Головний тренер Скали 1911 Василишин: «Стрийський футбол має більш як столітні традиції. Будемо їх продовжувати»

Переглядів 72140
Артур Валерко Артур Валерко
6 голосів
Головний тренер Скали 1911 Василишин: «Стрийський футбол має більш як столітні традиції. Будемо їх продовжувати»
Футболісти ФК Скала 1911. Фото: ФК Скала 1911 Стрий
«Як живеш, командо?». На «УФ» ‒ серія матеріалів про життя вітчизняних футбольних клубів, і на черзі – розповідь про Скалу 1911 (Стрий).

Стрийська Скала 1911 приєдналася до учасників чемпіонату України серед аматорів 2022/23 вже після початку змагань, але зуміла ввійти в число лідерів і головних претендентів на вихід у плей-офф. При цьому клуб не приховує, що в перспективному плані розвитку – Друга ліга та статус професіоналів.  

Довідка «УФ»

Скала 1911 (Стрий, Львівська область) – на 3-му місці західної Групи 2, йдучи в зоні плей-офф.

В ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» головний тренер ФК Скала 1911 (Стрий) Микола Василишин розповів про відродження стрийського футболу, амбітні плани клубу та очікування від весняної частини сезону.

«Очолив команду 23 вересня, а 28-го вже грали перший матч чемпіонату України»

‒ Скала 1911 доєдналася до числа учасників аматорського чемпіонату України вже після його початку. Як так вийшло й чому?

‒ Річ у тім, що у чемпіонаті Львівщини Скала 1911 не змогла виконати поставлене завдання – вийти в вісімку найкращих. Керівництво клубу, проаналізувавши підсумки, прийняло рішення змінити тренерський штаб. Так, від 23 вересня я з моїми колегами очолив Скалу 1911, а вже через п’ять днів наша команда зіграла перший матч на всеукраїнському рівні.

‒ Як формувався склад, який відіграв осінню частину сезону?

‒ Річ у тім, що після завершення чемпіонату області, ми догравали ігрову програму першого кола чемпіонату України. Тож наш тренерський штаб працював саме з тими гравцями, з якими Скала 1911 грала в Прем’єр-лізі Львівщини 2023 року. Вже зараз, на зборах, ми почали награвання оновленого складу. Очікується, що команда наша оновиться на 80%. 

‒ Якими ви застали змагання під егідою ААФУ?

‒ Я в дорослому футболі людина нова, мені важко сказати, наскільки змінилися вони зараз, порівняно з минулими сезонами. Проте багато років працював в академії Скали, брав участь у всеукраїнських змаганнях. Знаючи ті тяжкі обставини, з якими наша батьківщина зіткнулася через початок повномасштабної фази війни, можу висловити вдячність спонсорам клубів і організаторам змагань за те, що сезон 2022/23 відбувається й футболісти можуть вдосконалювати свою майстерність. 

Щодо самого чемпіонату та кубка, то, звичайно, є якісь певні недоліки, але в цілому це серйозне змагання, де є сильні суперники, багато хороших команд, хоча й хотілося б більше учасників, звісно. 

‒ Скала 1911 догравала свою ігрову програму, так би мовити, поза графіком – в резервні дні, нерідко в будні. Було важко?

‒ Допомогло те, що для нас чемпіонат області вже закінчився. Дякуємо й суперникам, які пішли назустріч і погоджувалися грати посеред тижня, коли було треба.

‒ Третє місце, вище від декого із старожилів змагань, хороший результат – чи могло бути краще?

‒ Ми старалися зіграти максимально вдало, тому що розуміли, що попереду оновлення складу. Треба було восени якомога більше встигнути. Зараз у нас пішло 10 гравців, на перегляді – низка новачків. Можна сказати, формуємо оновлену команду.

«Всі гравці, яких ми хотіли залишити, залишаються»

‒ Ви згадали, що очікуються численні зміни в складі Скали 1911. Це зміни на краще, всіх зберегли, кого хотіли зберегти?

‒ Безперечно. Всі гравці, яких ми хотіли залишити, залишаються в колективі. 

‒ Який ареал пошуку потенційних новачків і які вимоги до них ставляться щодо стажу, віку, походження?

‒ Загалом, у нас більшість – місцеві футболісти. Практично всі – зі Стрийщини чи сусідніх міст максимум за 100-150 км. Я взагалі прихильник того, щоб грали молоді, але, розуміючи амбітні цілі нашого клубу, розумію, що варто додати в команду кількох гравців із більшим досвідом. 

‒ Коли розпочали підготовку та як проведете зимовий антракт?

‒ Працюємо від 24 січня в селі Довгому, де базувалася раніше Футбольна академія Скала (Стрий). Виходили з відпустки, знаючи, що у нас домовлені спаринги з поважними суперниками – лідерами Першої ліги. З ЛНЗ (Черкаси) ми зіграли внічию – 3:3, львівським Карпатам поступилися – 1:4. А от у матчах із юнацькими складами ФК Львів і СК Дніпро-1 ми виграли. 

Беремо участь у нашому традиційному зимовому турнірі з великими традиціями – Меморіалі Ернеста Юста. У цьому турнірі беруть участь 56 команд. Але й після нього, і під час нього розглядаємо можливість помірятися силами з сильними суперниками. Приміром, уже є домовленість про контрольні матчі з Оболонню (Київ) і – на 99% - із Металургом (Запоріжжя). Це також клуби Чемпіонського раунду Першої ліги ПФЛ. 

‒ Колись Скала (Стрий) грала в Першій і Другій лігах ПФЛ і розвивала власну академію. Є сподівання повернути в склад найкращих її вихованців?

‒ Звісно, нам дуже цього б хотілося. Але, як ви самі бачите, серед вихованців 1999-2003 р.н. багато хто грає на високому рівні, подає великі надії. Челядін – хороший гравець, але ж наразі він не зробить вибір на користь Скали 1911, якщо він грає у Ворсклі, УПЛ і навіть єврокубках. 

Але в складі Скали 1911 є 4-5 гравців, які пройшли нашу академію – Черепущак, Фомін, Петрик, Волков. Продовжуємо стежити за гравцями, які родом з нашого краю чи грали колись за Скалу. За нагоди обов’язково будемо їх запрошувати.

«У наступному чемпіонаті сподіваємося зіграти в Другій лізі»

‒ Запитання, щоб відразу розмежувати поняття: Скала 1911 позиціонує себе як продовжувач історії Скали попередніх років, чи це зовсім різні клуби?

‒ Стрийський футбол має більш як столітні традиції. Будемо гідно їх продовжувати. Це велика історія, найстаріший діючий клуб. Врешті-решт, у Скали 1911 багато колишніх гравців, тренерів тодішньої Скали. 

‒ Перебуваючи серед лідерів аматорського чемпіонату України, до чого прагне Скала 1911?

‒ Звісно, хочемо якомога краще виступити в цьому сезоні. Ну, а в наступному чемпіонаті сподіваємося зіграти в Другій лізі ПФЛ. Наш клуб претендує на отримання атестату для участі в професіональних змаганнях сезону 2023/24. Є група меценатів, яка надає допомогу ФК Скала 1911. Ну і, звичайно, наша місцева громада, міська влада роблять все для розвитку клубу. Скала 1911 – це народна команда. 

‒ Ви третій за молодістю головний тренер серед учасників поточного чемпіонату. Розкажіть, де займалися футболом і як дійшли до Скали 1911?

‒ Я сам місцевий, починав займатися у нашого відомого краянина, мій перший тренер – майстер спорту Анатолій Степанович Петрик (колишній гравець львівських Карпат). Грав на позиції півзахисника, за витривалістю та футбольним мисленням, можливо, й міг би грати, проте не вистачало швидкості. Тому вже із 11 класу школи почав допомагати нашому тренеру Олегу Олександровичу Лозинському. Нині він живе та працює в Канаді, на той момент очолював стрийську Скалу, в 28 років дебютував у професіональних змаганнях. 

Мені пощастило, тому що Микола Кміть у Скалі сприяв тому, щоб тренери отримували досвід і освіту. Я перетинався з такими тренерами, як Юрій Бакалов (нині – директор академії Руху), Павло Кучеров (екс-наставник Карпат), Василь Малик, Роман Гнатів. Від 2011 року працював у футбольній академії Скали. Відвідував чимало конгресів, майстер-класів, здобував знання на численних заходах підвищення своєї спеціалізації. Отримав ліцензію «С», а наразі в процесі здобуття «В» (що трішки затрималося після початку активних бойових дій). 

Ну, а паралельно здобув дві вищих освіти – у Тернопільському національному педагогічному університеті за спеціальністю «фізичне виховання та спорт» і економічну спеціальність у Львові. Після досить тривалої роботи в дитячо-юнацькому футболі, де ми, наприклад, вигравали західну групу в першості ДЮФЛУ, я отримав шанс попрацювати в дорослому футболі всеукраїнського футболу на чолі Скали 1911. Вдячний за таку довіру, мені це дуже цікаво. 

‒ Хто наразі входить у тренерський штаб під вашим керівництвом?

‒ Помічник головного тренера – колишній півзахисник Скали та низки вітчизняних і зарубіжних клубів Михайло Басараб. З воротарями працює Андрій Крашевський, який має досвід гри за Волинь (Луцьк), Карпати-2 (Львів) і низку інших професіональних колективів. Ну, а адміністратор нашої команди – майстер спорту Ігор Мачоган, передовсім відомий багаторічними виступами в складі полтавської Ворскли.

Скала 1911 (Стрий, Львівська область)

  • Рік заснування: 2020 (продовжує історію клубу, заснованого у 1911 році)
  • Стадіон: «Сокіл» м. Стрий (вміщує 6000 глядачів)
  • Керівництво та тренерський штаб 

Президент клубу: Канівець Олег Леонідович

Головний тренер: Василишин Микола Зіновійович

Тренер: Басараб Михайло Васильович

Тренер воротарів: Крашевський Андрій Богданович

Адміністратор команди: Мачоган Ігор Петрович

  • Статистика виступів клубу в ААФУ:
Рік Місце І В Н П М'ячі О

Чемпіонат ААФУ 

2022/23  3 (із 7) 6 4 1 1 24:2 (+22) 13
Всього   6 4 1 1 24:2 (+22) 13

Кубок ААФУ

2022/23 1/4 4 2 0 2 8:7 (+1) 6
Всього   4 2 0 2 8:7 (+1) 6
  • Група 1 чемпіонату України серед аматорів 2022/23:
М   Команда І В Н П Голи О
1 - Колос (Полонне, Хмельницька обл.) 8 6 2 0 21:4 20
2 - Агрон (Великогаївська ОТГ, Тернопільська обл.) 7 5 1 1 11:5 16
3 ↑1 Скала 1911 (Стрий, Львівська обл.) 6 4 1 1 24:2 13
4 ↓1 Факел (Липовець, Вінницька обл.) 7 3 0 4 14:21 9
5 ↑1 ФК Куликів (Львівська обл.) 7 2 1 4 13:15 7
6 ↓1 Луцьксантехмонтаж №536 (Луцьк) 7 2 1 4 16:11 7
7 - Варатик (Коломия, Івано-Франківська обл.) 8 0 0 8 6:47 0