Договірняки, помилка Хацкевича, конкуренція з Красавою, купівля клубу, розсекречені бюджети: пригоди українців на Кіпрі

Переглядів 2775
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
12 голосів
Договірняки, помилка Хацкевича, конкуренція з Красавою, купівля клубу, розсекречені бюджети: пригоди українців на Кіпрі
Феміс Сагіров, Пейя 2014. Колаж: «Український футбол»
Бізнесмен Феміс Сагіров ексклюзивно для «УФ» розповів, як змінив клуб на Кіпрі та пішов на підвищення – із Третьої до Другої ліги з мріями про Вищу.

До сайту «Український футбол» звернувся власник кіпрського клубу Героскіпу Феміс Сагіров, але, як виявилося, вже ексвласник.

«Хлопці, хочу дати інтерв’ю, щоб мене в Україні вже не пов’язували з цим довбаним Героскіпу. Я не маю до нього ніякого відношення. Ми купили новий клуб – Пейя 2014», – ошелешив заявою Сагіров.

Цікаво. Ну що ж, таку тему ми не обійдемо стороною, тож погнали.

«Керівництво ГО штучно робить так, щоб Героскіпу боровся не за підвищення в класі, а за виживання. Там вони «катають ігри на контору»

– Ми офіційно пішли з Героскіпу 20 грудня 2023 року, – почав розмову Сагіров. – Цього дня відбулася остання перед перервою гра проти Аспіл Пілас, яку Героскіпу програв – 0:3. Але вони її так і планували програти, це був чистої води договірняк, гра на контору.

Феміс Сагіров та Героскіпу. Колаж: Google

– Чому ви так вважаєте?

– Попередній президент клубу, який очолює громадську організацію, категорично не хотів підвищення Героскіпу в класі. Він використав мене, щоб я погасив борги в команді. Я вивів її з Четвертої до Третьої ліги, і планував підвищитися до Другої. За цей час я вклав у клуб близько 320 тисяч євро. А голова цієї громадської спілки почав ставити нам палиці в колеса.

Він хотів, щоб грали місцеві гравці, але ми їх одразу прибрали, бо вони не годяться для Третьої ліги, з ними б ми точно нікуди не вийшли. На тлі цього в нас почався конфлікт, який посилився фінансовим питанням.

Ми почали ставити запитання щодо грошей і вимагати фінансові звіти.

– Розкрийте більш детально фінансову складову. Що було не так?

– На клуб виділяють гроші мерія, КОП, УЄФА, спонсори, але ці фінанси протягом двох сезонів до нас не доходили. У першому сезоні це було не критично, а в другому – я вже почав рубатися за те, що нам належить. Не хотів почуватися лохом. Вони все життя доїли ослів і думають, що розумніші за нас, але це не так.

Структура власності на Кіпрі складна: гроші приходять у громадську організацію, у складі якої перебуває клуб, а потім уже вона розподіляє фінанси. Як виявилося, це був основний хліб керівництва ГО, і вони хочуть залишитися в нижчих лігах, щоб продовжити красти гроші.

– Не можу зрозуміти, чому вони не хочуть виходу в Другу лігу, там же, по ідеї, грошей більше?

– Тому що в Другій лізі в команду потрібно вкладати набагато більше коштів і так нахабно красти вже не вийде. Їх усе влаштовувало в П'ятій і Четвертій лігах, де вони спокійно клали собі в кишеню 50-70 тисяч євро на рік.

– Розкажіть більш детально про договірні матчі.

– Керівництво ГО штучно робить так, щоб команда впала в другу вісімку у турнірній таблиці і боролася не за підвищення в класі, а за виживання. Там вони «катають ігри на контору». Я їм одразу сказав: «Якщо команда опуститься в групу В, то ми йдемо звідси». Вони все для цього робили, щоб я пішов.

«В останньому договірняку, який Героскіпу програв 0:3, Жилкін намагався зреагувати замінами, але своїх футболістів не було, тому поміняти щось не вийшло»

– З керівництвом ГО зрозуміло, але яка вигода від цього гравцям, чому вони підкоряються їм, а не вам?

– Це була моя помилка, що ми залишили частину гравців минулого керівництва. Вони нас потім і спалили. Квота місцевих у клубі – більше половини футболістів. Героскіпу – як село, всі пов'язані один з одним протягом багатьох років: кум, сват, брат і т.д. Я намагався боротися з кумівством, але до кінця так і не зміг його викоренити.

Уявіть, я вигнав із команди сина мера. Він був капітаном і хотів постійно грати, але рівень не тягнув, був нечесним на руку, і тому створював проблеми в команді. Легіонери теж були задіяні в брудну гру. Коли ти приходиш у це середовище, то система ламає тебе.

Ось кіпрський форвард Піттарас виявився чудовим хлопцем, а не під####сом. 

Він не зливав гри. У мене з ним донині теплі стосунки. Хочу сказати те саме про легенду клубу Солому, який був в.о головного тренера та кращим бомбардиром клубу. Це чоловік! 

У минулому інтерв'ю я говорив, що Хацкевич не знає, куди їде, а в підсумку це я не знав, куди приходжу.

Перед останньою грою президент ГО мені сказав: «Феміс, навіщо нам виходити у Другу лігу? Ми спокійно можемо грати в Третій і заробляти гроші. Давай програємо цей матч». Звісно, я не погодився і звернувся до правоохоронних органів.

Геннадій Жилкін. Фото: Google

– Ви запросили в Героскіпу українського тренера Геннадія Жилкіна. Як він на це все реагував?

– Команда просто спалила Жилу, не вигравши при ньому жодної гри. Вони його не прийняли, нахабно здавали ігри, а він нічого не міг вдіяти. В останньому договірняку, який Героскіпу програв 0:3, Жилкін намагався зреагувати замінами, але своїх футболістів не було, тому поміняти щось не вийшло.

– Розкажіть, як ви зверталися до відповідних органів з приводу договірного матчу?

– Треба віддати належне правоохоронній і футбольній системі Кіпру. Після наших звернень, було відкрито кримінальне провадження, яке досі розслідують. Також відкриті справи в департаменті з етики та чесної гри, матеріали яких будуть передані в КДК. Нещодавно я був допитаний. Слідство йде повним ходом.  

Крім цього, ми судимося з Героскіпу, наші юристи направили до суду купу позовів. Ця історія ще не закінчена. Цих баламутів ми не пробачимо. Вони, мабуть, погано гуглили про нас, гугл транслейт в поміч, якщо не знають, як ми боролися з несправедливістю в українському футболі.

– У чому полягає суть позовів?

– Голова ГО і Ко повісили на мене купу боргів клубу, які я закривав, але вже, ясна річ, не хочу цього робити. Там залишилося 40 тисяч боргу, і я їм сказав, щоб вони погасили цей останній шматок, і ми попрощаємося по-хорошому. Вони спочатку погодилися, а потім дали задню. Жадібність їм не дає спокою.

– Що з французом Макрезом, якого ви взяли в Героскіпу з Перемоги?

– Це не футболіст. Він дуже слабкий. У Четвертій лізі він ще пошумів, а в Третій – взагалі пропав – жодної результативної дії. Макрез режиму не дотримувався, тренувався на «пів шишки» як-то кажуть. Ми з ним попрощалися.

«У Красави грошей більше цього сезону, ніж у нас, але вони досі не можуть вийти у Вищу лігу, то що Савін мені може порадити?»

– Як ви придбали клуб Другої ліги Кіпру Пейя 2014?

– Ми два місяці вели переговори і в кінці січня придбали Пейю 2014. Він з однойменного району Пафоса – Пейї. Клуб хороший, постійно перебуває у верхній частині таблиці, але в певний момент зіткнувся з фінансовими труднощами.

ГО «Соматіо» клубу, на відміну від ГО Героскіпу, знаходить спонсорів і допомагає фінансувати Пейю. Там відкрита картина, наші юристи, аудитори, бухгалтери все перевірили.

На початку січня вони продали свого голкіпера Міхаліса Папастільяну у клуб вищого дивізіону Омонія (Нікосія) за 15 тис. євро та залучили ці кошти у Пейю 2014.

Феміс Сагіров (з аркушем паперу). Фото: Пейя 2014

– Наскільки я знаю у Пейї 2014 був трансферний бан. Чому?

– Ми його спільно з ГО вже погасили. В останній день трансферного вікна, завдяки злагодженій роботі «Соматіо», а саме президента Хараламбоса Аркадіу та нашого адвоката Лазароса Кесідіса був знятий трансферний бан, що стало дуже приємною новиною для всіх нас.

– Що з комплектацією команди?

– За два тури до нашого приходу Пейя 2014 була в двох очках від першого місця, але команда влаштувала страйк. У гравців було трішки більше двох місяців заборгованості по зарплаті і вони не дочекалися інвестора, тобто нас. Перестали тренуватися. 

Я одразу прибрав головного тренера і спортивного директора, які, на мою думку, влаштували цей кордебалет, і на їхнє місце завів своїх людей – тренера Костаса Коконіса, який в клубі з першого дня його створення, і спортдира Дімітріса Іоанну – це колишній гравець збірної і багаторазовий чемпіон Кіпру.

Ми домовились з хлопцями, як будемо виходити з цієї непростої ситуації і розробили план виходу з кризи. Наступного року ставитимемо завдання виходу до вищого дивізіону. Наша команда і зараз грає у верхній групі Першої ліги, конкурує в тому числі з Красавою блогера Євгена Савіна, який перебуває в розшуку в Росії, спасибі йому за проукраїнську позицію.

– Не питали у Савіна порад щодо управління клубом?

– Ні. Я сам можу кому хочеш можу підказати (сміється, – прим. А.П.). Ми бачились, випили кави, поділилися досвідом один з одним. У Красави грошей більше цього сезону, ніж у нас, але вони досі не можуть вийти у Вищу лігу, то що він мені може порадити? У Красави мені подобається медійна складова, у нього велика аудиторія та робота з уболівальниками. Ось з цього можна брати приклад.

«У Красави бюджет 1 млн 500 тис., але вони відстають від першого місця на 12 очок. Якщо управлінням Пейї 2014 займатиметься місцевий менеджер, то ми вкладемося в 650-800 тисяч»

– У скільки вам обійшлася Пейя 2014?

– Це комерційна таємниця.

– Де зараз Жилкін?

– В Пейї 2014  працює тренером воротарів і помічником головного тренера, яким я повністю задоволений.

Також з другої спроби нам вдалося почати співпрацю з Андрієм Лічком – у нього дуже відповідальна посада та роль у команді – директор медіа відділу та комунікації. Дуже радий та задоволений, що у нас в команді працює цей хлопець. Чому з другої спроби, тому що війна тоді внесла свої корективи...

– Яка в середньому зарплата у гравців Пейї 2014?

– Бюджет такий самий, як у мене був у Героскіпу – 350 тисяч євро. Зарплата стартує від 350 євро, максимальна – дві з половиною тисячі. Цього міжсезоння  ми нікого не підписували, домовилися з тими хлопцями, хто залишився, що погасимо борги, дограємо сезон укороченим складом, а вже наступного будуть трансфери і боротьба за підвищення в класі.

Я хочу віддати належне хлопцям – це дійсно професіонали свого діла, навіть з усіма складнощами, і відсутністю конкуренції, тобто лавки запасних, вони б’ються з усіма!

Радує, що в Пейї 2014 ніхто не грає в брудні ігри. Ми відбираємо очки у фаворитів, чого від нас точно ніхто не очікував. Із Красавою рубалися, але трохи не пощастило – 0:1.

Пейя 2014. Фото: Пейя 2014

– Чи не було вам страшно після невдалого досвіду в Героскіпу купувати інший кіпрський клуб?

– Я по життю ризиковий хлопець. У мене є мрія – вийти у Вищу лігу. Пейя 2014 другий рік поспіль грає в першій вісімці, раніше вигравала Кубок, брала участь у єврокубках, клуб з історією і тут моя мрія, як ніколи, близька до здійснення. Інфраструктура також дає змогу грати у Вищій лізі. Сподіваємося, що наступного року ми і Красава вийдемо у Вищу лігу.

– Яка в Пейї 2014 інфраструктура?

– Це рівень Ліги чемпіонів (сміється,прим. А.П.). Величезна роздягальня, лазня, басейн, спортзал, масажний кабінет. Є два поля – одне велике ігрове і поруч трохи менше тренувальне. Стадіон вміщує до п'яти тисяч, але пластикових лавок поки що немає. Проте мерія вже підготувала проект реконструкції стадіону.

– Раніше ви говорили, що у Другій лізі Кіпру в клубу має бути бюджет мільйон. Влітку ви плануєте його підвищувати?

– У Красави бюджет 1 млн 500 тис., але вони відстають від першого місця на 12 очок. Тож бюджет не гарантує прогресу. Я поговорю з Іоанну і ми зробимо все, як він це бачить. Думаю, мільйон нам не знадобиться. Якщо управлінням клубу займатиметься місцевий менеджер, як у нас, то ми вкладемося в 650-800 тисяч.

– Не думаєте підписати когось із українців?

– Чому ні? Нам можна запросити трьох футболістів без паспорта ЄС. До речі, нещодавно нам забив гол Будник з Омонії 29. Мені він сподобався, хороший нападник.

Ще мені дуже подобається латвієць Карашкаускас із Красави. Він взагалі топ для цієї ліги, майже в кожній грі забиває і віддає.

– Ви можете фінансово конкурувати з Красавою, щоб перетягувати звідти футболістів?

– Ми не будемо ні за ким ганятися. Але для хороших футболістів ми зробимо хорошу зарплату.

– А українських екс-зірок реально вам потягнути, на кшталт Бєсєдіна, який у Казахстані грає?

– Найімовірніше ми підпишемо на ці позиції більш молодих, швидких та креативних гравців, які зможуть робити різницю у цьому чемпіонаті одразу, та можливо здивують нас усіх у майбутньому.

Можливо будемо підтягувати молодь з України 2006-08 р.н. Якщо їх заграти, то наступного сезону вони вважатимуться місцевими. Будемо шукати нових Мудриків, Довбиків і Судакових, Циганкових, Трубіних, Луніних.

«Після перемоги над Кривбасом мені зателефонував Павелко. Я думав, хоче привітати, а він в трубку кричати почав: «Що ви витворяєте? Ви хоч знаєте, чия це команда?»

– Хацкевич розповідав, як його охорона не пускала на базу Карміотісси, мало не з пістолетом. У вас були такі випадки, зустрічі з криміналітетом?

– Я з подивом це чую. Кіпр – це максимально безпечна країна. 

Олександр Хацкевич. Фото: Google

– Але договірняків, як я розумію, там багато.

– Це все залежить від клубів, договірняки є скрізь. Не можна вішати ярлики на кіпрський футбол. У нас що, в Україні, мало договірних матчів було? Перед кожною якоюсь значимою грою, я попереджав своїх гравців, що знаю, про те, що навколо деяких ігор ходять гроші, які ми ніколи не беремо. Але все одно гравців намагалися підкупити. Пам'ятаю, як ФК Перемога у Другій лізі обіграла вдома Кривбас – 1:0.

Це була наша дебютна перемога та перший забитий м’яч у профі. Після гри мені зателефонував Павелко. Я думав, хоче привітати нас із перемогою, а він в трубку кричати почав: «Що ви витворяєте? Ви хоч знаєте, чия це команда?». Напевно, натякав, що президентська. Погрожував  санкціями, Я був у шоці.

У другому колі ФК Перемога була вже без турнірних завдань. Після того, як я вигнав Тарана, ми поїхали на гру до Кривого Рогу. Нас там чекало справжнє пекло. До 23-ї хвилини Кривбас нам пробив два пенальті, один із яких потягнув воротар, а інший просто придумав арбітр. Ми програли ту гру 0:1, але хочу віддати належне молодим хлопцям, які бились проти всіх, проти системи і т.д.! 

Можу сказати точно – ніхто з моїх гравців не брав участі в нечесних матчах, деяких ми перевіряли на детекторі брехні, після гри з Кривбасом також.

– Павелка на чолі УАФ вже змінив Шевченко.

– В УАФ вже видно позитивні зміни. Шевченко почав із правильних речей: скоротив кількість заступників, проводить аудит за всі роки, в усіх збірних нарешті тренерські штаби дуже сильні, викликаються найсильніші футболісти в усіх вікових категоріях. Це не може не радувати. Нарешті в Україні футболом почали керувати футбольні люди. 

Єдине, що залишилось – в деяких регіонах обласні федерації досі очолюють «павелковські прихвостні», дуже далекі від футболу люди, але, я вважаю, це питання часу.

Ми одразу побачили результати правління Шевченка. Збірні України U-17, U-19 та головна команда вийшли на Євро. Команда U-21 має шість перемог із шести в своїй групі. Молодіжна збірна під керівництвом Ротаня кваліфікувалася на Олімпіаду. Вітаю усіх вболівальників з чудовими досягненнями наших команд у цей складний для країни час.

***

Раніше у нас виходила серія вогняних матеріалів Сагірова та героїв його інтерв’ю. Радимо ознайомитися: