Гравець Манчестер Юнайтед U18 хоче грати за збірну України. Хто такий Зак Бауманн і чим може бути корисним?

Переглядів 40365
Артур Валерко Артур Валерко
9 голосів
Гравець Манчестер Юнайтед U18 хоче грати за збірну України. Хто такий Зак Бауманн і чим може бути корисним?
Захарій Бауманн. Фото: Манчестер Юнайтед
Все нові й нові футбольні діаспоряни готові поповнювати збірні України. Цього разу гравець юнацького складу Манчестер Юнайтед опинився в полі зору старшого тренера нашої U17 Володимира Єзерського. Хто він і чим цікавий?

Очікування українських фанів Манчестер Юнайтед: в МЮ перейдуть Судаков, Довбик, Матвієнко – і клуб нарешті матиме своє представництво в збірній України. 

Реальність, яка вимальовується для близької перспективи: першим представником «червоних дияволів» у збірній України може стати маловідомий юніор, з імені якого навіть не відразу здогадаєшся про наше походження. 

Захарій Бауманн. Фото: Манчестер Юнайтед

Про Зака Бауманна заговорили в контексті українського походження ще минулої осені, а коли півзахисник провів перший гол за свій поточний юнацький склад МЮ, заговорили про збірну. Так що собою являє Захарій Бауманн, яке його походження та наскільки реальним є виклик під знамена України та натуралізація провідного гравця своєї вікової категорії Манчестер Юнайтед?

Джерело інформації про натуралізацію – компетентне

Про інтерес збірної України до англійця Бауманна повідомив тележурналіст Володимир Звєров у програмі «Звєров ПроФутбол» від 2 лютого:

«Чотири-п'ять місяців тому мені про нього розповів головний тренер юнацької збірної України (U-17) Володимир Єзерський, оскільки він спілкувався з його мамою. Там є підтримка, бажання самого хлопця грати за Україну. Наскільки я знаю, Манчестер Юнайтед сказав, що підтримає його, якщо його запросять до збірної України».

Звєров відомий багаторічною роботою в футбольній журналістиці та спілкується з першоджерелами – тож ми однозначно можемо всерйоз сприймати інформацію як щодо інтересу Єзерського до Бауманна, так і стосовно фідбеку від гравця стосовно цього. Проте є кілька «але». 

Син коломиян, уродженець Болтона – старожил академії МЮ

Уродженець Болтона Захарій «Зак» Бауманн походить з української родини, яка опинилася в Великобританії після проживання в Коломиї Івано-Франківської області. Це місто мало колись представництво на всеукраїнському рівні, зокрема в сезоні 1995/96 Покуття (Коломия) стало найкращим у своїй групі чемпіонату України серед колективів фізкультури, а в 2012-му Карпати (Коломия) здобули звання чемпіонів України серед аматорів.

Із Коломийщини вийшло немало майстерних футболістів – від Романа Григорчука, який нині очолює Чорноморець, до Олександра Романчука, який мав контракт із Динамо, пограв за ФК Львів, а зараз виступає в угорському чемпіонаті за Дебрецен. Зак Бауманн може поповнити цей почесний список – хай і зі статусом діаспорянина, який є повноправним вихованцем англійського футболу. 

Захарій народився 2 січня 2007 року в Болтоні, проте в Манчестер Юнайтед займається ще з дитинства. 1 липня 2023 року сталася важлива подія для юного футболіста – його перевели вгору клубною пірамідою, в команду МЮ U18. Дебютувавши 12 серпня 2023 року в матчі з Міддлсбро (4:0), Бауманн тривалий час у команді Адама Лоуренса виходив на заміни, постпуаючись Мурхаузу та капітану команди МакАллістеру (обидва – місцеві, з Манчестера та передмістя), а також Фітцджеральду та Керлі. Втім, під час сезону, чіпляючись за кожен шанс і вдало використовуючи 15-20 хвилин на полі, Зак пробився в основу.

Зараз все частіше Бауманн грає в основі разом із Фінлі МакАллістером та іншим гравцем юнацької збірної Англії – Джеком Флетчером (син відомого півзахисника, нині – технічного директора МЮ Даррена Флетчера). Також у центрі півзахисту грає його брат-близнюк Тайлер Флетчер - він вибрав грати за юнацьку збірну Шотландії. Це і є основні конкуренти Захарія.

Бауманн справді прогресує. Порівняння зі Скоулзом – це не лише про колір волосся

Справжній прорив у Бауманна відбувся десь пізньої осені. В переможному матчі з Евертоном він вперше вийшов в основі, отримавши жовту картку та активно відпрацював на широкому фронті в центрі поля (створив гольовий момент із поганим завершенням одноклубника після скидки та біля своїх воріт перервав потенційний асист суперника). 

Захарій Бауманн. Фото: Манчестер Юнайтед

А наступний бенефіс Зак видав уже наприкінці січня. МЮ розгромив Лідс (4:0), Бауманн записав на свій рахунок третій у грі гол. Він сам відпрацював у глибині поля, встиг на передачу Мантато, прийняв лівою та пробив правою – все швидко та чітко. Це була 31-а хвилина гри, а ще до перерви лідер чемпіонату закрив усі питання. 

Як плюс, так і мінус Бауманна – статус його клубу. МЮ лідирує в юнацькій першості серед 18-літок із 10-очковим відривом від минулого чемпіона – МанСіті. Клуб грає на кілька фронтів. З однієї сторони, тут підібрані дуже якісні заготовки футболістів – майже всі чинні збірники своїх вікових категорій, з іншої – через участь в юнацькій Лізі чемпіонів, у кубкових турнірах, переведення гравців у більш старші команди, є дуже серйозна ротація. Бауманн не в останню чергу завдяки їй і став важливим і основним гравцем МЮ в Прем’єр-лізі U18 Англії. 

Що являє собою Зак Бауманн? Якщо проводити паралелі з сучасним українським футболом, він схожий на Судакова, Шапаренка чи навіть більш точно на Криськіва – це досить мобільний півзахисник, який покриває великий простір поля та вміє як загострити, так і пробити. Додаючи по ходу сезону, Захарій поліпшив свою роль у команді. Перегляд відео переконує – юнак все більше й більше тримає нитки гри в своїх ногах, він бере участь як у позиційних багатоходівках, так і в швидкому переході від оборони до атаки. 

«Українським Скоулзом», можливо, його спершу називали за рудий колір волосся. Зараз це історія не лише про зачіску та її барви. Видно, що Бауманн має хорошу школу та вміє адаптуватися в різні формати півзахисту МЮ. Він вміє грати в темповий футбол, хоча, якщо чесно, цей склад у своїй лізі домінує і всі 9 матчів за участі Зака виграв із загальним рахунком 29:4. 

І ще цікавий факт. Якщо брати внутрішньоклубну конкуренцію, то найкрутіше прогресують серед юнаків МЮ саме півзахисники. Зокрема, на два роки старший за Бауманна Коббі Мейну – той самий, який уже запалював за основний склад МЮ. От тільки ірландець Тревіс Бінніон, який очолює старших юнаків "манкуніанців", задіювати Зака не поспішає. Фітцджеральд, брати Флетчери, Мантато, Б'янкері та МакАллістер за МЮ в юнацькій Лізі чемпіонів УЄФА вже дебютували, Бауманн – ні.

Те, що Єзерський стежить за Бауманном, це супер. Але є нюанс

Нас не може не радувати і той факт, що наставник збірної України U17 стежить за Бауманном, і та інформація, що сам Зак охоче приймає цей інтерес і хоче грати за батьківщину своїх батьків. Уже в березні збірній Єзерського грати еліт-раунд відбору Євро-2024 (U-17) у групі 4. Наші суперники - греки, швейцарці, словаки. Путівка на фінальну стадію, яка пройде з 20 травня до 5 червня 2024 року на Кіпрі, може бути здобута з першого місця чи з семи других із найкращими результатами. Зважаючи на те, що в еліт-раунд ця юнацька збірна вийшла лише з третього місця, їй дуже важливо отримати посилення.

Сам Єзерський проявив себе відкритим для широких пошуків тренером. Так, обидва воротарі в нього – це легіонери: Олександр Петренко (Баєр, Німеччина) й Ілля Волошин (той самий, що зараз перейшов у мадридський Реал). Цілком основними є Олександр Сорока та Артур Ухань (Гент, Бельгія), Артем Степанов (все той же леверкузенський Баєр). Стрімко покращують своє положення Дем’ян Єсін (недавно підписаний Торіно) та Дмитро Богданов (Динамо Дрезден, Німеччина). Дем’ян Третяк, якого зараз хвалять як одного із перспективних захисників київського Динамо, насправді у цій збірній розкрився з Динамо загребського. 

Загалом же в юнацькій збірній України U17 в 2023 році 17 (!) легіонерів із дев’яти країн Європи. І це при тому, що деякі (як Кирило Дігтярь із Металіста) цілком собі грають уже в першій клубній команді серед дорослих. Саме Дігтярь, нагадаємо вам, побив минулого року історичний рекорд УПЛ за юністю дебюту. 

Хто тут конкуренти для Бауманна, чи, точніше, кому може бути конкурентом Захарій, якщо його все ж натуралізують? Це представник Гента Олександр Сорока – досить різносторонній півзахисник, який може зіграти як у центрі, так і на напівфланзі. Це Олександр Драган із Аталанти (з динамівською школою). Це Павло Люсін з Динамо. Досить непогані футболісти, проте ми маємо розуміти, що в такому віці ще нема бажаної стабільності, плюс, у Бауманна є досвід серйозної конкуренції в МЮ, він має поняття про змагальний темп і вимоги сучасного футболу. 

Захарій Бауманн. Фото: Манчестер Юнайтед

Проблема тут, скоріше, ось у чому. В пресі ширяться інсайди про можливі зміни в тренерському штабі більшості збірних, і офіційної інформації щодо нових місць роботи того ж Михайленка або ще когось із тих, кого згадують ЗМІ, немає. Отже, ми поки вимушені обережно говорити про плани та кадрові склади наших збірних. Володимир Єзерський взимку перейшов із штабу Ротаня в Олександрії в штаб Маркевича в першолігових Карпатах, і це єдина новина щодо нього за останні місяці. Ми щиро не знаємо, хто надалі очолюватиме юнацьку збірну вікової категорії Бауманна, чи плануються саме тут якісь рокіровки. Проте за будь-яких обставин за Заком треба пильно стежити й не випускати його з виду. Розмаїття та географічна ширина пошуку – вимушена, проте дуже правильна кадрова політика Єзерського, в будь-якому випадку гідна продовження.