Миколенко втратив місце в основі Евертона: експерти з АПЛ пояснили, що трапилося і чи повернеться українець у старт

Переглядів 93306
Євген Чепур Євген Чепур
9 голосів
Миколенко втратив місце в основі Евертона: експерти з АПЛ пояснили, що трапилося і чи повернеться українець у старт
Френк Лемпард, Віталій Миколенко та Шон Дайч. Колаж: УФ
Іван Громіков, Кирило Крижановський та Роберто Моралес у ексклюзивному інтерв’ю для «УФ» поділилися думками про майбутні перспективи Віталія Миколенка в Англійській Прем'єр-лізі та Евертоні.

У кінці січня на тренерському містку Евертона відбулися зміни – замість Френка Лемпарда на нову посаду прийшов Шон Дайч, якому керівництво команди довірило врятувати «ірисок» від вильоту у Чемпіоншіп.

Віталій Миколенко був беззаперечним гравцем основи у Лемпарда. Прихід Дайча нічого спочатку не змінив. Але п’ятого березня українець пропустив гру проти Ноттінгем Фореста, 11 березня відіграв хвилину проти Брентфорда і у минулому турі провів шість хвилин у поєдинку з Челсі. Місце нашого співвітчизника у старті Евертона зайняв Бен Годфрі, грою якого, здається, Дайч цілком задоволений.

Невже Миколенко втратив місце в основі? Чи головний тренер обережно підводить українця до складу через те, що Віталій переніс коронавірус? Він тепер повернеться в стартовий склад? Які перспективи у колишнього динамівця та Евертона у цьому сезоні АПЛ?

З цими та іншими питаннями журналіст «УФ» Євгеній Чепур звернувся до відомих вітчизняних футбольних журналістів:

Іван Громіков – коментатор Setants Sports та фахівець з англійського футболу.

Кирило Крижановський – головний редактор офіційного сайту київського Динамо.

Роберто Моралес – відомий телекоментатор і журналіст «ТаТоТаке».

«Кому буде довіряти тренер, ми зможемо дізнатись після міжнародної паузи»

‒ Все так добре складалося у Віталія при Лемпарді, проте, здається, йому доведеться доводити все заново Дайчу. Чому Миколенко втратив місце в основі?

Громіков: Про це говорити зарано. Миколенко пропустив гру з Ноттінгемом через хворобу, залишився у запасі в наступному матчі проти Брентфорда. Бен Годфрі солідно відіграв ці поєдинки, тому знову вийшов у старті проти Челсі. Миколенко виходив в обох матчах на заміну: п'ятим захисником проти Брентфорда, коли команда утримувала результат, а також замість втомленого Коулмена в грі з Челсі. 

Крижановський: У Миколенка ж був коронавірус. В Евертона 28 матчів, у Миколенка 25 матчів в основі. Останні матчі він пропустив через наслідки хвороби, на його місце вийшов Годфрі, команда перемогла, а тренер-консерватор вирішив нічого потім не міняти. Я б не сказав, що він втратив місце у складі, це ситуативна зміна лівого захисника. Кому буде довіряти тренер, ми зможемо дізнатись після міжнародної паузи, поки що нічого не зрозуміло на 100%.

Моралес: Думаю, що тут може буде цілий перелік факторів. Треба згадати, що у нього був коронавірус. Будь-які дрібниці можуть вибивати людину з того стану, у якому він знаходиться. Також змінився тренер. Шон Дайч бачить інші варіанти і поки що це непросто.

«Годфрі більш інтегрований у британський футбол»

‒ Наскільки добре справлявся його змінник Годфрі?

Громіков: Годфрі є працьовитим футболістом, який може закрити позицію лівого захисника, грати в центрі оборони чи (колись таке було) у центрі півзахисту. Але він не є профільним гравцем лівого флангу, його функціонал на цій позиції обмежений. З іншого боку, він може давати достатньо з того, що потрібно безпосередньо тренеру Шону Дайчу на цьому етапі. 

Крижановський: Годфрі не є лівим захисником за своєю футбольною природою, це вимушена міра, тому що не було Миколенка. Годфрі – це центральний захисник, який ситуативно закрив (і добре це зробив) позицію лівого захисника.

Моралес: Не сказав би, що цей футболіст робить щось феноменальне, але робить те, що до цього робив Миколенко. Не думаю, що були високі очікування від Годфрі, але він більш інтегрований у британський футбол. Це незважаючи на те, що Миколенку спочатку вдалося інтегруватися. У будь-якому випадку, коли у команди є проблеми, а у Евертона вони є, то якісь зміни постійно відбуваються.

«Миколенку потрібно стати більш рішучим»

‒ Чи є шанси у Віталія до кінця сезону відновити статус безсумнівно основного гравця?

Громіков: Звичайно, але безсумнівним основним він був лише через те, що на позиції лівого захисника не існувало альтернатив. Евертон влітку взяв Рубена Вінагре, але той, судячи з усього, взагалі не адаптувався до команди та перебуває в ній суто формально. Якби в Миколенка був високий статус, питання центрбека Годфрі на позиції зліва взагалі не було б актуальним. Але один-два невдалих поєдинки Бена, і Миколенко може повернутися до складу.

Крижановський: Я думаю, що Миколенко повернеться до основи, якщо він буде в нормальному фізичному стані. Також це залежить від результатів команди ‒ після поразок Дайч буде шукати інші варіанти.

Моралес: Можливо, але Миколенку не буде просто повернути статус основного. Йому потрібно стати більш рішучим. Те, що я бачив, то він виходить і намагається обережно зіграти, десь сам боїться зрілих помилок, а вони є в оперативних діях. 

«Дайч адекватно оцінює як можливості Миколенка, так і можливості Годфрі»

‒ Наскільки наступник Лемпарда послідовний у виборі стартового складу та справедливий щодо Миколенка?

Громіков: Дайч був одним з найпослідовніших тренерів, коли працював у Бернлі. В нього був обмежений склад, що цілком влаштовувало тренера, який ставить на високий рівень дисципліни. Йому зручніше працювати з тими самими футболістами. В Евертоні він теж достатньо швидко визначився з тими, кому довіряє в першу чергу. Позиція лівого захисника - одне з питань, тут очевидного вибору немає. Думаю, Дайч адекватно оцінює як можливості Миколенка, так і можливості Годфрі. Навряд чи багато фанів Евертона засуджують вибір Бена в останніх поєдинках, враховуючи його персональні виступи та результати команди. Дайч взагалі є одним з тих тренерів, які дуже прямо говорять з футболістами, виставляючи конкретні вимоги. 

Крижановський: Миколенко – це стопроцентний гравець основи. Він буде грати і у цього тренера, тому що там нема більше опцій. Справа в тому, що Шон Дайч – досить консервативна людина, і якщо в нього та у гравця на цій позиції щось виходить, він буде грати дуже довго. І я вважаю, що Миколенко принаймні до кінця сезону точно буде основним гравцем. А далі подивимось, як клуб буде працювати на трансферному ринку. Залишиться цей тренер чи прийде інший, яка буде модель гри, тому що Лемпард грав і в три центральні захисники, і в два центральні захисники. Дайч грає більше у два. Але до кінця сезону Миколенко точно буде основним гравцем, тому що він виконує великий обсяг роботи, в першу чергу, бігової. 

Моралес: Дайч – взагалі людина послідовна. Так у нього було в Бернлі, так він намагається і тут працювати. Просто зовсім різні ситуації – там він довго працював, а тут треба давати швидкий результат. Звичайно, фінансові можливості Евертону теж тиснуть. Це не тільки висока зарплата, а і відповідальність. Евертон прагне не вилетіти. В АПЛ є кризові команди, але це буде нелегко.

«З Лемпардом у Евертона був хаос»

‒ У чому Евертон змінився під керівництвом Шона Дайча?

Громіков: Вищий рівень командної дисципліни, вища інтенсивність дій футболістів, точніше прописані дії гравців в ігрових ситуаціях та (особливо) при стандартах. Це теж контратакувальний (а інколи просто захисний) футбол, але безумовний апгрейд. Лемпард відчував себе змушеним грати в такому стилі, а для Дайча це зона комфорту, його тренерська сутність. 

Крижановський: Розумієте, Лемпард намагався створити команду. В нього були певні погляди на те, як повинна команда грати, а у Дайча немає вибору та часу щось творити, тому що потрібні тільки набрані очки. Тому він грає дуже просто, але це приносить результат. Вони не програють вже три матчі, команда має битися за виживання, але я бачу що їхні шанси кращі ніж у конкурентів. 

Дайч зробив гру команди більш простою, більш зрозумілою. Він сам більш простий тренер, але це дає результат. Лемпард грав у відомих тренерів, тому він там щось будував (або думав, що будував), зі структурою гри, з різними схемами. Складається таке враження, що Дайч більш зрозуміло вміє донести свої вимоги до гравців.

Моралес: У Дайча ідеї прості, але вони є. Те, що я бачив до цього з Лемпардом… Це хаос. Він обере стартовий склад, а далі ‒ «хлопці, грайте, як хочете». Я впевнений, що так не було, але втілення саме таким і виглядало.

«Миколенко є першим українцем в історії АПЛ, який став стабільним гравцем основи відразу після переходу»

‒ А в чому змінився сам Миколенко за рік в АПЛ?

Громіков: Не думаю, що він змінився принципово. Френк Лемпард дуже швидко продемонстрував довіру до Віталія, він вразив самовіддачею на початку, але ті самі позиційні помилки в його грі залишаються. 

Крижановський: Я думаю, що він пристосувався до більш інтенсивної гри ніж в Україні. Проблема українських гравців не в тому в тому, що, коли вони пересиджують в Україні, то потім не можуть пристосуватися до більш інтенсивного футболу. Наскільки я бачу, Миколенко став швидше приймати рішення, які можуть зіграти на користь своїй команді. Я б навіть сказав що він став більш простим гравцем, але він робить свої речі правильно, як і має робити фланговий захисник. Крім того, він отримав більше досвіду у грі вінгбеком, що розширює його ігровий діапазон та його досвід як гравця. Він став першим українцем в історії АПЛ, який став  стабільним гравцем основи відразу після переходу, це дуже багато вартує. Тому я б сказав, що він став кращим, але чи зможе зробити ще крок вперед? Це питання.

Моралес: Досвід. Манера гру у нього залишилася та, що й була в Динамо. Уся справа у втіленні. Коли ти в команді, яка є проблемною, як Евертон, то десь щось і у футболістів розлагоджується.  

«Шанси Евертона залишитися в АПЛ непогані, та цього сезону на виліт претендують відразу дев'ять команд»

‒ Які шанси Евертона зберегти місце в АПЛ і в чому його слабкі та сильні сторони?

Громіков: Шанси непогані, та цього сезону на виліт претендують відразу дев'ять команд, немає справжніх аутсайдерів, тому потрібно набирати більше очок, ніж зазвичай. Захист, тренерський досвід Дайча, Джордан Пікфорд у воротах – сильні сторони. Слабкою залишається атака. Команди Дайча в Прем'єр-лізі ніколи не забивали багато, але тут проблема глибша: команда взагалі немає форварда, на якого можна покластися. Не вистачає голів. 

Крижановський: Шанси у них хороші, перш за все, через якість складу. При новому тренері Евертон не заморочуєтеся якимись речами типу грати красиво або структурно, вони грають на результат, знають за що б’ються. У них висока мотивація, а якість та глибина складу краща ніж у конкурентів. Тому я вважаю, що Евертон залишиться, перш за все, через це. 

Вони додали в останніх матчах, і нічия в матчі з Челсі, повинна ще додати впевненості у своїх силах. Бо в них склад не на боротьбу за виживання, у них склад на боротьбу десь 10-11 місце в АПЛ. Ще треба дивитись календар, але й без цього аналізу я вважаю що за рахунок якості складу вони залишаться. 

Моралес: Про дуже сильні сторони я би не говорив. Прихід Дайча – це плюс. З ним з’явилися дуже прості, але чіткі ідеї. Шанси, звичайно, є. Серед конкурентів ‒ Саутгемптон, Борнмут, Вест Хем. Є інші команди, які достатньо погано грають. Потрібно  хоч трохи набирати очки і вірити, що конкуренти зіграють ще гірше. 

«Будь-який клуб середини та низу турнірної таблиці АПЛ міг би забрати Миколенка»

‒ Можна констатувати, що Миколенко відбувся в європейському футболі? Навіть у випадку вильоту Евертона, на нього буде попит на ринку? Які клуби можуть цікавитися нинішнім Миколенком?

Громіков: Навряд чи можна відбутися за один рік, але Миколенко грає багато, набуває досвіду, і точно немає причин, через які він би мав повертатися в Україну, а не продовжувати грати в Європі. Не впевнений щодо інтересу з боку клубів Прем'єр-ліги, йому є що доводити в Евертоні, і навіть досягти особистого прогресу в цьому сезоні можливо.

Крижановський: Ну, давайте так. У європейському футболі – ні, тому що Евертон не грає на міжнародному рівні. Ми вже забули, як Миколенко виглядає в єврокубках. А ось на рівні АПЛ – так, він є стабільним гравцем основи, майже не пропускав матчів. У минулому році, як тільки перейшов, одразу став гравцем основи. І в цьому сезоні, до цієї історії з коронавірусом, він був стабільним гравцем основи з найбільшою кількістю хвилин у команді. Тому я вважаю, що так, він відбувся, в іншому випадку він би не грав, тренер би не тримав його на полі. А він грав і у Лемпарда, і у Дайча. 

Якщо Евертон вилетить, то клуб буде продавати гравців. Їм буде не потрібен такий дорогий склад, а далі все залежить від роботи його агентів ‒ як вони зможуть його перепродати. А по-друге, треба аналізувати, у якого клубу є певна проблема на лівому фланзі, чи потрібно підсилення, чи потрібна глибина складу на цій позиції. Але будь-який клуб середини та низу турнірної таблиці АПЛ міг би придбати Миколенка, справа лише у ціні.

Моралес: Його знають, його побачили. Він починав досить непогано. Він вже відомий в Англії ‒ і це дуже важлива річ. На момент завершення сезону він півтора роки буде в АПЛ. Це тривалий термін. Щодо клубів, то він може залишитися і в Чемпіоншипі, бо Евертон ‒ та команда, яка надовго не вилетить. Рівень амбіцій і можливостей надто сильний для того, щоб команда грала там тривалий час.

  • Сьогодні, в понеділок, 3 квітня, Евертон на своєму полі прийме лондонський Тоттенхем. Після 28 зіграних матчів у чемпіонаті Англії команда Миколенка з 26 очками посідає 18-ту сходинку у турнірній таблиці.