«В Динамо Ярік не піде. У нього помаранчеве серце»: Ракицькому – 35! Згадуємо легенду Шахтаря разом із Олександром Кучером

Переглядів 2131
автор Андрій Піскун Андрій Піскун
9 голосів
«В Динамо Ярік не піде. У нього помаранчеве серце»: Ракицькому – 35! Згадуємо легенду Шахтаря разом із Олександром Кучером
Ярослав Ракицький та Олександр Кучер. Колаж «Український футбол»
Колишній захисник Шахтаря Олександр Кучер ексклюзивно для «УФ» розповів про свого експартнера по центру захисту донецької команди і збірної України – Ярослава Ракицького.

Сьогодні, 3 серпня, Ярослав Ракицький святкує свій міні-ювілей – 35 років. Робить це футболіст у статусі вільного агента, адже після завершення минулого сезону Шахтар не продовжив з ним контракт.

Сайт «Український футбол» на день народження Ярослава зателефонував його другу і багаторічному партнеру по центру захисту Шахтаря і збірної України – Олександру КУЧЕРУ.

«Я на правах старшого товариша підказував Яріку, і він усе сприймав адекватно і намагався більше не повторювати помилок»

– Коли ви вперше побачили Ракицького?

– Рік вже не пам’ятаю. Це було, коли Луческу перевів його з дубля в першу команду Шахтаря і він почав тренуватися з нами. Але я знав його і до цього, адже Ярік був основним гравцем молодіжної збірної України.

– Яке тоді він справив на вас враження?

– Він був тоді зовсім молодим, але його сильні якості було видно відразу. Насамперед це величезне бажання грати у футбол, він дуже самовідданий, завжди хотів доводити, що гідний грати в першій команді. Також у Яріка була відмінна перша передача. 

Спочатку, як і в усіх молодих футболістів, у Ракицького були помилки, але він хотів розвиватися і прогресувати. Це в нього вийшло. Потім Діма Чигринський пішов у Барселону, і Містер почав використовувати в парі зі мною Яріка.

– Як вам гралося з ним у центрі поля?

– Усе було супер. Я на правах старшого товариша йому підказував, і він усе сприймав адекватно і намагався більше не повторювати помилок. Поступово Ярік набирався досвіду, ставав лідером команди і невід'ємною частиною Шахтаря, міг уже сам підказувати партнерам.

– З ким вам було комфортніше грати в центрі поля: з Ракицьким чи Чигринським?

– Це футболісти найвищого класу і мені з обома було комфортно.

– Яким Ярослав був у роздягальні: тихим чи міг прикрикнути на партнерів, якщо щось не виходило?

– Він дуже емоційний хлопець на полі і все сприймає близько до серця. Але в роздягальні Ярік був спокійний, хіба що міг комусь щось підказати. Пхав здебільшого Містер, а гравці слухали. Також Ярік дуже життєрадісний і веселий хлопець, постійно жартував на тренуваннях.

Ярослав Ракицький. Фото: Шахтар

«Перша машина Ракицького – це була б/в синя Mazda 6. Рац їздив на Ferrari, у Срни була Bentley»

– Які в них були стосунки з Луческу?

– Хороші стосунки. Містер йому довіряв, Ракицький грав в основному складі. Можна сказати, що це Луческу дав Яріку дорогу у великий футбол. 

– А були моменти після матчів, коли Луческу не стримував емоцій і кричав на Ракицького?

– Луческу на всіх міг кричати, але в межах розумного, ми з Яріком не виняток. Якщо хтось припускався помилок, Містер не шкодував нікого і міг сильно напхати. Мені теж не раз діставалося, щоправда, конкретний матч уже не згадаю, але слова Луческу пам'ятаю добре: «Саша, що ти робиш?! Не можна так грати!». Якщо хтось не віддавався на полі або припускався невимушених помилок, то запросто міг потрапити під гарячу руку Містера. 

– У Ракицького з кимось були конфлікти в команді?

– Дрібні конфлікти є завжди у великому колективі, де в кожного різне коло інтересів, хоча мета й одна. Звісно, у Яріка були якісь конфлікти з футболістами і тренерами, але мене на той момент уже не було в команді. У будь-якому разі, це все було в межах розумного.

– Відомо, що Ракицький не зійшовся з Фонсекою і це стало однією з причин, чому він залишив Шахтар.

– Це вам краще запитати в нього. Мені некоректно про це говорити. 

– Яка у Ракицького була перша машина в Шахтарі?

– Наскільки я пам'ятаю, це була б/в синя Mazda 6. Я не можу сказати, що Ярік дуже любив ганяти, просто хотів машину, з'явилися гроші і він її купив. 

– А в кого на той час була найкрутіша тачка в Шахтарі?

– Рац їздив на Ferrari, у Срни була Bentley.

Ярослав Ракицький та Мірча Луческу. Фото: Google

«У Ракицького в рф було все: будинок, хороша зарплата. Але він усе кинув і повернувся в Україну. Ярік зараз не хоче мати нічого спільного з країною-агресором»

– Чи були у Ракицького пропозиції з топових європейських команд під час його розквіту в Шахтарі?

– Цього я не знаю, але думаю, що були. Все-таки Ярік чудовий захисник із шикарною першою передачею і баченням поля. Але в Шахтарі його все влаштовувало. Потім стався конфлікт із Фонсекою, і він захотів піти, але це вже інша історія. 

– Ракицький перейшов у зеніт, але після 24 лютого покинув росію. Що думаєте про його вчинок?

– Ярослав зробив великий крок. У нього там було все: будинок, хороша зарплата. Але він усе кинув і повернувся в Україну. Ракицький зараз не хоче мати нічого спільного з країною-агресором. Він справжній патріот і заслуговує на повагу. 

– З ким Ракицький найбільше дружив у Шахтарі?

– Ярік взагалі дуже компанійський хлопець і з багатьма був у приятельських стосунках. Зі мною часто спілкувався, ми й зараз дружимо сім’ями. 

– Як ви з ним відпочивали поза футболом?

– Могли повечеряти сім'ями в ресторані, кафе, випити пиво, або піти в караоке. 

Дружина Ракицького Ольга – відома співачка, а Ярослав любив співати?

– У караоке міг виконати якусь пісню, він цього не соромився. Ярік співає непогано, але за рівнем вокалу йому ще далеко до Олі (сміється, – прим. А.П.). Оля співає дуже красиво, у неї класні пісні. Ми з дружиною її фанати і з задоволенням слухаємо Оліні альбоми. 

– Ракицького багато хто критикував за те, що він не співає гімн перед матчами. Ярослав якось пояснював свою позицію в команді?

– Раніше далеко не всі футболісти співали гімн. У 90-ті роки більшість взагалі не знали слова гімну. Це вже потім, після 2014 року і війни з Росією, усі почали співати. 

Чомусь увага завжди акцентувалася на Ракицькому, до нього було упереджене ставлення, і це теж його десь дратувало і провокувало. З нього зробили цапа-відбувайла. Ярік прекрасно знає гімн і вміє співати, що він і довів, коли повернувся в Шахтар.

Ярослав Ракицький. Фото: Шахтар

«В Динамо Ярік точно не піде. У Ракицького серце помаранчевого кольору»

– Як оціните виступ Ракицького після повернення в Шахтар?

– Я вважаю, що він дуже сильно допоміг Шахтарю в завоюванні золотих медалей. Без нього виграти чемпіонство було б набагато важче. Я думаю, у Шахтарі всі вдячні Ракицькому за допомогу.

– Чому тоді з ним не продовжили контракт?

– Для мене це загадка. Відповісти на це запитання можуть президент клубу, спортивний директор і головний тренер. У них є своє бачення. Я ж не знаю, які у них складалися стосунки з Яріком.

– Наскільки Ракицький реалізував свою кар’єру за десятибальною системою?

– Думаю, на тверду вісімку точно. Можна було вичавити з себе ще більше, але час ще є. 

– Як думаєте, Ракицький закінчив кар'єру гравця чи ще пошумить?

– Звичайно, пошумить! Сподіваюся, ми його ще побачимо на полі. Я не вважаю, що йому потрібно закінчувати. Ярік має грати у футбол, він це вміє і рівень дозволяє.  

– Який клуб йому підійде?

– Не знаю. У нинішній ситуації важко щось прогнозувати і планувати. У нас клуби з'являються, а через а через рік або п'ять просто зникають.

– У Динамо Дячук отримав травму. Якщо кияни звернуться до Ракицького, він прийме пропозицію?

– Ні, в Динамо він точно не піде. У Ракицького серце помаранчевого кольору і він не зможе захищати кольори головного конкурента донецького клубу.

– Рано чи пізно, все одно доведеться вішати бутси на цвях. Як думаєте, ким буде працювати Ракицький після закінчення кар'єри гравця?

– Думаю, він залишиться у футболі, а ким – покаже час. Років п'ять він ще нехай пограє, резерв у нього є, а потім визначиться. 

– Ваше побажання Ракицькому на день народження?

– Я бажаю йому тільки здоров'я, успіхів, щастя і продовжувати грати у футбол. Яріку, грай до 40 років мінімум! Упевнений, у нього все вийде, і ми ще не раз почуємо про Ракицького і побачимо його прізвище на табло стадіонів.

Довідка УФ

  • Ракицький народився у Першотравенську Дніпровської області. Грав у місцевій ДЮСШ та дніпровському Самара-Метеорит. В 13 років потрапив до Академії Шахтаря.
  • Дебют Ракицького за першу команду стався 15 серпня 2009 року у Кубку України проти Дністра (6:1).
  • Всього за Шахтар Ярослав провів 358 матчів, у яких забив 18 голів та віддав 35 результативних передач.
  • Також виступав за пітерський зеніт (108 матчів, сім голів, 11 асистів) та турецкий Адана Демірспор (дев’ять матчів).
  • За національну збірну України провів 54 матчі (чотири голи). У синьо-жовтій футболці брав участь на Євро-2016.

Досягнення

Шахтар

  • Чемпіон України: 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2022/23, 2023/24
  • Володар кубка України: 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2023/24
  • Володар Суперкубка України: 2008, 2010, 2012, 2015, 2017

зеніт

  • Чемпіон росії: 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2021/22
  • Володар Кубка Росії: 2019/20
  • Володар Суперкубка росії: 2020, 2021