Ексклюзив

«Третій воєнний сезон буде сильнішим за попередні, і ось чому»: Жабченко та Федорчук – про Першу лігу 2024/25

875
Олександр Щербатих
9 голосів
Олег Федорчук і Ігор Жабченко, колаж: «Український футбол»
Перед стартом сезону 2024/25 у Першій лізі інтерв’ю сайту «УФ» дали відомі тренери Ігор Жабченко та Олег Федорчук. Спеціалісти поділились очікуваннями від чемпіонату у цьому дивізіоні.

Про формат, склад та час початку Першої ліги ПФЛ повідомила ще у середині червня. Однак, час ішов, а обставини змінювались. У підсумку ми маємо запізнілий на два тижні старт, змінений склад учасників, а потенційні фаворити ще й почали сезон завчасно.

Чого нам варто очікувати від другого за рангом українського дивізіону? Сайт «Український футбол» розбирався з відомими вітчизняними тренерами Ігорем Жабченком та Олегом Федорчуком. В ексклюзивному інтерв’ю фахівці розповіли про те:

  • як зміна календаря вплине на роботу їхніх колег;
  • чому Металіст 1925 провалився у «Турнірі чотирьох» та може мати проблеми уже по ходу Першої ліги;
  • як Лівий берег опинився в УПЛ;
  • хто буде потенційним відкриттям сезону;
  • що треба робити Кривенцову для досягнення успіху з Буковиною;
  • як відбуватиметься пошук талантів для Першої ліги;
  • перспективи у низу таблиці;
  • «туманну» ситуацію у гонці бомбардирів. 

Читайте на «УФ» повний трансферний і кадровий розбір Першої ліги 2024/25

«Лівому берегу з таким складом було б важко навіть у Першій лізі»

– Сезон у Першій лізі почався з явним запізненням у наслідок проведення «Турніру чотирьох». Як подібний форс-мажор може вплинути на підготовку команд до сезону?

Жабченко: Я думаю, що тепер тренерам треба трохи поламати голову. Ти готуєш футболістів до чемпіонату, а тут змінюється графік змагань. Важливо буде, хто і як підвів своїх підопічних до стартового туру сезону. От Лівий берег був дуже добре готовий фізично. Вони ще й нікого не втратили та були дуже зіграними, тому і вийшли в Прем'єр-лігу. А ще сподобався Епіцентр. Те, що вони не здолали Минай – нещасний випадок.

Федорчук: Це кардинально змінює підходи. Наприклад, Лівому берегу з таким складом було б важко навіть у Першій лізі, адже у півфінальній грі проти Металіста 1925 (1:1, 5:4 пен.) вони не мали доброго вигляду. Ми ж чуємо інтерв'ю головного тренера Віталія Первака, що клуб вивчає списки виконавців на підсилення. Там буде оновлення десь на 50-70%, а потім ще треба буде 5-7 матчів, аби зігратись. І робити це по ходу чемпіонату буде дуже непросто для тренерського штабу.

Олег Федорчук, фото: ФК Енергія Нова Каховка

У команд змінився графік підведення до сезону, але тут не лише мінуси, а й плюси. Річ у тім, що ці матчі теж можна вважати за підготовку до чемпіонату. Отак воно й буде в сезоні, усе в режимі нон-стоп. 

Загалом, прогнозувати щось у Першій та Друзів лізі буде дуже важко. Тут є кілька чинників. Це і велика міграція футболістів, яка зараз відбувається у наших дивізіонах, і фінансовий аспект. А ще ж не треба забувати чинник про який не часто говорять – вік футболістів. Гравці Першої та Другої ліг перебувають у зоні ризику через мобілізацію.

– А що ж не вийшло у Металіста 1925?

Жабченко: На них були усі надії, але вони, напевно, просто не були готові до такого розвитку подій.

Федорчук: У будь-якому спортивному колективі, і футбол не виняток, є правило – найкраще грає той, хто найбільше мотивований. Мотивацію може зберігати футболіст, який йде вверх по кар’єрі, а не вниз. 

Для психічного врівноваження треба два-три футболісти, які пройшли через горнило стресів та серйозних змагань. Але й не кожен може в 33-35 років грати на усі сто, як це, наприклад, робить капітан олімпійської збірної Аргентини Ніколас Отаменді. Навіть коли є такі виконавці не на них треба робити ставку, а на тих кому 23-26 років. А Металіст 1925 навпаки – брав дорогих, але тих, хто вже пройшов свій пік.

«Минай боротиметься, але не за перші місця. Епіцентр серед фаворитів на вихід в УПЛ»

– Минай, Металіст 1925 та Епіцентр уже розпочали сезон. Ми бачили як вони грають, тож чого можемо очікувати від них в Першій лізі 2024/25?

Жабченко: Минай сподобався у першій грі. Це бойова команда і вони продемонстрували це у другому колі минулого чемпіонату, коли набрали багато очок. Але кадровий потенціал там не дуже високий. Так, боротимуться, але не думаю, що за перші місця.

А ось Епіцентр – дуже хороша та зіграна команда. Зараз вони ще й доукомплектувались. Наприклад, забрали з Карпат Віталія Равлика. Він молодий (24 роки) і з непоганим потенціалом. Епіцентр – серед фаворитів на вихід в УПЛ. Металіст 1925 взагалі має зірковий склад. Усі думали, що вони мають «виносити» суперників, але щось пішло не так. Сподіваюсь, що вони підіймуться, адже з таким ігровим та фінансовим ресурсом команда має грати у Прем'єр-лізі.

Ігор Жабченко, фото: ФК Гірник-Спорт

Федорчук: За складом Металіст 1925 поза конкуренцією. Який би тренер не прийшов, ці гравці мають виглядати як Карпати у минулому сезоні. Епіцентр також матиме потенціал. Якщо АТБ мало змогу вкласти гроші, то компанія Епіцентр – це ще потужніший інвестор. Якщо родина Герега поставиться до цього серйозно – команда може стати другим претендентом на вихід в УПЛ.

Натомість мене дуже засмутив стан Миная. Команда розібрана та з багатьма нестабільними футболістами.

– До сезону харків'ян готував Віктор Скрипник. Тепер в.о головного тренер Сергій Карпенко, який не займався підготовкою. Наскільки важко буде приймати клуб в такий момент?

Жабченко: Це залежить від тренера. Ти повинен донести до гравців своє бачення футболу. Якщо у тебе є стержень і якщо ти знайдеш підтримку всередині колективу – все буде нормально. Повторюсь, у Металіста 1925 шалений потенціал. Вони повинні перемагати у Першій лізі.

Федорчук: У кожного тренера випадає шанс. Мені у 2004 році довелось прийняти Таврію на останньому місці і вдалось вивести її на сьоме місце. Віталій Пономарьов, коли торік брав Рух, то команду теж готував інший тренер. Луческу, наприклад, декілька місяців очолював Інтер. Таких випадків багато і хтось використовує цей шанс, а хтось – ні. 

Карпенку треба спробувати свої сили. Якщо в нього є внутрішній стержень. – усе вийде. Має допомогти те, що він ж уже працював у цьому клубі (був старшим тренером юнацького складу, – прим. «УФ»).

«Діназ може навести шороху. Фаворит – Буковина»

– Хто «темна конячка» цього сезону?

Жабченко: Вікторія (Суми). По перше, на чолі команди хороший спеціаліст – Анатолій Безсмертний. По друге, вони непогано доукомплектувались. Мають боротись спочатку за потрапляння в чемпіонську групу, а потім в УПЛ.

Федорчук: Я б не списував Агробізнес. Там теж колектив дуже амбітний, кілька разів вони вже опинялись у зоні виходу далі.

– Чи може такою командою стати Буковина, яка ще у минулому чемпіонаті знайшла солідного спонсора

Жабченко: Так. Вона оновила 70% складу і її ми точно відносимо до лідерів. Однак спочатку їм треба потрапити в четвірку. Коли я працював у Ниві (Бузова), то казав президенту: «Треба восени потрапити в топ-5 і щоб розрив у очках був не дуже великим. Тоді можна подивитись, які питання не закриті, та посилитись».

Те саме і в них зараз. Взимку дуже багато часу, аби виправити прогалини. Є ще, наприклад, Поділля та ФСК Маріуполь. Цей чемпіонат буде дуже цікавим.

Федорчук: З'явився у західному регіоні ще один фаворит. Бачимо, що тут амбіційний тренер Валерій Кривенцов, який має зв'язки з Металістом 1925 та Шахтарем. Тому, вважаю, що там буде ще підсилення. До зими моїми фаворитами є саме Епіцентр, Металіст 1925 та Буковина.

Основною проблемою буде завдання інтегрувати хлопців в один колектив. Але у Кривенцова є досвід. Він доволі плідно працював у команді U19 Шахтаря. Не знаю, який у нього напрямок буде у Чернівцях, але він вправно працює з молодими. Саме він розкрив Дмитра Криськіва (за часів роботи в Металісті 1925). 

Валерій Кривенцов, фото: ФК Буковина

Для цієї команди найважливішим буде добре пройти осінню частину чемпіонату. Тут треба відзначати ще й той фактор, що не лише в Буковини велика ротація складу. Практично, окрім Епіцентра, це спостерігається в усіх командах.

– До речі, цей сезон, на жаль, є вже третім під час повномасштабної війни. Чи можемо ми розраховувати, що рівень футболу в Першій лізі зросте у порівнянні з попередніми двома?

Жабченко: Та він уже зріс. Ми бачимо це по іграх четвірки, яка намагалась пробитись в УПЛ. Там виступили уже дуже серйозні команди. Якщо брати усю лігу, то теж вважаю, що третій воєнний сезон буде сильнішим за попередні. Ми бачимо, що вже приїздять хлопці з-за кордону. Вони бачать, що у нас футбол є, він не затихає.

Зараз багато команд добре готові до змагань. Це і ФСК Маріуполь, і Металург (Запоріжжя). У Діназ прийшов Олександр Рябоконь і думаю, що до нього можуть потягнутись хлопці з якими він раніше працював. Тому Діназ теж може «шелесту» навести.

Федорчук: Так, ми трохи відійшли від стресу. І вже пристосувались до умов воєнного часу. Ну, хіба що окрім мобілізації футболістів.

Вже в деякі команди й іноземці їдуть, і глядачі повертаються, і організація більш-менш. Це поганий приклад, але я з подивом дізнався, що свого часу останній тур чемпіонату Німеччини відбувся 1 травня 1945 року. А 8-го уже була капітуляція. Їх бомбили, а вони грали у футбол. Люди до усього звикають.

У нас зараз багато проектів, яких не було до повномасштабного вторгнення. Та ж Буковина, наприклад. Так, ми пробуксовуємо у вищих турнірах, але на нижчому рівні усе вирівнялось. Ми йдемо за польським сценарієм, і мені здається – це наш шлях.

«Прогрес буде в тих, хто співпрацюватиме з академіями Динамо і Шахтаря»

– В нижчих лігах завжди багато талановитої молоді. Ось, наприклад, 19-річний вінгер Металіста Геннадій Синчук нещодавно потрапив у символічну збірну юнацького Євро. А за чиїм прогресом нам потрібно слідкувати найбільш пильно?

Жабченко: Я думаю, що саме за молоддю Металіста. Річ у тім, що це вже третій сезон коли, ця команда буде грати своїми вихованцями. Вони й минулого сезону показали непоганий розвиток, а у цьому очікую, що ще більше спрогресують і будуть серйозною бойовою одиницею, з якою доведеться рахуватись усім командам. І, швидше за все, у своїй групі ця команда буде на одній з провідних позицій. У них же зараз такий момент, коли молодь вже, як-то кажуть «оббилась», але ще є потенціал для розвитку.

Також варто звернути увагу на Ниву (Тернопіль). Туди прийшов молодий тренер Євген Калиниченко, який привів молодих хлопців із Зорі та інших клубів (Марʼян Бац, Микита Михайленко, Максим Вадовський, Валентин Напуда, Максим Пежинський, Єгор Капустян та Андрій Кухарук, – прим. О.Щ.) У Тернополі і так бойова команда, а зараз ще й вдалося посилитись молодими гравцями.

Євген Калиниченко, фото: ФК Нива Тернопіль

Федорчук: Відповім на це так: за тими, хто матиме більший доступ до академій Шахтаря і Динамо. Якщо у клубів є зв'язок з цими установами – вони матимуть користь. Можемо взяти приклад з УПЛ, коли за рахунок Динамо себе непогано почували Зоря, Колос або Чорноморець.

– Серед новачків у нас є дебютант ЮКСА, а також кілька клубів, які, вилетівши, залишилися – як ФК Хуст, Металург і Кремінь (зайняли місця Дружби та Звягеля, які знялися з Першої ліги, та Лівого Берега, що відправився в УПЛ замість Дніпра-1). Чого можемо очікувати від цих колективів та хто буде на дні таблиці?

Жабченко: Хуст? Не знаю. Ось ця сага: то їх немає, то вони є... Це команда-темна конячка. І якщо там немає фінансів, то може бути важко. Туди ж приходять футболісти, які не виявились потрібними у серйозніших командах. З іншої сторони, там працює Володимир Циткін, який з тим потенціалом, що у нього є, показує непогану якість гри.

А от ЮКСА має потенціал. В них напрямок такий, що привозять бразильці десь з Копакабани. Зараз туди прийшов головний тренер Дмитро Чирикал. Це дуже непоганий спеціаліст (чемпіон Другої ліги з Дружбою, – прим. «УФ»). А окрім цього ж є і клубна база, і фінансове забезпечення. Тому, думаю, що ЮКСА буде боротись за четвірку і з нею усім буде непросто.

Федорчук: Мені щось підказує, що у Хуста будуть проблеми. Також, нестабільна тернопільська Нива. Ось ці дві команди, на мою думку, будуть пасти задніх у Групі А.

У Групі Б пробуксовує Кремінь. Я теж не розумію, що буде з Вікторією. Там доволі вікова команда, тож вона в зоні ризику.

«Не бачимо ні в Першій лізі, ні в Другій форварда, який забивав би від сезону до сезону»

– Розуміємо, що Перша ліга має, як і кожен нижній дивізіон, має не такий стабільний склад, як елітна ліга. Але чи є ті, від кого уже зараз можемо ми очікувати бомбардирських здобутків? 

Жабченко: Мені подобався Олексій Сидоров з Металіста 1925 в період, коли він виступав у запорізькому Металурзі. Це був яскравий гравець. Якщо він отримуватиме довіру в нинішній команді – може забити багато. Як приклад – його два голи на кубок із друголіговим Локомотивом.

У минулому сезоні хорошу гру демонстрував Василь Палагнюк (Буковина). Хоч це й віковий нападник (33 роки), проте він має гольове чуття і забив 14 голів. Але ж він зараз у статусі вільного агента. У будь-якому разі вважаю, що забиватимуть усі в усіх командах, тож навряд чи хтось досягне показника в 15 голів за сезон.

Федорчук: Взагалі ні. Це незрозуміло. Ми не бачимо ні в Першій лізі, ні в Другій форварда, який забивав би від сезону до сезону. А ще й незрозуміло, хто і де буде грати.