Ворскла вперше виграла зі Скрипником, Кривбас ‒ забив з Вернидубом, Верес має дім. Підсумки 5-го туру УПЛ

Переглядів 3095
Артур Валерко Артур Валерко
6 голосів
Колаж: УФ
Більше нема з чого клепати меми: Верес більше не «бездомний», Луческу та Скрипник святкують (хай і мінімальні) перемоги, а Сікан забиває так, що не снилося й Супрязі ‒ «УФ» підсумовує черговий тур УПЛ.

П’ятий тур української Прем’єр-ліги в усьому вогні – Вернидуб вперше зіграв проти Зорі, а його Кривбас перервав безгольову серію, Скрипник відсвяткував дебютну перемогу на чолі Ворскли, Динамо піднялося на найвище в сезоні – дев’яте – місце, а Дніпро-1 та Шахтар здобули перемоги, гідні звання фаворитів сезону.

Сайт «Український футбол» розбирає головні тенденції, факти та парадокси чергового туру Прем’єр-Ліги України.

• Відкриття туру: Верес вперше за 5,5 років зіграв у рідному місті

27 травня 2017 року відбувся останній матч в історії старого рівненського стадіону «Авангард»: Черкаський Дніпро та Верес зіграли внічию – 0:0. «Колізей», як його називали місцеві вболівальники, пішов на довготривалий ремонт. За той час, як Рівне залишалося без футболу, Верес встиг здійснити «ноу-хау» й махнутися місяцями з ПФК Львів, наново піднятися в УПЛ, занурившись у Другу лігу, та здобути небувалу славу завдяки вдалому YouTube-проекту Дмитра «Трендеця» Поворознюка.

Можна тільки собі уявити, який ажіотаж був би в Рівному, якби можна було вболівальникам відвідувати цей матч, якщо ще до війни на матч Верес – Десна збиралося більше глядачів, ніж міг вмістити стадіон і було роздруковано білетів! Свого часу навіть виїжджали цілі спецрейси вагонів із вболівальниками з Рівного у Львів. А тут – футбол вдома, мальовнича місцина зі стадіоном, своя команда в УПЛ! Мрія!

Лишилося тільки перейменувати стадіон – що таке рішення відносно назви «Авангард» готується, підтвердив радник президента НК Верес (Рівне) Сергій Коваль.

• Нічия туру: «дербі Кукуєво» засмутило обидва клуби

Честь відкривати нову арену випала Вересу та Руху. Принциповості протистоянню додавала заочна перепалка керівників клубів – Козловський добряче «підсмалив» рівнянам заявами про те, що Верес тренується в Кукуєво. Тепер «червоно-чорні» почали несамовито, Дахновський відкрив рахунок після поперечної передачі Гагуна та ще в двох моментах міг «хоронити» суперників. На гол Таллеса після традиційного вже добивання відповів неймовірним штрафним Кльоц.

Майбутній другий тайм здавався святковим для Вереса, проте натомість відіграла команда напрочуд блідо. Штрафний від Таллеса замкнув оборонець Дідик, відкривши лік голам за Рух. 2:2 – підсумок матчу, який Юрій Вірт визнав закономірним: «Сьогодні була рівна гра, обидві команди не заслуговували на поразку. Чи розчарований я результатом? Ні. Бо обидві команди заслужили бодай на нічию. Але цей результат – заслужений».

• Парадокс туру: Металіст 1925 у меншості переграв лідера

Колос виходив із міжнародної паузи співлідером чемпіонату на рівні з Шахтарем, натомість зазнав гучної поразки від Металіста 1925. Харків’яни відкрили рахунок з пенальті, коли досвідчений Мартинюк взяв на себе відповідальність на фоні попередніх промахів одноклубників, а потім забили вдруге, коли невисокий Русин найшвидше зорієнтувався при кіксі з кутового.

Проте найцікавіше, що ще з 23-ї хвилини номінальні господарі грали в меншості, коли лівий оборонець Капінус вимушено фолив після системного збою захисної ланки Металіста 1925, спричиненого розрізним пасом Мякушка. У чисельній меншості, природно, харків’яни поступово втрачали ініціативу. Чудові моменти з гри були в Мякушка та Попова, хороший штрафний від Оріховського потягнув Мозіль.

Металіст 1925 пропускав тільки в одному з домашніх матчів нового сезону. Навіть після вилучення Кривенцов не втратив нитки гри, оперативно знявши центрхава Кравченка й випустивши універсала захисту Шершня. Якщо в минулому сезоні у харків’ян бували затяжні невдалі серії через кадрові проблеми, то тепер, граючи більшість матчу в меншості, вони зуміли пересилити себе й досягти прийнятного результату в матчі з суперником, з яким можна робити висновки.

• Почин туру: Ворскла вперше виграла під керівництвом Скрипника

Серед найбільших очікувань нового сезону була Ворскла Скрипника – новий головний тренер, який чудово проявив себе в Україні та за кордоном, мав змогу творити оновлену команду під завдання. Інсайдери запевняли: полтавський клуб одним із небагатьох не лише не погіршив, а покращив матеріальні умови, сюди їхали легіонери та статусні українці, а самому Скрипнику висловили вотум довіри в вигляді довготривалого контракту відразу після розставання з Зорею.

От тільки насправді старт Ворскли ознаменувався затяжними невдачами. Програвши відразу ж колишній команді свого нового головного тренера, полтавці зазнали трьох поразок поспіль, нічиїй із Олександрією раділи немов перемозі, а тепер мінімальний виграш в Інгульця сприймали за щастя. В меншості, з воротарем у якості найкращого гравця, ворскляни вимучили свої три очка. Тепер залишається чекати, коли новачки Юрченко, Кравець, Кравчук і ціла оптова партія легіонерів наберуть форму. А також ламати голову над тим, як замінити вилученого Пердуту – тому що в новому сезоні захист виглядає найслабшим місцем команди.

• Впевненість туру: Дніпро-1 грає як фаворит

Відчуйте різницю: з якими труднощами здобувало три очки з ПФК Львів Динамо (мінімальна перемога вдома) і як показово легко розкатав цього ж суперника Дніпро-1. Довбик, Бланко та Гуцуляк буквально розірвали захисну ланку господарів. Швидкі багатоходівки в дотик, темпові атаки з залученням 5-7 гравців, знущальні проникаючі передачі та завершення з убивчих позицій – підопічні Кучера просто не залишили шансів львів’янам.

Єдиний відрізок, коли два поспіль удари «левів» не досягли цілі, можна відзначити як відносно невдалий для спортклубу. В усьому іншому гості виглядали на голову, на дві сильнішими. Можливо, в єврокубках всім нам нічого не світить у цьому сезоні, проте вже стає очевидно – передсезонні прогнози, переважно, були помилковими. Дніпро-1, незважаючи на гнітюче враження в єврокубковому старті, на внутрішній арені грає як фаворит, а запрошені новачки лише підсилюють потенціал Довбика, Пихальонка та інших давно напрацьованих лідерів команди часів Йовічевича.

Макс Валеф може розслабитися – він потрапив у команду, яка наближається до переваги гранда. Роботи в воротаря Дніпра-1 в багатьох матчах буде не так багато.

• Розгром туру: Шахтар гарно розім’явся на харків’янах перед Реалом

Якщо хтось із представників мадридського клубу не полінився подивитися трансляцію матчу Металіст – Шахтар, побачене мало справити враження. Ще в першому таймі «гірники» забили чотири м’ячі, змарнувавши ще кілька хороших моментів, після перерви накидали ще два. Гол Чідомере після кутового став особистим горем одного тільки Трубіна, який дві хвилини й компенсований час не дотягнув до «клін-шиту».

В цілому ж Шахтар сподобався. Мова не лише про Сікана, який за молодіжну збірну України та «гірників» забив шість м’ячів у двох останніх матчах. Мова про загальнокомандний малюнок гри з розлогими, проте швидкими атаками, хорошим взаємопорозумінням Бондаренка, Судакова та Мудрика, з геометрично вивіреними комбінаціями, які розривали захист суперника.

Звичайно, якби не війна, цікаво було б глянути на Шахтар проти Металіста з Балулі, Поблете, Бланко та Касаресом. Але маємо те, що маємо – і хронічні проблеми захисту харків’ян далися взнаки.

• Досягнення туру: Динамо піднялося на 9-те місце

Повернувся в гру Попов, зіграли Бойко, Гармаш і Тимчик, який заміняв Кенджору. Дебютували Перріс і Лонвейк. Вкотре зі старту зіграв Кабаєв. І головне – Динамо здобуло досить складну перемогу в Минаї, на останніх хвилинах досить відчутно переживаючи за свої три очки.

Прийнято говорити в таких випадках, що здобуто перемогу на класі.

Проте, якщо прийняти таке формулювання, клас був у кого? Лише в Циганкова, який після відсоку смачно спіймав м’яча на ногу й поцілив точно в ціль. Щодо всіх інших, у нас немає особливо хороших новин. Кабаєв знову без результативних дій. Ванат взагалі відсидів матч у запасі. Оцінити Перріса чи Лонвейка просто немає за чим – один провів на полі 14 хвилин плюс компенсований час, інший – сім.

Навпаки, ми можемо відзначити, що швидкі вихідці з нижчих ліг – Воробчак, Твердохліб і Колесник – по повній напружили редути киян, і за більшого везіння ще й могли б піднести велику сенсацію. Колись Динамо з результативними діями Раміреса, Супряги, Жерсона досить легко перегравало ФК Минай. Зараз три очка даються гранду з такою тяжкою працею, що ми не знаємо, чи хвалити Шарана та його організацію протидії динамівцям, чи то говорити, що кияни вкотре продемонстрували досить блідий, натужний футбол.

• Заміни туру: «джокери» Гури принесли перемогу Олександрії

Важко було уявити після нулівки в першому таймі, як розвиватимуться події в матчі Чорноморець – Олександрія. На «Колос-Арені» розігралася справжня драма. На 48-й хвилині Непогодов зіграв рукою за межами карного майданчика, намагаючись перервати прорив Кожушка. Після його вилучення Григорчук зняв з гри форварда-новачка Бадібангу, випустивши Паста. Невдовзі на рівному місці досвідчений воротар травмувався, схопився за коліно, і довелося замість нього випустити Варакуту. Молодому голкіперу в першому матчі в сезоні довелося пропустити двічі – в минулому чемпіонаті в двох матчах з Динамо та Металістом 1925 він отримав 9 м’ячів.

Проте винуватити Варакуту важко – Олександрія здорово розігрувала свої атаки, а всі голи створили гравці, яких Юрій Гура випустив на заміну (відкрив рахунок Мірошниченко після скидки Третьякова, а переможний м’яч записав на свій рахунок Ковалець з передачі Волошина). Старання Брагару залишилися марними – хоча забив він лише один раз із кількох моментів. Найбільш прогресуючий молодий одесит старався й заслужив на хорошу оцінку своєї гри, та його зусиль не вистачило проти суперника, який міг собі дозволити тримати на лавці таких футболістів.

• Повернення туру: Ковалець-молодший довів, що залишається важливим гравцем на рівні УПЛ

Коли Кирило влітку припинив співпрацю з Олександрією, деякий час він підтримував форму з Динамо, потім преса відправляла його в неназвані клуби Польщі. Насправді ж Ковалець повернувся в клуб, в якому провів найкращий період своєї кар’єри. За свої віражі встиг зловити хейту в пресі та соцмережах, проте відповів круто – переможним голом після першого ж виходу на заміну.

• Видовище туру: Зоря та Кривбас видали нічию 2:2

Хороший, відкритий футбол із більш як 200 атаками на двох видали луганці та криворіжці на стадіоні «Динамо» імені Лобановського. Вернидуб вперше виставив Кривбас проти своєї колишньої команди, Зоря використала новачків Кирюханцева, Антюха та Шахова, в запасі задіяла Гулька.

Для нинішнього Кривбасу почесно здобути нічию, та ще й результативну, в матчі з учасником єврокубків. На жаль, не зможемо сказати чогось більшого. Якби Мацапура спершу не збив Татаркова (з цього пенальті забив Хобленко), а потім не парирував подачу Задераки прямо на Волошина, важко сказати, чи вдалося б гостям взяти штурмом ворота Зорі.

Натомість, луганська команда в рамках голландської формації ван Леувена вже успішно адаптувала Кирюханцева та Шахова, а також знайде застосування іншим новачкам. Навіть промахи Русина можна трактувати з певною долею оптимізму – то були добре розіграні атаки, а раз є такий каркас ігрових заготовок, то будуть ще й ще голи. Тим більше, на своєму досвіді має додавати Шахов, а Кирюханцев і Антюх пройшли літні збори з найбільш якісними тренерськими штабами ліги, так що повинні бути в хорошій формі.

Кирюханцев у ролі правого нападника при 4-3-3 – ще одне цікаве рішення ван Леувена, який знає його ще по шахтарській академії. В Олександрії Ігор місцями мав таку практику, але настільки яскравий старт показує, що на нього в цій ролі можна розраховувати й надалі.

• Гол туру: Дмитро Кльоц (Верес → Рух)