Тренерські відставки УПЛ: розбираємо кейси Лалатовича, Кучера та Ковпака й прогнозуємо, хто може не допрацювати до зими

Переглядів 65761
Олександр Карпенко Олександр Карпенко
9 голосів
Тренерські відставки УПЛ: розбираємо кейси Лалатовича, Кучера та Ковпака й прогнозуємо, хто може не допрацювати до зими
Ковпак, Кучер і Лалатович, колаж: «Український футбол»
Юрій Гура та Олег Федорчук – ексклюзивно для УФ дали свою оцінку тренерським відставкам, які відбулися за 10 турів УПЛ.

Третина сезону УПЛ 2023/24 вже позаду. За цей час декілька клубів змінили тренерів, які втратили роботу після стартового відрізку чемпіонату, а для декого перспектива втратити роботу стає все більш реальною.

Сайт «Український футбол» з допомогою колишнього тренера Олександрії Юрія Гури та футбольного експерта Олега Федорчука спробували розібратися, чому в клубах УПЛ вирішили вдатися до такого кроку. 

«Навіщо Лалатович погоджувався їхати в Зорю, якщо його не все влаштовувало?»

– З початком нового чемпіонату в командах змінилося три наставники. Чому Зоря не призначила Кривенцова одразу, а зробила ставку на Лалатовича з його бекграундом?

Юрій Гура: Зоря перед початком сезону втратила провідних виконавців. Якщо дивитися на послужний список Лалатовича, то він досить часто змінював місце роботи. Він – дуже імпульсивна людина. Треба було розуміти, що ти приходиш в команду, якій потрібно стартувати в єврокубках. Навіщо ти тоді погоджувався на пропозицію, якщо тебе все не влаштовує?

Юрій Гура, фото: ФК Олександрія

Літня підготовка була провалена. Він наголошував на тому, що в його розпорядженні були лише 13-14 футболістів. Не виключено, шо була недооцінка рівня чемпіонату, а тут не все так просто. 

Олег Федорчук: Зоря настільки нас здивувала того сезону і думали, що втрата лідерів не призведе у втраті якості. Лалатович виявився не готовим до реалій нашого чемпіонату та імпульсивна реакція на кризові явища в команді. Він зовсім не підходив під цю роль. 

– Заміна Лалатовича на Кривенцова виявилася своєчасною?

Юрій Гура: Мені здається, що Зоря хотіла Кривенцова раніше, але була зроблена ставка на іноземця. Зараз Зоря стала зовсім іншою командою. Вони додали фізично і тактично. Те, що вони зараз внизу таблиці це тимчасове явище. Вони звідти вилізуть. В Зорі дуже хороший підбір виконавців. Добре себе показали на фоні чемпіона Ісландії. 

Олег Федорчук: Кривенцов добре знається на роботі з молодими гравцями. Він робить те саме, шо і в Металісті 1925. Рішення про його призначення виглядає абсолютно логічним.

«В деяких колах успіхам Кучера відверто заздрили»

– Після успішного сезону з Дніпром-1 з команди пішов Олександр Кучер. Невже друга команда чемпіонату за кілька місяців могла забути, як грати в футбол?

Юрій Гура: Кучер в кінці минулого року визнавався найкращим тренером в Україні. Я розумію, що все трималося на Довбику та Піхальонку, але не може так бути, що втрата одного гравця може відобразитися на грі всієї команди. 

Вони пристойно витратилися, запросивши Третьякова, Мірошніченка, Волинця та інших. Десь могло щось зламатися у внутрішньому механізмі команди. Багато питань до керівництва клубу. Йде Красніков. Проходить трошки часу ‒ і за ним йде Кучер.

Олег Федорчук: Кучер за своїм характером дуже вольовий. Але коли за три роки три досить швидко підіймаєшся, це дуже велике навантаження. В Дніпрі-1 йому вдалося зробити неможливе – об'єднати місцевих гравців з хлопцями, які прийшли з Металіста.

Олег Федорчук, фото: ФК Енергія

Після зимового чемпіонства команда почала просідати фізично і тактично. Десь він упустив момент по селекції і ротації, а ближче до кінця чемпіонату команда посипалася. Такий неочікуваний успіх породив в деяких колах заздрість, що йому легко все давалося. Дуже боляче падати, коли ще зовсім нещодавно ти був героєм, а потім всі гріхи на тебе вішають. Це дуже несправедливо. Це не лише його провина, а й увесь клуб недопрацював.

Зараз прийшов Максимов. Видно, що робиться ставка на гравців, які дають результат тут і зараз. 

«Керівництво ЛНЗ побачило, що Ковпак не впевнений у своїх силах»

– Чому ЛНЗ прибрали Олександра Ковпака, який підняв команду в еліту, попри наявність результатів та хороші трансфери?

Юрій Гура: Я вважаю, що Ковпаку потрібно було дати шанс показати себе в УПЛ. Тренер виконав задачу – це вже показник. Минай обіграли, ніби все налагоджувалось. Можливо, з боку керівництва був запит на якийсь видовищний футбол, а Ковпак став заручником обставин. 

Олег Федорчук: Збоку ця ситуація виглядає не дуже, але в Олександра був час та він не розрахував можливості тих футболістів, на яких покладався спочатку. Коли почалися масові запрошення футболістів, це стало свідченням того, що тренер не впевнений у тих гравцях, які виконали завдання. Керівництво побачило, що тренерський штаб не впевнений у своїх силах, і це зіграло вирішальну роль у звільненні Ковпака. Ті гравці, які прийшли в ЛНЗ, нічим Ковпаку не зобов'язані.

– Олег Дулуб в Україні заробив собі репутацію тренера-пожежника. Запрошення від ЛНЗ може створити для нього хороший майданчик, щоб реалізувати свої ідеї?

Юрій Гура: Це його перший стабільний клуб. Зараз йому пощастило, що видали карт-бланш. Немає фінансових проблем, тиску на результат. В таких умовах йому буде простіше заявити про себе. Кажуть, що він ставить автобус, але автобус теж треба вміти поставити:)

Олег Дулуб, фото: ФК ЛНЗ

Олег Федорчук: Дулуб не завжди з честю виходив з кризових ситуацій, але на людях вміє себе подати тренером з власним поглядом на футбол, впевнено себе поводить на публіці. Він зробив ставку на більш раціональний футбол і це приносить позитивний результат.

Хотілося, щоб Дулуб запам'ятався в Україні не тренером-пожежником, а архітектором. Він акцентує увагу а тому, що він грає в дуже сучасний футбол. З цим можна сперечатися, але він досить впевнений у собі. 

«Шахтарю потрібно триматися за ван Леувена»

– Поговоримо про потенційні відставки. Після перемоги Шахтаря над Антверпеном чутки про звільнення Патріка ван Леувена втратили актуальність? 

Юрій Гура: Я добре знаю специфіку роботи нідерландських тренерів. В них досить сильні навантаження. Багато уваги приділяється дисципліні. Ван Леувен приходить в Шахтар, який грав у комбінаційний футбол, а Патрік вимагає від футболістів швидко доставляти м'яч в другу зону, більш вертикальний футбол.

Гравці Шахтаря звикли до одного, а тут є своя специфіка. В Зорі ван Леувену вдалося вибудувати непогану команду, яка слухалася тренера та що робити на футбольному полі і це приносило результат.

Олег Федорчук: Шахтар завжди тримає в голові ситуацію, коли вони хотіли прибрати Луческу перед виграшем Кубка УЄФА. Хороші фахівці зараз не готові їхати в Україну на будь-які умови. У цей період потрібно триматися за ван Леувена, який досить добре знає Шахтар. До кінця року йому точно не загрожує відставка. Проблема Шахтаря не в тренері, а в кадрах.

Патрік ван Леувен, фото: ФК Шахтар

– В Шахтарі футболісти звикли до однієї лінії поведінки з тренером, а ван Леувен намагається тримати дистанцію. Це також має свій вплив?

Юрій Гура: Я вважаю, що так. Йовічевич намагався створити родинну атмосферу, а тут гайки трохи поприкручували, через що ван Леувен не до кінця порозумівся з футболістами. Ясно, що коли від футболіста вимагають докладати більше зусиль, це не всім подобається. 

Олег Федорчук: Якщо плавлять тренера, то це досвідчені футболісти, а молоді про це не думають. Вони думають про те, що тут і зараз. В такому клубі, як Шахтар такі речі гаситимуть в зародку.

«Динамо повинно брати чемпіонство в останній рік Луческу»

– Перспективам Мірчі Луческу допрацювати свій контракт в Динамо нічого не загрожує?

Юрій Гура: Перед початком сезону я передбачав, що Динамо повинне брати чемпіонство і Ванат буде найкращим бомбардиром. Зараз вони повинні скористатися тим, що вони гратимуть виключно в УПЛ.

Олег Федорчук: Поки Динамо за втраченими очками на першому, Луческу немає чого турбуватися. Я не був би здивований, якщо ротація тренера пройшла взимку. Це буде краще для клубу дати час новому тренеру перебрати управління команди до своїх рук.

«Верес дав Лавриненку карт-бланш, якого не було у Вірта»

– Верес поміняв Вірта на Лавриненка, але команда як була внизу, так і залишилася. Чи виправдовує зміна вектору сподівання керівництва клубу?

Юрій Гура: Я давно знаю Сергія Дмитровича. Видно, що гра Вереса змінилася. Я не скажу, що вони грали погано. З Віртом команда була вверху після першого кола, а потім пішла серія невдач. Можна показувати красиву гру і програти, а з тренера потім спитають за результат. Вони не підсилилися і пішов провал.

Сергій Лавриненко, фото: НК Верес

Лавриненко пропонує інше бачення футболу. Йому дали карт-бланш на запрошення гравців, яких він добре знає. Якби у Вірта був ресурс, то перехідних матчів Верес би уникнув.

Олег Федорчук: При виборі Лавриненка вони розраховували, що він приведе більш сильних гравців, за яких не варто переплачувати, але ця ставка не спрацювала.

Верес став менш вольовою командою. Гра має бути більш інтенсивною, динамічною Якщо їм не вдасться кардинально змінити гру, це може призвести до відставки.

– Едмар та Олег Голодюк майже рік працюють в одному тандемі з Металістом 1925. Зараз у команди пішла серія з чотирьох матчів без перемог. Ця модель має право на існування, якщо між двома тренерами є чіткий розподіл в повноваженнях?

Юрій Гура: Мені не зрозуміло, як у команді може бути два головних тренери. Все одно має бути людина, яка відповідальна за результат. 

Олег Федорчук: Я притримуюся думки, що не може бути двох тренерів з однаковими функціями. Головний той, хто міняє футболістів і запрошує їх. 

Едмара я особисто знаю. Він дуже кмітливий, спокійний, врівноважений. Голодюк за типажем схожий. Вони доповнюють один одного і це дає певний результат.

Едмар та Олег Голодюк, фото: ФК Металіст 1925

«Скрипник досить впевнено виходить зі складної ситуації у Ворсклі»

– Чому Ворскла не прибрала Віктора Скрипника після провального старту? 

Юрій Гура: Скрипнику потрібні трансфери, у Ворскли дуже маленька лава запасних. Почали награвати молодь, але доведеться почекати, поки прийде стабільність. Я припускаю, що в керівництва клубу були питання до бразильців, які приїхали і не заграли, тому хай грає молодь. 

У Скрипника хороший досвід роботи з молоддю. Тренерське чуття на хорошому рівні. Він один з найкращих тренерів в Україні.

Олег Федорчук: У Скрипника третя, якщо не друга зарплата серед тренерів УПЛ. Там все прописано, і клуб, імовірніше за все, не зацікавлений, щоб Скрипник достроково залишав свою посаду. Мені подобається його підхід, як вони добре виглядають з лідерами. Мені здається, що Полтаву точно не потрібно списувати в боротьбі за єврокубки.

У Скрипника така сама проблема, яка була і в Максимова ‒ коли грають 13-14 футболістів, а клуб запрошує гравців, які відверто не тягнуть. Коли тренер проводить коротку ротацію, він виграє на короткій дистанції. Якщо ти більш впевнений собі, то ротацію проводиш частіше. Але це потребує розуміння з боку керівництва і давало можливість тренеру ризикувати. В цьому і криється секрет, що Скрипник достатньо впевнено виходить зі складної ситуації.

Віктор Скрипник, фото: скріншот YouTube-каналу ФК Ворскла

– Минай після успішного попереднього сезону не виграв ще жодної гри. Без Шарана там все посиплеться остаточно?

Юрій Гура: Володимир Богданович – дуже кваліфікований тренер. Минаю дуже багато не щастить. Шаран там всіх тримає в кулаці. Я не знаю всієї картини, тому не стану судити про глибинні причини результатів команди. 

Олег Федорчук: Без Шарана може бути ще гірше. Я думаю, що там склалися досить близькі відносини з президентом. Я чув, що він вагався, починати сезон з Минаєм чи ні. Говорили про інші варіанти, але ж Шаран залишився в Минаї, віддав клубу пріоритет. Видно, шо йому важко психологічно. Команда грає на нервах Він сам нервує і це передається команді. Що ж, у минулому сезоні від Минаю не чекали нічого хорошого, а клуб продемонстрував найкращий результат в історії. Це тиснуло на Минай на старті нового сезону. Проте зараз, коли команда в аутсайдерах, проявляться сильні сторони Шарана. Впевнений, він знову проведе бюджетне, але якісне підсилення, і багато хто ще поплатиться за недооцінку цієї команди.