Динамо вперше чемпіон України, ювілей легендарного тренера Ворскли: 20 червня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 420
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
1 голос
Динамо вперше чемпіон України, ювілей легендарного тренера Ворскли: 20 червня — цей день в історії українського футболу
Микола Павлов, фото: fcvorskla.com.ua
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

20 червня 1954 року у місті Київ народився Микола Павлов – легендарний тренер полтавської Ворскли і маріупольських клубів, наставник Дніпра, київського Динамо та збірної, переможець чемпіонату та Кубка України.

Микола Павлов, фото: з відкритих джерел

У ролі гравця Павлов діяв на позиціях захисника та півзахисника. Виступав за брестський Спартак, Крилья Совєтов та мінське Динамо. За українські клуби почав грати вже в останні роки своєї кар’єри. Спершу був рік у одеському Чорноморці, після чого два сезони Павлов провів у Дніпрі, з яким став чемпіоном СРСР-1994. Загалом у Вищій лізі захисник награв 210 матчів, забивши шість голів.

В першому та останньому поєдинку за збірну СРСР отримав важку травму у зіткненні з майбутньою зіркою німецького футболу Руді Феллером. Тому саме 20 хвилинами на міжнародному рівні в товариському матчі з ФРН для Павлова все і завершилося.

Справжньої слави він досяг вже ролі тренера. Починав з нікопольського Колоса, потім були сімферопольська Таврія та херсонський Кристал. 

У березні 1992-го Павлов очолює не чужий для себе Дніпро і затримується там на два роки: 67 перемог, 22 нічиї та 27 поразок. За цей час дніпряни ставали бронзовими та срібними призерами чемпіонату України. Був близький дніпровський колектив і до чемпіонського трофея, проте за додатковими показниками поступився київському Динамо.

Під час роботи в Дніпрі Павлов паралельно проводить декілька поєдинків на чолі збірної України, виконуючи обов’язки головного тренера. Після конфлікту з керівництвом дніпровського клубу фахівець повертається до рідного Києва та стає начальником команди Динамо. Наприкінці сезону він очолює біло-синіх та завойовує золоті медалі чемпіонату 1994/95.

У 1996 році Павлов стає головним тренером маріупольського Металурга, який тільки-но вийшов до Вищої ліги. У сезоні 2000/01 досягає найкращого результату в історії клубу – четверте місце в чемпіонаті України. Потім була річна дискваліфікація, яка пов’язана з негативними висловлюваннями тренера на адресу арбітра Віталія Годуляна. 

Після творчої відпустки Павлов повертається у футбол і транзитом через алчевську Сталь очолює полтавську Ворсклу. Там фахівець став справжньою місцевою легендою. Посаду головного тренера він обіймав протягом п’яти років: 58 перемог, 44 нічиї та 56 поразок. Разом з полтавцями завоював єдиний трофей в сучасній історії клубу – Кубок України.

У фінальному поєдинку підопічні Павлова переграли донецький Шахтар (1:0), який на той матч виходив у статусі володаря Кубка УЄФА. Про успіх Ворскли у фіналі Кубка України тренер розповідав в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Останнім клубом у тренерській кар’єрі Павлова став маріупольський Іллічівець, з яким він працював з 2012 по 2015 рр. Усього ж на чолі приазовських клубів фахівець провів близько 331 поєдинку! Наразі заслужений тренер є почесним президентом київського клубу Лівий берег та очолює Всеукраїнське об’єднання тренерів.

Жерсон Родрігес, фото: Getty Images

20 червня 1995 року у місті Прагал (Португалія) народився Жерсон Родрігес – талановитий, але скандальний вінгер київського Динамо та збірної Люксембургу, чемпіон Молдови та України.

Народившись у Португалії, сім’я Жерсона, яка походила з Кабо-Верде, переїхала до Люксембургу, коли майбутній нападник пішов у школу. За жодний португальський клуб Родрігес на сьогодні так і не зіграв.

Починав свою кар’єру в академії французького Меца, але на дорослому рівні заграв вже у люксембурзьких колективах. На своїй другій батьківщині Родрігес виступав за такі клуби, як Свіфт, Уніон 05 та Фола, після чого у 2017 році перейшов у нідерландський Телстар.

Після сезону в нижчій лізі Нідерландів Жерсон перебрався у Тирасполь, де разом із Шерифом став чемпіоном Молдови та грав у кваліфікації Ліги чемпіонів. Усього ж за тираспольський клуб провів 29 матчів (вісім голів, три асисти).

Наступною командою вінгера став японський колектив Джубіло Івата. Там Родрігес виступав на доволі солідному рівні, а звернув увагу київського Динамо на себе в грі за збірну Люксембургу з національною командою України у відборі на ЧЄ-2020.

Влітку 2019 року за 2 млн євро Родрігес перейшов до українського гранду. Відтоді Жерсон так і перебуває на контракті в Динамо, проте переважно виступає за інші клуби на правах оренди. Причина – характер та поведінка гравця. Він міг публічно обуритися рішенням головного тренера, гуляти в клубах, порушувати дисципліну та битися з одноклубниками. Ніде надовго Родрігес так затриматися не зумів. Тому не дивно, що саме за Динамо люксембуржець і провів найбільше матчів у своїй кар’єрі – 53 (дев’ять матчів, чотири голи). Разом з киянами завоював три трофеї – чемпіонат, Кубок та Суперкубок України.

На правах оренди грав у Туреччині (Анкарагюджю, Еюспор, Сівасспор), Франції (Труа), Саудівській Аравії (Аль-Вахда) та Словаччині (Слован).

За збірну Люксембургу Жерсон провів 60 поєдинків, забивши 21 гол та оформивши сім результативних передач. Проте і в збірній у вінгера виникають конфлікти з оточуючими, що негативно впливає на його успіхи та команду загалом. Про особистість Родрігеса сайту Sport-express.ua розповідала його українська подружка Ольга.

20 червня 1993 року у Кременчуку пройшов заключний матч чемпіонату України, у якому Динамо здолало місцевий Кремінь, вперше ставши чемпіоном незалежної України.

До 24-го туру чемпіонату України лідерство було за Дніпром, яке й очолювало турніру таблицю. Проте наприкінці сезону динамівцям вдалося перевернути ситуацію на свою користь. Третій тренер за сезон 1992/93 – Михайло Фоменко – став першим, хто здобув золоті медалі в чемпіонаті незалежної України на чолі біло-синіх.

І саме в останньому турі проти Кременя вирішувалася доля чемпіонського титулу. Сенсації не сталося і динамівці розгромили колектив з Кременчука, позбавивши золотих медалей Дніпро. Що цікаво, поєдинок з Кременем відбувався саме на стадіоні під назвою «Дніпро».

Найрезультативнішим гравцем тієї кампанії в складі Динамо став нападник Віктор Леоненко, який забив 16 голів. Він та Сергій Ковалець і Павло Шкапенко провели й найбільше кількість матчів у сезоні – по 27.

Чемпіонат України, 30-й тур

Кремінь – Динамо – 1:4 (0:2)

Голи: Пономаренко, 71 (автогол) –  Топчієв, 23, 87, Леоненко, 36, 62

  • Кремінь: Сиротін, Сушка, Троїцький, Лукаш, Корзанов, Алістар, Коновальчук, Гуменюк (Золотницький, 46), Крячик, Жабченко, Федьків.
  • Динамо: Кутепов, Лужний, Пономаренко, Хруслов, Шаран, Мізін, Анненков (Шматоваленко, 62), Грицина (Ребров, 81), Топчієв, Леоненко, Шкапенко (Ковалець, 30).

1951 — нар. Брюс Уілсон (Канада) — лідер збірної Канади 1980-х, чемпіон США у складі легендарної команди «Космос».

1976 — фінал V ЧЄ: Чехословаччина — Німеччина — 2:2 (Свехлік, 8, Добіаш, 25 — Д. Мюллер, 28, Хольценбайн, 89; по пен. — 5:3).

1978 — нар. Френк Лемпард (Англія) — жива легенда англійського футболу.

1993 — пом. Дьєрдь Шароші (Угорщина) — легенда «Ференцвароша» та збірної Угорщини, забив майже 400 м’ячів за кар’єру.