Головний тренер Скали 1911 Басараб: «На єдину не закриту позицію розглядаємо топа Першої ліги та гравців з-за кордону»

Переглядів 2057
автор Олександр Щербатих Олександр Щербатих
5 голосів
Головний тренер Скали 1911 Басараб: «На єдину не закриту позицію розглядаємо топа Першої ліги та гравців з-за кордону»
Михайло Басараб. Колаж: УФ
Перед стартом нового сезону у Другій лізі інтерв’ю сайту «УФ» дав головний тренер стрийської Скали 1911 Михайло Басараб. Ми поговорили про підготовку клубу сезону, трансфери та багато іншого.

Невдовзі Скала 1911 розпочне другий сезон після відновлення професійного статусу. Торік стрияни одразу почали набирати залікові бали та, навіть попри зміну головного тренера, по ходу сезону посіли шосте місце у турнірній таблиці. 

Перед початком нової кампанії наставник команди Михайло Басараб дав ексклюзивне інтерв’ю сайту «Український футбол», у якому розповів про те:

  • як минула підготовка до сезону;
  • наскільки змінився склад команди;
  • чому насправді клуб не співпрацює з ФАТ Подоляни;
  • як вісім годин їхали на товариський матч та чому багато їздили під час зборів;
  • зміни в ігровій моделі команди;
  • завдання на сезон;
  • та які спогади залишились від старої Скали (Стрий).

«Контракти уже підписані, але наразі шукаємо нападника»

– Михайле Васильовичу, доброго дня. Нашу розмову хотілось би розпочати з передсезонної підготовки. Як вона проходить?

– Ми щойно завершили третій збір. Так як нам оголосили, що ми гратимемо попередній раунд Кубка України – відмовились від ще двох спарингів: з Колосом U19 (24 липня) і Карпатами (28 липня). Проте потім ситуація знову змінилась, і нам довелося провести ще контрольний поєдинок із володарем Кубка України серед аматорів – Миколаєвом.

– Ви задоволені тим, як проходила робота?

– Збори пройшли непогано. Ми зіграли з досить пристойними суперниками (Металістом 1915, Епіцентром, Металістом 1925–2, Поділлям, Прикарпаттям та Буковиною). Надалі теж будемо дотримуватися такої тактики, що грати потрібно проти вищих за рангом опонентів.

– Як відбувається трансферна кампанія клубу?

– Цей склад, який у нас підібрався, може здивувати футбольну Україну, але всі карти розкривати не буду. Команда змінюється відсотків на 50-60. Контракти вже підписані. Наразі це уже дев'ять нових футболістів, але з ким підписали договори – усі дізнаються при заявці (відомо, що вже підписані воротар Архипчук і нападник Кравченко із ФК Тростянець, півзахисник Мацієвський і нападник Жуміга із ФАТ Подоляни ААФУ, а ще кілька гравців упізнані на перегляді, – прим. «УФ»)

Фото: ФК Скала 1911

– Скільки новачків може бути загалом?

– Думаю, що порівняно з минулим сезоном нас поповнить 11-12 нових виконавців. Але, разом із цим, ми змогли залишити кістяк команди. У Скалі 1911 буде 13 гравців з попереднього складу. Без них заходити у новий чемпіонат було б дуже важко.

– Чи можуть бути ще втрати? 

– Піти може ще хтось один. І навіть якщо це й станеться, то зміна торкатиметься воротарського цеху. В нас зараз відбувається ротація голкіперів, тому покинути Скалу 1911 може хіба що хтось звідти. Інші – головне, щоб були здорові та не випадали з тренувального процесу.

– Кого з футболістів клуб ще шукає?

– Єдина позиція, яка залишається не закритою – нападник. Маємо різні кандидатури. Це й один із кращих форвардів Першої ліги минулого сезону, і футболісти, які приїхали з-за кордону.

Зараз розмовляємо стосовно умов контракту. Ми – такий клуб, який не може образити гравця, але й також і не в змозі сильно озолотити. 

– Є інформація, що група новачків прийде з аматорської команди ФАТ Подоляни (Тернопіль). Чи є якась співпраця між клубами?

– Ні. Раніше в інтернеті уже роздмухували чутки, що Подоляни співпрацюють з Хустом (насправді це були не чутки, а інформація з перших уст – від президента ФК Хуст Мадярчика, просто клуби в підсумку не домовилися, – прим. «УФ»), тепер – з нами. Можу сказати, що у нас ніякої співпраці немає, а ті молоді футболісти, які прийшли до нас з цієї команди... Я за ними слідкував півтора року.

Вони спочатку грали в ФК Куликів. Я їздив дивитись, як вони грають в аматорах, потім – у чемпіонаті Львівської області і тепер дуже радий, що вони прийшли в Скалу 1911.

Скажу більше, перед стартом Другої ліги 2023/24 вони були у нас в готелі. Уже тоді ці виконавці могли потрапити до нас і потрохи вливатись у професійний футбол, але з якихось причин одного ранку поїхали й були заявлені за Подоляни. Тепер от повернулись сюди.

– Про те, що у клубів хороші відносини, говорили й тому, що в цій групі гравців міг бути й воротар Омелян Чубак, який є сином президента ФАТ Подоляни.

– Омелян Чубак у нас дійсно був. Але він приїздив сюди на чотири дні, щоб ми його переглянули. У підсумку ми потисли руки і тепер він заявлений за ФК Агрон, який виступає у чемпіонаті України серед аматорів.

«Шлях туди й назад на товариську гру займав вісім годин, але ми самі вибирали ці спаринги»

– Дивлячись список контрольних матчів Скали, помічаєш, що вдалось організувати насичений графік матчів з хорошими суперниками. Але ваша команда виграла лише двічі: з дублем Металіста (4:2) та Епіцентром (3:1). Наскільки важливі результати в цих іграх?

– В кожного тренера є своя специфіка, свій стиль підготовки. Кожен гне якусь свою лінію – і це нормально. Ми не ставили результат за пріоритет, а обкатували молодь. Якщо подивитись, то усі наші футболісти грали по 45 хвилин. У цих матчах я найбільше задоволений нашими забитими м'ячами. В порівнянні з минулим роком, ми почали забивати набагато більше.

– Причиною стало покращення реалізації чи комбінаційної гри?

– Можливо, і те, і інше. Зараз ми почнемо трохи більше працювати тактично. Незабаром перейдемо на режим одноразових тренувань і будемо здійснювати більше тактичної роботи. 

Загалом, я задоволений хлопцями, адже вони зрозуміли той футбол, у який ми хочемо грати. Молодь і більш досвідчені виконавці трохи притерлись і почали набагато краще відчувати партнер партнера. А далі сезон покаже.

– Ви згадували, що Скала 1911 провела три тренувальні збори. Чим кожен із них відрізнявся?

– Всі збори ми провели у Моршині, де маємо досить непогані умови. Тут на місці є готель, харчування та й саме містечко більшість людей знає як курортне. 

Тренувались на стадіоні Медик, де колись була база футбольної академії Скали, якою керував Микола Іванович Кміть. Єдиний мінус, що контрольні матчі грали у різних містах: з Епіцентром у Кам’янці-Подільському, з Поділлям – у Хмельницькому, з Буковиною – в Чернівцях, а щоб зіграти з Ворсклою, вирушили до Ужгорода. 

Це трохи вносить свої корективи у психологічний та фізичний стан гравців. Бувало, що шлях туди й назад на товариську гру займав вісім годин. Але ми самі вибирали ці спаринги, щоб зіграти із сильними командами. Тому тепер залишається трохи відпочити, а потім готуватись до сезону.

– Чи грає роль, що ваші гравці фактично уже певний час живуть у ритмі футбольного сезону? 

– Ми десь і хотіли, щоб молоді футболісти відчули як воно є у чемпіонаті: дорога, комунікація і т.д. Але основною ціллю були спаринги з командами вищого класу, бо це надзвичайно добре і допомагає рости.

Поки ми задоволенні, а коли Скала стане клубом вищого рангу, тоді й до нас будуть дзвонити та домовлятись про товариські матчі:)

Михайло Басараб. Фото: ФК Скала 1911

«Грали за схемою 3-5-2, а при обороні у 5-3-2. Перейдемо на нашу улюблену модель з 4-3-3»

– Ви працювали з командою увесь минулий сезон, але на посаду головного тренера прийшли після закінчення осінньої частини. Що намагались змінити та напрацювати під час другого відтинку чемпіонату? 

– Одразу після того, як мене поставили головним тренером нічого міняти не хотів. Керівництво та гравці знають, що я хочу грати у футбол, який базується на грі у короткий та середній пас. Всіх футболістів, які приїздять на перегляд, я дивлюсь на предмет того, чи підходять вони під цей стиль.

Після зими ми грали за схемою 3-5-2, а при обороні – у 5-3-2. І навіть в програних матчах, я вважаю, що ми виглядали досить непогано. Зараз, швидше за все, перейдемо на нашу улюблену модель з 4-3-3. Так граємо проти усіх на зборах і надалі від цієї тактики не відійдемо. Будемо її лише напрацьовувати та покращувати.

– А наскільки реально змінювати стиль гри та схему дій прямо під час поєдинку?

– Це можливо. І в першу чергу, саме тренер й має це продумувати. Є моменти, коли тобі потрібно перемкнутись хоч на 10-15 хвилин. Наприклад, якщо в команди щось не виходить.

Окрім цього, є різні ситуації. Наприклад, хтось може отримати червону. Такі моменти потрібно прораховувати до поєдинку, а уже під час матчу – діяти так, як спонукає ситуація.

– Що керівництво хотіло змінити в колективі внаслідок вашого призначення?

– Я думаю, що мене призначили насамперед тому, що при Миколі Івановичу Кмітю я провів у Скалі три роки і був капітаном команди. Зрозуміло, що моє серце лежить до Скали. 

А в команді нічого не змінював після приходу на пост, бо ми збирали її разом із моїм попередником – Миколою Зиновійовичем Василишиним.

Щобільше, робили це від «важких аматорів», а під час переходу від аматорської до професійної ліги (влітку 2023-го) у нас було лише два тижні. Тоді склад збирався майже погодинно. 

Напевно, усі пам'ятають, коли ми ще догравали в аматорах, а гравці Грицак, Волков і Теплий перейшли в Агробізнес. Тому, ситуація була важкою, але разом з Миколою Зиновійовичем ми з неї вилізли. І після його відставки я не став нічого змінювати, бо у нас однаковий погляд на футбол.

– Якби потрібно було поставити своїй команді оцінку за сезон 2023/24, якою б вона була?

– Чотири з мінусом за п'ятибальною школою. Ми не дорахувались багатьох очок, але, враховуючи, що це перший сезон у професіоналах – оцінюю позитивно. Команда ж не збирається за пів року чи кілька місяців. На це треба рік-два. 

– Торік ЗМІ розповсюдили інформацію, що клуб фінансується міською радою. Мої колеги подавали це в однозначно негативному світлі. Як сприймають такі розмови у команді?

– Ви розумієте, що всі гравці читають новини. Вони все бачать і розуміють. Але, коли футболіст отримує кошти які йому пообіцяли – все стає на свої місця. Оскільки вони розуміють, що все буде нормально. Якщо у нас десь й була якась затримка, то на тиждень. А іноді розраховуються й наперед. 

Керівники у нас хороші. Так, мер міста любить футбол, але президентом клубу зараз є Володимир Олексович Бурій. Є також багато меценатів, які допомагають клубу.

– Чи називає керівництво клубу стратегічні цілі, до яких бажають довести Скалу 1911?

– Вони завжди хочуть більшого: нову базу, збільшити бюджет, перемагати в кожному матчі. І ми хочемо здивувати футбольну Україну. Але кожен розуміє, що на вулиці війна. Це усе напрацьовується, а поки найголовніше – вигнати кацапа з нашої землі.

Фото: ФК Скала 1911

«У Скалі виховувати футболістів, а в першу чергу – людей»

– Ви згадували колишню Скалу під управлінням Миколи Кмітя. Скала і Скала 1911 – схожі чи відмінні?

– Вони зовсім різні. Та Скала, у якій я грав, мала базу, харчування, поля… Також ти розумів, що під тобою знаходиться академія і там ростуть діти. Звідти дуже багато вихованців зараз грає в УПЛ. Тож ми знали, що кожного сезону в команду вливатиметься свіжа кров.

Тепер ми орендуємо і готелі, і поля. Свого ще немає. Але керівництво над цим працює Також розвиває воно і академію. Тому поки ці команди не дуже схожі, але поступово наближаються одна до одної.

– Що з часу у колишній Скалі запам’яталось на усе життя?

– Зараз усе важко згадати, але пам’ятаю як після першого кола чемпіонату я з дев’ятьма голами був найкращим бомбардиром Другої ліги (сезон 2011/12). І це – граючи на позиції центрального захисника. Тоді мене віддали в оренду у ПФК Львів, який боровся за виживання, але це так і не допомогло клубу (львів’яни посіли останнє місце в турнірній таблиці). 

– Чого ви особисто очікували від того клубного проекту?

– У тодішньої Скали було конкретне завдання поставлене Миколою Івановичем – виховувати футболістів, але в першу чергу – людей. Пригадую, що в ті часи клуб повністю слідкував за здоров’ям гравців, починаючи від стоматології. Були різні тренінги, психологи, вивчення англійської мови. 

– Вивчали англійську. Тобто клуб розглядав продаж гравців за кордон?

– Так, звісно. Думаю, що Микола Іванович все це прораховував. Це ж логічно, бо тільки як ти перетинаєш кордон – без англійської нікуди. Потрібно вивчати одну, а то й дві іноземні мови.

– Що ви відчули, коли в 2018 році клуб припинив існування?

– В той день було багато дзвінків. Ніхто не міг повірити. Сліз було дуже багато. Приїздили батьки, діти. Всі плакали. І ні, річ навіть не в майбутньому дітей. Їх добре підготували і майже всіх порозбирали. 

Шкода було, що вони лише згуртувались і почали добре виступати в U14, U15, U16, U17. Але якщо президент не міг потягнути цю ношу, то це було вірне рішення.