«Чи були пропозиції після відходу з ФК Львів? Восьма ліга Польщі»: Дулуб – про ЛНЗ, ван Леувена, Луческу та УПЛ

Переглядів 162707
Євген Чепур Євген Чепур
5 голосів
«Чи були пропозиції після відходу з ФК Львів? Восьма ліга Польщі»: Дулуб – про ЛНЗ, ван Леувена, Луческу та УПЛ
Олег Дулуб, фото: ФК ЛНЗ
Головний тренер черкаського ЛНЗ Олег Дулуб дав ексклюзивне інтерв’ю «УФ», розповівши про перемогу над Оболонню, роботу в Польщі, назвавши топ-5 найкращих гравців УПЛ та пояснивши, чому залишився в Україні воєнних часів.

У 12-му турі чемпіонату України ЛНЗ приймав київську Оболонь – команду, яка так само піднялася з Першої ліги цього літа. Черкаська команда святкувала перемогу над підопічними Валерія Іващенка (3:0).

Редактор сайту «Український футбол» Євгеній Чепур поспілкувався з наставником ЛНЗ Олегом Дулубом про перипетії поєдинку з «пивоварами», а також дізнався:

  • про відмову Дулуба очолити Олімпік
  • про роботу фахівця з командою Восьмої ліги Польщі
  • чи здивувала тренера відставка Патріка ван Леувена
  • чи варто Динамо звільняти Мірчу Луческу
  • хто в топ-5 найкращих футболістів УПЛ
  • які місця у своїх єврокубкових групах займуть Шахтар та Зоря
  • хто буде у призерах чемпіонату України
  • та інше

«Перемога над Оболонню була важкою»

- Олеже Анатолійовичу, насамперед хочу привітати вас з ефектною перемогою над Оболонню. Це найкращий матч ЛНЗ під вашим керівництвом?

- Я не назвав би ефектною. Вона була важка і просто такий лобовий матч видався. Оболонь - досить бойова команда. Просто так київське Динамо не обігрують. Це найкраща гра для нас тільки за рахунком, напевно. Тому що все-таки 3:0 - це 3:0. У нас ще дуже багато прогалин. І, на жаль, нам ще треба вчитися і вчитися.

- Яку установку перед грою дали своїм футболістам?

- Установка була грати на перемогу. Я сказав, що навіть нічия в такому матчі буде сприйнята мною як поразка.

- Готували якийсь сюрприз для суперника?

- Ні, ми просто думали, що вони гратимуть у три центральних захисники. Вони вийшли 4-2-3-1 і 4-4-2. Тому практично в роздягальні все й робилося, готувалася.

- На схемі ЛНЗ зображена тактика 5-3-2 з лівим вінгером, але без правого. Як насправді?

- Приблизно так і було. Я ж кажу, ми готувалися під схему 3-5-2 у суперника і відносно цього вибудували свою гру. Гра потім пішла, і ми реагували вже замінами і всім іншим.

- Оболонь вийшла на гру з 4-2-3-1, але на фланзі Фатєєва і Чернова створювала більшість при опусканні вінгера. Так було насправді чи здалося? Очікували подібного?

- Ми розуміли, що вся гра буде на флангах, і зрушили туди. Єдине, що в першому таймі програли правий фланг. Це так. Довелося перебудовувати опорну зону трошки і в роздягальні робити корективи.

- Усі ваші футболісти повністю виконали те, що від них вимагалося? Є до когось претензії?

- Та ні. По-перше, поля важкі на даний момент, на жаль, дощі пішли. Ми за день або за два заходимо на поле, але тут ми його берегли ‒ працювали на своїй базі та навіть не тренувалися. Коли вже гра закінчилася, то я пройшовся по газону і там реально дуже важке поле. Тому я подякував усім і дав вихідний.

- Хобленко завжди активний і створює багато моментів, і шанси забити має, але натомість забивають інші. Це йому не щастить чи брак майстерності? У чому причина?

- Ні, майстерності вистачає у Льоші. Тут потрібно просто забити, і думаю, що все складеться. Тому що з Оболонню, напевно, була найкраща гра Хобленка - подивилися статистику, і це топ-виступ від нього.

Олексій Хобленко, фото: ФК ЛНЗ

Льоша робить великий обсяг роботи, яку ми просимо у нього. Потрібно розуміти, що це дуже важка робота. Саме тому він встигає на різних ділянках поля та бере участь у комбінаціях на їхніх різних стадіях.

«ЛНЗ обрав тому, що побачив зацікавленість у створенні проєкту»

- Правда, що кілька років тому вам пропонували очолити Оболонь?

- Ні. Перший раз чую про це. У мене був варіант запрошення в Олімпік, там просто ми по деталях не домовилися. Усе було нормально, але мені запропонували [очолити команду] без помічників, і я відмовився.

Це 2020 рік був. Пройшли переговори, я злітав до Києва, вже все нормально було, домовилися начебто, але в останній момент відмовилися ми. Ось така історія була.

- Після відходу з ФК Львів які у вас були пропозиції?

- Восьма ліга Польщі (сміється, - прим. Є.Ч.). Насправді в Польщі, мало хто знає, але є така команда Імпульс. Вона складена повністю з українських хлопців. Український президент і, по-моєму, один або два білоруси, як легіонери, у них. І коли хлопці звернулися, я не міг відмовити.

Я вам так скажу, що був вражений. По-перше, мені здалося, що футбол там досить таки непоганий. Ну, першість області, умовно. Зрозуміло, що на перших порах там, десь звикав, але шість чи вісім тижнів готував їх до сезону. 

Для мене це віддушина була, тому що сидіти довго без роботи важко. Потрібні якісь нові ідеї. А де їх можна випробувати? У тренувальному процесі, в ігровому якомусь. Це вони пройшли тоді, по-моєму, два чи три етапи Кубка. Але коли вже вийшли на команди Четвертого дивізіону, тільки тоді програли. Зараз, по-моєму, вони в лідерах ідуть Восьмої ліги.

- Ви потренували польський Імпульс, а потім надійшла пропозиція від ЛНЗ?

- Так. Я ж не думаю, що пропозиція від ЛНЗ була пов'язана з тим, що я тренував команду восьмого дивізіону (сміється, - прим. Є.Ч.).

Олег Дулуб, фото: ФК ЛНЗ

- Чому обрали ЛНЗ?

- Мені надійшла пропозиція і ми її розглянули. По-перше, відеоконференцію зробили з керівництвом, і я побачив зацікавленість у створенні проєкту. Тому мені вже було дуже цікаво. 

У мене вже давно зріє бажання створення клубу, який буде зав'язаний на всі рівні клубної піраміди: під першою командою, повністю - і академія, і друга команда, і U-19, і так далі. У ЛНЗ є такий потенціал і задуми.

«Атмосфера у роздягальні – це основний наріжний камінь»

- З вашим приходом ЛНЗ став виглядати відчутно симпатичніше на полі. Як вам вдалося в найкоротші терміни налагодити гру?

- Не думаю, що ми ще налагодили гру. Ясно, що організували футболістів, але потрібно розуміти, що вже з липня триває чемпіонат, і настільки важко саме перебудовувати все, що є, на нові рейки. Діапазон роботи у нас зараз невеликий, ми змінювати можемо якісь тактики, але незначно. Перш за все, атмосфера в роздягальні. Це основний наріжний камінь, від чого ми відштовхуємося завжди.

- Яку проблему в команді вирішили насамперед після призначення?

- Проблему набору очок, напевно (сміється, - прим. Є.Ч.). Проблем багато завжди. Команди, які внизу, у них у кожного однакові історії і кожна окрема своя. Це критичний менеджмент управління, коли потрібно приймати швидкі рішення. Дуже важлива підтримка керівництва в цей момент. Тому що в мене були такі випадки в Карпатах, і потім у Чорноморці. І скрізь, де ми робили одразу прорив, це коли керівництво підтримувало в будь-яких умовах. 

Перший матч, який у нас був, він був програний за грою, ми були слабші, але нам пощастило за рахунок везіння. А везіння - це роздягальня. Значить, якийсь крок зробили, тому що в нас за цей час у нас уже три чи чотири тімбілдинги було в різній формі.

- Команда помітно додала у грі на стандартних положеннях. Працювали над цим окремо?

- Звичайно, це дуже такий аспект, де можна одразу додати. Але є куди рости. І є напрацювання, але не можна багато чого застосувати саме безпосередньо з цією командою. Не можна все ламати одразу, тому що треба віддати належне, що за Ковпака заграла команда, може, не в такий гостро атакувальний, але привабливий футбол. Можливо, фізично не так здорово виглядали за швидкістю, але все інше було. Тому навіщо ламати те, що працює? Працювало і працювало. 

Ми зараз просто трошки по-іншому йдемо в деякі моменти. В основі завжди будь-якої команди - це люди, футболісти, які є в розпорядженні.

«Динамо з Ярмоленком і без нього – це дві різні речі»

- У наступному турі ви зустрінетеся з Колосом. Які очікування від матчу з цією командою?

- Буде важка гра, тому що дуже добре організована в плані тактично команда, в плані оборонних побудов. Збитий колектив, дуже хороший Колос і завжди це була бойова команда. Легкої гри точно не очікую.

Гравці Колоса, фото: ФК Колос

- Для вас стала несподіванкою нічия Колоса і Динамо в минулому турі?

- Ні, не стала. Річ у тім, що Динамо з Ярмоленком і без нього - це дві різні речі. Це про роль особистості у футболі. Наскільки футболіст, який володіє такою приголомшливою харизмою, здатний впливати на хід матчу.

Навіть якщо ми візьмемо наш матч, коли ми програли 2:4 вдома, то ключовий момент - це м'яч, забитий Ярмоленком за рахунку 1:1. На той момент за атакою - це найкраща команда ліги була. Ярмоленко, Буяльський, Ванат. Дуже важко було стримувати їх. Це все в'язалося, як мені здавалося, Буяльським і Ярмоленком. Але наріжний камінь - все-таки Ярмоленко. Без нього це трошки інша команда стала.

- Селекційно-адміністративний штаб ЛНЗ складається з багатьох блогерів. Немає складнощів у роботі з Колесником та іншими медіа-персонами?

- Та ні, звісно. Звідки в мене складнощі? По-перше, це рішення керівництва, такий напрямок узяти. Я рішення керівництва ніколи не оскаржую. Плюс я бачу ту користь, яку вони приносять, реальну користь.

- Навіщо клубу співробітники-блогери?

- Я б не сказав, що вони блогери. Це аналітичний відділ, вони мають гарний аналітичний розум. Вони вже пройшли навчання на курсах PASS. Там вчать аналізувати, робити правильні висновки і надавати допомогу тренеру. Там далі тренер сам вирішує, треба йому це чи ні. Для мене потрібна така інформація. Комусь, може, не треба. Тут кожен вибирає для себе.

«Як одкровення – це гра Житомира»

- Перед вашим приходом ЛНЗ поповнила низка новачків. Хтось із них розчарував? Тим паче, що підписувалися футболісти без вас.

- Та ні. Усі працюємо в штатному режимі. Ні до кого жодних претензій щодо ставлення до роботи. Зрозуміло, що рівень майстерності може бути абсолютно різний через вік тощо.

- Які позиції хочете посилити?

- Перш за все, треба ж розуміти, що у нас проблемка в оренді. Ми залишаємося з одним Прядуном і нам потрібен нападник. Оптимально, якщо, звісно, він забиватиме 20 голів за сезон. Жоден тренер не відмовиться від такого форварда. Шукаємо нападника, бажано, саме такого.

Максим Прядун, фото: ФК ЛНЗ

- Назвіть топ-5 найсильніших футболістів УПЛ.

- Я стільки стежу за Буяльським, це для мене топовий гравець. Це раз. Друге, ми говорили про Ярмоленка. Це два. Дуже добре прогресує Судаков. Це три. Напевно, я б Гуцуляка виділив би. Це чотири. Це все атакуючі і потрібно захисника одного. Ну, це Коля Матвієнко – п'ять.

- Які клуби в поточному сезоні УПЛ шокували вас у позитивному й негативному сенсі?

- Скажімо, так, як одкровення - це гра Житомира. Я коли побачив, як вони в першому ж матчі переграли Верес. Ух ти! Нічого собі, яка команда класна! Потім забуксували трохи, але знову вийшли на проєктну потужність.

Дуже подобається, як грає зараз Кривбас. По грі, до травми Ярмоленка, по-хорошому захоплювався київським Динамо. Як вони грають саме в атакувальний футбол, на рівні міні-футболу. Це те, до чого давно вже дуже хочеться прийти. Але, на жаль, поки не було, можливо, виконавців, які на таких вузьких просторах можуть грати. Значить, якщо їх немає, треба створювати. Але це більш такий тривалий процес. 

Із негативу? Немає жодної команди, яка б провалила чемпіонат. У кожної свої проблеми.

- Для вас стала несподіванкою відставка Патріка ван Леувена? 

– Я думаю, так. Шахтар завжди славився стабільністю в тренерському складі. Але завжди все буває вперше.

«Вважаю Луческу одним із найкращих тренерів в Україні»

- Схожа проблема зараз трапитися і з Динамо. Луческу оголосив про завершення кар’єри. Варто було міняти його зараз чи дати йому допрацювати до кінця сезону?

– Я вважаю Луческу одним із найкращих, тренерів, які працюють в Україні, якщо не найкращим. Якщо навіть брати за кількістю завойованих трофеїв, за сумою того, що він зробив для українського футболу, за тим, як він вибудовував гру. Для мене було справді таким одкровенням, коли він прийшов у київське Динамо і відразу здобув Кубок, Суперкубок і чемпіонат. 

Мірча Луческу, фото: ФК Динамо Київ

У роботі будь-якого тренера трапляються якісь такі негативні моменти. Мало хто, наприклад, згадує, що Калитвинцев працював в Олімпіку. Скільки в нього там було? Дев'ять поразок поспіль було, я не помиляюся? (вісім поспіль у 2021 році, ‒ прим. «УФ»). Але це ж не говорить про те, що він поганий фахівець. Це говорить про те, що той нічого не досягав, хто не падав. Питання не в тому, щоб упасти, а в тому, як піднятися.

- Ваш прогноз, які місця в групах Ліги чемпіонів і Ліги конференцій посядуть Шахтар і Зоря?

– Дуже складне питання, тому що Шахтарю буде важко. Я думаю, не вище за третє, тому що потрібно об'єктивно дивитися. Команди-суперники зібрані дуже хороші. Зоря з елементом везіння... Ну, давайте так, щоб вони там потрапили в плей-оф.

«У мене принцип простий - ніколи не дивлюся вниз»

- Якою буде трійка призерів нинішнього чемпіонату?

– Знаєте, я з дитинства вболівав за київське Динамо. Я дуже сподіваюся, що київське Динамо проб’ється. Напевно, збереже свої позиції Шахтар, тому що новий тренер, нові футболісти і завжди є хороший адміністративний резерв. На даний момент я скажу, що в трійці може бути Житомир. За грою і самовіддачею ще, звичайно, Кривбас.

- Збірна України проти Італії. Ваш прогноз.

– Якби Україна грала в Києві, а не на нейтральному полі, то, я думаю, що виграла б цей матч. Тому що це питання такої, знаєте, національної гордості всієї країни в цей час, який не дуже легкий. Поставлю на 1:0 на користь господарів.

- Яке місце посяде ЛНЗ?

– Складне питання. Я можу вам сказати це десь ближче до грудня, або коли ми зіграємо хоча б ще 2-3 матчі. Зараз мені потрібно просто зрозуміти, як ми зможемо ось цю ось пройти дистанцію.

- Яке місце ЛНЗ ви вважатимете для себе успіхом?

– Скажу так, жартома - у призерах. Це буде дуже добре. У мене принцип простий - ніколи не дивлюся вниз. Навіть якщо команда перебуває на останньому місці, все одно не дивлюся вниз. Там же дивитися нікуди. Коли ти починаєш підніматися вгору по турнірній таблиці, у тебе тільки один орієнтир - вгору. Тоді ти стоїш на висоті, кажуть, що для того, щоб не впасти, то потрібно дивитися вгору. Те ж саме тут - ти набираєш очки: одне, три і так далі. Ідеш угору, рухаєшся. Навіть якщо програєш, ти маєш дивитися вгору, а не дивитися, хто там знизу. Будеш дивитися, хто там знизу, опинишся нижче за них.

Матч ЛНЗ – Колос відбудеться четвертого листопада, початок – 13:00.