Привид Києва: кого купило Динамо в особі Герреро – скандаліста, великий продаж чи найкращого гравця УПЛ поза грандами?

Переглядів 1959
Андрій Каплун Андрій Каплун
8 голосів
Привид Києва: кого купило Динамо в особі Герреро – скандаліста, великий продаж чи найкращого гравця УПЛ поза грандами?
Едуардо Герреро, колаж: «Український футбол»
Динамо здійснило, можливо, найгучніший трансфер в УПЛ в літнє вікно – придбало у луганської Зорі панамського форварда Едуардо Герреро. «УФ» розповідає про кар'єру гравця та аналізує його перспективи у київському клубі.

Едуардо Герреро офіційно перейшов до Динамо із луганської Зорі за 2,5 млн євро. Панамський форвард підписав контракт із київським клубом терміном на п'ять років, до червня 2029-го.

За неофіційною інформацією, частиною угоди став повноцінний трансфер до Зорі форварда киян Ігоря Горбача, який виступав за луганців на правах оренди. Також на правах оренди в луганську команду відправився Влад Супряга.

Перехід Герреро став одним із найгучніших в українській Прем'єр-лізі у літнє трансферне вікно. 

  • Кого придбало Динамо в особі панамського нападника? 
  • Що дасть новачок команді Олександра Шовковського?
  • Чому Герреро може отримати прізвисько «Привид Києва»?

Сайт «Український футбол» розповідає про кар'єру Едуардо Герреро та дає відповіді на ці запитання.

Кар'єра Герреро: як панамський форвард опинився в Європі?

Едуардо Герреро почав займатися футболом у рідній Панамі у п'ятирічному віці. Спочатку майбутня зірка УПЛ діяв у півзахисті, але з часом гравець все частіше використовувався в атаці.

У 2018 році на юного панамця звернули увагу скаути Маккабі (Тель-Авів). На той момент координатором молодіжних команд ізраїльського клубу працював Патрік ван Леувен, який очолював молодіжний департамент донецького Шахтаря з 2006-го по 2013 рік. Знайомство Герреро з нідерландським фахівцем зараз можна назвати доленосним. Якби ван Леувен свого часу не розкрив панамського таланта, можливо ми би зараз нічого навіть не знали про такого гравця.

Вже у 18-річному віці Едуардо здійснив трансатлантичний переїзд з Панами до Ізраїлю та перейшов до Маккабі на правах оренди.

У своєму першому європейському сезоні Герреро грав за юнацьку команду Маккабі, а вже за рік ізраїльтяни вирішили викупити гравця та виклали за нього 130 тисяч євро.

Едуардо Герреро, фото: ФК Маккабі (Тель-Авів)

Це сталося за два місяці після Чемпіонату світу 2019 року серед молодіжних команд (U-20), в якому Едуардо провів лише один матч за збірну Панами, проти Малі (1:1). В тій грі Герреро отримав травму, через що пропустив решту поєдинків турніру, в тому числі – проти України в 1/8 фіналу (1:4). Нагадаємо, що саме наша збірна під керівництвом Олександра Петракова стала тоді чемпіоном світу, а героєм фіналу проти Південної Кореї став динамівець Владислав Супряга, який зробив дубль (3:1).

Герреро в Ізраїлі: довіра від ван Леувена, два трофеї, матчі проти Шахтаря

Перехід із юнацького футболу в дорослий вийшов для Герреро не найпростішим. Закріпитись у першій команді Маккабі довго не вдавалося. Довелося поїздити по орендах до інших ізраїльських клубів – Бейтар (Тель-Авів), Хапоель (Єрусалим), Бейтар (Єрусалим).

У грудні 2020-го року Патрік ван Леувен був призначений головним тренером тельавівського Маккабі. Нідерландський фахівець дав шанс Герреро, який провів під керівництвом наставника за десять місяців 35 матчів, забив сім м'ячів та віддав сім гольових передач. Для порівняння – в решті 18-ти поєдинків за Маккабі панамець зробив лише чотири результативні дії (3+1).

У лютому 2021-го року Герреро двічі виходив на заміни у матчах 1/16 фіналу Ліги Європи проти донецького Шахтаря (0:2 у Тель-Авіві, 0:1 у Києві).

Ван Леувен не зміг завоювати чемпіонський титул з Маккабі. За підсумками сезону 2020/21 команда фінішувала другою, а наступну кампанію розпочала з чотирьох поразок у семи матчах, після чого Патріка було звільнено в жовтні 2021-го року.

В червні 2022-го року, за чотири місяці після початку повномасштабної війни в Україні, ван Леувен повернувся в нашу країну. Нідерландський фахівець очолив луганську Зорю і почав будувати цікаву молоду команду, до якої за півроку запросив і Герреро.

Едуардо розповів про гру під керівництвом ван Леувена та запрошення до Зорі в ексклюзивному інтерв'ю сайту «Український футбол».

«Головний тренер Патрік ван Леувен запросив мене до команди. Я приїхав в Україну, в тому числі, тому, що Патрік багато чому навчив мене. Свого часу він повірив в мене, в те, що можу стати гарним футболістом. Він знав мої якості, знав мій стиль, знає, що мені потрібно на полі та за його межами. Коуч дуже сильно завжди допомагав мені. 

До речі, Раймонд Аттевельд (колишній ассистент головного тренера Зорі, ‒ прим. «УФ») також був моїм тренером в свій час, тому вони знали мене. Я дуже радий, що працюю з такими тренерами, з такими гравцями та в такій команді, як Зоря», – сказав Герреро.

За чотири з половиною роки в Ізраїлі Едуардо став володарем двох трофеїв – Кубка та Суперкубка країни (обидва – у сезоні 2020/21).

Герреро в Зорі: бронза в першому сезоні та проблеми в другому

У лютому 2023-го року панамський форвард перейшов до Зорі з Маккабі на правах оренди і вже з перших матчів показав свій високий рівень. Герреро зробив чотири результативні дії у трьох стартових поєдинках, у тому числі – забив переможний гол у ворота київського Динамо (1:0).

Зоря зразка сезону 2022/23 дивувала вболівальників і навіть деякий час боролася за чемпіонство, але зрештою здобула бронзові медалі і вийшла в єврокубки, що теж можна вважати успіхом для луганського клубу.

Едуардо Герреро, фото: ФК Зоря

За перші півсезону в Україні Герреро провів десять матчів, у яких зробив десять результативних дій (п'ять голів та п'ять асистів).

На жаль, на цьому співробітництво Герреро із ван Леувеном завершилося. Наставник прийняв запрошення Шахтаря, але після серії невдалих матчів був звільнений з донецького клубу вже за три з половиною місяці, а всього два тижні тому прийняв пропозицію з Першої ліги та обійняв посаду головного тренера харківського Металіста 1925.

Герреро ж продовжив грати за Зорю, яка влітку 2023-го року викупила його у Маккабі за 500 тисяч євро. Втім, у сезоні 2023/24 команда переживала кризу через низку невдалих кадрових рішень керівництва клубу. Зорю за короткий час встигли потренувати Ненад Лалатович, Валерій Кривенцов, Младен Бартулович та Юрій Коваль, але всі ці перестановки завершилися тим, що луганці фінішували на низькому, як для себе, десятому місці.

Незважаючи на це, Герреро продовжував демонструвати високий рівень гри та результативності: 13 голів та чотири асисти у 33-х матчах у всіх турнірах. Забив панамець і у ворота своєї колишньої команди, Маккабі, на груповій стадії Ліги конференцій. Втім, це не допомогло луганцям поборотися за вихід з групи.

У другій частині сезону все частіше почала з'являтися інформація про складну фінансову ситуацію в Зорі. Президент клубу Євген Геллер уникав прямих відповідей на питання про заборгованості перед гравцями, але коли команда в березні влаштувала бойкот і багато лідерів відмовилися виходити на матч проти Динамо (0:2), стало зрозуміло – проблеми справді серйозні.

Цікаво, що керівництво Зорі не мало заборогованості перед Герреро, але він підтримав одноклубників і також пропустив ту гру.

«Герреро підтримав цей загальний напрямок більшості колективу. Тобто він показав таким чином, що він з командою. За моїми джерелами, сума боргу – це 600-700 тисяч», – розказав спортивний журналіст Михайло Співаковський в ефірі ютуб-каналу «ТаТоТаке».

В цей час навколо Герреро почали виникати різні трансферні чутки і було зрозуміло, що продаж найкращого бомбардира луганської команди – це питання часу. Це було і не дивно, оскільки Едуардо півтора роки доводив, що він є одним з найкращих гравців УПЛ не з Шахтаря або Динамо.

Герреро користувався попитом: Динамо виграло конкуренцію за гравця в Шахтаря та кількох іноземних клубів

Звісно, Геллер розумів, що Герреро є головним активом його клубу, який необхідно якнайвигідніше реалізувати саме в літнє трансферне вікно. Зоря не потрапила до єврокубків, а форвард міг швидко втратити мотивацію грати у чемпіонаті України. Все це призвело б до падіння його трансферної вартості.

Едуардо Герреро, фото: ФК Зоря

У новому сезоні Зоря навіть із Герреро у складі навряд чи всерйоз претендувала б на вихід у єврокубки – особливо з урахуванням солідного підсилення Полісся, прогресу Кривбаса та Олександрії, та зменшення квоти України з п'яти клубів до чотирьох.

Та й як показує практика, сподіватися на прибуток від участі у єврокубках не варто – нашим клубам з кожним роком все складніше та складніше пробитися через кваліфікаційні раунди до основного етапу євротурнірів, де можна непогано заробляти.

Утримувати ж гравця, якого Transfermarkt оцінював у 1,8 млн євро, у команді-середняку УПЛ, та ще й під час війни – велика розкіш для власника будь-якого українського клубу.

До цього ж, в липні Герреро нагадав про себе потенційним покупцям, коли забив свій дебютний гол за національну збірну Панами у матчі третього туру групової стадії Копа Америка-2024 проти Болівії (3:1). Саме м'яч Едуардо став для панамців переможним у тій грі та гарантував їм вихід із групи до 1/4 фіналу, де вони програли Колумбії (0:5).

Відео голу Герреро на Копа Америка можна переглянути в телеграм-каналі «Український футбол. Онлайн»

На початку нового сезону Герреро почав відкрито конфліктувати з тренерським штабом Зорі, до якого входили Юрій Коваль та Младен Бартулович. Інсайдери припускали, що таким чином футболіст хоче наблизити свій трансфер до іншого клубу.

«Була інформація, що він дуже обурено відреагував на заміну (в матчі против Олександрії – 1:2). Геллер ще має надію продати Герреро в це міжсезоння, тому що це головний актив клубу. Він вийшов проти Чорноморця в останній момент, забив гол, зіграв непогано. Але потім щось не влаштувало в його діях Юрія Коваля та Младена Бартуловича, він був замінений і ось так відреагував. 

Як на мене, Герреро просто втомився грати в Україні, конкретно в Зорі, і немає авторитета, яким був, я так розумію, Патрік ван Леувен. Коли був ван Леувен і Аттевельд, Герреро, я думаю, не дозволяв собі того, що дозволяє зараз. Важко на нього повпливати. Можливо, це такий неприхований бунт і спроба якось спровокувати керівництво клубу на продаж», – розповів Михайло Співаковський в ефірі ютуб-каналу «ТаТоТаке».

Інтерес до Герреро під час літнього трансферного вікна, окрім Динамо, проявляли також Шахтар, Полісся, сербські Црвена Звезда та Партизан, азербайджанський Карабах, угорський Ференцварош та турецький Гезтепе.

Проте президент житомирського клубу Геннадій Буткевич спростував чутки про зацікавленість у Герреро в ексклюзивному інтерв'ю «УФ».

«У нас є Луїфер, який не гірший за Герреро – навіть кращий», – сказав Буткевич на початку червня. Зараз Луїфер у глухому запасі в Ашура, лише раз у цьому чемпіонаті вийшовши на заміну на 12 хвилин.

Едуардо Герреро, фото: ФК Зоря

А от два українських гранди почали боротьбу за Герреро ще наприкінці травня, про що розповідав Співаковський.

«З того, що я знаю – у боротьбу за Герреро вже у певному сенсі увімкнулися Динамо та Шахтар. Конкретизую. Принаймні представники Динамо або Шахтаря контактували з представниками або Герреро, або Зорі, або самим Герреро щодо потенційного переходу», – сказав журналіст в ефірі ютуб-каналу «ТаТоТаке».

В першому інтерв'ю прес-службі Динамо в якості гравця киян Герреро розповів, коли він дізнався про зацікавленність до себе з боку киян.

«Інтерес від Динамо був ще до Кубка Америки, найголовніше, що чутки стали реальністю, і тепер я тут. Зараз я думаю лише про свою гру та прагну забивати якомога більше м’ячів.

Новин та чуток навколо трансферів футболістів завжди вистачає, тож коли я почув про Київ, я сказав: «О, Динамо, я хочу грати тут!», – сказав новачок киян.

Символічно, що Герреро може дебютувати у складі Динамо у матчі проти своєї колишньої команди, Зорі. Поєдинок шостого туру УПЛ відбудеться у суботу, 14 вересня.

Герреро в Динамо: навіщо Едуардо потрібен Шовковскькому та чи виграє новачок конкуренцію у Ваната?

На момент придбання Герреро у заявці Динамо були присутні три форварди – Владислав Ванат, який минулого сезону забив 14 голів і став найкращим бомбардиром УПЛ, Владислав Супряга та Матвій Пономаренко.

Звісно, саме Ванат був основним гравцем команди Олександра Шовковського. Супряга досі не може повернутися на свій колишній рівень після численних травм та майже одразу після придбання Герреро пішов в оренду саме до Зорі, а 18-річний Пономаренко хоч і талановитий, але поки що занадто молодий, щоб розглядати його як повноцінного форварда першої команди. 

Матвій Пономаренко, фото: ФК Динамо Київ

Загалом, до 4-го вересня можна було говорити про відсутність великої конкуренції в лінії атаки Динамо. У деяких матчах Шовковський навіть пробував у центрі нападу номінального вінгера Назара Волошина.

Тож, київський клуб дуже потребував ще одного якісного форварда, оскільки Динамо буде грати одночасно у трьох турнірах – чемпіонат і Кубок України та Ліга Європи, матчі якої після реформи відбуватимуться навіть у січні.

Відомий спортивний журналіст Володимир Звєров перед початком поточного сезону також висловив думку про необхідність підсилення атакувальної ланки Динамо в ексклюзивному інтерв'ю «УФ».

«Динамо, взявши футболістів Дніпра-1, додало конкуренції всередині. Їм точно потрібен ще один форвард, який доповнюватиме Ваната. Окрім Пономаренка, є Супряга, але по тих хвилинах, коли Влад виходив, ми не бачили, що він готовий конкурувати з Ванатом. Пономаренко може це зробити, але треба, щоб його пощипали і покусали в дорослому футболі», – сказав Володимир.

Схожої думки притримувався колишній головний тренер Динамо Олександр Хацкевич.

«Хороший нападник ніколи не завадить. Можна буде варіювати тактику, грати у два форварди.

Ванат для УПЛ – це чудовий форвард, ефективний. Але для єврокубків потрібен потужніший гравець. Навіть для конкуренції, тому що, крім Ваната, хто є? Молодий Пономаренко?», – сказав Олександр Миколайович ексклюзивно для «УФ».

Отже, придбання Герреро має підштовхнути Ваната, який останнім часом зіткнувся з масою критики за свою гру з боку відомих експертів. Можливо, форварда збірної України відволікають постійні чутки про інтерес до нього від європейських клубів – зокрема, італійського Інтера, іспанських Бетіса та Реала Сосьедад, австрійського Зальцбурга.

Владислав Ванат, фото: ФК Динамо Київ

Ось, наприклад, що сказав про гру Владислава колишній головний тренер Динамо та збірної України Йожеф Сабо в ексклюзивному інтерв'ю «УФ»:

«Ванат просто слабкий. У нього немає швидкості та характеристик, які потрібні центральному нападнику. В останній грі із Зальцбургом він був просто ніякий. Він не встигає, йому все треба робити швидше.

Ванат не може ні відкритися нормально, ні вдарити. Навряд чи його хтось купить, а якщо і куплять, то він сидітиме на лавці», – сказав Йожеф Йожефович.

А от думка з приводу гри Ваната в матчі проти Зальцбурга від ще одного відомого українського фахівця та експерта Олега Федорчука.

«Відіграв на тверду «двійку». Мені здається, що треба тренеру дати йому подумати про свою гру в запасі, тому що Ванат не одну гру вже провалив. Помітно, що він психологічно дуже виснажений. До речі, сподобалося, як Волошин вийшов на його позицію. Можливо, тренерський штаб практикуватиме таке й надалі», – сказав Олег Вікторович в ексклюзивному інтерв'ю «УФ» після першого матчу плей-оф раунду Ліги чемпіонів Динамо – Зальцбург (0:2).

При цьому Шовковському варто звернути увагу на характер Герреро. Ми вже згадували про конфлікт гравця з тренерським штабом Зорі. Головний тренер Динамо є прихильником суворої дисципліни в команді, і його авторитету має вистачити для того, аби порозумітися з новачком киян.

Спортивний журналіст Віктор Вацко в своій авторській програмі на ютуб-каналі «Вацко Live» поділився думкою про конкуренцію між Ванатом та Герреро, згадавши про складний характер панамця.

«Я чув, що Динамо цього літа роздумувало придбати у Зорі форварда Едуардо Герреро, але відмовились від цієї ідеї. Знаєте чому? Щоби тримати атмосферу у команді в порядку, тому що приходить Герреро, хто б тоді отримав статус основного форварда Динамо? І головне – як би реагував на це той, хто залишався би на лаві запасних?

У Герреро дуже непростий характер. Одним словом, він може в роздягальні атмосферу підруйнувати, коли він невдоволений. А Ванат – це актив Динамо, він мусить забивати», – сказав Вацко в серпні, за два тижні до трансферу.

Важливо, що Герреро може зіграти не лише у центрі нападу, а й на позиції лівого вінгера, на якій у Динамо виступають Владислав Кабаєв та Назар Волошин.

Владислав Кабаєв, фото: ФК Динамо Київ

Панамський форвард в ексклюзивному інтерв'ю «УФ» розповів, що йому зручніше грати саме на лівому фланзі.

«Я завжди грав і граю в нападі. В декількох матчах був також лівим вінгером. Можу створити момент на цій позиції, більше маю простору, можу віддати пас. Якщо чесно – ця позиція мені подобається більше. Вважаю, що можу зробити більше для команди саме тут. Але дуже комфортно почуваюся й на місці страйкера. 

Одним словом – готовий грати всюди, де скаже головний тренер. Найголовніше – допомагати команді перемагати», – сказав Герреро.

Якщо Шовковському вдасться знайти для Едуардо ефективне застосування і впоратися з його характером – Герреро може від початку показувати високу результативність, що позитивно позначиться на його трансферній вартості і в майбутньому дозволить президенту киян Ігорю Суркісу непогано заробити на продажу гравця до Європи. А самому Динамо – нарешті повернути бажаний чемпіонський титул до Києва.

Герреро – привид Києва: Динамо оригінально презентувало новачка

Офіційне оголошення Динамо про трансфер Герреро, яке відбулося ввечері 4-го вересня, сенсацією не стало – інформація про завершення угоди із Зорею з'явилася у різних інсайдерів кількома годинами раніше.

Замість ефекту несподіванки, прес-служба киян вирішила спрацювати креативно, опублікувавши відеоролик із Едуардо у клубному офісі в соціальних мережах клубу.

Публікацію було підписано лаконічно – «GHOST IS HERE» («Привид тут»).

Відеоролик презентації Герреро в Динамо можна переглянути у телеграм-каналі «Український футбол. Онлайн»

Відомо, що Герреро захоплюється японськими коміксами манґа. Навіть манера святкування голів панамцем, зі схрещеними на грудях руками, що нагадує шахтарські «молотки» – це, очевидно, відсилка до одного з персонажів цього виду мистецтва.

Відомий автор коміксів манґа Мацуда Джюко надихнувся подвигами українських льотчиків на початку повномасштабної війни в нашій країні, коли вони захищали небо над столицею, і створив книгу «Привид Києва», присвячену цим подіям.

Напевно, Герреро, як шанувальник манґи, знає про це видання і спробує виправдати прізвисько «Привид Києва», якого боятимуться всі суперники українського гранду, як на внутрішній арені, так і в єврокубках.