Верес не отримає атестат на сезон 2024/25 в УПЛ?! Спортивний юрист ‒ про борг в 55 млн грн та процедуру банкрутства

Переглядів 12783
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
4 голоси
Верес не отримає атестат на сезон 2024/25 в УПЛ?! Спортивний юрист ‒ про борг в 55 млн грн та процедуру банкрутства
Іван Надєїн і Ілля Скоропашкін, колаж: «Український футбол»
Відомий футбольний адвокат Ілля Скоропашкін в ексклюзивному інтерв’ю для «УФ» прокоментував ситуацію щодо початку процедури банкрутства рівненського Вереса та вплив її на життя клубу.

Нещодавно з’явилась інформація, що Господарський суд Рівненської області розпочав розгляд справи про банкрутство ПАТ «Рівненський народний клуб Верес». Як стало відомо, ТОВ «Будівельна фірма Базиспромбуд», яка була підрядником рівненського клубу під час будівництва клубної бази, звернулась до суду з відповідною заявою.

Господарський суд Рівненської області своєю ухвалою від 20 листопада 2023 року по справі №918/1116/23 відкрив провадження у справі, ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначив розпорядника майна народного клуба та розпочав процедуру розпорядження майна на 170 днів.

«Це нормальний процес. Загальноприйнята процедура. Ми вийдемо без боргів…»

З даної ухвали також стало відомо, що Базиспромбуд з 2021 року надавав послуги Вересу і на сьогоднішній день у рівненського клуба виникла заборгованість перед підприємством у розмірі 52 265 131,03 грн. та 2 439 994,06 грн.. Варто відзначити, що народний клуб визнав, що має заборгованість перед підрядником, та заявив, що в нього відсутні кошти для погашення боргу.

Президент Вересу Іван Надєїн не відразу прокоментував цю новину, а взяв паузу до 24 листопада. В цей день він заявив, що жодної небезпеки для клубу немає, а процедура банкрутства взагалі буде корисною для Вереса:

«Ніякого банкрутства немає. Це нормальний процес, який ніяк не позначиться на житті клубу. Загальноприйнята у світі процедура врегулювання кредиторської заборгованості. 

З цієї процедури ми вийдемо без боргів і це буде позитивним сигналом для наших акціонерів. Впевнений, вартість наших акцій на біржі лише виросте».

Іван Надеїн, фото: НК Верес

Щоб отримати оцінку цієї ситуації зі сторони, журналіст сайту «Український футбол» Андрій Шевченко (не Миколайович) звернувся за допомогою до адвоката Іллі Скоропашкіна, який повідомив нюанси процедури банкрутства, які пов’язані з атестацією футбольного клубу.

«Верес ризикує не отримати атестат учасника УПЛ»

– Президент Вереса запевнив, що розпочата процедура банкрутства це ок і клубу нічого не буде, а акції після її проведення тільки виростуть в ціні. Чи дійсно все так оптимістично, як описує Іван Надєїн?

– Звичайно, власникові клубу видніше, оскільки подальший розвиток ситуації залежить виключно від фінансових можливостей спонсорів клубу і домовленостей з кредиторами. Втім, коли суб’єкт господарювання втягнутий в процедуру банкрутства, це зазвичай негативно впливає на вартість його акцій. 

– Чи означає початок цієї процедури, що клуб можуть ліквідувати?

– Саме по собі порушення справи про банкрутства не обумовлює ліквідацію футбольного клубу. Зазвичай застосовується санація (фінансове оздоровлення), в процесі якої передбачені різні механізми відновлення платоспроможності боржника: збільшення статутного капіталу, продаж майна боржника, реструктуризація його боргів, залучення інвесторів тощо. 

Слід зазначити, що участь у процедурі банкрутства сама по собі є дуже ризикованою у сфері футболу, який навіть у спокійні «доковідні» та довоєнні часи був зазвичай збитковим. 

За змістом ухвали суду про порушення справи про банкрутство, Верес має заборгованість перед кредитором на суму майже 55 млн. гривень, при цьому, як зазначено в ухвалі суду, представник клубу визнав заборгованість та повідомив, що у Вереса відсутня можливість погасити борг.

Незважаючи на те, що сама процедура банкрутства може тягнутися роками, найближчий ризик для Вереса полягає насамперед у неможливості пройти атестацію в УПЛ на наступний сезон 2024/2025.

Ілля Скоропашкін, фото: особистий архів І.С.

Зокрема, відповідно до пунктів «в», «г» ч.3 ст. 55 Регламенту з атестації футбольних клубів, у заяві на атестацію на наступний сезон Верес зобов’язаний повідомити УАФ про факт порушення проти нього справи про банкрутство. При цьому, відповідно до пп. «ж» ч. 2 п. «Б» Додатку ХXV до Регламенту з атестації футбольних клубів УПЛ, клубу претенденту має бути відмовлено в наданні атестату у випадку, якщо протягом останніх 12 місяців, що передують сезону атестації, він отримував захист від кредиторів, що в розумінні Регламенту є участю в процедурі банкрутства. 

Іншими словами, через ініційовану процедуру банкрутства, незалежно від наслідків можливого фінансового оздоровлення клубу,  Верес ризикує не отримати атестат учасника УПЛ на наступний ігровий сезон навіть за позитивних спортивних показників.

– Можливо, Верес вже не розраховує на прописку в УПЛ і в клубі розглядають варіант вильоту Першу лігу як основний, там такі ж вимогли по атестації чи легше її пройти?

– На офіційному сайті УАФ розміщений регламент з атестації клубів ПФЛ в редакції 2015 року. Якщо він актуальний, то там більш м’які умови. Позбавлення атестату може бути лише у випадку визнання клуба банкрутом (пункт 16.5. Регламенту).

– Чи важко буде змінити регламент атестації УПЛ під Верес? Бо зараз фактично виходить, що навіть процедуру банкрутства закриють, то сам факт її появи вже ставить хрест на участі Вереса в УПЛ в сезоні 2024/25?

– Не думаю, що будуть щось змінювати спеціально. Тим більше, що за УАФ не водиться звичаю чітко дотримуватись власних регламентних норм. Згадайте, як в сезоні 2017/18 той самий Верес заходив в УПЛ повз чернігівську Десну, яка за спортивним принципом мала зайняти місце у вишці, але не отримала атестат від УАФ.