«Мудрика та Судакова можна чекати на матч проти Румунії»: експерти розібрали гру молодіжної збірної України на Євро-2023

Переглядів 2625
Олександр Карпенко Олександр Карпенко
11 голосів
«Мудрика та Судакова можна чекати на матч проти Румунії»: експерти розібрали гру молодіжної збірної України на Євро-2023
Матч Україна U-21 – Хорватія U-21. Фото: УАФ
В інтерв’ю «УФ» Олег Федорчук і Кирило Крижановський розібрали старт молодіжки Ротаня на Євро-2023. Їхні висновки досить несподівані.

Для молодіжки старт на Євро-2023 U-21 видався напрочуд вдалим. Підопічні Руслана Ротаня виявилися сильнішими за однолітків з Хорватії (2:0) завдяки яскравому виступу Олексія Кащука, який до першого голу українців на турнірі додав асист на Данила Сікана.

Сайт «Український футбол»  за допомогою експерта Олега Федорчука та відомого українського журналіста Кирила Крижановського обговорили дебют молодіжки на Євро-2023.

«Найголовніше, що Забарний публічно заявив, що не зможе грати за молодіжку»

– Давайте почнемо з кадрів. У нас був представник АПЛ для центру захисту, але він поза заявкою. Забарний правий, що не поїхав на Євро-2023?

Федорчук: Забарний міг допомогти молодіжці, проте його рішення потрібно поважати. Найголовніше для мене, що він публічно сказав, що втомився та хоче добре відпочити, щоб пройти повну передсезонку з Борнмутом і виграти конкуренцію за нового тренера.

Олег Федорчук. Фото: Google

Крижановський: Для того, щоб відповісти на це запитання, необхідно володіти повною інформацією про стан здоров'я Іллі Забарного. Якщо там дійсно проблеми і він хоче підготуватися до нового сезону, то не бачу жодних суперечностей у цьому рішенні. Забарний ‒ це 100% гравець національної команди, участь у поєдинках збірної U-21 це опціональне рішення. Упевнений, що він зіграв би за команду, якби був готовий на всі 100% у фізичному плані.

– Чому були проігноровані помітні гравці весняної частини сезону УПЛ – Алефіренко (Чорноморець), Сапутін (Зоря), Сапуга (Рух), Твердохліб (Минай), Рубчинський (Дніпро-1)?

Федорчук: Ротань мав з кого обирати, адже за півроку роботи в Олександрії міг особисто бачити кожного з потенційних кандидатів в грі. Тому в жодного з перелічених футболістів не може бути питань до Ротаня. В збірній гравці мають бути стійкими, універсальними та добре комунікувати.

Крижановський: Перед кожним великим турніром виникає подібне запитання. А чому взяли цього, а ось цього не внесли навіть до резерву? А хто заніс? А хто агент? А чому проігнорували яскраві півтора місяця у виконанні ось цього футболіста? І так далі. Питання, які стрясають повітря, отримують розвиток у вигляді теорій змов і агентських муток, але правда майже ніколи не виходить на поверхню.

Дійсність дуже проста – є кістяк команди, який не обговорюється. Всі інші гравці приблизно одного рівня і вибір того чи іншого футболіста залежить від різних нюансів. Наприклад, чи підходить гравець під бачення головного тренера, в якому вони фізичному стані, психологічна впевненість, участь у відбіркових матчах (у чому сенс для тренера міняти вже перевірених часом футболістів, які пройшли весь шлях кваліфікації на плюс/мінус таких самих за якістю гравців).

Щодо кожного футболіста окремо краще розповість головний тренер, але, думаю, в цьому немає особливого сенсу. Ніхто з топ-гравців не був проігнорований тренерським штабом, а решта різницю не зроблять. Особисто для мене незрозуміла відсутність хоча б у резерві Назара Волошина. Він став наймолодшим гравцем УПЛ, який забив 7+ голів у минулому сезоні, але я прекрасно розумію, що безглуздо вимагати від наставника пояснювати свої рішення щодо кожного виконавця.

«Мудрик та Судаков будуть готові до матчу проти Іспанії»

– Чи варто було брати гравців національної збірної, якщо вони на травмах чи на втомі? Є шанси, що до кінця групового етапу ті ж Мудрик, Ванат, Судаков відновлять сили?

Федорчук: Тренерський штаб молодіжки мав час проаналізувати суперників та прийти до висновку, що можна проходити Хорватію та Румунією малими силами. Судаков втомлений після ігор за національну команду. На матч проти Румунії можна чекати його та Мудрика, щоб в грі з Іспанією провести ротацію та відновитися до плей-офф.

Крижановський: Їх є сенс брати, якщо вони самі того хочуть. Мудрик, Ванат і Судаков ‒ це топ-гравці збірної U-21 на своїх позиціях, і якщо вони висловили бажання зіграти, то як можна їх проігнорувати? Упевнений, що до третього матчу вони точно будуть готові, а цей поєдинок може стати як вирішальним, так і прохідним. Якщо Україна вийде в плей-оф, то всі найкращі виконавці мають бути готові.

Кирило Крижановський. Фото: Google

– Хто найбільш сподобався по стартовому матчу з Хорватією?

Федорчук: Я подивився статистику Кащука в Азербайджані – цифри досить вражаючі. Дуже винахідливий хлопець. Якщо він так продовжуватиме, то виклик до національної збірної лише питання часу.  Бондаренко віддав декілька класних передач. Чимось нагадав Де Брюйне.

По грі молодіжки з хорватами ми побачили, що в обороні є проблеми. Стільки епізодів програвали, один в один – це жах. Всі відзначають, як Таловєров вигризав м'ячі, але він просто виправляв свої помилки та партнерів. Коли тренер робить заміну передчасно, це він виправляє свою помилку. Якщо б Таловєров був би швидким, він не кидався би на м'ячі, але добре, що не пропустили від Хорватії.

Крижановський: Мені сподобався результат, перш за все. Зрозуміло, що можна виділити Кащука, який забив м'яч і віддав результативну передачу, великий обсяг роботи виконав Бондаренко, який буде ключовим гравцем цієї команди у всіх матчах. У принципі, майже всі гравці провели хороший матч, без особливих провалів, але проблем в певних зонах теж не бракувало, насамперед це стосується оборонних дій і гольових моментів у суперника.

«Сотні команд у всьому світі намагаються грати в пас. Вони всі грають у «Ротаньбол»?

– Вам симпатичний «Ротаньбол», коли всі, включаючи воротаря, не шарашать м'яч, а намагаються вести пасову роботу?

Федорчук: Коли коментатори під час трансляцій починають розповідати про «Ротаньбол» – це викликає посмішку на обличчі. Тільки-но починають нахвалювати, як у наших трапляється якась обрізка у власному штрафному, яка мала привести до голу:) Якщо ти береш футболістів, які вміють грати в комбінаційний футбол у своїх клубах, вони гратимуть і в збірній так. Неможливо 20-річного гравця перевчити, коли він цього ніколи не робив.

В Олександрії ми побачили, що цей експеримент коштував команді місця у єврокубках. Чим більше ти віддаєш передач, тим краще це для суперника. Кожний молодий трене повинен пам'ятати: чим швидша атакувальна дія, тим кориснішою вона буде Якщо ти тримаєш м'яч – більше важелів у противника. Ми бачимо, що всі провідні тренери говорять про те, що потрібно контролювати не м'яч, а ініціативу, міняти ритм гри. Щоб суперник не міг призвичаїтись до тебе. Ти повинен атакувати швидше, коли суперник не може за тобою встигати і навпаки.

До мене долітають чутки, що в Олександрії дуже великі проблеми. Сприйняття ідей Ротаня не користується підтримкою ні в гравців, ні в керівництва.

Руслан Ротань. Фото: УАФ

Крижановський: Це штучний і дуже незрозумілий мені термін. Сотні команд у всьому світі намагаються грати в пас, рухати м'яч уперед, а не займатися грою на винос. Вони всі грають у «Ротаньбол»?

Візьмемо просту статистику передач у цьому матчі:

  • Усього пасів: Україна – 373, Хорватія – 524
  • Точних передач уперед: Україна – 91, Хорватія – 131
  • Точних передач із просуванням м'яча: Україна – 38, Хорватія – 65
  • Точних передач в останню третину поля: Україна – 20, Хорватія – 55
  • Точних передач в штрафну: Україна – 4, Хорватія – 15

Виходить, якщо Україна грала в «Ротаньбол», то Хорватія грала в дабл «Ротаньбол»? Давайте не будемо створювати на рівному місці псевдолегенди. Наша збірна перемогла сильного суперника – це чудово. Але при цьому ніякого унікального або особливого футболу у виконанні української збірної помічено не було. А що стосується гри в пас, виходу з оборони в атаку, контролю м'яча, створення гольових моментів, то суперник перевершив у цьому нашу команду. Але за такого результату на табло це лише статистика.

– Кащук заслужив шанс у Шахтарі чи там йому нічого не світить за Зубковим і Петряком?

Федорчук: Він заслужив із двох причин – результат і додаткова мотивація для конкурентів. Для Шахтаря, який гратиме на два фронти, Олексій стане чудовою опцією.

Крижановський: Кащук провів дуже сильний сезон. Це великий плюс для нього. Мінус у тому, що цей сильний сезон він провів у чемпіонаті Азербайджану. У хлопця є всі якості, щоб заграти, як мінімум, на рівні УПЛ. Але це залежить від тренерського штабу Шахтаря, від його бачення процесу. Наразі ми навіть не знаємо, хто буде головним тренером команди в наступному сезоні, відповідно, міркувати про перспективи Кащука на даному етапі можна суто гіпотетично.