Шахтар – чемпіон України, Зоря сподівається на ЛЧ, масова бійка у Львові, виліт Металіста. Підсумки 29-го туру УПЛ
Шахтар впевнено розібрався з головним конкурентом за чемпіонство Дніпром-1 та здобув свій 14-й титул в історії, Зоря наздогнала дніпровців у боротьбі за вихід до Ліги чемпіонів, Металіст вилетів з вищого українського дивізіону, а за непотрапляння до зони перехідних матчів в останньому турі будуть боротися одразу сім команд.
Сайт «Український футбол» розбирає головні події та факти 29-го туру української Прем’єр-ліги.
Чемпіонський матч туру: Шахтар розгромив Дніпро-1 та став чемпіоном України
Шахтарю було достатньо не програти Дніпру-1, щоб стати чемпіоном України. Однак головний тренер «гірників» Ігор Йовічевич напевно хотів взяти реванш у своєї колишньої команди за поразку у першому колі та довести, що титул дістався донецькій команді справедливо.
Шахтар підійшов до центрального матчу всього другого кола в оптимальній формі та з мінімальними кадровими проблемами – травмованого форварда Лассіну Траоре у старті замінив Данило Сікан. Дніпро-1 мав серйозну проблему у захисті – Олександр Сваток пропускав важливий поєдинок через дискваліфікацію. Місце капітана в центрі оборони зайняв Володимир Адамюк, а на флангах захисту з'явилися Олександр Каплієнко та Євген Пасіч, яких не можна назвати стабільно основними гравцями дніпровської команди.
Шахтар швидко довів свою перевагу над принциповим суперником. Знову чудову гру продемонстрував Артем Бондаренко, який забив гол та віддав гольову передачу на Тараса Степаненка. Ще один м'яч на рахунку Сікана, який забив вперше за три місяці.
Фото: Шахтар
Дніпрян не врятував голкіпер Владислав Рибак, який пропустив після двох ударів з далекої відстані. Форвард Дніпра-1 Артем Довбик у другому матчі поспіль пішов із поля без гола та ризикує так і не побити рекорд Генріха Мхітаряна.
Йовічевич вивів Шахтар на пік форми до вирішальних матчів сезону. Якщо в середині другого кола «гірники» втрачали очки з Чорноморцем та Олександрією, то тепер здобули дві поспіль розгромні перемоги над прямими конкурентами та заслужено виграли свій 14-й чемпіонський титул. Наступного сезону Шахтар зіграє на груповій стадії Ліги чемпіонів.
Бійка туру: Катерина Монзуль показала шість червоних карток наприкінці матчу Шахтар – Дніпро-1
Центральний матч туру завершився гучним скандалом. На другій компенсованій хвилині бразильський вінгер Дніпра-1 Пеглоу накинувся на хавбека «гірників» Єгора Назарину після його грубого фолу, чим спровокував масову бійку на футбольному полі.
Ярославу Ракіцькому навіть розбили брову, після чого захисник на кілька секунд став у ворота замість Анатолія Трубіна, який був вилучений за активну участь у бійці. Наші колеги з сайту FanDay навіть поцікавилися в юристів, що загрожувало б учасникам сутички, якби вона сталася не в чаші стадіону, а, скажімо, на вулиці. Спойлер – є така стаття в законодавстві.
Загалом Катерина Монзуль показала шість прямих червоних карток. Окрім Трубіна, було вилучено Рональда Матарріту, який вдарив Ракицького, а також Пеглоу, Єгора Назарину, Олексія Гуцуляка та Віталія Федоріва.
Цей скандальний епізод вкотре підкреслив те, наскільки важливим і принциповим для обох команд був поєдинок на «Арені Львів». Очікуємо на вердикт футбольних інстанцій про тривалу дискваліфікацію активних учасників бійки.
Лігочемпіонські надії туру: Зоря обіграла Олександрію і має шанс вийти на друге місце
Зоря, яка знову зіграла без травмованого панамського форварда Едуардо Герреро, впевнено розібралася на виїзді з Олександрією. Нападника у стартовому складі замінив номінальний хавбек Дмитро Мишньов.
Героєм зустрічі став Назарій Русин, який спочатку гарним обвідним ударом забив сам, а потім асистував Сергію Булеці. Луганці вже до середини першого тайму забезпечили собі комфортну перевагу в рахунку та надалі спокійно контролювали перебіг поєдинку.
Фото: Google
У заключному турі команда Патріка ван Леувена заочно боротиметься з Дніпром-1 за місце у кваліфікації Ліги чемпіонів. Для цього Зорі необхідно у матчі з Минаєм набрати більше очок, ніж Дніпро-1 візьме у поєдинку проти Кривбаса.
Олександрія набрала одне очко в останніх трьох матчах і дозволила конкурентам в боротьбі за місце в Лізі конференцій наблизитися впритул. У заключному турі команді Ротаня для виходу до єврокубків необхідно обіграти на виїзді львівський Рух, який битиметься за виживання.
Розгром туру: Динамо ледь не втратило очки у Рівному, але в підсумку здобуло третю поспіль перемогу з великим рахунком
Динамо проводило номінально домашній матч із Вересом на полі суперника за домовленістю між клубами.
Герой останніх поєдинків Кахім Перріс несподівано залишився на лаві запасних, а до стартового складу повернувся щойно пролонгований нігерійський хавбек Беніто. Дискваліфікованого лівого захисника Костянтина Вівчаренка замінив за позицією Владислав Дубінчак. Відзначимо і повернення до стартового складу капітана киян Сергія Сидорчука.
За час роботи Олександра Шовковського Динамо привчило вболівальників до того, що додає в другому таймі кожного з матчів. Так було й на цей раз – до перерви кияни діяли недостатньо активно у позиційному нападі, але на початку другої половини зустрічі посилили тиск на ворота суперника.
Венесуельський форвард Ерік Рамірес, який грає замість дискваліфікованого Владислава Ваната, міг зробити хет-трик, але реалізував лише один із своїх численних моментів.
Динамо могло не втримати перемогу, але форвард Вереса Михайло Шестаков не переграв Георгія Бущана з 11-метрової позначки. Наприкінці кияни довели матч до розгрому. Досвідчений Денис Гармаш, який замінив Раміреса в атаці, забив свій дебютний гол у поточному сезоні, а молодий хавбек Назар Волошин відзначився в третьому матчі поспіль. Олександр Караваєв, який починав матч в якості правого захисника, після заміни Беніто на Олександра Тимчика піднявся до лінії півзахисту та зробив дві гольові передачі.
Динамо, хоч і не має турнірної мотивації на заключний відрізок сезону, але грає так, ніби від останніх матчів багато чого залежить. Гравці хочуть продемонструвати тренерському штабу свої найкращі якості, і це дає результат. У трьох останніх турах динамівці здобули три великі перемоги із загальним рахунком 11:1.
Відзначимо також дебют у складі Вереса 18-річного хавбека Дмитра Годі.
Виліт туру: Металіст втратив шанси на збереження місця в УПЛ після поразки від Минаю
Металіст повертався до української Прем'єр-ліги після шестирічної відсутності з великими надіями. Однак від'їзд Олександра Ярославського з України, скрутна фінансова ситуація та перехід основних гравців клубу в Дніпро-1 не могли не позначитися на результатах.
У тренерському штабі харків'ян весь сезон також відбувалися незрозумілі речі – у першому колі команду очолював дует Олександра Призетка та Олега Ратія, але перший пішов із клубу восени. Перед другим колом виконувачем обов'язків головного тренера Металіста було призначено сербського фахівця Періцу Огнєновича, який під час ігрової кар'єри виступав за київське Динамо та мадридський Реал, але практично не мав досвіду роботи наставником.
Провальні матчі Металіста проти Зорі та Дніпра-1 (обидва – по 0:5) у другому колі стали об'єктом розслідування футбольних органів через аномальний рух ставок.
Загалом, навколо команди весь час панувала якась негативна атмосфера, тому виліт харків'ян з української Прем'єр-ліги можна вважати закономірним.
А ось Минай, навпаки, порадував. Володимир Шаран зліпив міцну команду з виконавців не найвищого класу і вкотре довів свою тренерську спроможність. У матчах із закарпатцями не було просто жодному із суперників.
Відзначимо і характер колективу – у поєдинку з Металістом спочатку все розвивалося не за планом Миная, але підопічні Шарана здобули вольову перемогу, додавши у другому таймі. Вирішальний м'яч 29-річного Руслана Паламара з пенальті став дебютним для досвідченого хавбека в УПЛ.
Теоретично, Минай ще може опуститися у зону стикових матчів, але для цього має зійтися неймовірний збіг обставин – поразка закарпатців від Зорі та перемоги одночасно п'яти команд, які перебувають нижче за них у турнірній таблиці.
Єврокубкові надії туру: Ворскла та Кривбас після синхронних перемог зберігають шанси на вихід до Ліги конференцій
У стартовому складі Ворскли на домашній матч проти Колоса вийшли Таулян Сефері та Євген Павлюк, які пропускали поєдинок минулого туру проти Дніпра-1 через дискваліфікацію.
Проте героями зустрічі стали не вони, а досвідчений хавбек Олександр Скляр, який спочатку віддав гольову передачу на бразильця Феліпе Родрігеса, а невдовзі забив сам. Гравець набрав відмінну форму перед заключними турами і зробив чотири результативні дії в останніх чотирьох матчах (три м'ячі та один асист).
У позиційному нападі полтавці довго не могли створити гостроти біля воріт Колоса, але наприкінці матчу двічі спіймали суперника на контратаці.
Ворскла виграла четвертий матч поспіль із загальним рахунком 7:1 та зберігає шанси на п'яте місце, яке дозволить зіграти у кваліфікації Ліги конференцій. Для цього полтавцям необхідно обіграти вдома Шахтар, який вже не має турнірної мотивації, а також сподіватися, що Олександрія втратить очки у виїзному матчі з Рухом.
Колос несподівано перетворився на борця за виживання після семи поразок у останніх восьми матчах. Однак це можна вважати формальністю, оскільки ковалівці, напевно, наберуть очки у домашньому поєдинку останнього туру проти аутсайдера ФК Львів.
Шанси на єврокубки, окрім Ворскли, зберіг також Кривбас, який обіграв у 28-му турі Металіст 1925, що продовжує боротьбу за непотрапляння до зони стикових матчів.
Команда Юрія Вернидуба мала ігрову перевагу, але, як і Ворскла, змогла реалізувати її лише у другому таймі завдяки голам хавбеків Максима Задераки та Тімура Корабліна, який забив свій дебютний м'яч в українській Прем'єр-лізі.
Кривбас вийде до Ліги конференцій у тому випадку, якщо виграє у Дніпра-1, Олександрія поступиться Руху, а Ворскла не візьме три очки у матчі з Шахтарем.
У будь-якому випадку, перший сезон після повернення Кривбасу в УПЛ можна вважати успішним. Команда дуже невдало стартувала, але поступово набирала форму і з борця за виживання перетворилася на потенційного учасника єврокубків, тож Юрія Вернидуба можна похвалити за проведену роботу.
Металіст 1925 в останньому турі має обігрувати Динамо, щоб гарантувати собі місце в УПЛ на наступний сезон. Інакше харків'янам доведеться стежити за матчами конкурентів.
Битви за виживання туру: Рух несподівано обіграв Чорноморець на виїзді, Інгулець набрав три очки у матчі з ФК Львів
Роман Григорчук у матчі з Рухом не міг розраховувати на двох основних гравців Чорноморця – Зігі Бадібангу та Луку Гучєка. Натомість до складу одеситів повернувся хавбек Олександр Демченко, який відбував дискваліфікацію. Місце у центрі оборони зайняли молодий Володимир Салюк та досвідчений Віталій Єрмаков.
Рух підходив до матчу практично в оптимальному складі. Лідери львів'ян Юрій Климчук, Таллес, Вів Соломон-Отабор та Фабріціо Альваренга вийшли у стартовому складі та скористалися помилками оборони суперника.
Чорноморець програв третій поспіль домашній матч і досі не забезпечив собі місце в УПЛ на наступний сезон. В останньому турі одеситам необхідно обіграти невмотивований Металіст.
Рух набрав сім очок в останніх трьох турах і вперше за довгий час залишив зону перехідних матчів, але в неділю зобов'язаний набирати залікові пункти у поєдинку проти Олександрії.
Інгулець впевнено обіграв на виїзді головного аутсайдера ліги ФК Львів. Безгольова серія команди Сергія Ковальця завершилася на 757-й хвилині після удару Максима Ковальова з 11-метрової позначки.
Інгулець перервав також безвиграшну серію, яка складала сім поєдинків. Нападник петровської команди Артем Сітало забив вперше з листопада минулого року.
В останньому турі на Інгулець чекає виїзна битва за виживання проти рівненського Вереса.
Герой туру: Юрій Климчук (Рух)
Нападник львівської команди оформив дубль та зробив результативну передачу на Віва Соломона-Отабора, що дозволило Руху здобути дуже важливу виїзну перемогу над Чорноморцем.
Гол туру: Назарій Русин (Зоря) в матчі против Олександрії
Русину вдався ефектний удар по воротах голкіпера Олександрії Микити Шевченка. Наступного дня гравець луганської команди отримав виклик до національної збірної України на червневий збір.