Стартує Перша ліга: Минай Любеновича, Металіст 1925 без Скрипника, Буковина Дубинського та повне представлення учасників

Переглядів 3165
Павло Клименко Павло Клименко
9 голосів
Стартує Перша ліга: Минай Любеновича, Металіст 1925 без Скрипника, Буковина Дубинського та повне представлення учасників
Колаж: «‎Український футбол»
Новий сезон ПФЛ: «УФ» представляє кожну команду Першої ліги, кожен трансфер, кожну зірку. Це – прев’ю чемпіонату 2024/25.

Перша ліга опинилася в заручниках кризи УПЛ: СК Дніпро-1 затягнув із зняттям з турніру, Виконком УАФ вимушений був шукати оригінальні рішення заповнення вакансії, тож управлінським рішенням вигадали «турнір чотирьох» – один із фаворитів ПФЛ Лівий берег підвищився в класі, а ФК Минай і Металіст 1925 все-таки вилетіли, як того й передбачав спортивний принцип. 

Тож Перша ліга в складі 18 учасників, розділених на дві групи за географічним принципом, готується зіграти в два етапи та визначити чемпіона, призерів і учасників плей-офф за підвищення в класі. Напередодні старту нового чемпіонату сайт «Український футбол» представляє: 

  • кожну команду Першої ліги, 
  • усі трансфери 
  • усі контрольні матчі
  • завдання всіх клубів

До зібраних головних цифр і фактів додані коментарі Артура Валерка. А Павло Клименко, який оформив усе це в одну статтю, зібрав дані про завдання клубів, спаринги та голеадорів. Усе, щоб вам було зручно орієнтуватися в тому, як українські команди провели літо 2024 року. 

Перша ліга

Група А

АГРОБІЗНЕС

Прийшли: тр.вор.Новак, п.Фомін, н.Пучковський (всі – Скала 1911 Д3), в.Підківка (ост.кл.: Інгулець Петрове Д1), з.Сидоренко, п./н.Глоба (обидва – Кремінь Д2→Д3), з./п.Павлюк (Зірка Кропивницький ААФУ КрОАФ), п.Станкович (ФК Хуст Д2).

Пішли: в.Попович, з.Даценко (обидва – ФК Хуст Д2), п.Тишинінов (ФК Тростянець Д3), п./н.Галенков (Карпати Д2→Д1 п/ор.), п./н.Свистун (Полісся-2 Д3), з.Квасний, н.Шостак.

Всі контрольні матчі: Дністер – 1:2 (Пучковський – Процик, Бобик), Поділля – 4:0 (Кузьмин – пен, Глоба, ГНП, Теплий), Нива Тернопіль – 4:2 (Волков, Войтіховський – пен, Толочко – пен, Войтіховський – Гаврушко – автогол, Галадей), Прикарпаття – 3:1 (Войтіховський, Войтіховський – пен, Волков – Стаднік), Епіцентр – 1:2 (Войтіховський – Ляшенко, Павлученко), Поділля – 3:0 (Волков, Білий, Гаврушко), Карпати – 1:1 (Волков – Шах), Металіст 1925 – 1:2 (Білий – Овусу, Борячук), Ревера 1908 – 6:0 (Войтіховський-2, Глоба, Станкович, Кузьмин, Волков), Рух – 0:2 (Карабін – пен, Клайвер).

Завдання: «Всі розуміють, що зараз важко, але буде перемога – все тоді повернеться і буде все гаразд. Можливо, тоді і завдання будуть більш серйозніші. Зараз головне завдання – перемогти у війні», – сказав головний тренер Агробізнеса Олександр Чижевський в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Олександр Чижевський. Фото: Агробізнес

Найкраще придбання: Роман Підківка

Артур Валерко: Для Агробізнесу це було ключове придбання, тому що основний воротар Попович під кінець минулого сезону був виведений із основи, а Хмеловський і Мінчев – малодосвідчені, щоб взяти на свої плечі тягар відповідальності за пост №1. Тож заради ключової позиції Чижевський витягнув профайл Підківки, який відновив виступи після 1,5 (!) років перерви. 29-річний воротар добре знайомий йому по Карпатах: колись дебютував в УПЛ ледве не школярем, Петраков викликав його в юнацьку збірну з Яремчуком, Коваленком і Соболем. Після Інгульця Роман давно не грав, неясно, яка в нього форма та мотивація. Проте Агробізнесу вибирати не доводиться, тож штаб попрацює над його відновленням.

Найгірша втрата: Денис Галенков

Артур Валерко: Вихованець Дніпра багато років вважався перспективним: в Олімпіку, Десні, Поліссі. На контракті в Карпатах перейшов у оренду в Агробізнес, де досить стабільно відіграв минулий сезон, інколи навіть забиваючи переможні м'ячі. Зараз 28-річний вінгер без команди – ми не знаємо, чому Агробізнес з ним не домовився, але в ігровому плані він зайвим не був би (тим більше, одночасно пішли гравці ротації Шостак і Свистун – хай вони всі й не повністю виправдали сподівання). 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: Агробізнес працює в режимі розумного необхідного. Тобто, якщо пішли більш-менш важливі воротар, центральний захисник і вінгер – клуб спробував їх замінити. Так як Чижевський працює з тим, що є, нема сумнівів, що тренерський штаб зробить усе, щоб перезавантажити того ж Підківку заради поста №1, на місце Галенкова награти Глобу, Станковича чи Фоміна. А якщо Сидоренко нав’яже конкуренцію в центрі захисту Білому та Бариляку, а Павлюк зачепиться в центрі поля, то кампанію можна буде вважати успішною. 

БУКОВИНА

Прийшли: гол.тр.Кривенцов, тр.Коваль, тр.Таран (Карпати Д1), в.Погорілий, п.Кілєвий (обидва – Кривбас U-19), з.Азізов, з.Дудник, п.Панчишин (всі – Кремінь Д2), з.Бусько (Металіст Д2), з.Морговський (ПФК Звягель), з.Рудавський (Діназ Д2), з.Шинкаренко (Прикарпаття Д2), п.Кольцов (Інгулець Д1), н.Бойчук, н.Голуб (обидва – Чорноморець Д1), п.Гора (Гірник-Спорт Д3), п.Глущук, н.Гірний (обидва – Епіцентр Д2), п.Тищенко (ЛНЗ Д1).

Пішли: з.Дворовенко, п.Шалфєєв (обидва – ФК Минай Д1→Д2), з.Новотрясов, з.А.Рябий, з.Д.Рябий, п./н.Книш (всі – Вікторія Д2), п.Духота (Чайка Петропавлівська Борщагівка Д3), п.Цурупiн (Ревера 1908 ААФУ→Д3), тр.вор.Білан, тр.фіз.Керчу, в.Степаненко, з.Гарькавенко, з./п.Пець, п.Власенко (Ребел Київ ам), п.Прокопчук (Кремінь Д2), н.Палагнюк.

Всі контрольні матчі: Поділля – 3:1 (Автогол, Тищенко-2 – Боженар), СК Вільхівці – 3:0 (Гірний, Бойчук, Андрейчук), Металіст – 0:0,Ворскла – 1:3 (Автогол – Кане, Мякушко, Островський), Металіст 1925 – 0:0, Минай – 1:1 (Кілєвий – Тищук – пен), Рух-2 – 6:0 (Будняк, Гiрний-2, Голуб-2, автогол), Карпати – 3:2 (Кілєвий, Андрейчук, Бойчук – Костенко, Кузик), Скала 1911 – 5:1 (Хамелюк, Кольцов – пен, Голуб, Гiрний-2 - ГНП).

Завдання: «Керівництво ставить перед командою амбітні цілі, тому попереду нас очікує багато роботи. Завдання Буковини – вихід в УПЛ», – цитує спортивного директора клубу Григорія Чурілова офіційний сайт Буковини.

Найкраще придбання: Віталій Кольцов 

Артур Валерко: зрозуміло, що найкраще придбання Буковини – це брати Дубінські, які своїми грошима змусили рухатися величезний механізм клубної структури (запрошуються значно більш статусні гравці та тренери, готується реконструкція стадіону, ставляться амбітні завдання). Проте якщо ми про футболістів, то опорник Кольцов – це дуже важлива заявка на новий статус Буковини. Вигравши з Інгульцем золоті медалі Першої ліги, Кольцов цілком усвідомлено вибрав варіант повторити цей шлях із Буковиною, а не перейти собі спокійно в УПЛ. Для фахівців це багато говорить про можливості чернівецького клубу. 

Найгірша втрата: Василь Палагнюк

Артур Валерко: тут ніхто нічого не зрозумів. Палагнюк – багаторічний лідер команди, місцевий вихованець. Ну, так – 33 роки, проте в минулому сезоні Василь розділив звання найкращого бомбардира Першої ліги (забивши 14 м’ячів – найбільше за сезон у своїй кар’єрі). Натомість у Буковини залишилися малодосвідчений Андрейчук, травматичний Гірний і кілька універсалів, які лише за крайньої потреби можуть зіграти в центрі атаки. Чи таким уже зайвим був за таких обставин Палагнюк? Навіть хай, можливо, з точки зору Кривенцова він і не має філігранної техніки чи великої школи.

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: новачки у Буковини статусні – люди з хорошою школою, з досвідом гри в УПЛ чи юнацьких збірних України. Проте ось почався новий сезон – а в команди в центрі оборони поруч із Лопирьонком грає номінальний лівий захисник Азізов. Є позиції, де зі сторони здається обмежений вибір і нестача глибини складу. При цьому Кривенцов старається поставити команді комбінаційний футбол, тож довіряється хай і молодшим, але технічнішим футболістам типу Кілєвого. Як це все спрацює на тривалій дистанції у не такій уже й простій західній групі? А от і подивимося.

ЕПІЦЕНТР

Прийшли: в.Білик (Чорноморець Д1), з.Савчук (Рух Д1), п.Запорожець (Оболонь Д1), пп.Проців (Подоляни Тернопіль ам), лп. Равлик (Карпати Д1).

Пішли: з.Козловський (Гірник-Спорт Д2→Д3), з./п.Алібеков (Металург Зп Д2→Д3), п./н.Стень (Металіст 1925 Д1→Д2), п.Глущук, н.Гірний (обидва – Буковина Д2), п./н.Гринь. 

Всі контрольні матчі: Скала1911 – 1:3 (С.Кристін – Николишин – пен, ГНП, ГНП), Агробізнес – 2:1 (Ляшенко, Павлученко – Войтіховський), Колос Полонне – 3:0 (Бендера, Ляшенко, Кравчук – пен), Оболонь – 4:2 (Беженар, Кравчук, Бендера, Кравчук – Тарануха, Курко), Полісся – 2:2 (Запорожець, Кравчук – Будківський, Назаренко).

Завдання: «Спочатку будемо намагатись потрапити у першу четвірку. Я думаю, що така компанія, як Епіцентр, зробить так, що рано чи пізно команда буде в Прем’єр-лізі. 

Просто зараз час такий, війна. Тому пріоритети дещо інші. Але на тому рівні, на якому нам зараз декларують підтримку, – все виконується від А до Я», – сказав головний тренер Епіцентра Сергій Нагорняк в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Євген Запорожець

Євген Запорожець. Фото: Інгулець

Артур Валерко: він пішов із Інгульця з великим запізненням – у підсумку в Оболоні відсидів у запасі, а клуб, якому Запорожець віддав всю попередню кар’єру, став чемпіоном Першої ліги й повернувся в УПЛ. Тож важливо було досвідченому півзахиснику не помилитися з наступним переходом. В стабільному в усіх відношеннях Епіцентрі його чекає місце в центрі поля, де потрібне підсилення. До того ж, Євген може зіграти й опорника, і атакувального півзахисника, навіть на фланзі. Цей універсалізм дає додаткові опції тренерам. 

Найгірша втрата: Сергій Стень

Артур Валерко: втрати в Епіцентра дуже суттєві. Вінгер Стень забив шість м’ячів і віддав чотири гольових передачі. Хоча влітку мав неприємну травму, в першому ж матчі за Металіст 1925 відзначився голом. Центрфорвард Гірний до травми боровся за найкращого бомбардира, забив шість м’ячів. Глущук був важливим гравцем центру поля. Колись мега-перспективні Гринь і Алібеков давали глибину складу, а в доброму здоров’ї навіть могли б суттєво допомогти. Заміна їм усім (крім Гірного – на його позиції безальтернативним залишиться забивний Кравчук) начебто знайдена, проте де стопроцентова гарантія, що вона адекватно спрацює?

Оцінка селекції: 7,0

Артур Валерко: можна тільки захоплюватися тією кадровою роботою, яку виконують Нагорняк і Надуда. Епіцентр уже кілька років обходиться мінімальною селекцією (а інколи не має жодного новачка за трансферне вікно!) та втрачає основних гравців, а команда не лише не вилітає, а ще й цього літа двічі грала стики за вихід в УПЛ. Звісно, дуже довго це тривати не може, проте станом на зараз тренерський штаб знайшов варіанти, щоб не просто замінити недавніх лідерів, а місцями навіть стати сильнішими. Питання тепер у загальнокомандній цілісності – щоб не було епідемії травм і дискваліфікацій, бо ця команда буде до них чутливішою через недостатню глибину складу.

МЕТАЛІСТ

Прийшли: в.Плетньов, в.Талишкін, з.Паляничка, з.Шахмаєв, з.Шевченко, з.Шерстюк, п.Грищенко, п.Лемба (всі – Металіст U-16), з.Мизюк (Карпати Д1, п/ор).

Пішли: сп.дир.Кобін (Інгулець Д1), в.Фастов (Лівий берег Д2), з.Бабков (СК Вільхівці Д3), з.Бусько (Буковина Д2), в.Папст, з.Гомес, п.Голубка, п.Горенко (СК Вільхівці Д3, ор), п.Кисельов, п.Оріховський, п.Рязанцев, н.Карпізін.

Всі контрольні матчі: Минай – 3:1 (Кайдалов, Шерстюк, Федорів – Воробчак), Буковина – 0:0, СК Вільхівці – 1:1 (П.Луців – Головін), Карпати U-19 – 2:0 (Горяїнов-2), ФК Ужгород – 0:3 (Максимець-3), ФК Хуст – 3:1 (Порох, П.Луців, Рязанцев – Шух), Сокіл – 3:2 (Горяїнов-2, Горенко – пен).

Завдання: «Керівництво нам каже, що все буде добре. Команда буде грати. З фінансуванням зараз усе добре, ніхто нікого не ображає. В будь-якому випадку, думаю, такий клуб точно не пропаде. Я дуже радий бути тут. Просто зараз такий момент, який треба перетерпіти», – сказав вінгер Металіста Євгеній Рязанцев в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Олександр Мизюк 

Артур Валерко: внаслідок бурхливих літніх подій у Карпатах команду покинуло багатенько гравців. 29-річний Мизюк вирішив повернутися в Металіст, який свого часу дав йому шанс перейти з аматорів у професіонали. Тут він може відновити цілком собі нормальну ігрову зв’язку в центрі захисту з Порохом, от тільки поруч уже не буде Пейшоту, Ріаскоса, Балулі та інших зірок суперклубу, який не відбувся.

Найгірша втрата: Габріель Гомес

Артур Валерко: бразилець в минулому сезоні був справжнім лідером оборони Металіста, навіть важливі м’ячі забивав. Звісно, він не відбувся на рівні претендента на єврокубки в СК Дніпро-1 часів Довбика, Піхальонка та срібних медалей, але в Металісті Гомес показав, що в Україні спроможний грати на добротному рівні – аж до середнячків УПЛ. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: селекція максимально точкова – пішов Гомес, повернули Мизюка. Втім, Бусько та Голубка своїм відходом, звісно, послабили вибір у захисті. Головна ж новина – збережені найперспективніші гравці Синчук і Дігтярь, а також ті, хто визначає обличчя нинішнього Металіста – як забивний Рязанцев. Станом на сьогодні харківський клуб існує й продовжує грати саме заради своїх вихованців. От для них це все затіяно, щоб вони справді перейшли на вищий рівень, розкрилися, надихали тих, хто колись прийде інвестувати в Металіст до рівня Ярославського.

МИНАЙ

Прийшли: в.Барченко (Шахтар U-19), в.Савченко (Скала 1911 Д3 п/ор.), лз.Дворовенко, цп.Шалфєєв (обидва – Буковина Д2), з.Єременко, з.Нагієв (Оболонь Д1), оп.Пріхна (Поділля Д2), п.Рязанцев (Ворскла U-19), п.Головкін (Зоря Д1, ор), п.Куліш (Лівий берег Д1), н.Гунічев (Олександрія Д1).

Пішли: в.Кемкін (Карпати Д2→Д1), з.Корнійчук (Полісся Д1), з.Кисіль (Чорноморець Д1), з.Нємчанінов (СК Вільхівці ААФУ ЗАФ→Д3), з./п.Петько (Інгулець Д2→Д1), п.Вашкеба (ФК Хуст Д2), п.Вітенчук (Оболонь Д1), п.Кораблін (Зоря Д1 €150.000), п.Семотюк (Кривбас Д1 п/ор.→Рух Д1 ор.), н.Устименко (Карпати Д1), з./п.Піддубний, п.Вакула (Зоря Д1).

Всі контрольні матчі: СХІ – 3:0 (Лушпінь – автогол, Чуєв, Гунічев), Металіст – 1:3 (Воробчак – Кайдалов, Шерстюк, Федорів), Карпати – 1:3 (Гунічев – Саків, Полегенько, Сидун), Севлюш – 3:0 (Гунічев, автогол, ГНП), Буковина – 1:1 (Тищук – пен – Кілєвий), СК Вільхівці – 4:0 (Гунічев-2, Воробчак, Тищук), Ворскла – 0:1 (Чорноморець)

Завдання: «Стоїть завдання за один рік повернутися в УПЛ. Зробимо все для цього. У мене ще рік контракту з клубом. Тому залишаюся в Минаї і буду працювати», – сказав головний тренер закарпатців Желько Любенович клубній пресслужбі.

Желько Любенович. Фото: Минай

Найкраще придбання: Дмитро Пріхна

Артур Валерко: поки ми не маємо цілісної картинки, бо ФК Минай до останнього не мав визначеності, в якій лізі зіграє, отже, змушений буде вже після початку сезону додавати новачків (та й втрати ще будуть). Так що відзначимо, що після втрати фактично всього центру півзахисту – а пішли Петько, Вітенчук, Семотюк, Кораблін і навіть резервіст Вашкеба – особливо важливо було підписати саме гравця профайлу Пріхни, який, до того ж, за потреби зіграє не лише в опорній зоні, а й у центрі чи на фланзі захисту. 

Найгірша втрата: Денис Устименко 

Артур Валерко: в минулому сезоні Устименко забив п’ять м’ячів у 15 матчах УПЛ – це серйозний показник для хлопця, який засидівся в резерві Олександрії та Кривбасу. Належачи криворізькому клубу, він був відкликаний після оренди й зараз точно ясно, що за ФК Минай більше не зіграє. Всім знайдені такі чи інші заміни: воротаря Кемкіна заступить досвідчений Бандура, замість Нємчанінова та Корнійчука запрошений лівий захисник Дворовенко, численні втрати в центрі півзахисту спробують компенсувати Пріхна та Шалфєєв. А от чистого центрфорварда в команди в придбаннях нема. Добре, що вдалося залишити в себе Гунічева. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: з однієї сторони, команда під керівництвом Любеновича заслужила симпатії й добре себе проявила – з іншої бюджет урізано, зарплати зменшено (про це говорив той же Нємчанінов). З іншої, фактор часу найбільш боляче вдарив саме по Минаю – правий Любенович, коли каже, що дуже важко комплектуватися й проводити збори, не знаючи, в якій лізі зіграєш. От і вийшло, що головних зірок команди розібрали (і буду дуже здивований, якщо слідом за Корабліним не заберуть ще Вакулу, Ременяка чи ще хтось), а сам ФК Минай обмежився точковими придбаннями. І, коли не посилити цю команду, може бути неприємний сюрприз у вигляді проваленої осінньої частини сезону. 

НИВА Тернопіль

Прийшли: сп.дир.Задорожний (ост.кл.: Рух U-19), гол.тр.Калиниченко, з.Капустян, з.Токар (усі – Зоря U-19), тр.Шуховцев (ФСК Маріуполь Д2), тр.Р.Уманець (Кремінь Д2→Д3), з.Бац (ФК Олександрія U-19), з.Михайленко (ФК Кудрівка Д2), з.Слотюк (Лівий берег Д2→Д1), п.Вадовський (ФК Хуст Д2 п/ор.→Верес Д1), п.Кухарук (Верес Д1), п.Пежинський (Агрон ОТГ Великі Гаї ААФУ АФТ), п./н.Напуда (Скала 1911 Д3)

Пішли: гол.тр.Стахів, п.Волохатий (обидва – Інгулець Д1), з.Хруставка

Всі контрольні матчі: Куликів-Балка – 3:0 (Різник, Галадей, Довбецький), Звягель – 1:3 (Галадей – Кисленко – пен, Нестеров, Мисик), Верес – 4:2 (Різник-3, Напуда – Годя Вовченко), Карпати – 3:3 (Галадей, Козак, Різник – пен – Невес, Полегенько – пен, Тлумак).

Завдання: «Будь-якого тренера оцінюють по результату. Я знаю точно, що віддаватиму себе на 100%. Хочу отримати для себе досвід роботи в Першій лізі, бути максимально корисним, поділитися досвідом з молодими хлопцями. Якщо хтось із них піде далі, я зможу сказати, що роботу зробив недаремно. Звісно, хочеться досягти результату, потрапити в топ-4, щоб грати навесні з хорошими командами», – сказав наставник тернополян Євген Калиниченко в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Андрій Кухарук

Артур Валерко: у Ниву повернувся дуже добротний, працездатний і різносторонній центральний півзахисник. Кухарук пройшов школу ФК Севастополь, гарно розкрився в Агробізнесі, потім мав великий шанс у ФК Рух, пограв за Інгулець і Верес. Можливо, в УПЛ йому зачепитися не вдалося, проте на цьому рівні це прекрасне придбання для тернополян. Особливо в контексті втрати Волохатого. 

Найгірша втрата: Роман Волохатий

Артур Валерко: ну от якраз він і є найбільшою втратою – Волохатий відіграв важливу, балансуючу, роль у півзахисті Малика, Климовського, Стахіва, Задорожного, Купцова, Білана та всіх інших тренерів, яких так часто змінює Нива. Додамо, що серйозною втратою є й Хруставка – основний правий захисник тернополян останніх років. На його місці системно грає номінальний вінгер Бей, що є, звичайно, не дуже добре в матчах проти найсильніших суперників.

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: зі сторони можна дивуватися – як можна так часто змінювати тренерів, без жалю розставатися з донедавна основними гравцями? Проте в випадку Ниви це працює – команда стабільно в серединці, інколи може підскочити до Чемпіонської групи, іноді впасти в Вибування, але не гірше того. От зараз попрощалися з двома важливими гравцями – проте новий наставник при невеликих затратах привів в рази більше молодих, і вони справді мають талант і перспективи. Питання тільки – чи встигла Нива не лише оновитися, а й зігратися за час коротесенького міжсезоння.

ПОДІЛЛЯ

Прийшли: п.Савченко (Вікторія Д2), п.Кулакевич (Чайка Д3), цз.Шкіндер (Дружба), н.Шаврін (Вікторія Д2).

Пішли: з.Савчук (Епіцентр Д2), з./п.Пріхна (ФК Минай Д2), п.Місержи (Гірник-Спорт Д3), п./н.Куліш (Лівий Берег Д1), н.Кобзар (ФК Олександрія Д1 п/ор.), з.Сімінін, п.Доброхотов, п./н.Каверін, н.Карпенко.

Всі контрольні матчі: Колос Полонне – 3:0 (Костенко, Обаміна, Серафімов), Агробізнес – 0:4 (Кузьмин – пен, Глоба, Фома, Теплий), Буковина – 1:3 (Боженар – автогол, Тищенко-2), Агробізнес – 0:3 (Волков, Білий, Гаврушко), Скала 1911 – 1:0 (Боженар), Нива Вінниця – 3:3 (Оробець, ГНП, ГНП), Звягель – 3:0 (Гемега, Кулакевич, ГНП).

Завдання: «У нас сильна група, потужні команди, тому буде важко. Будемо дивитися наскільки ми конкурентоспроможні і від цього вже будуть ставитися завдання», – заявив головний тренер Поділля Віталій Костишин в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Віталій Костишин. Фото: Поділля

Найкраще придбання: Владислав Шкіндер

Артур Валерко: втрати в Поділля серйозні, що найгірше – вдарили по захисній ланці та опорній зоні. Компенсувати відхід Савчука, Сімініна та Пріхни дуже важко, проте крок у цьому напрямку – універсал Шкіндер. Він залишився без команди, коли Дружба знялася зі змагань після перемоги в Другій лізі. 

Найгірша втрата: Максим Куліш

Артур Валерко: та спробуй же тут вибери одну втрату, коли пішли основні центрфорвард, вінгер, опорник і захисники двох точок поля! Все-таки відзначимо флангового півзахисника Куліша, який приходив із Лівого Берега в якості 25-річного вічно перспективного, в якого не було жодного (!) голу на дорослому рівні, а забити три м’ячі та здійснити два асисти. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: не лише не посилилися, не просто ослабили глибину складу, а ще й втратили кількох основних гравців. Звісно, буде важко сподіватися не те що на покращення результатів, а й на те, щоб не опуститися нижче, без посилення хоча б 3-5 якісними й досвідченими новачками.

ПРИКАРПАТТЯ

Прийшли: п.Бабанін (Тепловик-Прикарпаття ІФАФ аматори), лп.Замуренко (Дружба), цп.Рудюк (Рух Д1)

Пішли: пз.Шинкаренко (Буковина Д2), лз.Попчук

Всі контрольні матчі: Агробізнес – 1:3 (Стаднік – Войтіховський, Войтіховський – пен, Волков), Карпати – 1:1 (Цюцюра – Альварес), Скала 1911 – 2:2 (Хома, Радульський – ГНП, Николишин – пен), Куликів-Білка – 0:0, Прикарпаття-Тепловик – 4:0 (Хома-2, Кос, Сьомка – пен).

Найкраще придбання: Павло Замуренко

Артур Валерко: вихованець Зірки колись "висів" під УПЛ, пройшов значний шлях із ЛНЗ, але так і не заграв з ними на вищому рівні. Пробував сили за кордоном. З перемінним успіхом грав за СК Полтава та Дружбу. Це один із численних іногородніх колись перспективних гравців, яких в останні роки почало підписувати Прикарпаття. Серед них були й успішні влучення, як Швець, Шинкаренко, частково той же Романов. Але були й невдачі. Але, так як загалом підсилення в Рипана мінімально мінімальне, треба сподіватися на талант цього різностороннього півзахисника атакувального плану. 

Найгірша втрата: Дмитро Шинкаренко

Артур Валерко: вихованець маріупольського футболу прокачався в Прикарпатті до одного з найкращих правих оборонців Першої ліги, чому сприяла, зокрема, й тактична схема івано-франківців, де флангові захисники мають багато свободи й простору. Під кінець сезону Шинкаренко випав із складу, бо стало зрозуміло, що контракту він не пролонгує й перейде в новий клуб. Кажуть, цікавилися ним в УПЛ, ФСК Маріуполь і ФК Минай, але перейшов у Буковину. 

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: ну от такий курс обрав клуб – «заморозити» стартовий склад і обходитися найбільш точковими змінами. Зараз, щоправда, ця філософія не спрацювала – пішов основний правий захисник і важливий в ротації лівий, натомість підписаний молодий і недосвідчений на цьому рівні лівий захисник та півзахисник. Хоча, можливо, якраз ефект зіграності та мінімальних змін і допоможе Прикарпаттю на старті сезону, на тривалій же дистанції ослаблення флангів оборони буде відчуватися. 

ФК ХУСТ

Прийшли: в.Борис (Карпати-2 Д3→знялися), в.Попович, з.Даценко (обидва – Агробізнес Д2), з.Грачов, п.Швець (обидва – Нива Вінниця Д3), з.Гук, з/п.Лучка (обидва – ПФК Звягель Д3→Д2), з.Козубенко (Верес U-19), п.Емере (Чайка Д3), п.Вашкеба (ФК Минай Д1→Д2), п.Шух (Верес U-19 ор.), п./н.Грицак (Blago-Юність Верхня ІФАФ аматори), п./н.Славік (ФЦ Ковель АФВ аматори).

Пішли: в.Рябенко (ФК Тростянець Д3), з.Червінський (СК Полтава Д2), з./п.Сираш (ЗСУ), п.Вадовський (Нива Тернопіль Д2), п.Приходько (ЮКСА Д2), п.Станкович (Агробізнес Д2), п./н.Борисенко, п./н.Курилець (обидва – Металург Д2), п./н.Чабан (Інгулець Д1), н.Баник (СК Вільхівці Д3), з.Лєднєв, з./п.Цвик, п.Василинець (Кралув Двур Чехія Д4), п.Диянчук, п.Марій, п.Янко.

Всі контрольні матчі: Кривбас U-19 – 2:2 (Емере, Шух), Металіст – 1:3 (Шух – Порох, П.Луців, Рязанцев), Вільхівці – 0:2, ФК Ужгород – 1:2 (Лучка – пен).

Завдання: «Подробиці дізнаєтесь згодом. Давайте йти крок за кроком. Я можу сказати єдине – вся команда Хуста робить все можливе, щоб клуб функціонував. ФК Хуст точно буде грати у Першій лізі», – сказав президент ФК Хуст Михайло Мадярчик у коментарі сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Андрій Попович

Артур Валерко: на батьківщину після тривалих подорожей повернувся колишній воротар збірної Азербайджану. Так уже вийшло, що в ЛНЗ і Агробізнесі Попович виявився непотрібним, але для ФК Хуст це топова знахідка. Хоча б за воротарів буде спокійно. 

Найгірша втрата: Назар Приходько

Артур Валерко: довгий час цей півзахисник бігав собі в пляжному та студентському футболі, серед аматорів. Саме ФК Хуст розкрив такого гравця, як Приходько, і минулого сезону він оформив 12 результативних дій (5+7 по «гол+пас»). Ясна річ, нема гарантії що в ЮКСА Назар виграє конкуренцію в бразильців і парагвайців, а от для хустян це величезна втрата. І якби ж вона єдина! 2/3 основного складу втрачено. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: ще одна команда, яка через численні зняття з турнірів опинилася між небом і землею. Більше того, через мобілізацію президент клубу вже збирався було тимчасово віддати місце в Першій лізі іншому клубу. Отже, головному тренеру Циткіну довелося вирішувати надскладне завдання й за лічені дні до старту сезону збирати фактично новий склад. Парадокс: торік, у Другій лізі, ФК Хуст виглядав навіть посильніше, бо мав братів Луцівих, Станковича, Приходька, Скибу, Тихненка та інших гравців, які тут гарно розкрилися. 

ГРУПА Б

МЕТАЛІСТ 1925

Прийшли: гол.тр.ван Леувен, в.о.гол.тр.Карпенко, з.Кравець (Полісся Д1), з.Є.Пасіч (Дніпро-1 Д1), з.Салюк (Чорноморець Д1), цз.Снурніцин(Кривбас Д1), п.Чурко (Зоря Д1), п.Литвиненко (Діла Грузія Д1), п.Нагнойний (Зоря Д1), п.Калітвінцев (Олександрія Д1), п.Когут (Дніпро-1 Д1), п.Стень (Епіцентр Д2).

Пішли: гол.тр.Скрипник, тр.Ярмаш, тр.Попов, в.о.гол.тр.Карпенко, з.Фарина (Шахтар Д1 п/ор.), цз.Потімков (Кудрівка Д2), п.Бичек (Оболонь Д1), п.Габелок (Чорноморець Д1), в.Сидоренко (завершив), з.І.Коваленко, з.Є.Ткачук, з.Червак, з./п.Мартинюк, п.А.Ткачук, п.Вачіберадзе, п.Ременюк (Авіа Свідник Польща Д3), п./н.Русин, п./н.Юсов

Віктор Скрипник. Фото: Металіст 1925

Всі контрольні матчі: Скала 1911 – 1:1 (Гармаш – Ралюченко), Ревера 1908 – 5:1 (Жичиков, Сидоров, Панченко, Борячук-2 – Пащак), Карпати – 1:0 (Сухар – автогол), Буковина – 0:0, Агробізнес – 2:1 (Овусу, Борячук – Білий).

Завдання: «Задача – перемагати. 

– Щоб за сезон повернутися у Прем’єр-лігу? 

– Так. Думаю, що це завдання офіційне. Але мені ніхто не ставив таких завдань. Мені сказали грати, показувати хороший, продуктивний футбол, перемагати, а там будемо дивитися», – сказав наставник Металіста 1925 Сергій Карпенко в інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Володимир Салюк

Артур Валерко: щойно повернувшись із Парижа, з Олімпіади – і відразу ж у Першу лігу. Ви ж розумієте, що такі переходи – це ознака статусу клубу. Захисник Салюк справді в якийсь момент був дуже актуальним в УПЛ, ним цікавився багато хто, але саме Металіст 1925 виграв за нього конкуренцію. Інша справа – що це запізнілий трансфер, у футбольній долі Скрипника слабкість оборони та опорної зони зіграла не останню роль. 

Найгірша втрата: Ростислав Русин

Артур Валерко: зі сторони багато речей у харківському клубі не зрозуміти. Ну от були Габелок, Вачіберадзе, Ременюк, Бичек, Русин – при попередніх тренерах цілком спокійно грали собі в основі, відігравали хтось важливу, хтось – вирішальну роль у тактичних побудовах. При Скрипнику списані на берег. А, між іншим, у Русина за Металіст 1925 по шість голів і асистів. Гравець у розквіті сил (28 років), із школою Шахтаря. Технічний півзахисник, який може зіграти вінгера чи інсайда. Такими футболістами не розкидаються, і навіть якщо він сам десь зупинився в розвитку, тренерський штаб мав би його розкрити. 

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: затрати, судячи з гучності імен і типу переходів, значні – а на виході хаос. Скрипник прийшов у команду, в якої були серйозні проблеми з пресингом, фізикою, самовіддачею гравців. Нічого з цього не було виправлено. Натомість, ставилася тактична схема, не притаманна даному набору гравців, а деякі футболісти після двох трансферних вікон вимушено закривали позиції на універсалізмі. Карпенко наразі виконує надзвичайно складну роботу: в нього така розрізнена команда, наче збірна в перший день зборів. І часу, щоб доукомплектуватися та (це головне) надолужити втрачене в фізпідготовці, просто немає. Добре, що за підбором гравців це очевидний фаворит сезону – хіба що номінальний клас допоможе компенсувати втрачене на зборах. 

ВІКТОРІЯ

Прийшли: з.А.Рябий, з.Д.Рябий, п.Книш, цз.Новотрясов (всі – Буковина Д2), в.Клімов (Кудрівка Д2), п.Паламар (Діназ Д2), п.С.Шарай (Верес Д1), цп.Долинський. цн.Нич (обива – ЛНЗ Д1)

Пішли: п.Савченко (Поділля Д2), лп.Байдал (ФСК Маріуполь Д2), в.Шеліхов, з.Нелін (Велетень Глухів ам), п.Копил, н.Шаврін (Поділля Д2).

Всі контрольні матчі: Кудрівка – 0:3, Лівий берег – 0:3 (синиця, Когут-2), ФСК Маріуполь – 2:1 (Данилюк, Машталір – Петренко), Колос – 0:0, ЮКСА – 1:0 (Шпирьонок), СК Полтава – 2:1 (Шпирьонок, Сасовський – Щербак), ФК Тростянець – 3:0 (Нич, Чеглов, Євпак)

Завдання: «Будемо зустрічатися з керівництвом, яке й поставить завдання. Ближче до початку сезону, я думаю, вже отримаємо завдання», – сказав головний тренер Вікторії Анатолій Безсмертний в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Данило Книш

Артур Валерко: А от це максимально цікавий персонаж. Пройшов школу Динамо, подавав надії в кам'янській Сталі, Металісті, Минаї, Карпатах. Минулого сезону пограв із перемінним успіхом за Кудрівку-Ниву та Буковину. Насправді ж це класний і різноплановий півзахисник, який точно потрібен, зважаючи на відхід Байдала. Також додамо, що Вікторія вдало попрацювала з клубами-орендодавцями, зберігши важливих гравців, а також точково підсилила центр оборони та півзахисту.

Найгірша втрата: Вадим Шаврін

Артур Валерко: воно б то наче й не дивуватися – форвард у віці, проте Шаврін на майстерності в окремих іграх витягував результат, а зважаючи на те, що ще раніше пішов і Галенко, то на вістрі атаки залишається сподіватися тільки на одного Нича – хорошого, працьовитого футболіста (проте малозабивного і – це головне – тепер безальтернативного фактично). 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: видно, що в Вікторії попрацювали над створенням команди й залишилися задоволеними побаченим. Тому що по факту лише додали точкові зміни й входять у новий сезон практично такими ж, як і були. 

ДІНАЗ

Прийшли: гол.тр.Рябоконь (ост.кл.: Десна Д1), з./п.Вовкун (Оболонь Д1), з.Котуха (Динамо U-19 ор.), з.Романчук (Дебрецен-2 Угорщина), п.Картушов (Карпати Д2→Д1), п.Чепурненко, н.Кулик (обидва – ФК Кудрівка Д2), п.Черткоєв (Гірник-Спорт Д2→Д3), з.Літвінов, п.Соловйов (обидва – Колос U-19), п./н.Строчинський (ФК Тростянець Д3), н.Батальський (ФСК Маріуполь Д2).

Пішли: з.Рудавський (Буковина Д2), з.Ставничий (Rebel Київ ААФУ), п.Паламар (Вікторія Д2), н.Сергійчук (ФК Тростянець Д3), в.Коржук, з.Гільєрме, з./п.Мартинюк, п.А.Ткачук, н.Півень, н.Шевченко.

Всі контрольні матчі: Колос – 0:3 (Шершень, Денисенко, Бойко), ФК Кудрівка – 3:1 (Борисенко, ГНП, ГНП – ГНП).

Завдання: «Нові інвестори ніяк не пов'язані з чернігівським клубом. Прийде час і ви про все дізнаєтесь. Можу сказати одне: завдяки цим небайдужим людям Діназ житиме. Вони врятували команду від смерті», – цитує директора Діназа Сергія Старенького видання FootBoom.

Найкраще придбання: Єгор Картушов

Єгор Картушов. Фото: Десна

Артур Валерко: цілком очевидно, що повернення Рябоконя в великий футбол – це найголовніша тренерська новина в ПФЛ. А разом із ним знову такий талісман, як Картушов – реактивний вінгер, багаторічний лідер Десни. Він, Чепурненко та Батальський отримують шанс прогриміти в пізній період кар’єри. 

Найгірша втрата: Данило Кіріченко

Артур Валерко: ми не беремо до уваги гравців типу Паламаря, Рудавського чи Мартинюка, які апріорі тут були ненадовго. А от півзахисника Кіріченка Головко розвивав старанно, так що той в якийсь момент із чотирма голами був найкращим бомбардиром команди. Зараз зник із заявки. Була травма. Навіть при наявних придбаннях це втрата. 

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: якесь неповне, не цілісне враження. З однієї сторони, новий головний тренер і нові інвестори – з іншої сторони, підписали ветеранчиків, кількох вільних агентів останнього моменту. Сказати, щоб команда вирішила всі свої кадрові проблеми, категорично не можна. А боротьба за виживання, навіть з урахуванням кризових учасників типу Хуста чи Кременя, обіцяє бути важкою.

ФК КУДРІВКА

Прийшли: тр.В.Баранов, тр.Козак, адм.Данюк, з.Васько, п./н.Євтушенко, н.Лєгостаєв (всі – ФК Кудрівка Д3), в.Яшков, з./п.Чередниченко, п.Андрущенко, п.Волинець (всі – ПФК Звягель Д2), цз.Потімков (Металіст 1925 Д2), п.Думанюк (ЮКСА Д2), п.Сторчоус (Дружба Д2), п.Тузенко (Гірник-Спорт Д3), н.Квасов (Інгулець Д1).

Пішли: в.Закорський (Локомотив Д3), в.Следзевський (Металург Д2), в.Клімов (Вікторія Д2), з.Місюра, п./н.Тименко (обидва – СК Полтава Д2), цз.Західний, цз.Ніколишин (обидва – Локомотив Д3), п.Чепурненко, н.Кулик (обидва – Діназ Д2), з.Мігунов, з.Ткаченко (Сокіл ам), п.Гулько, п.Калінін (Лісне ам), п./н.Захаревич, п.Зоренко (Ребел Київ ам), цн.Волошин (Лісне ам).

Всі контрольні матчі: Олександрія – 1:3 (Рогозинський – Безерра, Шостак, Погорілий), Оболонь – 1:0 (Мачелюк), Шахтар U-19 – 3:1 (ГНП, ГНП, Коркішко – Ібрахіма), Колос-2 – 2:3 (Сторчоус, Коркішко – пен – Бриженко-2, Рубльов), Діназ – 1:3 (ГНП – Борисенко, ГНП, ГНП)

Завдання: «Завдання будемо ставити, виходячи з успішності нашої комплектації та того, що побачимо в суперників. Одне ясно – точно ставимо перед собою мету потрапити в групу «Чемпіонська», а далі підкоригуємо завдання відповідно до потреб і можливостей. Звісно, будемо команду посилювати з таким розрахунком, щоб перед нею можна було ставити високі завдання. Далі – сезон покаже», – сказав президент клубу Роман Солодаренко сайту «Український футбол».

«Ми ставимо задачу потрапити в Чемпіонську групу, а вже потім ціль – це перехідні матчі за право грати в УПЛ», – конкретизував головний тренер ФК Кудрівка Роман Локтіонов в інтерв’ю «УФ».

Найкраще придбання: Думанюк і Сторчоус

Артур Валерко: тут я б виділив двох гравців, і ось чому. Думанюк і Сторчоус підвищилися в класі з різними командами, проте відігравали в них важливу роль. Зважаючи на відхід кількох півзахисників, ці двоє можуть вирішити для ФК Кудрівка серйозну проблему. Взагалі, якщо є, скажімо так, ті, хто шикарно скористався вимушеними змінами в новачків дивізіону, то це якраз Солодаренко та Локтіонов. Вони зібрали досить якісних гравців, і тепер ФК Кудрівка справді може встати на один рівень із претендентами на високі місця.

Найгірша втрата: Євгеній Місюра

Артур Валерко: він дістався ФК Кудрівка «в спадок» від Ниви (Бузова), і це було якісне придбання. Місюра – харизматичний центрбек, непоступливий і стрибучий. Класно підключається до чужих воріт. Найголовніше, серед численних новачків Локтіонова цього літа – лише один чистий центрбек, а лінія загалом не виглядає настільки вже перенасиченою, щоб не остерігатися травм, дискваліфікацій і фактору малого досвіду тих, хто зараз в основі. 

Оцінка селекції: 7,0

Артур Валерко: не те, щоб у цієї команди не було позицій, які залишають питання, але загалом посилилися досить здорово. Фактично в кожну лінію прийшли добротні гравці. Один мінус – більшість новачків прийшли під кінець зборів, тому що вирішувалася доля їхніх попередніх клубів або проводилися зміни головних тренерів. Отже, з цього набору гравців ще треба встигнути награти цілісну команду. 

СК ПОЛТАВА

Прийшли: в.Восконян (Інгулець Д1), з.Місюра, п./н.Тименко (обидва – ФК Кудрівка Д2), з.Червінський (ФК Хуст Д2), п.Галенков (Карпати Д1), п.Прокопенко (ФК Лубни аматори).

Пішли: з.Клименко (Металург Д2), з./п.Пось (Локомотив Д3), п.Коваленко (Олімпія Савинці ААФУ АФП ам.), п.Копитов, п./н.Горжуй.

Всі контрольні матчі: ЛНЗ – 1:0 (ГНП), Інгулець – 2:3 (ГНП, Стрельцов – Волохатий-2, Козиренко), ФК Тростянець – 1:3 (Марусич – Шаповал, Деревінський, Дувняк), Вікторія – 1:2 (Щербак – Шпирьонок, Сасовський), Ворскла – 1:1 (Одарюк – Нестеренко)

Завдання: «У контрольних матчах ми побачили багато чудових моментів. Звичайно, є ще над чим працювати, щось підправляти, але для цього й існують контрольні поєдинки, щоб ми могли оцінити ситуацію, побачити ці негативні аспекти і виправити їх. Вважаю, що до сезону ми підходимо у нормальному стані, а вже офіційні ігри покажуть, як ми підготувалися», – сказав тренер СК Полтава Ігор Тимченко у коментарі офіційному сайту клубу.

Найкраще придбання: Володимир Тименко 

Артур Валерко: взагалі СК Полтава непогано укомплектувала захист – Місюра та Червінський не просто можуть замінити Пося та Клименка, а й підсилити лінію. Але з відходом Горжуя та Коваленка важливо було додати різностороннього півзахисника. Тименко зіграє і з флангу, і в нападі. В нього вже немалий досвід. Чотири м’ячі забив за Кудрівку-Ниву в минулому чемпіонаті. Може бути підмога. 

Найгірша втрата: Дмитро Копитов 

Артур Валерко: основний центрхав із сімома результативними діями за сезон, який ще й може зіграти справа в обороні. Людина зі школою Динамо, УПЛ у розквіті сил (26 років). Якщо інші гравці, за винятком хіба що Горжуя, вже не були гравцями основи, то от Копитов – це серйозна втрата. Жаль, що так склалося, що ці двоє вже не могли грати в чемпіонаті України, в СК Полтава вони могли спокійно грати. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: загалом логіка придбань зрозуміла, команда зберегла всю боєздатність, а на окремих точках навіть підсилилася. Проте залишаться питання стосовно місця центрхава та одного з вінгерів (особливо якщо на старті хтось із дуету Одарюк-Шмигельський не зможе допомогти в окремих матчах).

ФСК МАРІУПОЛЬ

Прийшли: тр.вор.Красильников (ост.кл.: Авангард Д2), п.Богданов (Колос Д1), п.Демченко (Карпати Д2→Д1), п./н.Байдал (Вікторія Д2), н.Петренко (Лівий берег Д1).

Пішли: тр.вор.Шуховцев (Нива Тернопіль Д2), тр.Попов (Інгулець Д2→Д1), п.Плакса (ФК Олександрія Д1 п/ор.), н.Батальський (Діназ Д2), з.Маткобожик, п./н.Олійник.

Всі контрольні матчі: Локомотив – 0:0, Полісся – 2:0 (Мельниченко, Петренко), Вікторія – 1:2 (Петренко – Данилюк, Машталір), ЮКСА – 2:6 (Петренко – пен, Мочевінський – пен – Дедяєв, Ховайко, Парагвай, ГНП, Гоуларт, Проданов), ФК Чернігів – 2:5 (Фатєєв, Мнишенко), Чорноморець – 1:2 (Мнишенко), Олександрія – 2:2 (Пуди, Малакі – Смирний)

Завдання: «Ми перед цим високо підняли планку і, як показав минулий сезон, не змогли втриматися там, але я вірю, що ФСК Маріуполь з будь-якої ситуації вийде з піднятою головою. У новому сезоні постараємося радувати вболівальників яскравими перемогами», – сказав головний тренер команди Олег Краснопьоров клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Андрій Богданов

Андрій Богданов. Фото: Колос

Артур Валерко: володар Суперкубка Польщі. Грав за Динамо та інші досить потужні клуби. Біля трьох десятків матчів за різні збірні, аж до національної. 370 матчів і 36 голів на професіональному рівні. Так, 34 роки – проте Богданов класний центральний півзахисник, а маючи непогану й без того середню лінію, ФСК Маріуполь зможе з вдячністю приймати допомогу Андрія в найкращих матчах у вирішальний момент. Краснопьоров розуміє, бо сам у давні роки таким був. 

Найгірша втрата: Родіон Плакса 

Артур Валерко: інші врати загалом-то зрозумілі – хтось не пробився в основу, когось списали за віком, а от цей талановитий гравець повернувся після оренди в ФК Олександрія. В маріупольській команді дуже сподобався і явно має запас, щоб вирости в досить добротного півзахисника всеукраїнського рівня. От якраз після його втрати Богданов і Демченко дуже навіть пригодилися. 

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: нічого ключового не втратили, а в півзахисті та атаці розширили свій вибір. Інша справа, що дехто з потенційних конкурентів за групу «Чемпіонська» суттєво посилився. Тут, на жаль для команди та на щастя для сторонніх спостерігачів турніру, можуть бути неприємні сюрпризи щодо інтенсивності та якості конкуренції.

ЮКСА

Прийшли: гол.тр.Чирикал, з.Дедяєв, з.Зозуля, з.Юзефович, цп.Казаков (всі – Дружба), з.Ситников (Чорноморець U-19), п.Мишенко (Радник Хорватія), п.Приходько (ФК Хуст Д2), н.Дебелко (Кривбас Д1).

Пішли: гол.тр.Цимбал, п.Думанюк (ФК Кудрівка Д2), з./п.Ювхимець, п.Білоконь (Кремінь Д2), п.Колочавін, п.Росіан, п.Шевчук.

Всі контрольні матчі: Колос – 0:1 (Дієго), Чайка – 5:0 (Ховайко, Есеола, Демиденко, Кіреєв, Харченко), ФСК Маріуполь – 6:2 (Дедяєв, Ховайко, Парагвай, ГНП, Гоуларт, Проданов – Петренко – пен, Мочевінський – пен), Вікторія – 0:1 (Шпирьонок), Динамо U-19 – 2:3 (Євдокимов, Ховайко – Пейкрішвілі, Саленко, Герич), ФК Чернігів – 2:0 (Вава-2).

Завдання: «Є над чим працювати. Сподіваюсь, що хлопці мене почули і всі недоліки з кожним тренуванням прибирати з нашої гри. Запевняю, що команда буде віддаватися на 100%, але це футбол. Будемо надіятися, що Фортуна буде нам посміхатися», – сказав головний тренер ЮКСА Дмитро Чирикал у коментарі клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Максим Казаков 

Артур Валерко: вихованець Динамо, колишній великий талант Зорі став чемпіоном Другої ліги з Дружбою, але в великій групі золотих медалістів перейшов у команду, яку вони випередили в минулому сезоні. Зважаючи на втрату Думанюка, Казаков – ключове придбання ЮКСА.  

Найгірша втрата: Артем Думанюк

Артур Валерко: взагалі найгірша втрата – забивний центральний півзахисник Матеус Пальяріні, проте він не пішов, на серйозно травмувався. А от Думанюк несподівано вибрав сусідню ФК Кудрівка – і, якби не дозаявка Казакова, це була б прямо дуже відчутна втрата. А загалом, все для ЮКСА могло виявитися гірше – добре, що вдалося зберегти захисників Махнєва та Кононова. 

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: взагалі очікувалося більшого посилання. Вийшло так, що Чирикал, який замінив Цимбала на посаді головного тренера, привів з собою низку колишніх підопічних із Дружби. А без цих придбань що б було? Універсал Ситников здібний, але молодий і недосвідчений. Приходько – специфічний гравець, якому треба довіряти й дуже бережно вводити в склад, щоб отримати якісного плеймейкера. Без кількох досвідчених новачків ЮКСА залишиться вразливою – навіть попри дозаявку граючого президента😉 

КРЕМІНЬ

Прийшли: з.Боровський (Інгулець Д2→Д1), п.Білоконь (ЮКСА Д2), п.Колосков (ост.кл.: Васт Д3), п.Прокопчук (Буковина Д2).

Пішли: тр.Р.Уманець (Нива Тернопіль Д2), тр.вор.Ю.Чумак (Інгулець Д2→Д1), в.Коркодим (Верес Д1 п/ор.), з.Азізов, з.Дудник, п.Панчишин (всі – Буковина Д2), з.Сидоренко, п./н.Глоба (обидва – Агробізнес Д2), п.Галоян (ФК Олександрія-2 Д3), п.А.Уманець (ФК Хуст Д2), з.Костюк, з.Товкач (Металург Д2), п.Обаміна, п.Савицький.

Всі контрольні матчі: Гірник-Спорт – 2:1, Металург – 1:0, Олександрія-2 – 1:2, Інгулець – 0:0, Інгулець U-19 – 3:2, Будівельник – 1:0, Металург – 1:0

Завдання: «Звичайно, не хочеться просто брати участь. Будемо ставити завдання, як би це банально не звучало, перемагати в кожній грі, адже ми хочемо повернутися у Першу лігу», – сказав директор клубу Андрій Філь сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Андрій Боровський 

Артур Валерко: наразі придбання Кременю – це чемпіон Першої ліги, який минулого сезону зіграв чотири матчі, та ще один молодий гравець, який без ігрової практики тривалий час – мабуть, від зняття Васту з Другої ліги. От Боровський закриє місце правого захисника в команди. 

Найгірша втрата: Давронбек Азізов

Артур Валерко: основний лівий захисник, ровесник Мудрика та Судакова з якісною школою Металіста. Хоча насправді втрат набагато більше – зазнали удару основна зв’язка центрбеків, пішов провідний опорник, доведеться наново награвати вінгерів. Навіть не всі найкращі з Кременя-2, який знявся з Другої ліги, залишилися в першій клубній команді. 

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: взагалі Кремінь був на правильному шляху клубу, який перезавантажує та вигідно збуває молодих гравців. Але після відходу Локтіонова щось трішки зламалося – класних відкриттів поменшало, серйозних втрат побільшало. В Першій лізі цей клуб знову залишився по форс-мажору, поки неясно, як йому підсилитися, щоб відповідати цьому рівню. 

МЕТАЛУРГ

Прийшли: гол.тр.Шаповалов (Металург юн.), в.Следзевський (Кудрівка Д2), в.Осадчук (ФК Тростянець Д3), з.Товкач (Кремінь Д2), з.Клименко (СК Полтава Д2), з.Козлов, з.Палюх, з.Юречко, з./п.Бандурін (всі – Дружба Д2), з./п.Алібеков (Епіцентр Д2), п.Іродовський (Карпати-2 Д3), п./н.Блізніченко (ПФК Звягель Д2), п./н.Борисенко, п./н.Курилець (обидва – ФК Хуст Д2).

Пішли: тр.Руденко (Зоря Д1), в.Лавута (Гірник-Спорт Д2→Д3), з.Івасюк, п.Юдін (обидва – Верес U-19), п.Омельченко (ФК Олександрія U-19), п./н.Гуменяк (Ревера 1908 ААФУ→Д3), в.о. гол.тр.Гай, в.Ніколаєнко, з.Баранюк, п.Кадук, п.Клопижніков, п.Ковальський, п.Лапко, п.Місанов, п.Омельченко, п.Шейн, п.Юдін, н.Куралех.

Всі контрольні матчі: Кремінь – 0:1, Гірник-Спорт – 2:2, Олександрія-2 – 2:2, Кремінь – 0:1.

Завдання: «Знову велику увага приділяємо місцевим вихованцям, декого з футболістів вже запросили. Також залишається багато молодих гравців. Вдячний, що мені довірили місце головного тренера, будемо працювати з максимальною самовіддачею», – цитує головного тренера Металурга Володимира Шаповалова пресслужба запорізького клубу.

Андрій Блізніченко. Фото: Дніпро

Найкраще придбання: Андрій Блізніченко 

Артур Валерко: свого часу це був найбільший талант класичного Металурга (а в часи Соболя, Коваля та інших зірочок це звучало гордо), проте ще юним перейшов у Дніпро – і там не реалізувався і на 25% свого таланту. Пограв за кордоном, пробувався в різних тренерів – але й близько не досягнув рівня Коноплянки чи Циганкова, імена яких серед скаутів 10-річної давнини називалися на одному рівні. Востаннє Блізніченко класно грав за Верес у позаминулому сезоні. Опустився було в Другу лігу, проте й за рідний Звягель відіграв всього два матчі. Якщо буде здоровий, Металургу дуже допоможе. А, може, й клуб йому – тому що в 30 років не хочеться ще завершувати в нижчих лігах.

Найгірша втрата: не було

Артур Валерко: минулий сезон Металург догравав навіть не резервним складом – запасом резервного складу. Тому шкодувати випадає хіба що за відходом більш-менш перспективних хлопців, які розійшлися зараз по резервних командах клубів УПЛ. 

Оцінка селекції: 7,0

Артур Валерко: через зняття з турніру Дружби та Звягеля, а також невизначеність ще в кількох клубах, Металург навіть дещо посилився. Проте в кінці минулого сезону команді було настільки погано, що навіть прихід десятка добротних новачків ще не гарантує їй легкого уникнення вильоту. Добре, що ситуація краща ніж у декого з конкурентів.