Що Шищенко зробив з ПФК Звягель: навіть після відходу Максимова це найбільш забивний клуб Другої ліги

Переглядів 19690
Артур Валерко Артур Валерко
17 голосів
Що Шищенко зробив з ПФК Звягель: навіть після відходу Максимова це найбільш забивний клуб Другої ліги
Гравці Звягеля, фото: ПФК Звягель
Сьогодні в Другій лізі відбудеться головний матч півріччя: лідер – Дружба із Мирівки (Київська область) – прийме третю команду першості, ПФК Звягель (Житомирська область). Це той самий клуб, який відпустив Максимова в Дніпро-1, і він дуже незвичайний. «Як живеш, командо?», ‒ цікавиться «УФ».

Свого часу ФК Звягель був міцним клубом чемпіонату Житомирської області. Він періодично виходив пограти на всеукраїнському рівні, проте й мріяти, напевно, не міг, що його головними тренерами будуть екс-гравці збірної України, в складі гратимуть вихованці Динамо, Карпат, Металіста та інших уславлених клубів, а сам футбольний клуб Звягель всерйоз боротиметься за підвищення в класі. 

Проте р-р-раз – і це стало можливим. Артур Валерко в статті рубрики «Як живеш, командо?» розбирає:

  • чому ФК Звягель став ПФК Звягель і пішов у Другу лігу
  • як Максимов перетворив цю команду в найбільш забивну
  • завдяки чому Шищенко підтримує круті результати попередника
  • у чому проблема звягельського футболу, якщо дивитися на перспективи

Нова точка на футбольній карті України

За всю історію на Звягельщині не було свого професіонального футбольного клубу, хоча місцеві дитячо-юнацькі тренери працювали добре. Найвідоміший вихованець футболу Новограду-Волинського ‒ чемпіон світу у складі збірної України U-20 Олексій Кащук, який зараз грає за Шахтар. Серед інших ‒ півзахисники Артем Челядін (Ворскла) та Андрій Блізніченко (Металург Зп, Дніпро, Інгулець, Верес), нападник Юрій Перін (Буковина, Польща), захисники Валерій Скидан (Динамо-2), Микола Жовтюк (Карпати, Кристал, Буковина), Ігор Носарєв (Верес, Маяк). Зараз у складі Руху подає надії юний нападник Максим Музичук.

Періодично місцеві клуби підіймалися на всеукраїнський аматорський рівень, ФК Звягель-750 у 2010 році навіть здобував медалі. Проте для розвитку не вистачало пулу спонсорів або одного великого мецената, тому різні клуби, різні назви в підсумку припиняли своє існування, так і не доростаючи до професіоналів. 

Останнім часом розвивався аматорський клуб ФК Звягель. Його підтримували кілька підприємств – місцеві лісогосподарство, хлібзавод, навіть фабрика готового одягу. Президент клубу Степан Нусбаум привів його до обласного чемпіонства, а після кількох спроб у Кубку України серед аматорів – і до чемпіонату ААФУ. На момент зимового антракту сезону 2021/22 дебютанти змагань були середняками – шосте місце центральної групи, проте мали певні шанси на вихід у плей-офф. Якими були б ці шанси, ми не дізнаємося, бо той сезон не вдалося дограти через початок бойових дій. 

Депутат, який змінив усе

Тим часом долю звягельського футболу змінили вибори. Із цього міста до Верховної ради був вибраний журналіст Дмитро Костюк, який, як виявилося, в дитинстві займався футболом і мав своє бачення на розвиток футбольного клубу. Це він запропонував із ФК Звягель зробити ПФК Звягель і заявитися на турніри Професіональної футбольної ліги. У Другій лізі з початком повномасштабної війни був великий недобір, під кінець сезону залишалося лише 9 учасників – найменше в історії. Тому певні нюанси щодо стадіону, організаційних моментів чи штатних одиниць дозволили швидко вирішити. Так недавній учасник аматорського чемпіонату України став учасником професіональних змагань. 

Дмитро Костюк і Юрій Максимов, фото: ПФК Звягель

«У нас на хорошому рівні дитячо-юнацький футбол. Тренери переглядають юних футболістів, дають їм навчально-тренувальний процес, возять на турніри. Проте все закінчується, коли юнаки закінчують школу — перед ними та їхніми батьками постає питання, а що ж далі?  Багато хто в цей момент покидає футбол, вступаючи в вузи чи починаючи трудову діяльність. У кращому випадку в хлопців залишається час пограти в аматорських змаганнях, заповнюючи своє дозвілля. Тільки найкращі, найбільш мотивовані, їдуть в футбольні академії Києва чи Львова. А наше завдання — дати зрозуміти юним футболістам і їхнім батькам, що футбол може стати професією. Тут можна отримувати зарплату, продовжувати розвивати свою майстерність, маючи постійний навчально-тренувальний процес під керівництвом фахівців», ‒ пояснював нардеп Костюк, почесний президент ПФК Звягель.

При цьому сам футбольний клуб не раз підкреслював: «Професійний футбольний клуб Звягель ніколи не отримував раніше і не отримує зараз жодної гривні з бюджету. Ми - єдиний клуб в історії міста, який ніколи не просив фінансування з бюджету. Навпаки, кожне проведення домашнього матчу клуб оплачує за власні кошти і сам є наповнювачем міського бюджету. Адже надворі війна».

Сезон 2022/23 звягельчани під керівництвом місцевого спеціаліста Руслана Скидана завершили п’ятими – хоча до останніх турів боролися за медалі. В складі команди розкрилися атакувальні півзахисники Артур Ващишин (зірка юнацького складу Динамо із невдалим досвідом виступів за Чорноморець і Поділля) та Максим Авер'янов (Металіст, Зірка, Дніпро з Черкас), вінгер Андрій Фесенко (який раніше грав на аматорському рівні за ОДЕК, але, наприклад, Вересу не був потрібен ніколи), кілька яскравих вихованців Волині. 

Здавалося, ця команда буде й наступного сезону поруч із лідерами, проте сталося несподіване. 

Здавалося б, до чого тут Полісся

Тим часом у головній команді області пройшло несподіване призначення. Досвідчений уже тренер-практик Юрій Максимов, який залишався без роботи після Ворскли, прийняв навесні пропозицію стати спортивним директором житомирського Полісся. Проте вже влітку стало відомо, що Юрій Вільйович повернеться до тренерської роботи. 

«Перше місце в Другій лізі», ‒ так коротко пояснив Максимов завдання ПФК Звягель у сезоні 2023/24 в інтерв’ю «УФ». Відповідно до цього команда провела одну з найкрутіших комплектацій у всьому ПФЛ. 

Довідка «УФ»: хто прийшов і пішов у ПФК Звягель в літнє трансферне вікно 2023 року

Прийшли Пішли
гол.тр.Максимов (ост.кл.: сп.дир.Полісся Д2→Д1), ст.тр.Ревут, гол.тр.→дир.Р.Скидан, тр.вор.Медін (ПФК Львів Д1), тр.Іщенко (Штурм Іванків ААФУ), в.Коваленко (Нива Вінниця Д3 п/ор.→ Металіст 1925 Д1 ор.), в.Яшков, з.Власюк, з.Нестеров, з./п.Чередниченко, п.Волинець, п.Петрук, п./н.Андрущенко (всі – Полісся Д2→Д1), п./н.Ндукве (Чайка Д3), п.Никитюк (ТТІ Нововолинськ АФУ АФВ), п.Панчишин (ПФК Львів U-19), п./н.Березка (Штурм Іванків ААФУ), п./н.Оринчак (Діназ Д2) гол.тр.→дир.Р.Скидан, тр.В.Близниченко (Звягель U-19), в.Мигаль (ФК Тростянець АФВ ам.), в.Омелянюк (Колос Полонне ААФУ), з.Ващенко (VIVAD Романів ААФУ), з.Завадович (Шахтар Нововолинськ АФВ ам.), з.Червінський (Буковина Д2), з.Кузнєцов, п.Авер'янов (обидва ‒ Скала 1911 ААФУ→Д3), п.Гончаров (СК Марамуреш Солотвинська ОТГ ААФУ), п.Гупаленко (Сокіл Михайлівка-Рубежівка ААФУ), п.Емере (Чайка Д3), п.Павленко (Васт Д3), п.Юрченко (ФК Звягель-2 ЖОАФ)
 
Семеро гравців Полісся – чемпіона Першої ліги, гравець основи першолігового Діназа Оринчак, провідні гравці конкурентів – воротар Коваленко звінницької Ниви та півзахисник Ндукве з борщагівської Чайки. Це було таке посилення, від якого не відмовився б жоден інший клуб Другої ліги. 

Проте Максимов, зносячи попередню команду повністю, навіть не став боротися за деяких провідних гравців минулого сезону – а, наприклад, той же Авер’янов тепер справжній лідер стрийської Скали 1911, а Емере – провідний півзахисник Чайки. Та Юрію Вільйовичу було не до цього. Він будував команду по своєму баченню, і знаєте, що? Вона вистрелила!

Яким футболістом був Максимов

Що зробив Юрій Максимов із Звягелем? 

  • Він оновив команду більш як на 2/3. 

Фактично стартовий склад, порівняно з минулим сезоном, став на 7-8 позицій іншим. Легше перелічити, хто зберіг своє місце в основі: центральний захисник Скидан, вінгер Фесенко (та й то, його часто ставили фланговим оборонцем), атакувальний півзахисник Ващишин (Максимов його почав системно підіймати в напад). Також залишилися в команді захисники Гук і Гаврилюк, півзахисники Лучка та Лавренюк, нападник Майтак – проте їх не можна назвати 100% основними. 

Юрій Максимов, фото: ПФК Звягель

  • Він поставив тактичну нову схему.

ПФК Звягель – єдиний клуб у сучасній Другій лізі, який системно грав 4-4-2 (у минулому сезоні цю класичну схему використовував ФК Хуст під керівництвом Циткіна). Як не дивно, при єдиному опорнику команда зберігала баланс між обороною та атакою, ну, а високошвидкісні вінгери, група технічних півзахисників і дует новоявлених нападників гарантували Максимову той атакувальний футбол, який він любить. 

  • Звягель Максимова – найбільш люта, шалена та несамовита команда чемпіонату України.

Просто факт: чотири матчі з п’яти піж керівництвом Максимова ПФК Звягель виграв, і всі – з розгромним рахунком! За ці п’ять турів із Максимовим на чолі звягельчани набили 22 (!) голи. Вони грали в неймовірно лютий футбол із середнім володінням м’ячем 72-75% і кількістю ударів 17-26 за один матч. Де ще в чемпіонаті України є настільки агресивна атакувальна команда? Такої просто не існує. І це при тому, що

  • Максимов перерозкрив відразу кількох гравців

Артур Ващишин був центральним півзахисником академії Динамо, грав то «вісімку», то інсайда, то під нападниками. Денис Ндукве в Металісті 1925 грав інсайда, в ФК Краматорськ – вінгера. Обидва склали дует центрфорвардів у Максимова. Технічний і спритний лівша Ндукве та націлений на ворота Ващишин із добре розвиненим гольовим відчуттям зараз мають 22 голи та три асисти на двох у чемпіонаті та Кубку України цього сезону. 

Про опорника Панчишина із юнацького складу ПФК Львів ніхто не чув, тут виявилося, що він спроможний тримати баланс у складній схемі 4-4-2. Раптово хлопця почали називати «одним із найбільш перспективних». Вінгери Андрущенко та Волинець і близько не проходили в основу Полісся, тут же виявилося, що у Другій лізі мало які захисники можуть зупинити їх без фолу. 

Хтось пам’ятає, яким півзахисником був Максимов? Сильний удар з обох ніг, хороше бачення поля, вольові якості. В Дніпрі, Динамо та Вердері його точно запам’ятали. Але, передовсім, Максимов був результативним гравцем. ПФК Звягель у нього був саме таким.

Пішов Максимов – і все закінчилося?

Ні.

Полісся віддало землякам свого колишнього головного тренера, який в останні роки займався тим, чим мав займатися Максимов. Сергій Шищенко очолював житомирян до Калитвинцева, а потім провів велику роботу в налагодженні роботи академії Полісся, скаутингу, створенні юнацького складу. Проте він теж скучив за роботою в дорослому футболі, де мав певні успіхи в Буковині, МФК Миколаїв, та й тому ж Поліссі.

Сергій Шищенко, фото: ПФК Звягель

Плюси Шищенка як спадкоємця Максимова:

  • він добре знає поліські кадри, багатьох тренував у житомирському клубі
  • володіє великою базою даних по футболістах, адже з багатьма працював у своїх попередніх клубах, включаючи юнацький склад Шахтаря
  • мотивований показати себе в саме дорослому футболі

Шищенко, як гравець, грав «над Максимовим» ‒ то вінгера, то атакувального півзахисника. Ставав найкращим бомбардиром Вищої ліги чемпіонату України 2002 року. Теж збірник. Сергій Юрійович виграв свої три перших матчі на чолі з ПФК Звягель із загальним рахунком 11:0! 

При цьому його Звягель не схожий на команду Максимова. Перш за все, Шищенко із 4-4-2 перейшов на 4-1-4-1, що краще відображає наявні у клубу кадри (тут всього один «чистий» нападник, зате достатньо людей, які можуть зіграти вінгерами та інсайдами). 

До того ж, Шищенко старається не грішити тим, що погане було в Максимова. Наприклад, старається використовувати гравців на притаманних їм позиціях – вінгери грають вінгерів, фулбеки – фулбеків. Для того, щоб підсилити лівий фланг оборони, з Полісся покликаний Ян Морговський. Щоб не накачувати штучно атаку, Ващишина повернули в півзахист. Від успішної знахідки – Ндукве в атаці – не відмовилися, що розумно. Якщо ще й підпишуть третього воротаря, щоб не лишатися з одним Коваленком, як на час дискваліфікації Яшкова, буде взагалі супер. 

Нема сумнівів, що цей Звягель може за потенціалом боротися за медалі та підвищення в класі. От тільки що буде далі? Новоград-Волинський район – не найбільш багатий у плані промисловості (та й навіть такі наявні гранди, як той же Cersanit, не помічені в спонсорстві футбольного клубу). Вихід у Першу лігу означає більші затрати. Чи є звідки такі взяти? А от це хороше питання. Тому прямо тут і прямо зараз ПФК Звягель переживає найкращий період у своїй історії, а щоб розвиток плавно продовжувався й надалі, треба шукати потужних спонсорів і залучати значні бренди. Такі є в Житомирській області. Від цього, може, подальший розвиток клубу буде залежати навіть більше, ніж від футболістів і тренерів.

***

Матч Дружба (Мирівка) – ПФК Звягель відбудеться сьогодні, 6 жовтня, о 13:00. Команди посідають 1 та 3 місця в Другій лізі відповідно, їх розділяють два очка.