи Кривбас здатен боротися на довгій дистанції – зокрема на її вирішальній весняній частині. 

Наприклад, восени Кривбас красиво розгромив Дніпро-1 (3:0) та видав один із найвидовищніших матчів чемпіонату з Шахтарем (3:3), але в той же час програв Динамо (0:2), Руху (1:3) та Олександрії (мінімально на виїзді). Також неприємне враження справили матчі з Зорею та Поліссям, коли криворіжцям не вистачило сил і холоднокровності, щоб виграти, ведучи в рахунку. 

Юрій Вернидуб. Фото:  Кривбас

Прийшли: п.Твердохліб (Минай Д1), п.Бандейра (Академіко Візеу, Португалія), п.Микитишин (Олександрія Д1), з.Сантіні (Сьон Швейцарія Д1 ор).

Пішли: п.Семотюк (Минай Д1), н.Устименко (Минай Д1 ор), н.Хобленко (ЛНЗ Д1), п.Гончарук (Шахтар Д1 п/ор).

Всі контрольні матчі: Пʼяст – 2:0, Ференцварош – 2:0, Вікторія Пльзень – 0:3, Левадія –  2:2, Брентфорд Б – 6:1, Віборг – 1:0, Реал Мурсія – 5:2.

Завдання: «Ми хочемо зайняти місце, яке дозволить нам виступати у єврокубках. Я вже скучив за європейськими турнірами», – сказав головний тренер Кривбасу Юрій Вернидуб в ексклюзивному інтерв’ю «УФ».

Оцінка трансферної діяльності: 3,5 з 5

Артур Валерко: Кривбас не втратив жодного важливого футболіста – це великий плюс. Але при цьому з усіх новачків команди лише Твердохліб був основним гравцем і лідером своєї попередньої команди, інші зіграли лише по кілька матчів у першому колі, пережили травми. Словом, на жодній із ключових позицій Кривбас не став однозначно сильнішим, а навіть того ж Твердохліба ще треба адаптувати – адже він найкращий на місцях атакувального півзахисника чи форварда в відтяжці, а основна тактична схема Вернидуба (4-1-4-1) передбачає дещо інакше використання гравців під єдиним нападником.

Прогноз на чемпіонат: 3 місце

Артур Валерко: Наразі Кривбас – лідер. Але «зимовий чемпіон» не має права забувати, що осінні учасники єврокубків мають низку матчів у запасі (за т.зв. втраченими на перше місце претендують саме Шахтар і Динамо), а також те, що дехто з конкурентів посилився значно якісніше та масовіше. 

ДНІПРО-1 (2-е місце)

Артур Валерко: срібні медалі, здобуті Дніпром-1 Довбика та Кучера, залишилися в історії. В реальності ж були послідовні вильоти зі всіх трьох єврокубків, хаотичні спроби замінити бомбардира, про якого всі наперед знали, що він піде, а також тренерська відставка після історично найкращого сезону клубу. 

Максимов прийняв складне господарство, проте на ефекті легкості та новизни не заважав творити лідерам команди. Це дало гарний ефект в осінній частині сезону, коли стомлені й розчаровані єврокубками конкуренти почергово програли Дніпру-1, вдало оновленому новим головним тренером. 

Друге місце на проміжному етапі – чудовий результат за обставин, які склалися, проте конкуренти навесні вже зовсім інакше будуть дивитися на Дніпро-1, а Максимов буде позбавленим ефекту новизни й хтозна, чи справиться з усіма завданнями зимового антракту (включаючи закладання фундаменту фізичної готовності та перегляд ролі колишніх лідерів). Як свідчить попередній досвід, нерідко команди Юрія Вільовича не витримували заданого початковим відрізком рівня.

Прийшли: п.Очеретько (Шахтар-1 Д1).

Пішли: з.Каплієнко (Металіст Д1 п/ор), з.Пуріта (Патронато Аргентина Д2), п.Білл (Нова Ігуасу Бразилія ор). н.Венделл (Полісся Д1).

Всі контрольні матчі: Штурм – 1:2, Черно Море – 2:2, Ракув – 1:4, Дечич – 2:0, Аркадаг – 1:0, РФШ – 2:1.

Завдання: «Моє завдання ‒ тренувати. Сформувати нову команду. Дати необхідний результат. Який саме? За підсумками чемпіонату пробитися до єврокубків. Таке завдання озвучили мені перед підписанням контракту», – цитує головного тренера Дніпра-1 Юрія Максимова видання  sport-express.ua.

Олександр Філіппов та Олексапндр Піхальонок. Фото: Дніпро-1

Оцінка трансферної діяльності: 2 з 5

Артур Валерко: Трансферний Бан За Кейс Йовічевича позбавив Максимова можливості суттєво підсилити команду. Єдиний новачок – орендований у Шахтаря Очеретько – лише суто закриє позицію травмованого Леднєва, і це ще треба довести, що закриє рівноцінно. Єдина хороша новина – клуб не втратив системних, стилеутворюючих гравців, хоча скорочення лавки запасних теж ще дасться взнаки на довгій дистанції.

Прогноз на чемпіонат: 4 місце

Артур Валерко: При дуже яскравих матчах проти Динамо та Шахтаря дніпровці пережили розгром у Кривому Розі, домашню поразку від Ворскли (1:2) та цілу серію блідих нічиїх. Зважаючи на проблеми у інвестора, а також низку тяганин (не забуваймо, що, крім Йовічевича, фінансові питання були й у Кучера), Дніпро-1 не гарантований від інших санкцій. Посилення у клубу зі зрозумілих причин не було, на багатьох позиціях є безальтернативні лідери, що робить команду вразливою. І найголовніше – конкуренти були значно активнішими взимку. Більшість із них має всі шанси скористатися особливою ситуацією в Дніпрі-1.

ПОЛІССЯ (3-е місце)

Артур Валерко: достроковий переможець Першої ліги володіє можливостями, недоступними більшості інших клубів. Тільки Полісся в наші часи займається капітальним будівництвом – зведено заміську базу, заплановано побудову нового стадіону при двох, недавно реконструйованих у місті. При досить якісній літній селекції та гарній матеріальній складовій житомиряни вдало пройшли осінь, втратили відносно небагато очок, а також показали силу на тлі грандів. Нагадаємо, Динамо вони обіграли (3:2 вдома), а з Шахтарем зіграли внічию 0:0 – і ще й були невдоволені своєю грою.

Прийшли: сп.дир.Тесля, з.→тр.Гітченко, п.→гр.тр.Огіря (обидва – Полісся), з.Михайличенко (Динамо Загреб, Хорватія Д1), п.Таллес Коста (Сан-Паулу Д1), п.Фортюн (Сьон Швейцарія Д1 ор), н.Венделл (Дніпро-1 Д1), н.Ндукве (Звягель Д3), п.Томадзото (Сент-Елуа Лупопо ДР Конго Д1), п.Вакула (Чорноморець Д1 п/ор).

Пішли: з.→тр.Гітченко, п.→гр.тр.Огіря (обидва – Полісся), п.Вакула (Минай Д1), з.Морозко, п.Шастал, п.Янаков (всі – Верес Д1 ор), п.Томадзото, н.Венделл (обидва – Звягель Д3 ор.), з.Шаповал.

Всі контрольні матчі: Реал Мурсія – 2:1, Сталь Мелець – 1:1, Кальмар – 0:1, Стьярнан – 1:1, Лівий берег – 1:0.

Завдання: «Якщо перед сезоном я дав завдання – бути в п’ятірці найкращих, то зараз воно виконане. Треба переходити на наступний рівень. Тепер Полісся хоче успішно виступити в Кубку України та фінішувати в трійці. В дебютному сезоні команда показує та доводить, що пройшла адаптацію в УПЛ і спроможна вже виконувати нові завдання. Результат, який необхідний Поліссю? Призове місце та Кубок України», – заявив президент Полісся Геннадій Буткевич в ексклюзивному інтерв’ю «УФ».

Оцінка трансферної діяльності: 4 з 5

Артур Валерко: так як в Україні лишається мало грошовитих клубів, у Полісся «сватали» ледь не кожного посереднього гравця з досвідом виступів у єврокубках і збірних. Проте житомиряни скаутили досить далеко від України й закупили, в основному, легіонерів. Виняток, який підтверджує правило – захисник Михайличенко, якого повернули із загребського Динамо, вірячи, що зможуть повернути його на праймову форму часів Зорі чи Сталі. Більшість новачків – прозапас і на перспективу, дехто вже відправлений у друголіговий Звягель або в Верес. 

Але про перспективи центрхава Таллеса та вінгера Фортюна говорять з великою повагою. Раніше Полісся влучило «в яблучко» з Макуаною (номінація «найкращий легіонер чемпіонату України» в референдумі «УФ»). Якщо ці двоє, а також раніше підписані Джарджу, Аніагбозо та зимові новачки Ндукве, зуміють себе проявити, селекції Полісся варто буде ставити п’ятірку з плюсом.

Макуана. Фото: Полісся

Прогноз на чемпіонат: 2 місце

Артур Валерко: при досить рівних конкурентах у Полісся є козир у вигляді співвласника АТБ та засновника BGV Group Геннадія Буткевича. Його кошти, інвестовані в цей клуб, гарантують досить якісне підсилення, хорошу мотивацію в наявних гравців і спокій у тренерського штабу. Тут можуть думати тільки про футбол – на відміну від декого з конкурентів, у кого проблемні інвестори з кримінальним переслідуванням, обмаль коштів або токсичний менеджмент, який заважає розвиватися.

ШАХТАР (4-е місце)

Артур Валерко: після продажу Мудрика та вирваного за складних обставин чемпіонства «гірники» пережили новий період континентальної слави. І річ навіть не в перемозі над Барселоною та виході в євровесну. Просто менеджмент довів, що вміє реагувати на виклики та обставини. Успіх Пушича, який замінив ван Леувена в розпал ще не проваленого сезону, показав, що клуб не має проблем із керованістю.

Звідси – загалом успішне півріччя. Якщо залишити за дужками умовно домашні поразки від Ворскли (1:2) та Дніпра-1 (1:3), в іншому Шахтар цілком успішний. Враховуючи низку перенесених матчів, йому до снаги відіграти відставання, а на дистанції йому допоможе «глибокий» склад і однозначна перспективність молодих гравців. Багато хто з них почне показувати праймовий футбол уже навесні. 

Прийшли: тр.вор.ван дер Гоув (Вітесс Нідерланди Д1), тр.фіз.під. Де Влісхауер (Зюлте Варегем Бельгія Д1), з.Лацабідзе (Динамо Тбілісі, Грузія Д1), п.Кевін (Палмейрас Бразилія Д1), п.Марлон Гомес (Васко да Гама Д1), з.Булеза (Минай Д1 п/ор), п.Гончарук (Кривбас Д1 п/ор).

Пішли: п.Кастільо (Партизан Сербія Д1), п.Топалов (Колос Д1 ор), з.Булеза (Карпати Д2 ор), п.Очеретько (Дніпро-1 Д1 ор), п.Гончарук (Буковина Д2), з.Козік (Карпати Д2 ор).

Даріо Срна та Кевін. Фото: Шахтар

Всі контрольні матчі: Авіспа Фукуока – 2:2, Пюнік – 2:0, Лех – 3:1, Марибор – 0:0, Градець-Кралове – 0:2, Вележ Мостар – 2:3, Аркадаг – 4:1, Лехія – 1:1.

Завдання: «Ми хочемо якомога довше залишатися у Європі, адже це подіум, де ми всі хочемо грати і бути присутніми, однак ми багато подорожуємо, витрачаємо купу часу й енергії. 

Звісно, інші команди в чемпіонаті мають певну перевагу щодо свіжості, планування тощо. Але це не має бути для нас виправданням – обставини складні, так, ми багато подорожуємо, це забирає багато сил, проте я завжди запитую: що в цей момент, за цих обставин ми можемо зробити найкраще, щоб отримати результат? Я думаю, що, як і кожен спортсмен, кожен амбітний тренер, маємо виходити і грати на максимум. Ми йдемо за всіма трофеями», – сказав Пушич клубній пресслужбі.

Оцінка трансферної діяльності: 4 з 5

Артур Валерко: хоча зазвичай всі великі справи в українському футболі робляться саме взимку, ми не можемо сказати, що от прямо зараз Шахтар здобуде свій остаточний вигляд і крейсерський хід. Навпаки, навіть величезні, за нашими мірками, витрати на Кевіна та Марлона – це насправді інвестиції в майбутнє. Хай ближче, але все ж не прямо на сьогодні. Перший із них покликаний виконувати Мудрика чи Тайсона, другий – стати новим Аланом Патріком або Фредом поряд із Степаненком, який передає свій досвід у пізні роки кар’єри. 

Але при цьому жоден із зимових новачків не дає 100% гарантії в посиленні саме зараз, бо це все молоді, ще несформовані футболісти (до того ж, була інформація про травму Марлона). При цьому Шахтар насправді потребував би центрбека в розквіті сил (особливо зважаючи на травму Чигринського та нестабільність Бондаря), добре було б додати справжнього центрфорварда, зважаючи на травматизм Траоре та непрогнозовану результативність Сікана. Та й глобально настає час спадкоємності для відразу кількох основних гравців. Але чи є на внутрішній арені хоч хтось, хто здатен замінити Степаненка? Чи є захисники з набором ігрових якостей Матвієнка та Ракицького?

Насправді все могло б бути ще гірше, якби прямо зараз продали Матвієнка та Судакова. Деякі з відкладених проблем стали б актуальними вже зараз. Ну і, звісно, повернення з Атлетико-Мінейро 25-річного Педріньо значно посилило б групу атаки «гірників», але, попри чутки, наразі його так і не відбулося.

Прогноз на чемпіонат: 1 місце

Артур Валерко: навіть при підвищенні рівня конкуренції в УПЛ і появі нових претендентів на медалі Шахтар утримує значну перевагу в вартості, досвіді та варіативності складу. У клубу вже значний досвід виграних перегонів на короткі та тривалі дистанції. Взимку він не став відпускати своїх лідерів. Усе це свідчить, що «гірники» всерйоз ставляться до золотих медалей, які покращують шанси на єврокубковий успіх. Отже, їм під силу пройти весну з мінімальними втратами й ефективно використати численні переноси.

ДИНАМО (5-е місце)

Артур Валерко: після страхітливого краху в минулому сезоні здавалося, що Динамо зробить висновки, суттєво підсилить склад і перегляне свою трансферну філософію. Цього не сталося. Тож певна приреченість і безвихідь буквально висвічували в найгірших матчах 2023 року – від сенсаційних програшів у матчах з Інгульцем Ковальця, Зорі ван Леувена та Чорноморця Григорчука до навіть цілком собі закономірних поразок від Полісся Калитвинцева, Дніпра-1 Максимова та, звісно, Шахтаря Пушича. 

На тлі суттєвих кадрових проблем і застояних лідерів зміна головного тренера – це зміна «косметична». З наявним інструментарієм і підходом до селекційної роботи будь-який керівник команди, незалежно від ПІБ, приречений відставати від стрімкого розвитку конкурентів.

Олександр Шовковський. Фото: Динамо

Прийшли: п.Родрігес (Сівасспор Д1 п/ор), п.Лонвейк (Андерлехт Бельгія Д1 п/ор).

Пішли: п.Родрігес (Слован Словаччина Д1 ор), п.Лонвейк (Фортуна Нідерланди Д1 ор), п.Рамадані (Шкендія Пн.Македонія Д1 ор).

Всі контрольні матчі: Балкані – 0:2, Легія – 1:3, Пахтакор – 5:1, Левськи – 0:1, Лієпая – 5:2, Шкендія – 1:1, РФШ – 1:0, Динамо Тбілісі – 0:0, Петрокуб – 1:1, Шериф – 2:0. 

Завдання: «Завдання клубу – це і результат, і чемпіонство, і виховування нових молодих гравців, щоб вони грали на найвищому рівні», – сказав головний тренер Динамо Олександр Шовковський після одного з останніх матчів наприкінці минулого року.

Оцінка трансферної діяльності: 2 з 5

Артур Валерко: важко оцінювати те, чого не було. У Динамо немає придбань – чутки не лише про Гіце з Краковії та Себальоса з Форталези, а й про прозаїчніших Брагару, Салюка, Батагова так і залишилися чутками. При цьому посилення захисту настільки назріло, що навіть середняки та аутсайдери чемпіонату не втомлюються вказувати на це киянам у грі. 

Відсутність втрат пояснюється, більшою мірою, травмами головних активів клубу – воротаря Бущана та півзахисника Шапаренка, а також проблемами в розвитку Ваната, який несвоєчасно нарвався на дискваліфікацію й пропустив немало ігрового часу. Похвальна довіра Динамо до власної академії, але її б застосувати до більш плідних випусків – цих гравців тепер довелося б збирати десь із Англії, Словаччини, Хорватії, Бельгії. 

Розуміючи, що в наші часи коштів на значні трансфери у клубу нема, ми все ж відзначимо, що їх стане ще менше, якщо клуб перестане потрапляти в єврокубки. А відкладені проблеми в комплектації цілком можуть до цього й довести. 

Прогноз на чемпіонат: 5 місце

Артур Валерко: провідні гравці (Буяльський, Ярмоленко, Бущан) не стають молодшими. Таланти не поспішають розкриватися. Придбань немає – і, схоже, це усвідомлений вибір. За таких обставин на перше місце виходить творча та креативна робота тренерського штабу. Ну, що ж – це півріччя стане справжнім випробуванням для Шовковського, і медалі за таких обставин – досягнення фантастичне.

РУХ (6-е місце)

Артур Валерко: Рух свого часу викликав загальне замилування, після догматичного футболу Кучука вдало вибравши йому наступника. Пономарьов не лише успішно перевів із юнацького рівня на дорослий своїх провідних виконавців, а й стабілізував результати. Місце поруч із лідерами – чудовий результат, а міг бути й кращим, адже деякий час Рух цілком собі боровся за лідерство. 

У своїх найкращих матчах ця яскрава команда з бадьорими флангами, міцним центром поля та одним із найбільш недооцінених нападників чемпіонату Климчуком розривала суперників. На всю тривалість півріччя цього запалу не вистачило, проте невипадковість перебування у верхній частині сезону Рух точно довів.

Прийшли: п.Клайвер (Ферровіаріа Бразилія)

Пішли: п.Довгий (Заглембе Польща Д2), п.Едсон (Хуарес Мексика ор), п.Мисик, п.Альваренга, п.Соломон-Отабор (Чанджоу Китай Д1).

Альваренга. Фото:  Рух

Всі контрольні матчі: Минай – 3:1, Домжале – 2:3, Сараєво – 0:2, НК Браво – 0:3, Штурм Грац – 0:0, Раднічки Бєлград – 5:3, Хартберг – 1:1, Горіца – 0:2, Примор’є – 2:0, Гросуплє – 1:2, Тріглав – 4:0.

Завдання: «Конкретної задачі потрапити у єврокубки немає – все має бути поступово. Якщо говорити чесно, то «Рух» ще не готовий до цього. Ми прагнемо перемагати і свого часу грати у єврокубках, але зараз головне – мати поставлену гру та свій стиль. 

Віталій Пономарьов і його тренерський штаб мають повну довіру від керівництва, це відчувають і вони, і футболісти. Навіть якщо команда втрачатиме очки – зараз не буде ніяких кардинальних змін, адже ми віримо в ті ідеї, які втілюють головний тренер та його гравці», – цитує спортивного директора Руху Володимира Лапіцького офіційний сайт жовто-чорних.

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: Рух старається розвинути та розкрити своїх вихованців. І, стежачи, як прогресують Квасниця, Слюбик, Сапуга, йому це вдається. Тому ми не чекали особливо багато новачків. Але, зважаючи на демарш Едсона, який попросився за кордон, за центр поля тепер тривожно. Адже паралельно травмувався Сапуга, а Довгого, який міг би підстрахувати в окремих матчах, уже відпустили догравати в Польщу. 

Єдиний очікуваний трансфер при цьому (він ще може відбутися) – це вінгер-легіонер. Якщо чесно, ця селекційна пасивність може дорого обійтися команді на короткій, але максимально насиченій весняній дистанції. Ну, або ж рухівці надто добре знають глибинні можливості свого резерву, а тому певні, що умовний Підгурський пройде цей шлях без травм і помилок.

Прогноз на чемпіонат: 6 місце

Артур Валерко: приємний ефект від стабілізації складу, якого Пономарьов досягнув за рахунок ще й досить молодих футболістів, позаду. Тепер Рух не бореться за виживання в лізі, а перебуває поруч із лідерами – і щоб зробити крок вгору, варто було суттєво посилюватися й витрачатися на рівні Полісся чи Карпат. Натомість – красномовний прочерк у графі «Придбання». Отже, Рух зосередиться на розвитку наявних кадрів і в плані турнірних завдань буде цілком задоволеним тим, що є нині.

ВОРСКЛА (7-е місце)

Артур Валерко: з приходом Скрипника Ворсклі прогнозували роль «третьої сили», проте управлінські проблеми не дали їй розвинутися у щось більше за міцного середнячка. Поки Жеваго та його підприємства під слідством, ясна річ, полтавському клубу важко кидати виклик Поліссю Буткевича чи Шахтарю Ахметова. 

Проте восени, ще за попереднього тренерського штабу, Ворскла провела низку сильних матчів. Особливо вдавалися їй матчі «другим номером» із низьким блоком оборони та швидким переходом від оборони в атаку. На цій хвилі постраждали Шахтар і Дніпро-1 (1:2 на своєму полі), проте в протистоянні з суперниками з подібним стилем у Скрипника виникали явні проблеми. Ну, а те, як Кривбас Вернидуба чи Рух Пономарьова громили полтавців, лише підкреслює їхні проблеми восени. 

Якби не вихід у півфінал Кубка України, ми могли б навіть говорити про сезон-розчарування на тлі багатьох менш заможних, досвідчених або стабільних конкурентів.

Прийшли: в.о.гол.тр.Долганський, н.Ковталюк (Діла Грузія Д1), п.Мякушко (Колос Д1), п.Сіссоко (Серен Бельгія Д2), з.Вокррі (Динамо Тирана Албанія Д1).

Пішли: гол.тр.Скрипник, тр.Попов, тр.Ярмаш, тр.вр.Нікітін (всі – Металіст 1925 Д1), п.Юрченко (Металіст 1925 Д1).

Віктор Скрипник. Фото: Ворскла

Всі контрольні матчі: Сабах – 3:0, Кайсар – 4:1, Ллапі – 0:2, Арка – 3:2, Термаліка – 1:0, Согдіана – 3:1, Пахтакор – 6:0, Сабуртало – 1:0.

Завдання: «Завданням перед командою залишається боротьба за єврокубкову зону, а виграти Кубок України буде за щастя.

Заходячи останні два роки в єврокубки, ми не встигали доукомплектовувати склад. Якщо буде більш стабільна історія в країні, плавно підписуємо футболістів та інтегруємо їх в команду, це буде зовсім інша справа. Це основна проблема для команд, які заходять у єврокубки не напряму», – сказав у ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» віцепрезидент Ворскли Олег Лисак.

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: одне з двох: або ми будемо аплодувати тонкості та передбачливості селекційної служби ворсклян, або додамо в величезний список нові імена до Тотре, Роделя, Марлісона, Толі, Раміреса та інших гравців, які вже входять у легендарні трансферні ляпи клубу тільки за останні роки. 

Наприклад, «новий Даллку» Вокррі восени в Албанії зіграв лише один матч і в збірні не викликався. Друг Кане Сіссоко лише сім матчів зіграв у бельгійській Першій лізі. Мякушко… Ну, гравець свого рівня, але проминув пік своєї кар’єри. Досвідчений голеадор Ковталюк був актуальним придбанням, коли грав під носом за ФК Полтава. Тоді його не взяли, розвивати не стали – отож і отримали від грузинської Діли «привітик» за колишні гріхи.

А під носом є Гірник-Спорт, із якого в різні роки вийшли Андрієвський, Твердохліб, Суханов і добрий десяток інших міцних гравців рівня УПЛ. Ось прямо зараз Металіст 1925 підписав воротаря прямо із номінального фарм-клубу полтавців. І поки вони шукають Пеле в чемпіонатах Албанії або нижчих лігах Європи, прямо поруч із ними значно успішніші Кривбас, Полісся, Рух не соромляться скаутити юнацький футбол і нижчі ліги. 

Тож Ворскла не просто дивує неоднозначною селекцією, а й не використовує свої власні можливості. За таких обставин не варто чекати тут нового Безуса, Кравченка чи Селіна. Всі вони, ті, хто розвивався під носом у Кремені, Гірнику-Спорт чи й своєму власному дублі, пізніше ще й будуть їм забивати та перемагати.

Прогноз на чемпіонат: 7 місце

Артур Валерко: Долганський як вибір наступника Скрипника має свою логіку – він допоміг розкритися багатьом гравцям, у тому числі – найкращому продажу клубу Різнику. Він добре знає ситуацію зсередини, тож не матиме надмірних очікувань і вимог. Запас міцності в Ворскли є, проте буквально кожен із новачків залишає питання. Тому обережно спрогнозуємо, що полтавці залишаться в верхній половині таблиці – просто тому, що є певний запас очок і міцність складу. Інше залежатиме від мікроклімату в колективі та майстерності штабу.

ЧОРНОМОРЕЦЬ (8-е місце)

Артур Валерко: «моряки» пережили великі сподівання буквально напередодні старту повномасштабного вторгнення, коли у Григорчука вимальовувався досить добротний склад. Але за кілька місяців у екстремальних умовах йому довелося будувати команду заново, і відтоді кожні півроку він не обходився без втрат – більш відчутних чи менш відчутних. 

При цьому одесити двічі за рік переграли київське Динамо, вийшли в півфінал Кубка України вперше за десять сезонів. А якби влітку зберегли Алефіренка, Демченка та ще кількох досвідчених гравців – місце було б кращим на 2-3 позначки. Винятково талант і чуйка Григорчука, який зумів мінуси команди перетворити на її плюси, дозволяють одеситам робити ще такі приємні відкриття, як Брагару чи Штогрін, для яких 2023 рік – переломний у кар’єрі.

Прийшли: н.Голуб (Минай Д1), з.Арсіч (Вайле Данія Д1), в.Вічний (Нива Вінниця Д3), з.Шаповал (Полісся Д1), п.Іпалібо (Кіфісія Греція), н.Гомес (Етнікос Кіпр Д1).

Пішли: в.Шевченко (Заглембе Польща Д2), н.Дада Бальмонте (Америка Мінейро, Бразилія Д1), п.Хадіда (Залаегерсег Угорщина Д1), п.Вакула (Полісся Д1 п/ор).

Всі контрольні матчі: Петролул – 1:0, Уйпешт – 1:3, Дріта – 1:3, ТС Гелаксі – 0:4, Альтах – 0:2, Брера – 3:1, Алашкерт – 1:4, Нива Вінниця – 2:2, Реал Фарма – 0:0, 1:1, Інгулець – 1:3, Південна Пальміра НГУ – 1:0.

Завдання: «На кубковий розіграш ми дивимось із розумінням того, що це є досить короткий шлях до тієї цілі, якої ми хочемо досягти – грати у єврокубках. Тож якщо виграти Кубок, то цей шанс стає реальністю. Для цього потрібно перемогти у двох матчах. Звичайно, це неабияка мотивація і величезний шанс, який ми тримаємо в голові. Але це аж ніяк не означає, що ми відмовляємось від здобуття високих цілей і у чемпіонаті. 

Я вважаю, що є шанси потрапити у провідну групу команд, які отримають право представляти Україну на євроарені. Звичайно, ми будемо боротись за це на обох фронтах – як у Кубку України, так і в чемпіонаті. Якихось пріоритетів у нас абсолютно немає. Зіграти шістнадцять матчів до червня місяця – які тут можуть бути питання? Нічого складного», – сказав наставник Чорноморця Роман Григорчук виданню UA-Футбол.

Роман Григорчук. Фото: Чорноморець

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: трансферна сага Брагару завершилася відкладенням переходу до літа, отже, нікого з важливих гравців одесити не втратили. 

Проте ті ж Дада й Хадіда в окремих матчах робили результат, а Вакула за потенціалом досить сильний гравець (хай ми про це й встигли забути). 

Тож насправді Чорноморець точно втратив у глибині складу й не факт, що щось придбає (хоч і ходять чутки, що можуть бути ще 2-3 добре відомих в УПЛ імена). 

Прогноз на чемпіонат: 10 місце

Артур Валерко: якщо відштовхуватися від слів Григорчука про єврокубки, то варто було б мати посилення з 5-6 гравців у кожну лінію. І не таких, як Арсіч, який за півріччя в середняку чемпіонату Данії зіграв лише кілька матчів. Але якщо враховувати хист Григорчука та наявність непоганої, швидкої групи атаки й награного загалом складу, то й падати стрімко вниз одесити не повинні. Місце-друге вгору чи вниз – це логічний наслідок скромної трансферної кампанії при більшій активності конкурентів. 

КОЛОС (9-е місце)

Артур Валерко: ковалівський клуб не може мати однозначної оцінки за літо-осінь. 

Перший пласт – це абсолютно топова гра в захисті. Друга молодість Бурди та Бондаренка. Витримали втрату травмованого Цурікова, який у кращій формі здатен робити різницю в УПЛ. Прекрасна заміна Волинця, якої ніхто не прогнозував – молодий Фесюн видав 8 «сухих» матчів і пропустив лише 10 м’ячів. Жодна інша команда чемпіонату не може похвалитися такими крутими показниками. 

Другий пласт – це депресивна атака, скромність у завершенні, відсутність жодного стабільного забивного футболіста. Ніхто в команді не забивав більше двох м’ячів – і це при гравцях з таким класним ударом, як Богданов і Оріховський, це з поверненням Тотовицького, який все-таки чотири матчі провів восени. 

Тому місце в серединці – це якраз прямий наслідок цього компромісу між слабким креативом і потужною обороною. Краще могло б стати, якби клуб підписав одного з праймових нападників чемпіонату (але ті ж Климчук, Філіппов, Кожушко потрібні своїм клубам, а всерйоз обговорювати трансфери Ваната, Сікана чи Герреро тут не доводиться). А так – Колос виступив відповідно до свого кадрового потенціалу.

Прийшли: н.Паулаускас (Егнатія Албанія Д1), п.Нгамба (Марієгамн Фінляндія Д1 п/ор), п.Топалов (Шахтар Д1 ор).

Пішли: з.Золотов (Елімай, Казахстан Д1), з.Болбат, п.Мякушко (Ворскла Д1), п.Нгамба (Новара Італія Д3), н.Попов (Минай Д1).

Гітіс Паулаускас. Фото: Колос

Всі контрольні матчі: Чеське Будойовіце – 1:1, Вардар – 0:2, Пахтакор – 2:2, Динамо Батумі – 3:1, ФК Рига – 2:2.

Завдання: «У нас залишається певна нереалізованість Колоса в осінній частині, тому я впевнений у тому, що навесні команда все ж проявить себе з кращого боку і буде збалансованішою, по-спортивному нахабною та зможе більше радувати прихильників позитивними результатами», – сказав головний тренер Колоса Ярослав Вишняка виданню UA-Футбол.

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: Колос явно не збирався нічого масштабно змінювати, тому просто звернемо увагу на трьох гравців. Паулаускас – далеко не найбільш забивний гравець, але форвард із досвідом єврокубків і збірної здатен змінити сам стиль ковалівців. 196 см м’язів і кісток – це шанс грати «на вежу» в кращому стилі Кварцяного з Пищуром або Шумахером. Це можливість використовувати спрощений футбол на користь атаки. 

Топалов – це, звісно, пряма заміна Мякушка на місці вінгера. Важко уявити собі обставини, які змусили б використовувати його лівим захисником, як це пробували робити від надлишку кадрів у Шахтарі. Праймовий Топалов, яким він був у ФК Маріуполь, – це високошвидкісний і технічний футболіст, мрія таких нападників, як Паулаускас. Хоча, звісно, він би не відмовився зіграти у зв’язці з Кулаковим, але навряд чи Олександрія погодилася б так підсилити конкурента. 

Золотов… Добротний і досвідчений виконавець, але конфігурація захисту, якою вона є в Вишняка зараз, дозволяє не помітити втрати легіонера. Сам Микола заслужив побігати в більш хлібному на сьогодні середовищі. Це не буде втрата для клубу. 

Окремо відзначимо, що в команді відразу кілька досвідчених висококласних гравців, які можуть стати внутрішнім посиленням. Адже Тотовицький повернувся пізно восени, не в формі після тривалого запасу. Цуріков травмувався невдовзі після переходу. Богданов після бойових дій десь утратив імплементованість у командну гру та менше забивав фірмовими дальнобоями, але це все, звісно, можна виправити. 

Прогноз на чемпіонат: 8 місце

Артур Валерко: Вишняк максимально прагматично поставився до наявних кадрів і перевів Колос на гру в три центрбеки. Цим команда завдячує як аномально малій кількості пропущених м’ячів, так і швидкому прогресу воротаря дублю Фесюна (вкотре відзначаємо роботу тренера воротарів Кернозенка). Проте нечисленні придбання зимового антракту показують, що клуб хоче покращити й атаку, що вимагає ще більших структурних змін у грі та виходу на оптимальну форму провідних півзахисників. У підсумку, як завжди, вийде середина між сподіваннями й досягненнями – плюс/мінус кілька місць у таблиці при деякому збільшенні відкритості гри за рахунок часточки надійності редуту.

ЛНЗ (10-е місце)

Артур Валерко: клуб потужного агро-концерну швидко пройшов усіма сходинками ААФУ та ПФЛ, назбиравши медальок. Але його дебют у Прем’єр-лізі дещо розчарував ранньою відставкою місцевої легенди Ковпака – наскільки вдало він підхопив команду після Бакалова, настільки ж швидко після підвищення в класі віддав її Дулубу. 

Білоруський фахівець поекспериментував зі схемою та тактикою, проте в цілому встиг створити каркас гри та філософії ще до зимової перерви. І ми не знаємо, що насправді переконливіше – сенсаційні перемоги над Зорею чи Рухом, безапеляційний розгром Оболоні чи важкі, працезатратні нічиї з командами з гарною організацією гри чи з сильнішим кадровим потенціалом – Ворсклою, Дніпром-1. 

Прийшли: з.Каплієнко (Металіст Д2), п.Долинський (Вікторія Д2 п/ор), п.Тілль (Еюпспор Туреччина Д2), в.Кучеренко (Діла Грузія Д1), н.Бессала (Левадія Естонія Д1), п.Бар (Цюріх Швейцарія Д1), н.Магната (Ерсіліо Луз Бразилія), з.Саліху, п.Яшарі (обидва – Дріта Косово Д1), н.Хобленко (Кривбас Д1).

Пішли: з.Селін (ЮКСА Д3), п.Хамелюк (Буковина Д2), п.Савін (ФСК Маріуполь Д2), п.Калюжний (ФК Олександрія Д1 п/ор.), п.Копил (Вікторія Д2), з.Лопирьонок (Буковина Д2), п.Банада (Верес Д1).

Олів'є Тілль. Фото: Ворскла

Всі контрольні матчі: Варта – 1:2, Млада Болеслав – 1:5, Словацко – 1:2, Заглембе – 1:1, Міхаловце – 2:1, Лієпая – 3:0, Миява – 3:1, АГМК – 0:2, Динамо Батумі – 1:0.

Завдання: «У футболі, як у найскладнішому ігровому виді спорту, ніхто не може гарантувати результат. Можна гарантувати високу якість роботи, а далі ‒ це гра. Багато факторів, що збивають, і суперники, і фактор удачі.

І щоби після перемоги не злітали. Це ж лише перемога, лише одна гра. Одна із тридцяти у чемпіонаті. Важливо виграти не одну гру в чемпіонаті, з будь-ким. А пройти рівно чемпіонат.

Один чемпіонат – це одне життя. Воно закінчиться і буде нове. Хочу щоб хлопці навчилися грати матчі на всі 100%. Розуміючи, що кожна ця гра може бути останньою взагалі в їхній спортивній кар'єрі. Внаслідок травмонебезпечності виду спорту», – сказав наставник ЛНЗ Олег Дулуб в ексклюзивному інтерв’ю «УФ».

Оцінка трансферної діяльності: 4 з 5

Артур Валерко: безсумнівні досягнення ЛНЗ, які очевидні вже прямо зараз – це те, що вдалося залишити в себе нападника Хобленка та виграти конкуренцію за люксембурзького хавбека Тілля, який до початку повномасштабної війни виходив у складі ворсклян у найкращі асистенти УПЛ. 

Інших гравців оцінити важче, тому що там підібралися або українські футболісти, які давно не грали на цьому рівні, або (переважно) легіонери, щодо яких неможливо зараз дати чіткий прогноз. І справа тут не тільки в тому, що ми не знаємо цих гравців - і вони ж не знають Україну. Перші сирени, перші обстріли, які вони застануть тут, покажуть міцність їх нервів, відданість справі і сміливість. А так - є хороші вигуки про косоварів і ізраїльтянина. Бессала круто проявив себе в Левадії, а цей клуб, нагадаю, має українського власника та постійно перебуває під переглядом наших скаутів. Важче сказати, як проявить себе юний і несформований Італо Магната.

В цілому ж помітно, що замість ветеранів і гравців середнього віку, які вичерпали свою перспективність у клубі, ЛНЗ запросив однозначно перспективних гравців. Інше залежатиме вже від них самих – як себе проявлять і як швидко проявляться. 

Прогноз на чемпіонат: 9 місце

Артур Валерко: у серединці таблиці команди досить близькі як за проблемами, так і за сильними сторонами. В кожного є свої плюси та мінуси. ЛНЗ має досить потужного спонсора та добротний склад, але фактором ризику буде велика кількість легіонерів (у воюючій країні при поправках у регламенті трансферів ФІФА це проблема), а також досить великі зміни в складі порівняно з конкурентами. Навіть великого зимового антракту може не вистачити, щоб черкаський клуб заграв «на чистовик» от прямо з перших матчів другої частини чемпіонату.

ОЛЕКСАНДРІЯ (11-е місце)

Артур Валерко: 2023 рік – максимально насичений для Ротаня. Він встиг поочолювати національну збірну України між Петраковим і Ребровим, потім здобув путівку на Олімпіаду (вперше в історії нашого футболу!), здорово відпрацювавши на молодіжному чемпіонаті Європи. ФК Олександрія на тлі цих яскравих переживань – як будні після максимально якісної відпустки. 

Залишаючись вірним своєму футболу, він переграв Кривбас Вернидуба та здобув ще кілька крутих результатів, у тому числі енергозатратних виїзних нічиїх із сильними суперниками. Проте саме в Олександрії команда зазнала нищівних поразок від Чорноморця (1:5) і Полісся (0:3). Важко навіть уявити їх ефект у забуті часи, коли на стадіон допускалися всі охочі вболівальники. 

Прийшли: п.Калюжний (ЛНЗ Д1 п/ор.), п.Костишин (Ель-Пасо Локомотив, США Д2), п.Медісон (Депортіво Кіто, Еквадор Д1), тр.Деуль, з.Кампуш (Рудеш Хорватія Д1), н.Кледсон (Марієгамн Фінляндія Д1 ор).

Пішли: тр.Єзерський (Карпати Д2), н.Андрейчук (Буковина Д2 ор), п.Микитишин (Кривбас Д1), п.Матюшенко (Минай Д1), з.Ернандес (Макара Еквадор Д2 п/ор), з.Гарькавенко (Буковина Д2 ор).

Денис Костишин. Фото: Олександрія

Всі контрольні матчі: Левськи – 2:1, Пахтакор – 1:1, Вісла Плоцьк – 0:2, Дукаджині – 0:0, Б-93 – 2:1, Вайле – 0:3, Відорве – 1:2, Ахал – 3:0, Лонгбю – 1:1, Сабуртало – 3:0, Пюнік – 3:2, Кайсар – 0:1. 

Завдання: «У нас на 90 відсотків нова команда, яка складається з молодих футболістів. Це стратегія клубу. Тому я тут, і дуже хочу, аби наша молодь прогресувала. Якщо не брати результат, то вони стають сильніші з кожним днем. Вони набивають «шишки». Щодо такого нашого турнірного становища, то це питання часу. Я в цьому впевнений», – цитує головного тренера Олександрії Руслана Ротаня офіційний сайт клубу.

Оцінка трансферної діяльності: 3,5 з 5

Артур Валерко: номінально ФК Олександрія провела точкові заміни, проте в клубі сподіваються, що вони стануть посиленням. Ті, хто покинув команду, тут не реалізувалися (навіть Микитишин, який у Кривбасі залишив хороше враження). Ті, кого запросили, мали стати однозначним посиленням. Але в свої 26 років це маловідомі гравці, і не всі мають достатній досвід виступів у Європі в принципі, не кажучи вже про слов’янський схід.

Тож, підтверджуючи, що втрат у Олександрії не було, відзначимо, що тільки в випадку з Калюжним і Костишиним можна бути впевненими, кого взяли (як це було, коли повертався після короткої відсутності Ковалець). Щодо легіонерів, то добре буде, якщо хоча б двоє із них трьох виправдали сподівання. А якщо серед тих, хто в плюсі, буде й нападник Де Кледсон, то це взагалі здорово – бо Ротаню дуже не вистачає забивного фінішера, а свого виховати не вдається.

Прогноз на чемпіонат: 13 місце

Артур Валерко: ФК Олександрія вважається заручницею стилю, і хоча вона грає далеко не тільки в «Ротань-стайл», багато суперників охоче користаються можливістю віддати м’яч і боляче бити на контратаках. Як для цілей піднятися значно вище, посилення залишає забагато питань. А от як для можливості ще й опуститися, то це так само можливо. Вирішальним козирем конкурентів може стати якраз комплектація досвідченим відпрацьованим матеріалом. У цьому плані ті, хто свою кадрову філософію будує довкола роботи на спортивну перспективність, завжди будуть у програші.

МЕТАЛІСТ 1925 (12-е місце)

Артур Валерко: Металіст 1925 за всіма канонами голлівудського трилера видав на розгляд сторонніх спостерігачів спершу яскравий порятунок від зникнення, потім презентацію нового головного спонсора, а далі – нового тренерського штабу та досить-таки зіркових (хай і нечисленних) новачків. 

При цьому ще при тандемі Едмар-Голодюк харків’яни встигли як приємно здивувати перемогами над Зорею і Чорноморцем та видовищною нічиєю з Ворсклою, так і втратили очки в чотирьох матчах, коли вели в рахунку, але в підсумку програвали (найпоказовіший приклад – 3:4 від Вереса). 

Чутки про прихід Скрипника та великі амбіції WhiteBit пішли ще під час осінньої частини сезону, тож команда допрацьовувала за інерцією. Напевно, думкою кожного гравця було: «А на мене розраховують?». Обережною, хірургічною кадровою роботою Скрипник відповів, що дасть шанс кожному.

Прийшли: гол.тр.Скрипник, тр.Попов, тр.Ярмаш, тр.вр.Нікітін, п.Юрченко (усі – Ворскла Д1), з.Потімков (Нива Бузова Д2 п/ар.), п.Гармаш (Осієк Хорватія Д1), в.Проценко (Гірник-Спорт Д2), з.Імереков (Атромітос Греція Д1)

Пішли: в.Потімков, з.Рудавський, п.Мартинюк, п.Ткачук (всі – Діназ Д2 ор), п.Абдуллаєв, п.Ногейра, п.Казаєс.

Денис Гармаш. Фото: Металіст 1925

Всі контрольні матчі: Вольфсберг – 1:3, П’яст – 0:2, Левадія – 1:0, Брентфорд В – 4:0, Согндал – 2:1, Райт ту Дрім – 1:3.

Завдання: «Віктор Скрипник – це крутий фахівець з розумінням реалій українського футболу, досвідом в Європі й системним підходом до справи. Спільна мета на найближчий рік: стабілізація команди, вихід у топ-5 та реалізація нової стратегії», – сказав власник Металіста 1925 Володимир Носов клубній пресслужбі.

Оцінка трансферної діяльності: 3,5 з 5

Артур Валерко: відразу розмежуємо наші очікування та їхні можливості. Є своя логіка в нового інвестора, який каже: ви спершу місце в УПЛ збережіть, а потім підуть максимальні інвестиції. Тому станом на зараз підсумуємо: 1) всі три гравці, які залишили клуб, не були основними; 2) серед тих, хто пройшов, є тільки необхідний мінімум (Гармаш і Юрченко покликані оживити й пожвавити дещо застояний центр поля, а Імереков був дуже необхідним у центрі захисту); 3) особливо дорогих і при цьому потрібних гравців (забивних нападників) не підписали, хоча Кулачем активно цікавилися. 

Прогноз на чемпіонат: 11 місце

Артур Валерко: навіть із цим мінімумом Металіст 1925 має сили та потенціал, щоб уникнути вильоту. Хоча за уникнення плей-офф, імовірно, доведеться поборотися до заключних турів. У 2023 році багато гравців харків’ян виступили нижче своїх можливостей (перш за все, найталановитіші – Русин, Сидоров). Скрипник може згладити неоднозначні враження від роботи в Ворсклі, якщо виведе на новий рівень майстерності цих двох, а також Дмитренка, Бичека. Та й Борячук із Юрченком не сказали останнього слова в футболі. 

Так що при належній кадровій роботі та при долі везіння (перш за все, в уникненні травм) Металіст 1925 може уникнути не лише вильоту, а й непотрібних нервів стикових матчів.

ОБОЛОНЬ (13-е місце)

Артур Валерко: Оболонь піднесла гучний сюрприз минулого сезону, вигравши конкуренцію за пряму путівку в УПЛ у значно багатших Карпат і ЛНЗ. Смілива та згуртована команда суто на колективізмі та суворому виконанні установок обіграла в Першій лізі Полісся, а після підвищення в класі вибила Динамо з кубка та фактично відправила в відставку Кучера, обігравши 2:1 в гостях Дніпро-1. 

При значно скромніших фінансових видатках цей столичний клуб сповна використав свої інші козирі – стабільність і чесність у виплатах, київську прописку та хорошу власну інфраструктуру. Хоча перед відпусткою Оболонь не могла виграти шість матчів поспіль, а в останніх трьох навіть не забивала, істинне завдання клубу – адаптуватися після виходу в УПЛ – було виконане. 

Прийшли: п.Запорожець (Інгулець Д2), н.Вишневський (Минай Д1), п.Грисьо, н.Василенко (Поділля Д2 п/ор).

Пішли: з.Фатєєв (ФСК Маріуполь Д2), н.Василенко (Діназ Д2), п.Мухаматгалєєв.

Всі контрольні матчі: Малішева – 0:2, Дукаджині – 4:1, Острава – 3:1, Градець-Кралове – 0:2, Міхаловце – 4:1, Ахал – 3:1, Шкупі – 1:1, Кеге – 1:1, ЮКСА – 1:0. 

Завдання: «У нас з початку сезону є завдання закріпитися у верхній десятці. Я думаю, це був би дуже вдалий результат, як для команди-новачка УПЛ. Для цього нам потрібно гарно попрацювати на зборах, які ми запланували та зробити підсилення на певні позиції», – цитує наставника Оболоні Валерія Іващенка офіційний сайт клубу.

Гравці Оболоні. Фото: Оболонь

Оцінка трансферної діяльності: 3,5 з 5

Артур Валерко: кияни відпустили рівно тих, кого планували, й залатали рівно ті дірки в складі, які хотіли. Серед тих, хто прийшов, трішки важче буде боротися за місце в основі Грисью, зате Запорожець виглядає очевидним (і при тому різноплановим) підсиленням для центру поля, а Вишневський точно додасть конкуренції і навіть матиме свої шанси, якщо Оболонь ще гратиме з двома нападниками. Головне – кожен із нечисленних новачків мав підстави змінити команду та зберігає суто спортивну злість і мотивацію.

Прогноз на чемпіонат: 14 місце

Артур Валерко: граючий син президента клубу в інтерв’ю «УФ» говорив навіть про єврокубки, проте ми будемо максимально відвертими. З наявними гравцями, рівнем витрат і – що головне – якістю конкуренції, Оболонь буде боротися за виживання, і п’ятіркою буде не, умовно, місце в вищій половині таблиці, а навіть саме уникнення вильоту, хай і через плей-офф. Уже кілька років Оболонь грає значно краще, ніж того від неї очікують, за співвідношенням ціна/якість це дуже ефективна команда. Проте навіть їй буде важко, якщо врахувати, що наразі в УПЛ нема «доходяг» і серед тих, кому доведеться відстоювати прописку в найвищому дивізіоні, є фінансово сильні та за складом досвідчені конкуренти.

ЗОРЯ (14-е місце)

Артур Валерко: Зоря роками продавала провідних футболістів, оновлювала склад до невпізнання ледве не раз на півроку, без проблем відпускала своїх успішних тренерів. Якщо існує вимивання корисних копалин і породи, то чому не існувати вимиванню класу за таких обставин?

У стартовому турі Зоря програла Руху (2:1 у Львові ще вважалося сенсацією), потім була поразка 1:3 від Кривбасу в умовно домашньому матчі. Вже через п’ять турів Лалатович пішов у відставку, а Кривенцову, який потребує часу для системної роботи, дали шість ігор чемпіонату та ще кілька в єврокубках. 

Як наслідок, Зорю «штормило». За інших обставин навіть наявним складом команда б не упустила очок, як мінімум, у 5-7 матчах чемпіонату. Тож під керівництвом Коваля вона дограла 2023 рік і чекала змін. Але все йде до того, що тимчасовий тренер доведе команду до кінця сезону. 

Прийшли: н.Ндур (Ештрела Португалія Д1 ор.), з.Жуніньо (Пафос Кіпр Д1), з.Нваезе (Плато Юнайтед Нігерія Д1), п.Башич (Рудеш Хорватія Д1).

Пішли: з.Сміян (Верес Д1), п.Тлумак (Карпати Д2), п.Кисіль (Минай Д1).

Крістофер Нваезе. Фото: Google

Всі контрольні матчі: Краковія – 0:2, Ягеллонія – 2:2, Арка – 2:1, Динамо Тбілісі – 1:0, Динамо Батумі – 2:2, Пюнік – 4:0, Валмієра – 2:1.

Завдання: «Відсутність матеріальної бази компенсується правильним тренувальним процесом, вибором тренера, результатами. Зоря в останніх іграх минулого року показала, що характер є і готові боротися до кінця. Тож Зоря буде до останнього боротися за єврокубки, як би це смішно не звучало. Таке завдання ставиться», – сказав тренер Зорі Юрій Коваль в ексклюзивному інтерв’ю «УФ».

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: втрати Зорі далекі від катастрофічних – основні вона пережила ще влітку, коли пішли Бражко, Русин, Булеца та інші провідні футболісти «срібного» сезону. У придбаннях проглядається логіка – видно, що старалися закріпити центральну вісь і вибирали легіонерів, які дійсно перебувають в ігровому тонусі (особливо це відчувається в порівнянні з деякими іншими нашими клубами, які не соромилися брати глухих запасних). 

Але. Лівий фулбек Жуніньо півроку не мав ігрової практики і за час, відколи раніше виступав у Зорі та УПЛ, не став молодшим. Центрбек Нваезе ще не грав у Європі, а нападник Ндур програвав конкуренцію й не забивав у складі аутсайдера португальського чемпіонату. Опорник Башич цілком собі добротний гравець рівня хорватської Вищої ліги, проте, звісно, ми б не відмовилися бачити в складі його брата-близнюка, який грає в Серії А:) 

Прогноз на чемпіонат: 12 місце

Артур Валерко: В цілому все погане, що могло статися з Зорею, відбулося в минулому році. Зараз команда намагається відштовхнутися від дна й уникнути першого за 18 років вильоту в Першу лігу. На нашу думку, для такого скромного досягнення в завсідників єврокубків є очевидні плюси. Це досвід як клубу в цілому, так і його провідних гравців. Це наявність кількох футболістів очевидно високого рівня (перш за все, Герреро – цей, коли в формі, здатен самотужки витягувати матчі в УПЛ). Це здатність дуже суттєво додати за рахунок кількох молодих талантів, які проблисками були дуже непогані ще восени, а тепер повинні грати вже стабільніше й прогнозованіше.

ВЕРЕС (15-е місце)

Артур Валерко: здавалося, переляк минулого сезону, коли Верес лише розгромом запоріжців у другому матчі плей-офф уникнув вильоту, мав багато чому навчити народний клуб. Але натомість рівняни не вгадали з великою кількістю новачків, пережили кілька тривалих безвиграшних серій і в підсумку відправилися зимувати в зоні прямого вильоту. 

Важко сказати, чи не поспішили вони з відставкою Лавриненка – принаймні, вона точно нелогічна, якщо влітку дати тренеру комплектуватися під себе, а вже восени заговорити про можливість змін. Але точно ясно, що для якісного кроку вперед треба було суттєво посилюватися, з запасом. Щоб не знати ще однієї такої «чорної смуги», як та, що сталася в вересні-листопаді – вісім матчів без перемог, в тому числі чотири доволі безбарвні нічиї. 

Прийшли: гол.тр.Шандрук (Верес U-19), тр.Герасимюк (Вотранс Луцьк ААФУ), тр.Кособуцький (Верес U-19), тр.Гандзин (Верес U-19), з.Сміян (Зоря Д1), з.Мельник (Минай Д1), н.Мрвальєвич (Будочност Чорногорія Д1), з.Морозко, п.Шастал, п.Янаков (всі – Полісся Д1 ор), п.Банада (ЛНЗ Д1).

Пішли: гол.тр.Лавриненко, з.Гагун (Кудрівка-Нива Д2), п.Блізніченко, н.Марусич (СК Полтава Д2), в.Коркодим (Кремінь Д2 ор), п.С.Шарай (Вікторія Д2 ор).

Євген Морозко. Фото: Полісся

Всі контрольні матчі: Брера – 3:2, АГМК – 2:1, Лієпая – 1:0, ВіОн – 0:0, Люнгбю – 0:0, Яблонець – 2:2, Сігма Б – 2:2, Ауда – 2:0.

Завдання: «Першочергове завдання – збереження місця в УПЛ. Ще одна наша задача – міняти ментальність футболістів. Вони повинні розуміти, що ми – хороша, міцна команда. В кожному матчу розіграються три очки. І в кожному матчі ми повинні грати на перемогу. Ми не дивимося у турнірну таблицю», – цитує виконувача обов’язків спортивного директора Вереса Юрія Габовду клубна пресслужба.

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: давайте відразу за дужками залишимо благодійність Полісся – якби не такі якісні новачки, як Янаков, Шастал і Морозко, ця селекційна кампанія могла б вважатися провальною. Але ж при цьому клуб втратив бунтівного Блізніченка – гравця великого таланту, який у минулому сезоні робив різницю в багатьох матчах. Не стали морочитися і з Марусичем, хоча в Інгульці він забивав переможний м’яч учасникам єврокубків і при певній долі ліні має задатки якісного фінішера. 

Тож у підсумку проблеми на флангах оборони все ще можливі, навіть за наявності Морозка та Сміяна. Центр оборони укомплектований однотипними габаритними захисниками, до яких доданий ще й такий же Мельник. Це може створити проблеми проти якісних, швидкісних атак. Банада, який прибув у центр півзахисту, не вражав відразу в кількох останніх командах – будемо раді, якщо Верес спростує твердження, що його найкращі роки позаду. Мрвальєвич непогано грав у рідній Чорногорії, проте це для 22-річного нападника перший закордонний досвід, і ми не можемо гарантувати такої ж результативності, як в останній рік у Будучності.

Прогноз на чемпіонат: 15 місце

Артур Валерко: у Вереса кілька останніх років втрати перевищували придбання. І навіть ті гравці, яких вдавалося перезавантажити, в підсумку не видавали максимум – Блізніченко після сильного минулого сезону збавив оберти, Кльоц догравав чемпіонат на уколах і погіршив своє здоров’я, пропустивши практично все півріччя. Придбані гравці не вражають, тим більше – якщо врахувати, що половина з них – орендовці, які спробують затриматися тут ненадовго. 

Тож, порівнюючи Верес із конкурентами, робимо нерадісні винятки. Звісно, рівняни цілком можуть врятуватися, але це за умови, якщо уникнуть травм (деякі позиції безальтернативні) і дискваліфікацій, а також швидко зіграються й усі витиснуть максимум своїх можливостей. Як це було на зборах, де в цілому в команди Шандрука (тренера-дебютанта УПЛ) результати були оптимістичними.

МИНАЙ (16-е місце)

Артур Валерко: після того, як Шаран підняв ФК Минай на найвищу позицію в історію клубу, повторити цей виступ не вдалося. І від спокійної серединки команда дуже далеко. Нагадаємо, закарпатський клуб – єдиний, хто ще не вигравав у поточному чемпіонаті. Ми вже детально розбирали, чому не попередній тренерський штаб у цьому винен, повторюватися не станемо. 

Відзначимо лише, що в кожному з попередніх сезонів до минулого Минай стояв на виліт і не вилітав лише через сторонні фактори – то хтось знімався з чемпіонату, то сам турнір не вдавалося завершити через війну. Зараз так само – скрутне турнірне становище важко буде вирівняти зусиллями суто самого колективу. Потрібна доля везіння, і не дрібка, а лев’яча доля.

Прийшли: тр.Ігнятієвич, тр.вор.Бабенко, з.Прокопчук (Нива Бузова Д2), п.Семотюк, н.Устименко (обидва – Кривбас Д1 ор), п.Вашкеба, п.Тищук, з.Корнійчук (Металург Д2), п.Матюшенко (Олександрія Д1), п.Вакула (Полісся Д1), п.Кисіль (Зоря Д1), з.Скиба (Хуст Д2), н.Поповв (Колос Д1).

Пішли: п.Панасенко (Інгулець Д2), тр.вр.Новак, з.Кравчук (Вікторія Д2), з.Мельник (Верес), з.Солдат (Буковина Д2), п.Ралюченко (Скала 1911 Д3), п.Рогозинський (Кудрівка-Нива Д1), п.Гечев (Шериф Молдова Д1), п..Одарюк (СК Полтава Д2), н.Вишневський (Оболонь Д1), п.Твердохліб (Кривбас Д1), н.Голуб (Чорноморець Д 1), н.Колесник (Дружба Д3).

Єгор Твердохліб. Фото:  Минай

Всі контрольні матчі: Рух – 1:3, Хуст – 3:2, Металіст – 1:1, Карпати – 0:2, Нива Тернопіль – 1:0

Завдання: «Завдання – зберегти прописку в УПЛ. Єдине, треба вірити всім, бо я вірю в це! Якщо добре стартуємо навесні, все може кардинально змінитися, і все буде виглядати вже не так безнадійно», – цитує наставника Минаю Желько Любеновича офіційний сайт клубу.

Оцінка трансферної діяльності: 3 з 5

Артур Валерко: найкраща новина для Минаю – що Бандура та Немчанінов не знайшли собі нові команди й залишилися. Непогана новина – що ніхто в нижчих лігах не замахнувся на тих же Прокопчука, Корнійчука, Скибу. Ці гравці принаймні розширять вибір Любеновича в захисті. Свій шанс перезапустити кар’єру отримали Вакула, Семотюк, Матюшенко та Устименко – гравці, імена яких в різні роки вважалися напрочуд перспективними й гучно звучали. 

Проте на тлі втрати таких основних гравців, як Твердохліб, Вишневський, Панасенко та багато інших, це ризиковані новачки та неоднозначні підсилення. Але рідко коли буває інакше в небагатих аутсайдерів – так чи інакше, такий виклик у своїй кар’єрі приймають ті, у кого нема кращих пропозицій і була своя історія невдач, що тепер змушені доводити рівень тут і починати все спочатку.

Прогноз на чемпіонат: 16 місце

Артур Валерко: як ми й говорили, в кожному сезоні, крім минулого, ФК Минай стояв на виліт і лише дивом уникав цієї долі. Зважаючи на те, що нині своїх ФК Львів або Олімпіка не спостерігається, боротися доведеться до кінця й без «плану Б». А в цій боротьбі всі без винятку конкуренти мають переваги над закарпатцями. Можливо, якби зараз у розпорядженні Любеновича залишалися Твердохліб, Нурієв, Кулієв або Петрусенко, ми б оцінювали шанси вище. Та нині інших прогнозів бути просто не може.