«Швидкість реакції Реброва на гру виконавців залишила приємне враження»: експерти розібрали червневі матчі збірної України у відборі до Євро-2024

Переглядів 1894
Олександр Карпенко Олександр Карпенко
7 голосів
«Швидкість реакції Реброва на гру виконавців залишила приємне враження»: експерти розібрали червневі матчі збірної України у відборі до Євро-2024
Збірна України. Фото: УАФ
В інтерв’ю «УФ» Олег Федорчук і Кирило Крижановський розібрали виступ національної збірної України під керівництвом Реброва.

Українським вболівальникам у червні не було приводу сумувати після завершення клубного сезону, адже вся увага була прикута до матчів національної збірної на чолі з новим тренером та молодіжної команди, котра стартувала на Євро-2023. Національна збірна України під керівництвом нового головного тренера у червні не програла жодного поєдинку. Синьо-жовті з новим наставником розпочали з нічиєї у спарингу проти Німеччини (3:3), а потім здобуло дві перемоги поспіль в поєдинках кваліфікації Євро-2024 над Пн. Македонією (3:2) та Мальтою (1:0).

Сайт «Український футбол»  за допомогою експерта Олега Федорчука та відомого українського журналіста Кирила Крижановського підбили підсумки червневих матчів збірної України.

«Спроба поєднати всіх найкращих атакувальних гравців вилилася у слабкий перший тайм у Скоп'є»

- Збірна України відіграла перші матчі з Ребровим на чолі: що нового вам кинулося в очі по тактиці та кадрах?

Федорчук: Приємно було побачити, як Ребров швидко адаптувався. Йому вдалося покращити психологічний стан команди. Було видно, що гравці такі, як Степаненко, Ярмоленко почувають себе досить впевнено та допомагають новому штабу ретранслювати власні ідеї.

Команда стала більш раціональною, що ми побачили у дебютному спарингу з німцями. Не було жодної недооцінки суперника у матчах з Пн. Македонією та Мальтою плюс грамотно відпрацював менеджмент.

Сергій Ребров. Фото: УАФ

Крижановський: Почнемо з найголовнішого: новий тренерський штаб не мав часу, щоб експериментувати, щоб шукати якісь незвичайні поєднання гравців чи зв'язки на полі. В умовах цейтноту та специфіки матчів національних команд, яка кардинально відрізняється від клубних команд, тренерський штаб нічого особливого не вигадував, а намагався максимально використовувати сильні сторони футболістів.

Достатньо передбачуваний склад, у якому обов'язковою програмою була присутність Андрія Ярмоленка. Своєю чергою це змушувало тренерів шукати позицію для Віктора Циганкова, який перебуває у чудовій формі, тобто, його необхідно було ставити до складу. Як підсумок - позиція відтягнутого центрфорварда проти Північної Македонії у першому таймі, місце атакувального хавбека у другому та лівий фланг для Віктора проти Мальти.

Спроба поєднати всіх найкращих атакувальних гравців вилилася у слабкий перший тайм у Скоп'є, але Сергій Ребров та його помічники швидко визнали неефективність цієї схеми та змінили її з виходом більш мобільного Ваната та використанням Циганкова із глибини. Відповідно, це стало несподіванкою для суперника, українська команда додала у русі, гостроті та забила три м'ячі.

У матчі проти Мальти повернулися до традиційних 4-2-3-1, але тут більше розмова про реалізацію моментів, ніж про тактичні моменти. Очевидно, що у майбутніх матчах схема 4-4-2 не використовуватиметься, хоча завжди є ймовірність застосування тієї чи іншої системи.

По кадрах без сюрпризів, а ось від швидкості реакції тренерів на гру тих чи інших виконавців залишилися приємні враження. Я маю на увазі заміни та тактичні перестановки гравців у ході матчів.

«Більшість гравців збірної України прожили травень місяць під обстрілами.  Їхній психологічний стан навряд чи можна назвати ідеальним»

- Результат збірної: яку оцінку виставите команді за червневі матчі?

Федорчук: Гра з Німеччиною мала допінгуючий ефект для збірної України Я вважаю, що тренерському штабу вдалося стартувати дуже впевнено. Після такого вдалого старту легше буде готуватися до вересневих поєдинків проти Англії (9 вересня) та Італії (12 вересня). Якщо в тебе за спиною є позитивний результат, це буде грати на користь гравцям збірної України.

Крижановський: Для національних збірних у відбіркових та фінальних турнірах якість гри не має визначального сенсу. Тут ідеться про результат. З одного боку, важкі перемоги над македонцями та Мальтою з перевагою в один м'яч викликають питання, але з погляду боротьби за друге місце у групі це максимальний результат.

Знову ж таки, є сенс згадати, що тренери не мали достатньо часу для ретельної підготовки до матчів, а більшість гравців національної збірної прожили травень місяць під інтенсивними обстрілами нашої країни. Їхній психологічний стан навряд чи можна назвати ідеальним. Суперники збірної України не мали подібних проблем.

Збірна України проти Німеччини. Фото: УАФ

-  У збірної України в червні виблискували гравці атаки, натомість багато питань до гравців лінії оборони. В чому вбачаєте такий дисбаланс?

Федорчук: Це проблема не збірної, а всього українського футболу, коли почався перехід на більш прогресивні методи ведення гри. Багато команд в Україні почали грати в більш комбінаційний футбол. У нас з'явився дефіцит гравців, які вміють нав'язувати боротьбу та грати один в один. В нас більш-менш з воротарями та атакувальними гравцями покращилася ситуація та з'явилася шалена конкуренція.  

Крижановський: Я не сказав би, що це серйозний дисбаланс на користь атаки. Винесемо за дужки шоу-матч із Німеччиною та отримаємо два пропущені голи від македонців: перший з них це нещасний випадок, а другий – шалений дальній удар. При цьому якраз атака збірної України в першому таймі проти Північної Македонії була дуже слабкою, що дало можливість господарям контролювати м'яч і постійно загрожувати воротам Трубіна. Тож я не говорив би про дисбаланс. Як тільки атака прийшла до тями, проблеми в обороні тут же зникли. Тут швидше питання у стабільності та психології.

На мою думку, провальний перший тайм проти македонців став наслідком дуже високих очікувань самих гравців. У Сергія Реброва репутація тренера-переможця, який приводив до золотих медалей усі команди, з якими він працював. А тут ще й такий яскравий матч проти німців, що якась там Македонія... Найімовірніше, команда виходила на поле з думками про легку та комфортну перемогу, а виявилося, що середня лінія суперника вміє грати в інтенсивний та агресивний футбол. У перерві заспокоїлися, поговорили, внесли корективи та ситуація змінилася. Тільки обороні довелося віддуватися за всіх цілий тайм, що й створило ілюзію серйозного дисбалансу.

Збірна України проти Північної Македонії. Фото: УАФ

«Циганков виділявся на тлі решти збірної. Матвієнко — не прогресує. Ярмоленка проти Англії та Італії ми не побачимо з перших хвилин»

- Герої червня: Циганков, Забарний, Конопля, Тимчик. Хто особисто вам найбільше впав в око?

Федорчук: Після Циганкова я би відзначив впевнено Степаненка. Помітно, що йому важко, але рівень свій тримає у всіх трьох матчах. Віктор на собі продемонстрував, наскільки зміна чемпіонату йому пішла на користь. Циганков в Динамо та Жироні — це небо і земля. Психологічний стан гравця має дуже велике значення. Коли в тебе вірять, ти граєш в той футбол, який любиш. Не треба тримати гравців, якщо вони хочуть піти. Це шкодить як футболісту, так і клубу.

Крижановський: Мені дуже сподобалася агресивна та якісна гра в атаці у виконанні Циганкова. Віктор проходить хороший період у кар'єрі, він діє нестандартно і приносить багато користі своїм командам. Циганков справді виділявся на тлі решти гравців, але позитивну оцінку можна дати цілій низці гравців збірної України.

- Матвієнка та Ярмоленка можна назвати головними антигероями червневих матчів збірної?

Федорчук: Очевидно, що в Матвієнка є певні проблеми. Коли ти бачиш, що твої екс-одноклубники підписують контракти в Європі, яким би ти не був психологічно стійким, настрій твій змінюється, що впливає на твій тренувальний процес. Він не прогресує. Спочатку це було помітно лише фахівцям, а зараз це побачили всі.

Ярмоленко не витримує вже того темпу, але він є лідером, який дає впевненості молодим. Це говорить про те, шо емоційно він грає на максимумі, а організм вже не витримує навантажень. Очікую, що Ярмоленко у вересні не гратиме з перших хвилин.

На мою думку, тренери збірної України рухатимуться в двох напрямках: давати шанс Матвієнку і шукати йому заміну. Як я люблю повторювати: Напівправда гірша, ніж неправда.

Крижановський: Не став би говорити так категорично. Так, впадали в око моменти з їхньою участю, це і пенальті у наші ворота, і незабитий пенальті у ворота збірної Мальти, але виділяти якихось окремих гравців та таврувати їх ганьбою не бачу сенсу. Наша збірна переживає черговий виток свого розвитку, на перші ролі виходять молоді виконавці, тому навряд чи можна очікувати стабільності та виступів на високому рівні в кожному матчі.

Микола Матвієнко. Фото: УАФ

«У збірної України немає можливостей для експериментів, Ребров використовуватиме гравців за принципом «тут і зараз»

- Якою збірна України постане в матчах проти топ-суперників?

Федорчук: Англія та Італія переважають нас в плані майстерності, але в футболі ти можеш компенсувати недоліки певними хитрощами. Один із варіантів — грати прагматично, відштовхуючись від власних можливостей. Брати приклад з Португалії, яка не соромиться грати примітивно, якщо потрібно.

Крижановський: Хотілося б бачити більш збалансовану гру без провалів завдовжки цілий тайм. Думаю, що ситуація має покращитися. По-перше, тренери мають майже 2,5 місяці, щоб внести корективи, використовуючи інформацію останніх трьох матчів. По-друге, має повернутися і дати якості команді Олександр Зінченко, а якщо наберуть форму Георгій Бущан та Микола Шапаренко, то у збірної покращиться глибина складу та буде кращий вибір виконавців. Ця збірна може додати у якості гри, в ігровому балансі та можливості досягати позитивного результату проти сильнішого суперника.

- Кого не вистачає цій збірній? Чи реально, щоб у ній заграли Русин, Кочергін, Ракицький?

Федорчук: Не вистачає нападника, який би додав варіативності. Коли в тебе є гравець профайлу Довбика та Яремчука, не вистачає форварда, який міг би їх урізноманітнити. Ванат та Сікан цікаві, але для позиційної гри, а не другим номером.

Сьогоднішній збірній міг би підійти рухівець Климчук. Якщо він грав би у топ-3 клубів УПЛ, його б уже давно заграли. Він потужний і при цьому легкий, достатньо обдарований в технічному плані. Забити дев'ять голів за Рух — яскраве тому підтвердження. До певної міри, кожен гол за середняка чи аутсайдера важить більше, ніж за команду, яка домінує за володінням м’ячем і створює моменти для 15-20 ударів за кожну гру.

Крижановський: Все дуже просто: специфіка матчів національних збірних передбачає використання гравців за принципом «тут і зараз». Це означає, що на короткому ігровому відрізку у півтора-два тижні гратимуть ті, хто перебуває у найкращій формі. У збірної України немає можливостей для експериментів, тому тут все буде залежати від форми цих футболістів та їх конкурентних переваг у даному конкретному часовому проміжку. Будуть у кращій формі, ніж конкурент у збірній – будуть у складі. Впевнений, що Сергій Ребров використовуватиме виключно цей метод визначення футболістів для стартового складу.